WFB - koniec?

Newsy, informacje o imprezach, dyskusje o hobby.
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 62 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: WFB - koniec?

Post autor: brathac »

Zabrali im punkty i już nie dają rady. :lol:
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: WFB - koniec?

Post autor: AWu »

Jak bez punktów wiedzieć, co jest dobre, a co złe?
Awatar użytkownika
Warchoł
Strażnik wielki koronny
Posty: 2024
Rejestracja: czwartek, 19 marca 2009, 20:24
Lokalizacja: Kattowitz/ Домброва-Гурнича

Re: WFB - koniec?

Post autor: Warchoł »

Akurat w AoS bardzo podoba mi się wolna amerykanka i brak punktów w doborze jednostek, gdyby było tak 10-11 lat temu...
Prawem i Lewem: sarmacki skirmish: http://www.sarmackiskirmish.blogspot.com

PiL: Koroniarze, Boćwiny, Lipkowie, Węgrzy, Szeklerzy, Wołosi, Mołdawianie, Pludracy, Kozacy, Serbowie, Chorwaci
BGK/CoC: Rumuni
BW-N: Księstwo Warszawskie
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1193
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 74 times

Re: WFB - koniec?

Post autor: Kretus »

Ciekawe jakie będą teraz ceny modeli z drugiej ręki. Fantasy Rampant nadchodzi. ;)
Eh nie mogłem się powstrzymać, choć od kiedy miałem 666 postów nic nie pisałem. Teraz z bestii spadłem do jej sąsiada.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: WFB - koniec?

Post autor: Telamon »

Właśnie byłem ciekaw jak reagują na takie wieści na Border Princess, tak że dzięki za info. Jak byś miał jeszcze coś do dorzucenia Telamonie - pisz.
Ok.

Z tego co wyczytałem i zaobserwowałem jest dużo zwyczajnego marudzenia i przekleństw jakie pojawiają się z każdą zmianą edycji Warhammera. Ludzie są zawiedzeni i zdają sobie doskonale sprawę - nie negują tego iż jest to dość przykry "skok na kasę" związany z niskimi dochodami jakie przynosił WFB. Nowe podstawki, nowy design części figurek (chodzi o tych kosmicznych sigmarytów) ma służyć temu aby zachęcić najmłodszych do zapoznania się z ofertą GW i pójścia w główny system tej firmy jakim jest obecnie Wh 40.

Część środowiska (ale dość mała) ruszyła w poszukiwaniu systemu alternatywnego. Bardzo ale to bardzo w porównaniu z przeszłością wzrosło zainteresowanie Kings of War Mantica, teraz pojawił się Warthrone. Doszło nawet do zwyczajowych wyzwisk między "lojalistami" a "rebeliantami"...

Jednak nie zanosi się póki co na jakieś masowe odejścia w kierunku systemów historycznych, głównym kryterium alternatywnych jest możliwość użycia posiadanych już figurek. Tyle, że istnieje świadomość istnienia takowych gier (głównie Bolt Action, potem OiM, a nawet dwóch-trzech użytkowników pochwaliło się znajomością FoGa). Ludzie się otrząsnęli raczej po szoku, niektórzy dostrzegają plusy zasad (teraz wszystkie jednostki są wg. nich użyteczne). Opinia o grze jest taka, że skomplikowaniem gra nadaje się dla dzieci. Nie ma systemu punktowego potrzebnego do turnieju, wymyślono dziwny według nich system balansu, jest problem z przyzywaniem jednostek (można przyzwać setki żołnierzy w kolejnej turze), system długo rozlicza walki.

Czekają na dalsze "warscrolle", scenariusze wydawane w kolejnych White Dwarfach, w międzyczasie próbują przeliczać figurki na punkty / rany lub dostosować nowe jednostki do 8 ed. Zasady otrzymali niedawno toteż wszystko na etapie badań i dopasowywania. Zgaduję iż większość grę zaakceptuje, nawet wpływ wielkości wąsów na przerzuty kości.

Aha - wątek zgruzowania istniejącego fluffu zszedł na dalszy plan.

Obrazek
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: WFB - koniec?

Post autor: Jan1980 »

A to to się dzieje u zarania dziejów i przedstawia utworzenie Imperium przez Sigmara, czy to jakieś bitwy po końcu świata?
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: WFB - koniec?

Post autor: Telamon »

Po jego końcu i zwyciężeniu chaosu.
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: WFB - koniec?

Post autor: Jan1980 »

To dla mnie jakaś abstrakcja. Grałem w WRPG (1 edycja) i trochę w Mordheim. I bardzo podobał mi się ten klimat. To, że Imperium to nie średniowiecze ale renesans, taka "mroczność" tego wszystkiego (ale nie doprowadzona do rozmiarów "jesiennej gawędy" z Portalu).

A to co widzę teraz to jakieś abstrakcyjne high fantasy. Zupełnie inna gra w zupełnie innym świecie.
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: WFB - koniec?

Post autor: Radosław Kotowski »

Nie sądzę że ta decyzja poprawi sytuację GW.
Zawsze byłem niezmiernie przywiązany do WFB i Vampire Counts. Teraz widzę że stopniowo ograniczają ofertę zamiast powiększać. WFB był moim zdaniem najlepszym systemem, można było się pokusić o atak na tyły/boki ugrupowania nieprzyjaciela, co już wprowadzało jakieś elementy sztuki wojennej. W WH40K tego nie ma.
Bardzo podoba mi się klimat tej gry, szczególnie VC, ostała mi się figurka wampira necrarchy na koniu i jest to mój ulubieniec.
Zmiany w systemie są całkowicie upraszczające i nie musi być to koniecznie być minus tej gry. Gorzej z zabraniem punktacji, wyklucza to możliwość rozgrywania w miarę zrównoważonej bitwy. Chociaż patrząc co GW wyprawia z punktacja, jednostkami
i zbalansowaniem armii to można palpitacji dostać ;)

Mamy na razie jedynie jednostki organizacyjne na końcu listy każdej armii i z tego będę próbował kombinować.
Wraz z kolegą rozegramy bitwę w sobotę ja VC on chyba demonami. Proxy mamy :lol:

Postępowanie GW skończy się to zmniejszoną sprzedażą WAoS co utwierdzi ich w przekonaniu że Warhammer był złym produktem. :lol:
Jak my tu przetrwaliśmy?
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2695
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: WFB - koniec?

Post autor: GRZ »

można było się pokusić o atak na tyły/boki ugrupowania nieprzyjaciela, co już wprowadzało jakieś elementy sztuki wojennej.
Każdy system operujący oddziałami to ma.
W wfb ważniejsze było bycie "szarżującym" niż jakiekolwiek ataki z flanki czy z tyłu.
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: WFB - koniec?

Post autor: Radosław Kotowski »

A WH40K ? ;)
Tam strzelasz ze wszystkich stron i nic.
Jak my tu przetrwaliśmy?
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2695
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: WFB - koniec?

Post autor: GRZ »

W wh40k nie operujesz odziałem tylko grupką luźno związanych gości. :P
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Awatar użytkownika
Zaklinacz Kostek
Staff Sergeant
Posty: 216
Rejestracja: piątek, 30 listopada 2012, 15:52
Lokalizacja: Warszawa/Loos

Re: WFB - koniec?

Post autor: Zaklinacz Kostek »

Raleen pisze:
Telamon pisze:
Może zniechęcą się u nas i przerzucą się na coś porządnego historycznego
Eeee... nie. Obserwuje sytuacje od jakiegoś czasu, opinie na forum Border Princess i nie zanosi się na to. Ludzie są najbardziej zainteresowani systemami pozwalającymi używać im posiadane armie. Jeżeli nie to chociaż klimatami fantasy. Dlatego dość często pada nazwa Kings of War, Warmachine, Infinity, Wh 40, potem Afterglow i Bolt Action, a na końcu gdzieś tam pojawia się nazwa Field o Glory i Ogniem i Mieczem.

Oprócz tego deklaracje dalszego grania w WFB 8 ed i chęć jakiegoś turniejowego zoptymalizowania AoS... a także wyczekiwanie na fanowskiego warhammera od Szwedów. Najpewniej skończy się na oburzeniu, panice i dalszej wierności GW.
Właśnie byłem ciekaw jak reagują na takie wieści na Border Princess, tak że dzięki za info. Jak byś miał jeszcze coś do dorzucenia Telamonie - pisz.
Pojawiają się jeszcze próby i pomysły na zbalansowanie, aby zrobić z tego grę turniejową.

W każdym razie, nie dziwi mnie, że w pierwszej kolejności szukają systemu w którym mogą tak zrobić, w końcu to wszystko czas, pieniądze i sentyment. To prostsze niż kupowanie zupełnie nowych figurek do zupełnie nowego, nawet historycznego systemu. ;)

Z kolei na Gloria Victis, prócz paru sentymentalnych tonów, ogólnie AoS spotkał się z dość pozytywną reakcją. Wynika to z tego, że 40-stkowców odstręczała od WFB duża ilość figurek oraz skomplikowanie zasad (przynajmniej w relacji do 40k). Chociaż część graczy 40k obawia się, że jeżeli AoS okaże się marketingowym sukcesem to 40k czeka również koniec podobny do WFB.
"Gassed last night, and gassed the night before
Going to get gassed tonight;
If we never get gassed anymore.
When we're gassed, were sick as we can be
For Phosgene and Mustard Gas is much too much for me."
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: WFB - koniec?

Post autor: Telamon »

Nie sądzę że ta decyzja poprawi sytuację GW.
W pewnym zakresie: WFB przez kolejne reedycje armii i kodeksów pochłaniał więcej pieniędzy niż AoS, który ma jedynie oprócz nowych figurek dla nowych oddziałów dostawać książki-scenariusze. Redukcja kosztów i problemów związanym z dość leciwym i "niszowym" systemem.

Na zmianie najbardziej ucierpieli starzy gracze turniejowi ale GW przyznawał iż nie są oni ich targetem. Tym są dzieci i portfele ich rodziców...

Z tematu na BP. :D

Obrazek

Chociaż część graczy 40k obawia się, że jeżeli AoS okaże się marketingowym sukcesem to 40k czeka również koniec podobny do WFB.
Tak, ta bojaźń i utrata zaufania do firmy jest widoczna.
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: WFB - koniec?

Post autor: Jan1980 »

Ale co oni mogą zrobić z Wh40K? WH zamienił się w coś epickiego, a 40 chyba już bardziej epicka być nie może. Raczej skurczy się do czegoś postapokaliptycznego - jakieś małe bandy nomadów walczące o resztki po zniszczonej cywilizacji. Taka Necro-Gorka :)
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach bitewnych”