Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest piątek, 22 czerwca 2018, 20:43

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 264 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć
PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 22:14 
Tambour

Zacząłem powoli studiować zasady i jedna rzecz mnie bardzo zastanawia. Mianowicie rozróżniamy formacje piechoty fast/solid. No i dajmy na to wybieram armię Francuzów:

Cytuj:
IV/64c Medieval French army 1401-1445 AD:
1 x General (Kn//Bd)(Gen), 3 x noble knights (Kn//Bd), 1 x cavalry (Kn or Cv), 1 x brigans (Bd) or archers (Bw), 1 x crossbowmen (Cb), 2 x voulgiers (Bd), 2 x crossbowmen (Cb), 1 x crossbowmen (Ps) or peasants (Hd) or artillery (Art).

I teraz jak rozróżnić (którzy są fast/solid), jeśli nie ma cyferek odpowiadających liczbie figurek? Czy może ja znalazłem jakąś podejrzaną, niekompletną listę armii?

PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 22:17 
Colonel Général

Być może znalazłeś listę armii ze starej edycji.
Wtedy nie było takiego rozróżnienia.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 22:17 
Baron

To lista z 2.2. Tam nie było podziału na fast/solid.
Na przyszłość polecam dział DBA na forum: viewforum.php?f=162

PostNapisane: poniedziałek, 19 marca 2018, 23:23 
Appointé

Cześć. Jakiś czas temu zacząłem przygodę z bitewniakami. Obecnie kolekcjonuję jeden niehistoryczny system skirmishowy- Wolsung i jeden quasi-historyczny ziemniowojenny- Hot War.

Ale korci mnie cały czas żeby wejść w antyk. Problem tylko taki że mało kto chcę grać w cokolwiek z tego okresu. Jak już ktoś gra w antyk to w Hail Caesar, a ja tak sobie przepadam za 28mm- do skirmishu spoko, ale ja wolę skalę, która pozwala na ustawianie dużych formacji, wystawiać mnóstwo modeli. Posiadam roolbooka do Age of Battles- i choć to fajny system o dość prostych regułach, które jednak wszystko uwzględniają i pozwalają sporo bawić się przy zmianie szyku formacji w czasie walki, czego mi brakuje w wielu bitewniakach, to jednak:

a) Zvezda wydała tylko kilka statystyk dla oddziałów, w tym często nacje posiadają po jednym zestawie- typu Partia tylko katafraktów, a duża część modeli już na rynku nie istnieje ani od Zvezdy ani od nikogo, jak np. rydwany, kartagińska piechota, fortece, itd.

b) Nie kojarzę kogokolwiek grającego w Age of Battles, a sama Zvezda przestała kontynuować ten system podobnie jak masę swoich innych systemów jak: Hot War czy Starship Troopers.

Tak więc, czy znacie jeszcze jakieś "żywe" systemy starożytne, najlepiej w skali 1/72?

PostNapisane: wtorek, 20 marca 2018, 00:51 
Général de Division Commandant de place

Absolutnie nie 20mm. Wielu już próbowało, większość zamyka się w swoim małym gronie. Ostatecznie wszystko się kończy na pojedynczym przypadku w jakimś odosobnionym rejonie kraju. To mogłoby się sprawdzić w pracowniach modelarskich...

Ale 28mm antyk żyje i ma się w kraju coraz lepiej. Ludzie w to grający skupili się na facebooku w grupie Hail Caesar PL (czy jakoś tak). Armie są duże, mnóstwo figurek. Pojedyncza dywizja (dobrze mieć trzy) to 100 ludków (armia hellenistyczna). Ceny są dość znośne - dajmy na to 48 hoplitów to ok. 130zł. Dużo plastików obecnie firmy wydają.

PostNapisane: wtorek, 20 marca 2018, 07:49 
Major en second

DBA albo Impetus?

PostNapisane: wtorek, 20 marca 2018, 13:52 
Adjoint

Malory - czy mówiąc o Starship Troopers masz na myśli to?
https://boardgamegeek.com/boardgame/154 ... tures-game
Nie miałem pojęcia, że i Zvezda robiła grę pod tym tytułem.

PostNapisane: wtorek, 20 marca 2018, 14:14 
Appointé

LordDisneyland napisał(a):
Malory - czy mówiąc o Starship Troopers masz na myśli to?
https://boardgamegeek.com/boardgame/154 ... tures-game
Nie miałem pojęcia, że i Zvezda robiła grę pod tym tytułem.

Nie, to jest system na podstawie książek Heinleina i filmów i seriali na jej podstawie.

Zvezda zrobiła system Sci-Fi nie związany z tymi książkami, której tytuł z rosyjskiego przetłumaczyli na Starship Troopers, czy poprawnie, nie wiem.

A wyglądało to tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

PostNapisane: środa, 21 marca 2018, 12:38 
Appointé

Telamon napisał(a):
Absolutnie nie 20mm. Wielu już próbowało, większość zamyka się w swoim małym gronie. Ostatecznie wszystko się kończy na pojedynczym przypadku w jakimś odosobnionym rejonie kraju.

U mnie sprawa wygląda tak: w Trójmieście jest w zasadzie tylko Wolsung, WH40k, Bolt Action i tylko nieco Infinity. Jeśli bym chciał grać w antyk to i tak muszę przekonać kogoś kto nie gra w nic jeszcze i tak, więc to mały problem że nikt nie gra.

Moim zdaniem łatwiej będzie kogoś przekonać na zasadzie: a kupmy sobie po dwa zestawy figurek za 45zł, niż kupmy armie startowe do Hail Caesar za 350zł i zobaczmy czy nam się spodoba.

Poza tym ja też jestem troszeczkę może uprzedzony do 28mm. W moich oczach to bardziej skala na skirmishery niż typową grę bitewną. Wiem że pewnie większość się z tym nie zgodzi, ale ok niech wyjdę na nooba :P. Ale dla mnie pomalować jedną ekipę do skirmishera w 28mm to już trochę wyczyn na parę dni a co dopiero setkę hoplitów.

Cytuj:
Ludzie w to grający skupili się na facebooku w grupie Hail Caesar PL (czy jakoś tak).

No niestety jeśli chodzi o Trójmiasto zero odezwu. :(

Cytuj:
DBA albo Impetus?

Poczytałem o obydwu i muszę powiedzieć Impetus dla mnie brzmi całkiem fajnie.

Bo z tego co rozumiem DBA już jest trochę grą dla hardkorów, a Impetus, zwłaszcza w wersji Basic jest raczej lekki... i kompatybilny z 1:72, co za tym idzie na upartego mimo że to nie piękne idzie grać 28 vs 20 mm. Kwestia czy jest to też system, w który się w Polsce grywa, jeśli kiedyś chciałbym pojechać poza miasto na turniej?

PostNapisane: środa, 21 marca 2018, 12:45 
Major en second

A tego to nie wiem. W Impetusa grałem wyłącznie dla funu.

PostNapisane: środa, 21 marca 2018, 19:41 

Cytuj:
Ale dla mnie pomalować jedną ekipę do skirmishera w 28mm to już trochę wyczyn na parę dni a co dopiero setkę hoplitów

Zacznij więc od Skirmisha. SAGA. Jacyś gracze powinni być w rejonie. Na armię wystarczy jedno pudło 42 figurek (100zł). Można powiększać wg. woli o jazdę, katapulty. Jak się skirmish znudzi to przejdziesz do większych bitewniaków więc koszty i malowanie rozejdą się w czasie.

20mm nie nadaje się do bitew masowych bo to też wielkie ludki. Jak już to 15mm, a najlepiej 6-10mm.

Zaufaj mi bo próbowałem w Krakowie - łatwiej kogoś przekonać do zbierania figurek w podobnej skali i w podobnym materiale jak te, które posiada niż namówić go do kolekcjonowania zupełnie czegoś innego. Kto z twardego plastiku przejdzie na butelkowe tworzywo "ekonomiczne"?

Obrazek

PostNapisane: środa, 21 marca 2018, 20:47 
Appointé

Nie wiem. Może w sumie masz rację, ale jednak spróbuję mimo wszystko. ;) Najwyżej się nie uda i wiele nie stracę inwestując w 1:72. To straszne pieniądze nie są. W zasadzie 45 zł styka już na armię do Impetusa na upartego.

Cytuj:
Kto z twardego plastiku przejdzie na butelkowe tworzywo "ekonomiczne"?

Ja jestem taką osobą. Zacząłem od figurek GW, potem malowałem Italeri i Zvezdę, teraz znów do metalowo-plastikowego Wolsunga i muszę powiedzieć skala 1:72 najbardziej mi się podobała bo ma jednak zachowane proporcje w odróżnieniu od większości 10mm i 6mm, a jednocześnie nie wymaga tyle dłubania przy większych armiach co 28mm. Poza tym nie każda firma produkująca 1:72 robi figurki złej jakości. Italeri się zawiodłem, ale Zvezdę będę bronił do upadłego.

A z graczami w Trójmieście uwierz mi jest naprawdę ciężko- próbowałem ludziom proponować coś zimnowojennego np. 6mm Cold War Commander albo Team Yankee. Ogólnie odpowiedź jest taka że nikt nie ma czasu i kasy na cokolwiek więcej po to by grać z jedną osobą. No to jak nie mają kasy i czasu na 10mm zimną wojnę to nie będą tym bardziej mieli na 28mm antyk.

A jak się pytam znajomych, którzy jeszcze nie są w wargamingu czy chcieli by też wejść w np. Wolsunga i widzę cenę 130 zł za 5 figsów to z góry mówią "nie dzięki". Już więcej zainteresowanie było jak proponowałem Age of Battles.

PostNapisane: środa, 21 marca 2018, 21:11 

Dla mnie dłubanina w 20mm figurce z kiepskiej jakości plastiku (wszystkie podstawowe są z takiego, różnią się jedynie twardością i ilością resztek z formy) jest podobnie czasochłonna jak w przypadku przeciętnej figurki 28mm. Podobnie porządne malowanie. Cena dla mnie jest mniejszym problemem niż marnotrawstwo czasu.
44 figurki możesz podzielić na 2 armie, każda na 3 pkt. w sadze. Dowódca, oddział przyboczny (4 figurki), oddział legionistów (8 figurek), oddział łuczników (8 figurek). Tym można zacząć grać. W najgorszym wypadku stracisz 50 zł (jak sprzedaż na rynku używek).

Team Yankee natomiast tani specjalnie nie jest. To system z dużymi bitwami. Starter ujdzie ale normalna bitwa toczy się na 20-30 czołgów układu warszawskiego. Piechota zmech. to jeszcze większe koszta.

PostNapisane: środa, 21 marca 2018, 22:00 
Baron

Zrobisz jak zechcesz. Moim zdaniem masz dwa wyjścia:
1. Zorientować się w co grają ludzie w okolicy i dostosować się do nich (ale nie zawsze dostaniesz co chcesz).
2. Zebrać dwie armie i próbować promować to, na co masz ochotę (znacznie trudniejsze).

Zgadzam się z Tobą że 28mm to skirmish a duża bitwa to raczej 15mm w dół. Z 1:72 raczej z czasem wyleczysz się sam - nakład pracy nieproporcjonalny do efektu.

PostNapisane: środa, 21 marca 2018, 22:31 

Ja jeszcze muszę wspomnieć o tym, że SAGA aktualnie została wydana po polsku. Dla niektórych język to też bariera, a tak przynajmniej ten problem będzie z głowy.
Gorzej z ceną podręczników i kostek. Te drugie można zastąpić normalnymi. Ja bym zaczął od figurek aby móc realnie coś znajomym zaprezentować. Jak się Rzymianie nie podobają to w plastiku wydano również germanów na ten okres. Nawet kawalerię można kupić.

https://www.youtube.com/watch?v=IUT10dZY5OI

I już można powoli takie starcia planować. :D

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 264 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]