Saga Początek - pierwsze gry w Polsce ??

Newsy, informacje o imprezach, dyskusje o hobby.
Krawat
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 22:08
Lokalizacja: Poznań

Saga Początek - pierwsze gry w Polsce ??

Post autor: Krawat »

Witam,

Od ponad roku mam podrecznik do Sagi i w końcu z Dawidem skleiliśmy figurki i zagralismy Normanów na Anglo-Danish. Oj ta gra ma moc i to dużą. Zagraliśmy 2 gier i Anglo Danishe wygrali ale głównie dlatego że Dawid leciał starsznie na pałę swoimi Normanami (na koniach). No może w pierwszej grze był remis bo obaj lordowie zginieli w kolejnosci pierwszy Dawida drugi mój. Dunskie siekiery (Duny) mają power :).
A ogólnie szukam innych graczy i planuje na pyrkonie zrobic gry pokazowe a może nawet mini turniej bo w Poznaniu po rozdaniu/sprzedaniu moich figurek do Wh Historical battles mamy warbandy 2xVikingów,AngloDanish,2xNorman a ja mam Vikingów, AngloDanish i Arabów.

Krawat vel Rafal
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: Saga Początek - pierwsze gry w Polsce ??

Post autor: Jarek »

Cześć Krawat. Chyba się nawet osobiście poznaliśmy, jeśli jesteś tym Krawatem od najlepszych turniejów w FoW w okolicy Gorzowa ;)

A Saga od dawna chodzi mi po głowie, tylko zawsze jak uzbieram trochę wolnej gotówki, to akurat znika z oferty niestety. Czekam na jakiś dodruk.
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Saga Początek - pierwsze gry w Polsce ??

Post autor: Asienieboje »

Krawacie, pierwszą grę Ty wygrałeś, kiedy ginie warlord jednej ze stron, gra jest przerywana automatycznie i zwycięzcą zostaje drużna, która jeszcze ma warlorda.
Awatar użytkownika
Bagu
Sous-lieutenant
Posty: 404
Rejestracja: niedziela, 25 lutego 2007, 13:43
Lokalizacja: Kraków/Souhwick Massachusetts
Kontakt:

Re: Saga Początek - pierwsze gry w Polsce ??

Post autor: Bagu »

No tak graja w fajne rzeczy w wawie/poznaniu/na slasku a w zadupiastym krakowie nadal wfb....
<sciana>

.....moze sie przeprowadze? :D
http://spartan-painting.blogspot.com/ <---BLOG O MODELARSTWIE I WARGAMINGU!
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Saga Początek - pierwsze gry w Polsce ??

Post autor: Telamon »

Jest też DBA, OiM (coraz silniejsze), a powoli robi się też FoG 15mm. :P
Awatar użytkownika
Bagu
Sous-lieutenant
Posty: 404
Rejestracja: niedziela, 25 lutego 2007, 13:43
Lokalizacja: Kraków/Souhwick Massachusetts
Kontakt:

Re: Saga Początek - pierwsze gry w Polsce ??

Post autor: Bagu »

ehhh DBA to abstrakcja dla mnie / OiM faktycznie moze...
FOG...ehhh a gdzie byli ludzie w to grajacy zanim sprzedlem swoj podrecznik :P
Teraz ponoc jest poproawiona wersja 2.0 prawda to?
http://spartan-painting.blogspot.com/ <---BLOG O MODELARSTWIE I WARGAMINGU!
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Saga Początek - pierwsze gry w Polsce ??

Post autor: Telamon »

Fakt, DBA jest abstrakcyjne i uproszczone... dlatego też nie gram w to.
Ludzie jeszcze się nie interesowali tą grą. Teraz ja składam żydów machabejskich (pierwsza z mych planowanych armii), Corsarii Pyrrusa i Rzymian Republikańskich. Wszystko w 15mm bo mamy najszerszy wybór modeli (a Corsarriemu to na rękę, na terenach zaoszczędzi bo gra jeszcze w OiM [do którego ja podchodzę z antycznym kijem] więc nie musi robić wszystkiego dwa razy).
Tak, wyszedł poprawiony 2.0. Greebo aktualnie tłumaczy na język polski. Trochę pokomplikowali (jeszcze nie mam podręcznika) zasady w kierunku FOGRa.
Awatar użytkownika
MKG
Adjoint
Posty: 760
Rejestracja: środa, 3 września 2008, 08:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 6 times
Been thanked: 24 times

Re: Saga Początek - pierwsze gry w Polsce ??

Post autor: MKG »

Do Sagi się przymierzałem (niezłe recenzje i bez spinki historycznej), ale w końcu dałem sobie spokój, pozostając wierny zasadzie "Nie kupuję figurek do niczego, czego sam nie napiszę" :D
Krawat
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 22:08
Lokalizacja: Poznań

Re: Saga Początek - pierwsze gry w Polsce ??

Post autor: Krawat »

Male podsumowanie

Oco chodzi z koscmi i kartami. Oddzialy twojej bandy generuja kostki zdolnosci. Boss 2 kosci, przyboczni 1 kosc,warriorzy 1 kosc, smieciarze (levies) 0 kosci. Czyli majac bossa, 2x przybocznych, warriorow i cieniasow mam 5 kosci (2+2+1+0).
Ture zaczyna sie od rozdysponowania wlasnie tych kosci na battleboardzie - karcie gry. Ponizej zdjecie karty gry z rozdysponowanymi koscmi

Obrazek

Pierwszy kolumna to aktywacja oddzialow. W tej grze aby sie ruszyc czy strzelic trzeba sie aktywowac wlasnie koscmi (wyjatek to rozkaz bossa - za darmo/bez kosci mozna ruszyc bosa i dowolny oddzial kolo niego). Na przykladzie widac ze gosci wrzucil 2 kosci na pierwsze pole ktorym moze aktywowac bossa lub przybocznych. Czyli moze wykonac 2 ruchy lub 2 strzelania dowolnymy wymienionymi oddzialami lub np 2x ruch/strzelanie jednym oddzialem.
Poza tym gosciu umiescil kostke na zdolnosci charge - bedzie mogl jej uzyc pozniej i na gallopie - tez do pozniejszego uzycia.

Podsumowywujac majac ograniczona ilosc kosci co ture trzeba sie decydowac czy ruszac sie / strzelac czy wrzucic kostki na zdolnosci dajac boosta atakowi/obronie, spowolnic wroga, oddac salwe z lukow itd. Kazda rozpisa poza fluffem historycznym ma poprzez battle board rozny styl gry. Choc bazowo/punktowo rozpy sa podobne to battle board powoduje ze normanowie maja dluzsze ruchy dzieki galopowi, szarze za darmo po rozbiciu oddzialu przeciwnka a anglo danishe np spowolnianie, shieldwall (przerzuty na save) itd. Juz w tym widac ze kazda armia ma swoj styl i fluff. Aktualnie jest 13 battle boardow (nawet 14 wliczajac arabow).

Anglo Danish - obrona i piechota i duny - wielkie siekiery :)
Anglo Saxon - podobna ale chyb maja konnice - nie znam tej nacji
Normanie - boosty do konnicy plus duzo strzelania
Vikingowie - masakratorzy w walce wrecz z battle boardem do rozpierdzielania przeciwnika
Welsh - takie lesne elfy - zwalnianie przeciwniki i dystrupcja plus oddzialy lekkiej jazdy i piechoty zasypujace przeciwnika oszczepami
Jomsvikingki - najemni vikingowie (z wolina ??) troche inni niz normalni (wplyw slowian) i chyba maja cos na koniach
Gael Norse - orkady/szetlandy - wikingowie ktorzy rzucaja challenge i wyciagaj przeciwnikow z szyku plus oszczepy
Irish - Lekka piechota z duzymi siekierami, psami bojowymi (wolfhounds) jako lekka kawaleria i oszczepami i oslabianiem przeciwnika w trudnym terenie
Frankowie - Duzo jazdy i dobrej piechoty - 3 pod listy Merovingowie, Carolingians, Capetians no i Karol Wielki i Roland :)
Strathclyde - Dolna szkocja lekka jazda plus wychodzenie z bokow i ataki z flanki kawaleria
Szkoci - lekka piechota - nie wiem wiecej
Bretonia - odmiana normanow moze Brecha wie wiecej
Bizancjum - klasyka - ciezka piechota i pancerni lucznicy no i ciezka jazda strzelecka i z kontosami - opcja na czolgi na koniach czyli Katafrakci
Obrazek

I nie oficjalna lista arabow z okresu rebeli Husseina.

------
Gram w gry bitewne glownie dla funu i dlatego brak spinki w sadze :) mi odpowiada. Znam sie na WW2 a nie na dark ages.
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Saga Początek - pierwsze gry w Polsce ??

Post autor: Asienieboje »

Krawat pisze:Male podsumowanie

Podsumowywujac majac ograniczona ilosc kosci co ture trzeba sie decydowac czy ruszac sie / strzelac czy wrzucic kostki na zdolnosci dajac boosta atakowi/obronie, spowolnic wroga, oddac salwe z lukow itd. Kazda rozpisa poza fluffem historycznym ma poprzez battle board rozny styl gry. Choc bazowo/punktowo rozpy sa podobne to battle board powoduje ze normanowie maja dluzsze ruchy dzieki galopowi, szarze za darmo po rozbiciu oddzialu przeciwnka a anglo danishe np spowolnianie, shieldwall (przerzuty na save) itd. Juz w tym widac ze kazda armia ma swoj styl i fluff. Aktualnie jest 13 battle boardow (nawet 14 wliczajac arabow).
Akurat Normanów lubię najbardziej ze wszystkich dotychczasowych nacji i najbardziej mi się podoba u nich siła ognia (przy odpowiednim ustawieniu kości na tablicy masz dodatkowe strzelanie (bez fatigue). Co do ograniczonej ilości kości, każdą flagę (tak jest u Normanów, inne nacje mają inne takie symbole, odpowiednik 6 na zwykłej D6) mozna zamienić na dodatkową kość (rzuca się wtedy jeszcze raz tą kością i jedną dodatkową) i w ten sposób możesz maksymalnie posiadać aż 8 kości na tablicę i wtedy można już coś układać ;)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Saga Początek - pierwsze gry w Polsce ??

Post autor: AWu »

A czy można skądś zdobyć tablicę bizantyjska czy trzeba zakupić gazetkę ?
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Saga Początek - pierwsze gry w Polsce ??

Post autor: Asienieboje »

AWu pisze:A czy można skądś zdobyć tablicę bizantyjska czy trzeba zakupić gazetkę ?
Obawiam się, że tak... Chyba powinienem mieć Bizancjum, muszę sprawdzić... Zawsze możesz sprawdzić forum gry, może tam jest...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach bitewnych”