Plastikowa Falanga - czyli czy 1:72 jest w grze?

Newsy, informacje o imprezach, dyskusje o hobby.
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Plastikowa Falanga - czyli czy 1:72 jest w grze?

Post autor: xardas12r »

Niechaj punktem wyjścia dla dyskusji będzie blog Yoriego , a ściślej post:
http://yori-hobby.blogspot.com/2008/11/ ... i-172.html

Pozwolę sobie zacytować komentarze :
Pietia pisze...

Popytu brak, bo nikt takich gier nie promuje - w czyim to niby byłoby interesie? Wyobraź sobie Sosnę sprzedającego laleczki, które można dostać w każdym supermarkecie (a czasem i w kiosku)... I to taniej, niż u niego.
Kiedyś próbowałem w PX spopularyzować naprawdę fajny systemik modernowy w 1:72, ale jakoś nie chwycił :( . Mam plan drugiego podejścia (po WZ4 zrobić WZ WWII albo WZ Modern - właśnie pod 1/72) - ale czy czasu starczy to cholera wie...
A co do trzymania się farby - zamiast spray'em rób podkład farbkami Citadel Foundation. Trzyma się zajebiście - o czym parę setek pomalowanych albo po prostu spodkładowanych szwejków może zaświadczyć.
26 listopad 2008 14:45
rrober pisze...

Obawiam się, prezentujesz punkt widzenia środowiska związanego z Wargamerem - myślę, że nie jest tak źle ze skalą 1/72 - jest grupa ludzi, którzy bawili się w wargaming zanim 15mm stało się dostępne na naszym rynku, ale jest też grupa młodych graczy, którzy zaczynają przygodę z wargamingiem właśnie od skali 1/72 (spójrz np. na strategie.pl) - dlatego, że produkty w tej skali są bardziej przyjazne ze względów finansowych i dają duże możliwości (oferta dostępnych modeli jest dużo bogatsza niż w skali 15mm)

Być może ludzie ci przejdą na skalę 15mm, tak samo jak być może ja także kiedyś zacznę robić coś w tej skali (na razie chodzi za mną XVII wiek Wargamera :)

Bardzo ładne figurki - jestem pod dużym wrażeniem.
27 listopad 2008 00:30
rrober pisze...

PS. Ja robię podkład olejną w sprayu i trzyma się dobrze (w przeciwieństwie do akryli), a potem kolor podstawowy maluję Humbrolem.
27 listopad 2008 00:33
Pietia pisze...

@rrober - znaczy, ten punkt widzenia środowiska związanego z Wargamerem prezentuję ja czy Yori? No i czego się w związku z tym obawiać? Ja ten punkt widzenia mogę przedstawić, nie muszę się z nim identyfikować...
Wypromowanie czegokolwiek w 1/72 jest niełatwe. Spora część działalności promocyjnej to pokazy w sklepach - na pokaz systemu w 1/72 nikt zdrowy na umyśle się nie zgodzi, jeszcze młodzież by się zorientowała, że 50 piechurów nie musi kosztować 500 złotych. Dodatkowo, większość systemów w które na świecie powszechnie grywa się w 1/72 (np. moje kochane Battlefield Evolution) zasadami fanowskimi stoi - a te u nas popularne nie są, popularniejsze są systemy "oficjalne"...
27 listopad 2008 02:11
rrober pisze...

Chodziło mi o stwierdzenia "że skala ta została zepchnięta na margines" i "że nie ma na nią popytu"

Pozdrawiam
rrober
27 listopad 2008 05:41
Yori pisze...

Rrober, bądź łaskaw czytać całe zdanie, a nie cytować fragment. Napisałem:

"Przeglądając strony internetowe lub blogi dotyczące wargamingu, utwierdzam się w przekonaniu, że skala 1:72 została zepchnięta na margines."

Przejrzyj blogi, do których linki widnieją w Twoim blogu. Ile z tego dotyczy 1:72?

Nie pisałem, że na 1:72 nie ma popytu, tylko sobie narzekałem, że ludziska wydają kupę kasy na metal, zamiast sięgnąć po tani plastik, a Ty z uporem próbujesz udowodnić, że 1:72 ma się dobrze...

Jeśli tak jest - to bardzo dobrze i nie ma problemu. Cofam swoje narzekania.
27 listopad 2008 09:56
rrober pisze...

Napisałem tylko, że ze skalą 1/72 "nie jest tak źle" - zresztą nie ma o co kruszyć kopii :)

Wejdź na forum:
http://www.guildwargamers.com/phpBB3/index.php
lub
http://xsorbit28.com/users5/thesocietyo ... /index.php
są poświęcone głównie skali 20mm (zresztą nie tylko te fora)
27 listopad 2008 10:11
Yori pisze...

Linki fajne, wielkie dzięki.

Pewnie, że nie ma o co się spierać, przecież jak sądzę wszyscy mamy na uwadze rozwój wargamingu. Skala to rzecz jakby drugorzędna :)

Szczerze mówiąc darzę 1:72 wielką estymą, jednak tak się pechowo składa, że nie mam kontaktu z ludźmi, którzy grają w Warszawie w tej skali w epokach starożytność/średniowiecze. Szczerze mówiąc jesteś jedynym przedstawicielem tej skali i tych epok z jakimi miałem przyjemność się kontaktować. Stąd może moje mylne wyobrażenie na temat zasięgu skali 1:72, w epokach innych niż wojny napoleońskie i WW2.
27 listopad 2008 10:22
Pietia pisze...

Z tego, co się orientuję, to Sosnowa próba zarobienia na Warhammer Ancient Battles zdechła m.in. ze względu na to, że większość zainteresowanych u nas w kraju gra plastikiem w 1/72 ;) . Także nie tylko WW2 i napoleońskie w tej skali są w miarę popularne...
27 listopad 2008 11:14
Jak myślicie- czy 1/72 jest faktycznie popularna tylko do wojen napoleońskich i WWII ? Czemu ludzie nie chcą nimi grać w antyk i średniowiecze ? Jak można to zmienić ?
Obrazek
Awatar użytkownika
apj
Lieutenant
Posty: 564
Rejestracja: środa, 12 kwietnia 2006, 12:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: apj »

Dlaczego ? Może dlatego że są spore braki / duże trudności z dostaniem pewnych figurek ? Jak kiedyś usiadłem i starałem się zebrać wymagane pudełka na podstawie Plastic Soldier Review to po paru godzinach dałem sobie spokój... Albo danej firmy są nieosiągalne w PL albo za dużo zachodu dla paru figurek z całego pudła które i tak bym musiał konwertować :(

A ja chciałem tylko pare armii do Impetusa...

Reasumując - moge kupić dowolne pozy i figurki z dowolnego okresu w 15mm. Po co się męczyć tropiąc w 1/72 ?
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

jup
zwlaszcza ze sa mniejsze

a im mniejsze tym lepsze ,zwlaszcza w antyku

do antyku w 15 mm wymysl sobie Armie krola Nubenodanzora XVI ktory zyl 2 lata na koncu swiata
- i w 15 mm na 100% maz do niego modele

najbardziej obskuranckie (w znaczeniu ukryte w mrokach historii) rzeczy na swiecie
od reki od 3 producentow

a w 1:72 masz z 50 zestawow na caly Antyk
z czego polowa to Rzymianie

a odpowiadajac na pytanie tematem - nie
mam od roku ponad i nie wymyslilem z czego zrobic jej Sarisy... ;/
Awatar użytkownika
zell
Adjudant
Posty: 254
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 09:46
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: zell »

Prawda jest taka ze jelsi chodzi i 1;72 to wojny napoleonskie i WWII maja najwiecej zestawow dlatego wargaming z tych okresow sie przyjal do tej skali. bo jak popatrzymy po epokach to od bedy jeszcze mozna w sredniowieczu sporo znalezc .ale juz naprzyklad wiek XVII tu juz zdecydowanie gorzej ;/ nie wiem jak jest z rzymem i dalej jakos nie bylo to dla mnie przedmiotem zaniteresowan wiec sie nie wypowiem .powiedzmy sobie tak, nie wiem czy sie zgodzicie ale gdyby w 1:72 byly dostepne wsztkie epoki tak jak np 15MM to skala ta byla by duzo bardziej popularna. jej zaleta jest przelicznik cena ->jakosc ->ilosc za 17 zl 50 ludu w wiekszosci dobrej jakosci natomiast minusem jest ten plastik .
Warsztat:
postapokaliptycznie
Fallout 15 mm

"Wojna jest jedynie kontynuacją polityki innymi środkami." Clausewitz
Awatar użytkownika
rrober
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: piątek, 15 września 2006, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: rrober »

Ha, Ha Ha - widzę tutaj swoje komentarze :rotfl: :rotfl: :rotfl:

PS. Awu - zdrutu, z drutu :rotfl:
Pozdrawiam,
rrober
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Nie znalazlem takiego drutu ktory bylby na tyle twardy zeby sie nie gial i na tyle miekki zeby sie dal obrabiac bez specjalnych narzedzi, do tego musi byc przy tym odpowiednio cienki i nie zabojczy dla uzytkownika...

to co znalazlem czyni cala zabawe nieoplacalna finansowo
Awatar użytkownika
Gilgamesh44
Adjudant
Posty: 254
Rejestracja: środa, 10 października 2007, 17:02
Lokalizacja: s komputra

Post autor: Gilgamesh44 »

W 1:72 z antyku to tylko najbardziej generyczne i standardowe armie.
Pytanie, ile można grać Grecja vs Persja, albo Rzym vs Kartagina vs barbarzyńcy vs hellenisci vs wschód we wszystkich możliwych konfiguracjach?

AWu - z plastikowego włosia do miotełek. Potem tylko trzeba pomalować drzewce klejem coby sztywne było.
"Jeśli będę zdrów, nie cierpienia Jonów bedą przedmiotem ich [Greków] gawęd, lecz ich własne"
Awatar użytkownika
rrober
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: piątek, 15 września 2006, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: rrober »

Kiedyś robiłem włócznie z drutu (zakupiłem w OBI szczotkę drucianą - nie wiem do czego, ale z ducikami ok. 8cm), teraz używam igieł lekarskich do welflonów

PS. Widziałem kiedyś patent polegający na robieniu grotów włóczni z green stufu
Pozdrawiam,
rrober
Awatar użytkownika
apj
Lieutenant
Posty: 564
Rejestracja: środa, 12 kwietnia 2006, 12:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: apj »

[...] teraz używam igieł lekarskich do welflonów [...] Przerażające ! :shock: chociaż pomysłowe :pom:
Mam nadzieję że nie są zużyte ;)

Już widzę te nagłówki w Fakcie i Super Ekspresie, np. "Gry bitewne grożą chorobami zakaźnymi" czy "Zaraza zabija gracza"... :lol2:
Awatar użytkownika
Yori
Praefectus Praetorio
Posty: 1696
Rejestracja: piątek, 28 listopada 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa man! Złu mówi zawsze: no pasaran!

Post autor: Yori »

Widzę, że niechcący wsadziłem kij w mrowisko...

To mój pierwszy post, więc pragnę wszystkich gorąco powitać.

Zaś co do falangi - preferuję jednak plastikowe włosie szczotki, mniej nieprzyjemne, gdy się na falandze usiądzie :)
Awatar użytkownika
apj
Lieutenant
Posty: 564
Rejestracja: środa, 12 kwietnia 2006, 12:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: apj »

Yori witaj w mrowisku :D

Co do pomysłów to mamy na Forum naprawdę ciekawe rozwiązania. Zapraszam do czytania. Napewno znajdziesz jakiś ciekawy post.
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Witaj Yori
Mam nadzieję że się tu zadomowisz, ciekawy ten twój blog :pom:
Awatar użytkownika
Yori
Praefectus Praetorio
Posty: 1696
Rejestracja: piątek, 28 listopada 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa man! Złu mówi zawsze: no pasaran!

Post autor: Yori »

Eeee... dziękuję, myślałem, że tylko Rrober go czyta :) Miła niespodzianka :)
Speedgaming
Tambour
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 9 grudnia 2008, 12:14
Lokalizacja: www.gryhistoryczne.pl
Kontakt:

Post autor: Speedgaming »

Yori pisze:Eeee... dziękuję, myślałem, że tylko Rrober go czyta :) Miła niespodzianka :)
Odkąd zobaczyłem twoje "wałkowe" produkcje to i ja zacząłem czytać :).
Umiesz jeszcze jakieś inne sztuczki ? Może "tygrys" z włóczki albo szczoteczki do zębów ? ;)

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach bitewnych”