Dlaczego WARGAMER tak nie lubi 72?

Newsy, informacje o imprezach, dyskusje o hobby.
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

maly_kapral pisze:co nie Jarek
Co Jarek? Bylo mi powiedziec, ze konczyles handel miedzynarodowy i doradzic w odpowiednim momencie, a nie jak wezwanie do zaplaty NAM przyslali :>
Ale szlak przetarty, niebezpieczne miejsca oznaczone, wiec damy rade fiskusowi nastepnym razem.
Awatar użytkownika
maly_kapral
Capitaine
Posty: 830
Rejestracja: czwartek, 1 marca 2007, 14:22
Lokalizacja: Kościan pod Poznaniem

Post autor: maly_kapral »

mądry Polak po szkodzie jak to mówią... albo inaczej... człowiek uczy się na błędach... następnym razem lepiej NAM to wyjdzie ;)
Awatar użytkownika
Rolwgord
Caporal-Fourrier
Posty: 78
Rejestracja: niedziela, 1 kwietnia 2007, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Rolwgord »

Dla mnie skala 1:72 jest idealna do wargamingu, ma jednak swoje mankamenty (niestety musze się zgodzić z przedmówcami).
Np. Grając z OWW2 hałbice mają zasięg minimalny 1m, więc do „epickich bitew” trzeba wielkiego stołu... Gra się komplikuje przy większej ilości jednostek (nie jako system, bo nadal tury „lecą” płynnie, ale w terminologii „miejsca” na stole)

Co do tak zwanej kłótni „wargamerów” i „modelarzy” powiem tylko ,że italeri wydało modele do szybkiego składania do bitewniaków. Za 20 zł masz 2 czołgi składające się z ~10 części. Wyglądają nieźle, wykonane z twardego porządnego plastiku.

Co do szczegółów i dostępności. Każdy sklep modelarski ma pełno modeli i figurek do 1:72. Ktoś powiedział, że farba odpada od plastiku. Widocznie nawet instrukcji modelu nie czytał... Na pudełku zawsze jest czarno na białym napisane, że należy figurki ODTŁUŚCIĆ przed malowaniem (umyć :P ). Nigdy mi się nie zdarzyło żeby farba z nich schodziła.
Najbardziej znane czołgi do 2 wojny są produkowane przez każdą firmę w cenie od ok. 15 (airfix) do 50zł (Dragon), więc do wyboru do koloru. Jednostki „specjalne” są droższe ale też ogólnodostępne na rynku za rozsądną cenę.
Mój kolega który bawi się w bitewniaki od lat powiedział mi kiedyś, że według niego modele z wyższej półki składa się jak „klocki lego”, pomijając nawet zwiększoną ilość części i szczegółów w stosunku do tańszych.
Awatar użytkownika
Borsuk
Sous-lieutenant
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 14:19
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Borsuk »

Zgadzam sie z przedmówcą właśnie tak jest dlatego mam tak dużo figurek i pojazdów a zazwyczaj w klubie gram na stole od pingponga co rekompensuje mi zasięg każdej broni ;D
Nigdy mi farba nie schodziła z żadnego modelu a nawet przeciwnie kiedy chce to nie zejdzie :rotfl: Wole tanio a dużo bo ja nie gram w domu tylko w klubie i za dużo części powoduje niszczenie sie modeli :<
"Przejdziemy przez Niemców jak gówno przez kaczkę" - Gen. Patton
vendetta_222
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: środa, 2 września 2009, 14:48
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: vendetta_222 »

Nawiązując do tematu jestem w trakcie kończenia zasad do własnego systemu bitewnego opartego na skalę 1/72 i wydaje mi się logiczne wykożystanie tej skali. Po pierwsze figurki tego typu są naprawde tanie ina tyle duże by można było dobrze nimi grać. No i oczywiście pomalowane wyglądają dużo lepiej niż te mniejsze opcje które nie zadko ciężko rozpoznać.
Prawda jest niestety taka że firmy forsują swoje własne skale figurek ponieważ chcą na tym zarabiać.
Awatar użytkownika
czaki
Chorąży koronny
Posty: 1337
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 21:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: czaki »

Prawda jest niestety taka że firmy forsują swoje własne skale figurek ponieważ chcą na tym zarabiać.
Żadna firma nie ma "swojej własnej skali". Wszystkie te skale są ogólnodostępne, jedynie wzory są do firm przypisane. Choć fakt, 20 mm czasami bywa pomijana.

Prócz 20 mm (1:72) jeszcze 15 mm jest na tyle duża, że spokojnie można dokładnie figurkę rozpoznać (popatrz choćby Ogniem i Mieczem). No i faktem jest, że im mniejsza figurka, tym lepiej nadaje się do bitew na większą skalę, poprostu więcej figur można na stole postawić. :)
vendetta_222
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: środa, 2 września 2009, 14:48
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: vendetta_222 »

Oki warhammer ma swoją skalę figurek o około 2-4mm większe od 1/72.
Według mnie 1/72 doskonale nadaje się do bitewniaków ponieważ:
-jest to odpowiednia skala by oddać dynamikę bitwy
-są tanie
-są na tyle dużo by wyglądały pomalowane naprawde fajnie
-dużo łatwiej dobrać sobie figurki do armii
-w pudełku mamy ich od 20 do 50-60 a nie jak w firmowych boxach po max 20.
Awatar użytkownika
czaki
Chorąży koronny
Posty: 1337
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 21:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: czaki »

-dużo łatwiej dobrać sobie figurki do armii
IMO łatwiej dobrać w 15 mm niż w 20 mm.
vendetta_222
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: środa, 2 września 2009, 14:48
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: vendetta_222 »

np o jaką armie chodzi? z tego co widziałem a współpracuję z wieloma firmami produkującymi figurki w skali 1/72 to łatwiej byłoby dobrać figurki do armii w te skali oczywiście chyba że jakaś firma wymyśli jakiś konkretny model potrzebny to i owszem może być problem.
Awatar użytkownika
czaki
Chorąży koronny
Posty: 1337
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 21:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: czaki »

No tak przykładowo Libijczycy do DBA?
Ostatnio zmieniony środa, 21 października 2009, 14:53 przez czaki, łącznie zmieniany 1 raz.
vendetta_222
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: środa, 2 września 2009, 14:48
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: vendetta_222 »

Cóż wystarczy tylko dobrze poszukać w necie. Niepamietam w jakiej skali jest DBA.
Awatar użytkownika
Bagu
Sous-lieutenant
Posty: 404
Rejestracja: niedziela, 25 lutego 2007, 13:43
Lokalizacja: Kraków/Souhwick Massachusetts
Kontakt:

Post autor: Bagu »

vendetta_222 pisze:Oki warhammer ma swoją skalę figurek o około 2-4mm większe od 1/72.
Według mnie 1/72 doskonale nadaje się do bitewniaków ponieważ:
1 jest to odpowiednia skala by oddać dynamikę bitwy
2 są tanie
3 są na tyle dużo by wyglądały pomalowane naprawde fajnie
4 dużo łatwiej dobrać sobie figurki do armii
5 w pudełku mamy ich od 20 do 50-60 a nie jak w firmowych boxach po max 20.
[pozwolilem sobie zmienic myslniki na cyferki]

1 - a widzial kolega bitwy w skali 6-10mm?? to jest dopiero MASA figuraskow! i jak wyglada!!
2 - 10mm tez jest tanie jak na metal
3 - poogogluj i zobacz jakie cuda ludzie robia z 10-15mm
4 - jednak w 15 chyba łatwiej
5 - 10mm sa tez pakowane po kilkadziesiąt sztuk

DBA nie ma okreslonej skali, fakt w podreczniku sa okreslone rozmiary PODSTAWEK dla figurek 15 i wlasnie 1/72 ale widziałem ludzi grajacych w dba na figurkach 10mm (i wyglada fajniej)
Tak naprawde jak nie liczy sie rozmiar figurki (no chyba ze gramy w system skirmiszowy) tylko podstawki, jesli znajdziesz kogos do gry w warhammera i na podstawkach wkleisz po iles tam 10mm figurek i będziesz grał zgodnie z zasadami wałka to....nadal bedziesz grał w wałka tyle że z góry z regimentu 20 orkow zrobi ci sie naprawde HORDA i bedzie wyglądało fajniej prawda?
http://spartan-painting.blogspot.com/ <---BLOG O MODELARSTWIE I WARGAMINGU!
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Bagu pisze:
4 dużo łatwiej dobrać sobie figurki do armii
4 - jednak w 15 chyba łatwiej
no drastycznie łatwiej

Vendetta proponuje maly konkurs

wymysl 3 dowolne armie 3000 pne - 1500 ne (zwykly zasieg duzych systemow antyczno sredniopwiecznych()
i poszukamy modeli 15 mm.

a potem my wymyslimy 3 a ty nam znajdziesz w skali 1:72 mm

:>


1:72 jest bogata tylko w II wojnie św tak naprawde...
Awatar użytkownika
czaki
Chorąży koronny
Posty: 1337
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 21:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: czaki »

vendetta_222 pisze:Cóż wystarczy tylko dobrze poszukać w necie. Niepamietam w jakiej skali jest DBA.
Konkrety jakieś? Pytałeś o przykładową armię, podałem przykładową. A Ty rzucasz ogólnikami. Albo dyskutujesz poważnie, albo nie ma sensu rozmawiać. Jak nie pamiętasz skali, to pezypomnę, że od iluś postów piszemy o 1:72 (20 mm). Jest choć jedna firma, z którą współpracujesz, która ma w swoim asortymencie figurki, które nadają się do Libijczyków?
Awatar użytkownika
Bagu
Sous-lieutenant
Posty: 404
Rejestracja: niedziela, 25 lutego 2007, 13:43
Lokalizacja: Kraków/Souhwick Massachusetts
Kontakt:

Post autor: Bagu »

AWu pisze:
a potem my wymyslimy 3 a ty nam znajdziesz w skali 1:72 mm

:>.
sadysta! :) ale w sumie to 15mm zaczyna nawet w IIwś wyprzedzać 1/72
http://spartan-painting.blogspot.com/ <---BLOG O MODELARSTWIE I WARGAMINGU!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach bitewnych”