Dlaczego WARGAMER tak nie lubi 72?

Newsy, informacje o imprezach, dyskusje o hobby.
Awatar użytkownika
czaki
Chorąży koronny
Posty: 1337
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 21:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: czaki »

Bagu pisze:ale w sumie to 15mm zaczyna nawet w IIwś wyprzedzać 1/72
Figuraski chyba już tak. Pamiętać należy, że część plastików to przepaki starych form. Póki co 1:72 IIWŚ wygrywa jeszcze w pojazdach, choć mniejsza skala pozwala na więcej uproszczeń, więc i różne wersje danego pojazdu, które wychodzą w 20 mm mogą już w 15 mm być traktowane zamiennie.
vendetta_222
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: środa, 2 września 2009, 14:48
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: vendetta_222 »

Ok może odpowiem tak:
akurat co do armii okresu średniowiecza nie ma najmiejszego problemu ze znalezieniem figurek to samo starożytność z tego co pamiętam jedynie w okresie pośrednim można mieć problemy ze znalezieniem idealnie pasujących wzorów.
Niewiem ale chyba zapomnieliscie o możliwości konwersji figurek na inne podobne wzory i w większości przypadków wygląda to super. Jak juz pisałem 1/72 dużo bardziej mi się podobają niż mniejsze figurki i są dla mnie praktyczniejsze. Poprostu wywodze się ze środowiska takiego że nie każdego stać i nie wszędzie można dostać inne rodzaje figurek niż 1/72.
vendetta_222
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: środa, 2 września 2009, 14:48
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: vendetta_222 »

Wiem jak wyglądają inne figurki i jakie dają mozliwości ale po prostu te mi się bardziej podobają.
Awatar użytkownika
Bagu
Sous-lieutenant
Posty: 404
Rejestracja: niedziela, 25 lutego 2007, 13:43
Lokalizacja: Kraków/Souhwick Massachusetts
Kontakt:

Post autor: Bagu »

wiesz czytaj to co napiszesz bo....naprawde nie chciałbym zeby było odbierane ze ktos po tobie "jezdzi" ale;
co to jest okres posredni miedzy starozytnoscia a sredniowieczem??
do średniowiecza mozna znalezc figurki bez problemu?? na szybko - znajdz mi moze kuszników z pawężami - bardzo popularni w średniowieczu, o starożytności nie bede nawet mówił
co do dostępności 72-ek sie zgodze , z elementem ekonomicznym....roznie na to mozna patrzeć
http://spartan-painting.blogspot.com/ <---BLOG O MODELARSTWIE I WARGAMINGU!
vendetta_222
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: środa, 2 września 2009, 14:48
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: vendetta_222 »

http://miniart-models.com/Gallery/72/72 ... a_72_2.jpg
prosze pawężnicy skala 1/72 miniart francuska piechota oblegająca.
Okres przejściowy to koniec antyku i poczatek średniowiecza czyli tak zwane wieki ciemne ok V-XIIw
vendetta_222
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: środa, 2 września 2009, 14:48
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: vendetta_222 »

http://www.hat.com/current.html
prosze przeszukiwać sobie do woli armie jakie wam są potrzebne. libijczycy też są sprawdzałem.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Tylko się nie powadźcie Panowie, uczulam.

Ja zasady sobie zassałem i dziś wieczorkiem zmobilizuję się i poczytam.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

To ja prosze w 1 :72 Bizantyjska Thematę, albo chociaż piastowskich wojów...
DO tego poprosze Kmerów i Koreańczyków z okresu najazdów japonii.
vendetta_222
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: środa, 2 września 2009, 14:48
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: vendetta_222 »

Bez przesady co ja jestem informacja? Google wita wszystko jest wystarczy tylko poszukac a nie wynajdywać coraz to nowsze nacje i jednostki aby tylko swoje było na górze. Co do okresu średniowiecza to wiem co moze być do znalezienia ponieważ sporo czasu zajeło mi znalezienie odpowiednich firm których asortyment pokryje się z potrzebami np mojego systemu. Więc nie wymyślajcie tylko sami sobie poszukajcie.
Awatar użytkownika
czaki
Chorąży koronny
Posty: 1337
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 21:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: czaki »

vendetta_222 pisze:http://www.hat.com/current.html
prosze przeszukiwać sobie do woli armie jakie wam są potrzebne. libijczycy też są sprawdzałem.
Taaa, są. Włócznicy libijscy w armii Kartaginy. Prawie jak. Armii z tego przecież nie złożę... Już nie mówiąc o kolejnym Twoim argumencie - ceny HATa są porównywalne z cenami metali w 15 mm. A co do konwersji - wiesz, na upartego to i z Shermana Tigera zrobisz, tylko jakim kosztem?
Ostatnio zmieniony środa, 21 października 2009, 19:32 przez czaki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Albo udowadadniasz swoje argumenty, albo to co mówisz jest nic nie warte.
prosta zasada w dyskusji obowiązuje...

I tekst " Sami se udowadniajcie moje argumenty. od tego macie Googla"

sprawia ze koncze rozmowy z toba i zainteresowanie twoim modem do battle rowniez...
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2180
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Cisza »

Jak by się nie wysilać do niektórych tematów/okresów plastików się nie znajdzie.

Producenci plastikowych figurek stawiają raczej na to co najbardziej masowo się sprzeda, stąd najlepsze obłożenie II wojny światowej, ale już np jeśli ktoś chce zająć się wojną domową w Hiszpanii to ma do dyspozycji ledwie kilka zestawów BUMa o różnorodnej jakości.

Figurki metalowe częściej robi się pod jakiś system, stąd dążenie do uwzględnienia jak największej liczby armii i typów oddziałów. Cena metali pozwala producentom wypuszczać krótsze serie ale za to bogatsze tematycznie.

Wracając do dyskusji o tym czy 1/72 jest alternatywą w wargamingu - zależy jakim. Na przykładzie systemów współczesnych. Jeśli ktoś chce rozegrać potyczkę na ulicach Mogadiszu czy Bejrutu, to jak najbardziej da się to zrobić. Jeśli chodzi o starcie sił pancernych, to rozgrywka w skali większej niż 6mm przy współczesnych zasięgach broni i wielkości pola walki wygląda raczej śmiesznie i mało realistycznie. 6mm jest więc tu niezastąpione, a modele GHQ, gdyby je robić w większej skali mogłyby śmiało konkurować z niektórymi w 1/72 jeśli chodzi o jakość wykonania czy ilość szczegółów.

W systemach starożytnych mam wątpliwości z innych powodów - w tej skali armia nigdy nie będzie wyglądała jak masa wojowników, a bitwa będzie przypominała wyglądem raczej mecz rugby niż starcie wielkich armii. Pomijam oczywiscie sytuacje, gdy ktoś jest w stanie wygospodarować miejsce na ogromny stół i fundusze oraz czas na przygotowanie kilku tysięcy figurek na stronę.

Oddział złożony z 30 40 figurek 10mm czy 6mm wymaga podobnego nakładu pracy przy malowaniu (chodzi mi tu o dobre pomalowanie, a nie paćkanie farbami, aby szybciej) co kilka figurek 1/72. Ktoś napisał, że małe skale za bardzo psują wzrok. To działa w dwie strony. Figurka w większej skali będzie miała więcej szczegółów do pomalowania więc wcale taka "przyjazna dla oczu" nie jest.
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
vendetta_222
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: środa, 2 września 2009, 14:48
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: vendetta_222 »

Na świecie jest bardzo wiele firm które produkują figurki z różnych okresów oraz nacji i da się bardzo dużo znaleźć. Nie mówie że są wszystkie a zabawa w wyszukiwanie figurek mnie nie bawi poprostu bo mam inne zajęcia. Argument jak nie znajdziesz figurek to nie zainteresuje się Twoim systemem jest conajmniej dziecinna. Niechcesz nie interesuj sie Twoja wola. Owszem mniejsze skale lepiej sprawdzają się w dużych bitwach większe zaś w mniejszych ale wystarczy zgadać się w kilka osób i można również zrobić dużą bitwę.
Co do udowadniania argumentów to nie musze tego robić bo praktycznie każdą figurkę da się znaleść lub przerobić tak by pasowała do naszych potrzeb.
Co do KoT to nie żaden mod tylko od poczatku samodzielnie napisany system ale skoro tak uważasz to znaczy że dokładnie nie zainteresowałeś się jego treścią i Twoja strata nie muszę zabiegać o Twoje zainteresowanie.
Awatar użytkownika
apj
Lieutenant
Posty: 564
Rejestracja: środa, 12 kwietnia 2006, 12:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: apj »

Co do ceny 15mm i plastikow 1:72, to sa zblizone chociaz faktycznie plastiki sa tansze. Typowe 15mm kosztuje 2 - 2.50 GBP [9 - 11.25 PLN] za paczke 8 figurek. Sa oczywiscie drozsze firmy ale tez wieksze paczki. Argument cenowy [18 + PLN] za pudelka 1:72 niestety dotyczy tylko pewnych serii producent. Taka seria Caesar Miniatures fantasy kosztuje juz wiecej. Przypuszczam ze ceny 15-tek mogglyby spasc gdyby firmy obnizyly marze sprzedazy i a producenci ustalili dystrybutorow na kraje / regiony. Marza wylacznego dystrybutora na kraj moze osiagnac nawt 60% upustu z ceny detalicznej. Natomiast marza sklepu wacha sie od 10 - 40% od ceny detalicznej. Niestety w Polsce do tej ceny dochodzi gigantyczny VAT [22%!!!] oraz czesto dodatkowa marza 'ekstra'. Stad ceny paczek ktore powinny kosztowac rownowartosc okolo 2- 2.50 GBP sa czesto sporo zawyzone :/

Co do dostepnosci to nawet w Polsce mozna zamowic i kupic znaczna liczbe firm 15mm, a reszte spokojnie mozna dostac placac przez paypal w sumie jedyne ograniczenie dla firm ktore nie obsluguja platnosci karta.

Najwiekszym problemem z 1:72 dla mnie jest mala dostepnosc pelnych linii [Zimno wojenni rosjanie !?!? Wymagane zdolne palce i pomyslowosc przy konwersjach...] oraz [drugi problem ?!] rozna wielkosc figurek. Sa powazne klopoty z ustaleniem jaka wielkosc jest typowa dla skali 1:72. Kazdy producent wybiera sobie jakas wielkosc ktora nie pasuje nawet do reszty jego linii. Jak dla mnie to czysta glupota gdyz to automatycznie wyklucza pewne zestawy z uzycia / sprzedazy.

Pod tym wzgledem linie 15mm sa duzo spojniesze, chociaz nawet znanym producentom zdazaja sie czasem pomylki. Przykladowo wszystkie moje figurki 15mm ludzi powstaly u jednego rzezbiarza ktory za kazdym razem uzywa takiego samego 'szzkieletu' [dolly] do stworzenia postaci.
vendetta_222
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: środa, 2 września 2009, 14:48
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: vendetta_222 »

Owszem czasem ciężko jest znaleźć okreslony rodzaj figurek ale pamiętajmy że są na świecie firmy które sie tym zajmują. Ja osobiście posiadam pare figurek rosjan z okresu zimnej wojny jakiejś rosujskiej firmy i owszem sa średniej jakości. Wszystko zalezy od firmy i partii. Owszem figurki niektórych firm sa drogie i najlepiej poszukać gdzieś na necie tanich opcji czyli firm które taniej je sprzedają.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach bitewnych”