Wałkowa armia

Newsy, informacje o imprezach, dyskusje o hobby.
Awatar użytkownika
Fork
Sergent-Major
Posty: 164
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 22:18
Lokalizacja: Wrocław

Wałkowa armia

Post autor: Fork »

Witam Waszmościów!
Niniejszy post jest moim pierwszym na tym forum; zaglądam tu dopiero od paru dni, ale czuję, że świetnie trafiłem ;D
Wargaming dotychczas był dla mnie dość odległą dziedziną (ze względu na finanse), ale po przeczytaniu artykułu Callana po prostu opadła mi szczęka i w efekcie na moim biurku właśnie leży stosik wałków do włosów (cudem udało mi się znaleźć w miarę odpowiednie). Mam tylko parę pytań, których zapewne niedługo namnoży się więcej. Czy mogę liczyć na Waszą (zwłaszcza Xardasa) pomoc?
1) Jakimi farbami najlepiej malować kawałki wałków do włosów (tj. armie oczywiście)?
2) Z czego robicie podstawki?
3) "Infantry formation = 400-700 men on a frontage of approx. 13cm." Czy to znaczy, że to linia podstawowej jednostki piechoty musi mieć długość około 13 cm, czy jej podstawka? Nie może być mniej? :/ A nawiasem mówiąc, liczby "400-700" odnoszą się do ludzi, czy figurek (zakładam, że ludzi)?
Z góry dzięki za odpowiedź!
Ostatnio zmieniony niedziela, 23 listopada 2008, 21:40 przez Fork, łącznie zmieniany 1 raz.
"Dnia nie wiemy, gdyż kalendarza nie mamy; miesiąc na niebie, rok w książce, a dzień taki sam u nas, jak i u was, pocałuj nas w d...ę!

Ataman koszowy Iwan Sirko
wraz z całym Koszem Zaporoskim"
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Fork pisze: 1) Jakimi farbami najlepiej malować kawałki wałków do włosów (tj. armie oczywiście)?
akryle modelarskie badz emalie modelarskie - jesli nie miales do czynienia z ta zabawa - to zdecydowanie akryle
Fork pisze:2) Z czego robicie podstawki?
czegokolwiek
byle rowne
idealny jest plastik w arkuszach, ale np: stare karty telefoniczne albo opakowania plastikowe sa swietne
Grubsza tektura - tu gorzej, jesli masz dostep to idealny jest cienki metal
Fork pisze:3) "Infantry formation = 400-700 men on a frontage of approx. 13cm." Czy to znaczy, że to linia podstawowej jednostki piechoty musi mieć długość około 13 cm, czy jej podstawka? Nie może być mniej? :/ A nawiasem mówiąc, liczby "400-700" odnoszą się do ludzi, czy figurek (zakładam, że ludzi)?
Z góry dzięki za odpowiedź!
musisz po prostu odpowiednie i proporcjonalnie zmieniszyc rozmiary i zasiegi wszystkiego w grze

np o 10 razy
wtedy ow fron 400-700 ludzi to bedzie tylko 1,3 cm
Ostatnio zmieniony sobota, 22 listopada 2008, 12:36 przez AWu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: xardas12r »

Ja maluje swoich akrylami i olejnymi - bo takie miałem pod ręką. Bazuje ich po sześciu do wykorzystania w Tym systemie. Podstawki to tektura z tyłu bloku rys. Rozmiary podstawek to 10mm/7mm. Całość najpierw pomalowałem na czarno potem dałem biały pasek na dole i czerwony pośrodku. Na koniec pomalowałem podstawkę na brązowo.
Wargaming dotychczas był dla mnie dość odległą dziedziną (ze względu na finanse )
A zastanawiałeś się kiedyś nad skalą 1:72 ?? 15zł za 50 figurek.
Obrazek
Awatar użytkownika
Fork
Sergent-Major
Posty: 164
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 22:18
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Fork »

Dzięki wielkie panowie za odpowiedzi :)
A zastanawiałeś się kiedyś nad skalą 1:72 ?? 15zł za 50 figurek.
Tu mnie zastrzeliłeś, rzeczywiście na to nie wpadłem. Ale zacząłem już dłubać w wałkach, więc... Może kiedy indziej ;)
"Dnia nie wiemy, gdyż kalendarza nie mamy; miesiąc na niebie, rok w książce, a dzień taki sam u nas, jak i u was, pocałuj nas w d...ę!

Ataman koszowy Iwan Sirko
wraz z całym Koszem Zaporoskim"
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: xardas12r »

A jaki okres Cie najbardziej interesuje ??
Obrazek
Awatar użytkownika
Fork
Sergent-Major
Posty: 164
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 22:18
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Fork »

Trudno powiedzieć, bo np. tak jak dotychczas Wojna Secesyjna zupełnie mi zwisała, tak artykuł o wałkach nieco mnie na nią nawrócił... Ale tak naj-najbardziej to chyba XVII i XVIII wiek (zdaję sobie sprawę, że te dwa okresy mocno się róznią). Zaznaczam, że z XVIII wieku chodzi mi głównie o wojny typu siedmioletniej czy o sukcesję hiszpańską, a nie o Napoleona i schyłek wieku.
Ostatnio zmieniony sobota, 22 listopada 2008, 15:56 przez Fork, łącznie zmieniany 2 razy.
"Dnia nie wiemy, gdyż kalendarza nie mamy; miesiąc na niebie, rok w książce, a dzień taki sam u nas, jak i u was, pocałuj nas w d...ę!

Ataman koszowy Iwan Sirko
wraz z całym Koszem Zaporoskim"
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: xardas12r »

To w tej skali tylko raczej bym myślał o XVIII wieku :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Fork
Sergent-Major
Posty: 164
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 22:18
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Fork »

Wracając do artykułu Callana, czy mógłbym prosić o pomoc z akapitem poświęconym rozkazom (Orders)? Szczerze mówiąc, nie rozumiem zasad związanych ze wspomnianą tam inicjatywą, rzutami o inicjatywę, jej rodzajami; wiem z tego tylko tyle, że do inicjatywy defensywnej rzut kostką + ranga dowódcy brygady musi wyjść minimum 7, a do ofensywnej minimum 9. Tylko po co to, kiedy się to rzuca i co to daje?
Druga moja wątpliwość związana z tym akapitem dotyczy dywizji, która wcześniej nie została wspomniana (była mowa tylko o formacjach i brygadach). Z czego się składa i jakie się do niej odnoszą zasady?
Wybaczcie, że tak Was eksploatuję ;)
"Dnia nie wiemy, gdyż kalendarza nie mamy; miesiąc na niebie, rok w książce, a dzień taki sam u nas, jak i u was, pocałuj nas w d...ę!

Ataman koszowy Iwan Sirko
wraz z całym Koszem Zaporoskim"
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

przenosze to Gier wojennych bo najwyrazniej z odziałem ósmym nic wspolnego nie ma
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: xardas12r »

Przenos - pytanie tylko ,czy do gier , czy modelarstwa ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
zell
Adjudant
Posty: 254
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 09:46
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: zell »

Generalnie jest to dobra alternatywa na np przewry w zajeciach :D ja kombinuje w okresie napoleonskim :D zastosowalem przliczniek 1:50 mysle ze bedzie dobry chodzi mi o maksymalne zmniejszenie gabarytow co by cala dywizja zmiescila sie naprzyklad w paczce po papierosach :D Xardas moze sie pokusisz o rospiske armi na ten okres :D grywales swego czasu w napolenica wiec masz o tym pojecie ja zakonczylem przygode na przeczytaniu podrecznika :D ale walkowa skala znowu mnie natchnela do okresu napoleonskiego:D male gabaryty to mozliwosc odgrywania kolosalnych bitew :D
Warsztat:
postapokaliptycznie
Fallout 15 mm

"Wojna jest jedynie kontynuacją polityki innymi środkami." Clausewitz
Awatar użytkownika
zell
Adjudant
Posty: 254
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 09:46
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: zell »

albo mozna sie pokusic o dostosowanie zasad napoleonic battleborda do tej skali :D
Warsztat:
postapokaliptycznie
Fallout 15 mm

"Wojna jest jedynie kontynuacją polityki innymi środkami." Clausewitz
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

Zmieńcie w końcu tego "Wąłka" w temacie :)
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: xardas12r »

zell pisze:albo mozna sie pokusic o dostosowanie zasad napoleonic battleborda do tej skali :D
Ja już (prawie) dostosowałem .
Obrazek
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Itagaki pisze:Zmieńcie w końcu tego "Wąłka" w temacie :)
Za jakieś 10 postów spróbuj jeszcze raz ;D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach bitewnych”