Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest wtorek, 26 września 2017, 20:17

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 213 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć
PostNapisane: niedziela, 27 sierpnia 2017, 23:09 
Tambour

Witam wszystkich, jestem nowy na forum. Chciałbym Was prosić, abyście pomogli dobrać grę bitewną dla osoby początkującej. Zależy mi na zasadach dostępnych w języku polskim oraz osadzeniu w realiach historycznych (mile widziane średniowiecze, ale mogą być inne). Kolejna istotna kwestia to łatwa możliwość skompletowania dwóch armii do gry w skali 1/72. Czytałem o DBA i wydaje się odpowiednie na początek, ale mam wątpliwości, ponieważ widziałem, że wiele osób krytykuje ten system. Doradzicie?

PostNapisane: poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 09:15 
Colonel Général

Myślę, że DBA może być dobre na początek. Zależy czy oczekujesz dużej historyczności czy nie, ale prawdę powiedziawszy w wielu bitewniakach można mieć do niej zastrzeżenia, więc DBA jakoś bardzo tu nie odstaje (głównie chodzi mi o pewne uproszczenia). Zaletą jest na pewno prostota. Jeśli chodzi o zasady po polsku, musisz się skontaktować z Greebo, on posiada tłumaczenie wykonane na własne potrzeby. Do gry nie trzeba wiele figurek i myślę, że nie powinieneś mieć problemu ze skompletowaniem armii, nie wymaga też wielkiego stołu.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 09:17 
Starosta

Cześć.
Moje typy:
1. Bogowie Wojny: Napoleon. Po polsku i w 1:72, zasady praktycznie za darmo, trochę graczy w całym kraju. No ale to nie średniowiecze...
2. DBA - o zasady po polsku trzeba poprosić Greebo. Skala 1:72 w praktyce skazuje na granie tą skalą w domu (na spotkaniach gramy w 15mm) ale liga i tak padła. Jeśli jesteś w stanie przełknąć "umowność" i losowość gry moim zdaniem warto, ale warto też zobaczyć jak gra ktoś znający zasady, to bardzo upraszcza ich zrozumienie.
3. Lion Rampant- prosta gra, w sam raz dla początkującego. Wprawdzie nie po polsku, ale napisany klarownym angielskim, śmiało można też bawić się modelami 1:72.
Z 1:72 po polsku jest chyba jeszcze Wrzesień 39 a ma wyjść jakiś system osadzony w realiach Wielkiej Wojny (I wś).

Jeśli nie zamierzasz tylko grać w domu z synem/żoną/kolegą może warto zainteresować się w co grają w Twoim mieście?

PostNapisane: poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 09:38 
Błędny rycerz

Dużo pomoże napisanie skąd jesteś, być może podpowiemy kogoś na miejscu kto pokaże Ci jakieś systemy.
Ja że swojej strony zaproponuje Ogniem i Mieczem, rodzimy system osadzony w realiach XVII w.
System może nie jest najprostszy, ale w niedługim czasie ma wyjść "nowy" podręcznik główny zawierający poprawione zasady. Czyli będzie jasno i klarownie ;) Ma być również dostępny za darmo w formie elektronicznej.
Figurki są niestety w skali 15 mm wiec nie spełnia wymagań, ale cena nie jest znowu taka duża.

Ostatnio edytowano poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 09:47 przez Indar, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 09:42 
Appointé

Czemu konkretnie skala 1/72?

No i jaka skala bitwy Cię interesuje :) - frontu, bitwy, potyczki, "starcia w knajpie".

Co do wspomnianego przed chwilą OiM - skala bitwy i potyczki. Polecam, bo figurki fajne, zasady też - tyle, że 15mm a nie 1/72.

PostNapisane: poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 09:51 
Adjudant

Ja lubię 1:72, osobiście robię w niej projekt związany ze skrimishem westernowym, trochę osób u nas na forum robi pulp, jest to dobra skala do wojen współczesnych (Irak, Afganistan), Warhamster szykuje swój system "okołosłowiański" ("Gniazdo"), Warchoł zaś swoje sarmackie Prawem i Lewem, prężnie działa Bogowie Wojny - Napoleon. Sporo osób gra też II WŚ w tej skali.

Ale gra się tak jak przeciwnik pozwala, więc o ile nie chcesz (jak ja z westernami) samemu robić całości projektu, to radzę zobaczyć w co grają ludzie w okolicy...

PostNapisane: poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 10:03 
Sergent-Major

A ja przekornie na początek zaproponuję Tanks! http://sklep.wargamer.pl/tanks-pantera- ... wy-pl.html
Gra dostępna po polsku, raptem 16 stron instrukcji (w tym obrazki). Tyle, że to skala 1:100, rozgrywka na poziomie plutonu czołgów (od 2 do 6 czołgów). Do grania wystarczy to co jest w pudełku startowym plus powiedzmy ze dwa modele na stronę, i gładka powierzchnia o wymiarach 91,5x91,5 cm.
Na próbę chyba taniej nic nie znajdziesz.
Pozyskane czołgi, w miarę rozwijania się Twojego zainteresowania grą, można później wykorzystać w grze Flames of War (na razie tylko po angielsku, ale kolega Cinek z Głogowa przygotował wyjaśnienie zasad do tej gry po polsku http://fowglogow.blogspot.com/p/podstawy-zasad-fow.html) lub innych z modelami w skali 1/100 (15 mm).

PostNapisane: poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 11:00 
Tambour

Na wstępie dziękuję za tak duży odzew! :)

Cytuj:
1. Bogowie Wojny: Napoleon. Po polsku i w 1:72, zasady praktycznie za darmo, trochę graczy w całym kraju. No ale to nie średniowiecze...

Akurat ten okres historyczny odpada. Od wielu lat zajmuje się modelarstwem (głównie właśnie okres wojen napoleońskich) i z tego względu chciałbym spróbować czegoś innego.

Cytuj:
Jeśli nie zamierzasz tylko grać w domu z synem/żoną/kolegą może warto zainteresować się w co grają w Twoim mieście?

Zamierzamy grać razem z tatą i ze względu na niego potrzebujemy gry w języku polskim.

Cytuj:
Dużo pomoże napisanie skąd jesteś, być może podpowiemy kogoś na miejscu kto pokaże Ci jakieś systemy.

Jestem z Kielc.

Cytuj:
Czemu konkretnie skala 1/72?

Ponieważ jest bardzo szeroka oferta figurek w tej skali w przystępnej cenie. Poza tym malowanie figurek to moje ulubione zajęcie, a w skali jeszcze mniejszej niż 1/72 byłoby to dla mnie trudne.

Cytuj:
No i jaka skala bitwy Cię interesuje :) - frontu, bitwy, potyczki, "starcia w knajpie".

Skala bitwy mniej więcej taka jak w DBA (dlatego ten system przykuł moją uwagę), tzn. możliwość złożenia armii z kilku pudełek figurek.

Tak jak poleciliście, napisałem już do Pana Greebo w sprawie polskich zasad i chyba jednak to na DBA się zdecyduję. Jeszcze zastanawiam się nad Ogniem i Mieczem. Czy da się w to grac w 1/72?

PostNapisane: poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 11:31 
Général de Division

Irbis napisał(a):
Witam wszystkich, jestem nowy na forum. Chciałbym Was prosić, abyście pomogli dobrać grę bitewną dla osoby początkującej. Zależy mi na zasadach dostępnych w języku polskim oraz osadzeniu w realiach historycznych (mile widziane średniowiecze, ale mogą być inne). Kolejna istotna kwestia to łatwa możliwość skompletowania dwóch armii do gry w skali 1/72. Czytałem o DBA i wydaje się odpowiednie na początek, ale mam wątpliwości, ponieważ widziałem, że wiele osób krytykuje ten system. Doradzicie?

Ja bym zrobił tak.

1. Zainteresował się Bolt Action. Skrót zasad po polsku dostępny jest za darmo, podobnie filmy tłumaczące zasady (po polsku, po angielsku jest tego jeszcze więcej).

2. Zainwestował 200zł w dwa pudełka figurek 28mm od perry miniatures - Afrika Korps oraz Desert Rats ale można też poszukać używanych modeli np. tu. Zasady mają prawie wszystkie armie biorące udział w wojnie (z wyjątkiem Jugosławii i tworów na niej powstałych, Tajlandii, Słowacji).

http://www.boltaction.pl/viewtopic.php?f=11&t=1441

Średniowiecze to to nie jest ale to duże figurki z twardego plastiku, ładne, do prostej gry, a jeżeli Ciebie i Tatę wciągnie zawsze możecie spróbować z innymi ludźmi bowiem tytuł jest popularny.

Bitwa po angielsku.

https://www.youtube.com/watch?v=Phrh9zJdQF4

Bitwa po polsku
https://www.youtube.com/watch?v=3eVjNpE0Xi8&feature=youtu.be

PostNapisane: poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 13:41 
Błędny rycerz

Irbis napisał(a):

Tak jak poleciliście, napisałem już do Pana Greebo w sprawie polskich zasad i chyba jednak to na DBA się zdecyduję. Jeszcze zastanawiam się nad Ogniem i Mieczem. Czy da się w to grac w 1/72?

Pewnie da, nie jest to jakaś ogromna różnica w skali. Pewnie nawet figurki zmieszczą się na dedykowanych podstawkach. Jednak naprawdę zastanawiam się czy warto, szczególnie że z "drugiej ręki" można tanio odkupić podjazd. Mimo że ceny OiM i tak nie są jakieś wygórowane
Nie namawiam jednak, rozumiem że 1/72 to jedyna skala która Cię interesuje.

PostNapisane: wtorek, 29 sierpnia 2017, 08:11 
Sergent-Major

Irbis@
Spróbuj się skontaktować z tym sklepem

WARGAMER Kielce
ul. Śniadeckich 3, email: kielce@wargamer.pl, telefon: +48 885906904

Pewnie coś Ci doradzą. Ważne jest czy w Twojej okolicy jest jakieś środowisko, które już w coś gra i ludzie, którzy będą mogli coś podpowiedzieć i wyjaśnić, a na ogół środowisko skupia się wokół lokalnego sklepu.

PostNapisane: wtorek, 29 sierpnia 2017, 09:36 
Colonel Général

Ibris, myślę, że w Kielcach i okolicach powinni być gracze do DBA. Jest taki konwent Jagacon, gdzie warto się może rozejrzeć. Kiedyś Greebo się tam wybierał z prezentacją DBA (zresztą Greebo też z tamtych okolic pochodzi z tego co się orientuję). Poza tym warto spróbować skompletować grupę do grania wśród swoich znajomych i ogólnie się rozejrzeć. Tak, że nie jesteś skazany na Wargamera ;)

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 16:58 
Tambour

Hej! Upłynęły dwa tygodnie, ale nie dostałem żadnej odpowiedzi od Pana Greebo. Znalazłem natomiast "Nieoficjalny przewodnik po DBA", ale jest on chyba do starej wersji, bo wydany w 2008. Czy jest on jeszcze użyteczny? Listę armii znalazłem na stronie DBA Online, jednak ta gra bazuje na wersji 1.22. Warto próbować zagrać w oparciu o te "zdobycze"? Bo książkę z zasadami musiałbym chyba kupować na eBay'u, a i tak średnio bo jest po angielsku.

PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 18:48 
Starosta

Hej.
Nieoficjalny przewodnik jest do starej wersji zasad (2.2). Jego pożyteczność jest już znacznie ograniczona - może się przydać do zrozumienia podstaw gry (elementy, ruch, grupy, itp) ale w szczegółach znacznie różni się od wersji 3.0. Do tego nie znając zasad 3.0 nie wiadomo, które szczegóły się zmieniły.
Wyślij mi proszę na PM adres e-mail, chyba dam radę pomóc z tłumaczeniem.

PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 19:21 
Tambour

Wysłałem adres w prywatnej wiadomości. Dziękuję. :)
Do pierwszej bitwy jeszcze długa droga, bo najpierw będzie trzeba skompletować armię. :D

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 213 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]