Początek

Newsy, informacje o imprezach, dyskusje o hobby.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

pamietaj ze zwykle modele 1:72 wymachuja jakimis dlugimi przedmiotami albo zastawiaja sie tarcza...
Awatar użytkownika
Gilgamesh44
Adjudant
Posty: 254
Rejestracja: środa, 10 października 2007, 17:02
Lokalizacja: s komputra

Post autor: Gilgamesh44 »

Zwykły piechur dziarsko napierający z włócznią już się ledwo mieści nawet na 2/2cm.
A piki i sarissy przebijają w tym wszystko. :>
"Jeśli będę zdrów, nie cierpienia Jonów bedą przedmiotem ich [Greków] gawęd, lecz ich własne"
Awatar użytkownika
TomekM
Caporal-Fourrier
Posty: 83
Rejestracja: wtorek, 2 grudnia 2008, 20:39
Lokalizacja: Wrocław/Dzierżoniów

Post autor: TomekM »

Przyłożyłem do podstawki figurkę stojącą na baczność i stąd moje mylne wrażenie
Gwardia umiera, ale się nie poddaje!
Awatar użytkownika
TomekM
Caporal-Fourrier
Posty: 83
Rejestracja: wtorek, 2 grudnia 2008, 20:39
Lokalizacja: Wrocław/Dzierżoniów

Post autor: TomekM »

Dzięki xardas za przysłanie mi listy armii na pewno się przyda! :jupi:
Gwardia umiera, ale się nie poddaje!
Królik
Appointé
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 20 października 2009, 12:55
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Post autor: Królik »

Podepnę się pod wątek, gdyż wracam do modelarstwa i jak widzę można to połączyć z bitewniakowaniem ^^ . Jako, że interesuje mnie głównie II wojna światowa chyba najsensowniejszą (dobre oddanie skali bitwy, łatwa dostępność modeli w niezłej jakości i cena) skalą będzie 6 mm GHQ - jeśli się mylę proszę o wyprowadzenie z błędu, natomiast nie mam pojęcia jaki system wybrać, ten ze strony GHQ wydaje się być bardzo prosty, a innych nie widziałem. Będę bardzo wdzięczny za sugestie doświadczonych graczy.
Awatar użytkownika
Bagu
Sous-lieutenant
Posty: 404
Rejestracja: niedziela, 25 lutego 2007, 13:43
Lokalizacja: Kraków/Souhwick Massachusetts
Kontakt:

Post autor: Bagu »

wiesz GHQ to zeczywiscie dobra JAKOSC ale CENA tez niska nie jest - nie bede sie tutaj rozwodził nad systemami, ale o modelach conieco.
Zalezy w jakiej skali bedziesz grac,masz do wyboru 2,6,10,15 i 20 (1/72)mm
Trzy pierwsze wiadomo jaki poziom, 15 i 20 to juz nawet skirmisz jakis mozna zagrac.
A co do tegp ghq to fakt ze modele maja cudne i np na czolgu widac kazdy najmniejszy nit, rore wydechowa, klatke wentylacyjna... tyle ze musisz sie przyjrzec zeby to zobaczyc z poziomu gracza tego nie zobaczysz, wiec jesli zdecydowales sie na 6mm poszukaj innych firm, modele moze nie tak dokladne jak ghq ale tez nie sa to czolgopodobne bryly - a z poziomu gracza i tak wygladaja tak samo
http://spartan-painting.blogspot.com/ <---BLOG O MODELARSTWIE I WARGAMINGU!
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Kolega sie nie skarzy raczej na cene.
Modeliki GHQ (bo jo juz nie sa figurki do gier jakościowo :) sa przepiekne, choć drogie.

Co do systemu to podstawowe pytanie:
Czy 1:1 czy 1:X
Systemy 1:1 to takie gdzie 1 pojazd na stole odpowiada 1 w grze
Druga kategoria to systemy w których 1 pojazd odpowiada plutonowi lub jeszcze wiekszej ilosci pojazdow
(z piechota w tej skali zawsze jest 1 podstawka 1 jednostka od druzyny wzwyz)

I to jak bedziesz gral
W scenariusze czy w przypadkowe starcia równowazone punktami.



Jesli scenariusze to moj ulubiony system to Spearhead i Modern Spearhead
Dosc abstrakcyjny z naciskie mna dowodzenie.
1:X, podstawowa jednostka działania to batalion , w bitwie ma sie kilka do kilkunastu batalionow po od kilku do kilkunastu podstawek

Jednak Spearhead sie nie nadaje do gier na punkty (bo po prostu nie ma punktów)

1:1 jest Mein panzer ale dosyc bagnisty sie zrobil i fajnie dziala w dosc malej ilosci pojazdow - ma punkty ale sa one dziwne i nie oddaja wartosci jednostek w grze


Popularne dość i bardzo proste są systemy Blitzkrieg i Cold War Commander

Na silniku Warmastera, bardzo abstrakcyjne i duzo kostek, ale szybkie przyjemne , z wycena punktowa jednostek oraz systemem rozkazów i dowodzenia (choć bardzo losowym to grywalnym)
Skala 1:X, ale podobno tez da rade 1:1 choc ja tego nie widze jakos niestety)
Podstawki nie łączą sie w jednostki, każda się rusza odzielnie lub w tworzonej ad hoc formacji.

jest system GHQ w pelnej wersji jest lepszy od tego light darmowego ze strony, ale mi do gustu nie przypadl.

Te moge obiektywnie ocenic, w reszte nie gralem, ale jest tego naprawde sporo.

Plusem historycznego wargammingu jest to ze pojazdy do jednej gry identycznie dobrze sprawdzaja sie w pozostalych .
Rezim podstawkowy jest w grach czesto, ale nie jest jako niezmiernie wazny dla same jrozgrywki, byle obie strony mialy porownywalne podstawki
Ostatnio zmieniony piątek, 30 października 2009, 14:54 przez AWu, łącznie zmieniany 1 raz.
Królik
Appointé
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 20 października 2009, 12:55
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Post autor: Królik »

Wielkie dzięki za odpowiedzi.
Cena nie jest zupełnie nieistotna ale ta z GHQ jest do przełknięcia, zabawa z modelami 1/72 dużo taniej nie wyjdzie na pierwszy rzut oka. A zależy mi by modele były ładne, gdyż niestety częściej będą na ozdobą na półce niż w grze.
Co do systemu spokojnie może być 1:x, jeśli ma być większa skala trudno rygorystycznie trzymać się 1:1.
Na pewno wolałbym grać przypadkowe starcia, ale jeśli nie ma nic sensownego mogą być i scenariusze, dlatego chcę wybrać system przed kupnem modeli - by potem nie okazało się że mam sporo wojska tylko do żadnego scenariusza się nie nadają...
Main Panzer raczej odpada - nikt na tym forum nie wypowiada się o nim pochlebnie.
W googluję pozostałe nazwy które podałeś i może coś będzie w sam raz dla mnie:)
Awatar użytkownika
czaki
Chorąży koronny
Posty: 1337
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 21:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: czaki »

W 1:72 (20 mm) masz jeszcze Operation: World War II mocno eksploatowane na tym forum, można te figurki użyć też do Flames of War (choć ta gra jest teoretycznie pod 15 mm). Obie te gry to skirmish, 1:1. O:WWII jest naprawdę dobrą grą w mojej opinii. ;)
Awatar użytkownika
q.b.
Major
Posty: 1211
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:07
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Post autor: q.b. »

poczytaj wpierw te zasady o których mówił Czaki :) Łykniesz bakcyla lub nie - czyta się je miło łatwo i przyjemnie, zerknij też na sub-forum z raportami i zobaczysz, że skale starcia mimo skirmisha 1:1 są różne - od małej akcji dywersyjnej po działania na kilku plutonach, a nawet kompaniach :)
"Duty, Honor, Country"
Awatar użytkownika
czaki
Chorąży koronny
Posty: 1337
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 21:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: czaki »

ZApomniałem dodać, że O:WWII jest całkowicie darmowe. I niedługo bedzie nowa edycja po angielsku (po włosku już jest), full kolor i pełen bajer :)
Awatar użytkownika
Bagu
Sous-lieutenant
Posty: 404
Rejestracja: niedziela, 25 lutego 2007, 13:43
Lokalizacja: Kraków/Souhwick Massachusetts
Kontakt:

Post autor: Bagu »

A ja polecam Battlefield Evolution; World At War - lepsze, skala; pluton/kompania (1;1), sa samoloty i w ogole fajniejsze :P:P (zart - podstawkujesz tak samo w obu systemach -wiec można grac wymiennie) :D Polecam
http://spartan-painting.blogspot.com/ <---BLOG O MODELARSTWIE I WARGAMINGU!
aro275
Adjudant-Major
Posty: 322
Rejestracja: poniedziałek, 2 listopada 2009, 19:55
Lokalizacja: Trzebinia
Been thanked: 1 time

Post autor: aro275 »

Witajcie mam do was pytanie czy taka panzergruppe może być ?

3 x panther ausf g pluton pancerny {docelowo 11 panther}
4x pz IV ausf H pluton pancerny{na razie tylko jeden docelowo 10 }
5x pz VI ausf H pluton czołgów ciężkich { docelowo 10 }
4x pz III ausf M pluton wsparcia piechoty{docelowo 12 }

kompania grenadierów pancernych
1 pluton {docelowo 2 kompanie {wszystkie na transporterach}
1 drużyna {6 ludzi + hanomag ,

2 drużyna {6 ludzi + hanomag}

3 drużyna {6 ludzi}

2 pluton ckm {5 x mg}

3 pluton saperzy

1 drużyna {4 ludzi}

2 drużyna {4 ludzi}

bateria dział szturmowych

3 x "Ferdinand" {docelowo 10 }

3 X stug 3 {docelowo 5 }

bateria haubic

2 x 105 mm haubice

jeszcze trochę muszę pozbierać modeli nie mam wszystkich proszę o pomoc korekte i doradztwo z góry dziękuje pozdrawiam
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Przemos19 »

WOW, to nie grupa bojowa tylko raczej dywizja pancerna!

Wg mnie mniej bym się skupiał na czołgach w tej chwili, bo masz ich odpowiednia ilość, a raczej na ciekawych plutonach wsparcia, tzn:
- Zmotoryzowana Bateria Artylerii
- artyleria rakietowa (wurframmen)
- Pluton rozpoznawczy z Pumami/Stummelami
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
q.b.
Major
Posty: 1211
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:07
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Post autor: q.b. »

jezus maria :D ale towaru :D

Etaty do Oww2 to masz zawodowo spełnione - dużą bitwę pancerną możemy już zagrać samymi Pz IV i Panterami :D

Trochę zmieniają się etaty w grenadierach pancernych - w Oww2 drużyna na Hanomagu to 9 osób (11 jeżeli kierowca i asystent opuszczą pojazd i drużyna strzelecka porusza się już pieszo). Pluton Gren. Panc według zasad do OWW2 wygląda tak : HQ na Hanomagu 251/10, 3 drużyny na Hanomagach 251/1, wsparcie na Hanomagu 251/9 "Stummel" oraz Kettenkrad (2 osobowy zwiad z radiem lub bez)

Ogólnie jestem pod wrażeniem ilości ! Brawo !
"Duty, Honor, Country"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach bitewnych”