[Austria] Freycorps serbski 1813-1815 r.

Newsy, informacje o imprezach, dyskusje o hobby.
Zeka

[Austria] Freycorps serbski 1813-1815 r.

Post autor: Zeka »

Zatem na początek o drugim freycorpsie serbskim, który został utworzony w ramach armii austriackiej. Jednostka ta walczyła z wojskami francuskimi we Włoszech.

Po upadku powstańczej Serbii w 1813 roku, uciekinierzy przechodzą do Banatu i Sremu, które tereny podówczas były pod panowaniem Austrii. W tym samym czasie władze austriackie naciskają na Serbów aby wstąpili do freycorpsu. O tych zabiegach oraz ich skuteczności może świadczyć wypowiedź Karađorđa (Katadziordzie, przywódca powstania serbskiego 1804-1813) z roku 1816:
"(...) i z którym się się wojsko nasze zauważalnie zmniejszyło, zważywszy na to, że Niemcy [jak podówczas określano Austriaków] wielu naszym żołnierzom schlebiali i w swoją służbę przyciagali i potem cztery bataliony serbskich żołnierzy, ochotniczo lub na siłę, nazbierali."
Według archiwaliów sformowano trzy bataliony, ale liczba ochotników spokojnie umożliwiała sformowanie większej ilości jednostek.

Teminologia oporządzenia z formularza przyjęcia ochotników, w którym znajdują się przedmioty z serbskimi nazwami:
- kapa (czapka) - Kappe, šapka (furażerka) modelu rosyjskiego;
- dolama (ubranie ozdobione širitami i gajtanami (širita tutaj oznacza lampas, a gajtan tutaj oznacza sznur) - Dolmann;
- gaće - Gatien;
- kozačke pantalone (spodnie kozackie) - blaue weite Hosen (niebieskie szerokie spodnie);
- pojas (pas) - rote wollende Binde (czerwona welniana opaska).
U jednostek regularnych czapkę nazywano Hut (šešir, czyli kapelusz), czako (Tschako). Mundur - Röckel.
Pierwotna czapka żołnierzy freycorpsu była niska, jednoczęściowa, podobna do rosyjskiej (ta pierwotna czapka była noszona z Serbii). Później została zmieniona - podwyższono jej część dolną i nado jej charakter furażerki-czako. Jej nazwa służbowa brzmiała "kapa" co jest nazwą serbską.
Do czapki zakładano ludową dolmanę z żółtymi sznurami i szerokimi turlijami, spodniami (čakšire) które należały do serbskiego stroju ludowego [podobne do spodni np. niemieckich oficerów z wojen światowych tzn. z charakterystycznym rozszerzeniem na wysokości ud].
W 1813 roku zanotowano, że broń przeniesiona przez serbskich emigrantów popowstaniowych, została rozdana serbskiemu freycorpsowemu batalionowi. Zatem istnieje więc możliwość, że pierwotnie nosili mundur z Serbii, a dopiero później dostali jej wariant austriacki.
WARIANT AUSTRIACKI
Ze względu na sznury mundur ma charakter dolmany, ale posiada także wysoką jakę oraz naramienniki wzorowane na europejskich, szerokie spodnie kozackie z lampasami (širite) wzdłóż dolnej cześci szwu, podobnie do żołnierzy serbskiegi freycorpsu z 1793 roku.
Czapka, czyli kapa z otokiem, podobnie jak oficerowie w Serbii i Rosji (według Assentirungs Listy oficerowie mieli taki sam mundur, ale prawdopodonie szerokość otoku na czapce różniła się szerokością w zależności od stopnia). Natomiast szeregowcy nie miali otoków na czapkach. Później Austriacy wszystkim nadadzą czapkę jaką nosili oficerowie.

A teraz słów kilka o mundurach z Serbii, które mogły być noszone w początkowym etapie istnienia freycorpsu...
O mundurach pisze też Konstantin Nenadović, współczesny im:
"Ubranie wojska ani troche nie różniło się od ludowego ubioru, oprócz artylerzystów i doboszów czyje ubranie w nieco większym stopniu różniło się od ludowego." Pavle Vasić, na podstawie którego napisano powyższe, uważa że słowa Nenadovicia odnoszą się do ubioru po 1812 roku, które zostało ustalone przepisami Sovjetu (czyli kierownictwa powstańczej Serbii). W przeciwnym razie Kostatinović musiałby napisać jak Batalaka, z którego słów wynika, że początkowo noszono mundur rosyjski.

Na podstawie Pavle Vasić, "Uniforme srpske vojske 1808-1918", Beograd 1980

P.S. Tekst napisany stosunkowo dawno temu... Poniżej obrazprzedstawiający tzw. bećara, czyli żołnierza powstańczego, który da początek regularenej armii i mundur którego jest oparty o strój ludowy. W sumie takie mundury były w użyciu aż do końca powstania, mimo iutworzenia przez Karađordzia (który swego czasu słóżył we austriackim freycorpsie) regularnych jednostek w 1808 roku.
http://www.traganja.org.yu/Slike/T4/08.jpg


(Pozwolilem sobie dopisac tlumaczenie slow po niem.
slowik)
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

O, tutaj prosze w kolorze:
Obrazek
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Zeko, wczesniej (chyba od 1794 czy cos takiego) istnial tez slownesko-serbski Freikorps stworzony przez pewnego pulkownika Mih...vic'a (Nazwiska tez dobrze nie pamietam). Masz cos o owym?
urodzony 13. grudnia 1981....
Zeka

Post autor: Zeka »

Z tego co pamiętam sformowano go chyba w 1792 roku. Niestety, w tej chwili nie dysponuję opisem mundurowania i jego historii (znajduje się ono we wspomnianej książce P. Vasić'a. Niestety jest ona obecnie strasznie trudno dostępna; ja korzystam z egzemplarza znajdującego się w Bibliotece Narodowej Serbii).

Tu jesze jeden obrazek dotyczący freicorpsu z okresu 1813-1815:

http://oea.serbian-church.net/exhibitio ... ajkor.html
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Ja zobacze w Ospreyu o piechocie austriackiej z epoki naopleonskiej. Tam jest opisany mundur z slowensko-serbskiego Freikorps.
urodzony 13. grudnia 1981....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach bitewnych”