Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest czwartek, 21 września 2017, 14:20

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Bez kości i kart...
PostNapisane: sobota, 13 sierpnia 2011, 20:25 
Appointé

Witam.

Czy znacie może jakiś system imitujący bitwy starozytne i/lub sredniowieczne bez użycia kostek, ciągnięcia kart itp? Chodzi mi o brak elementu losowego. Strategia w czystej postaci.

Pytam, ponieważ pewnie wielu grających nie raz przeżywało frustrację, gdy mając przewagę taktyczną przegrywało bitwę po rzuceniu w decydującym momencie dwóch czy trzech jedynek na osławionej 'K6' ;)

Tytuł: Re: Bez kości i kart...
PostNapisane: sobota, 13 sierpnia 2011, 20:53 
Colonel Général

Ja znam taką planszówkę - nazywa się "Napoleon's Triumph". Mogę polecić, bardzo dobra.

Więcej o niej:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: sobota, 13 sierpnia 2011, 21:16 
Censor

Ale o to chodzi na wojnie ?
Nawet Clausevitz o tym się rozpisuje :>

Hannibal Pod Zammą miał przewagę taktyczna i kupę słoni, ale wygrali Rzymianie.

Antioch pod Magnezją też.

Taki system z sensem to się nazywa Szachy i trudno wymyślić coś lepszego choć masy próbowały :>

Napoleons Triumph i Napoleon at Marengo są genialne polecam. Ale tam ów element niepewności i twardej reakcji rzeczywistości na twoje plany i zamiary tez jest tylko innymi sposobami realizowany.

To po prostu obowiązkowy element starcia w moim odczuciu.
Można się spierać, że gdzieniegdzie jest go za dużo, ale eliminując go eliminuje się tak naprawdę jakiekolwiek powiązanie z rzeczywistością.

Jest kilka takich gier ale na wyższym poziomie.
Np: Makiavelli wydany u nas jako Książe. Dyplomacja.

PostNapisane: sobota, 13 sierpnia 2011, 22:01 
Appointé

Dzięki za odpowiedzi.

Owszem, grywam w szachy i nawet spodziewałem się, że ktoś w tym wątku poleci mi tę grę;)

Rzecz w tym, że w wiekszości systemów elementu losowego jest chyba za wiele. Wiem, w historii zdarzało się (choroba dowódcy, zamieć itp.), ale uważam, że jesli ktoś lepiej kieruje swoją armią, to nie powinien przegrywać przez kiepskie rzuty.

Co do wymienionych bitew:

Moim zdaniem pod Zamą Scypion po prostu zapewnił sobie przewagę w jeździe i dobrze poustawiał manipuły (a więc wygrał niejako 'zasłużenie'). Owszem, słonie Hannibala przestraszyły się rzymskich trąb, ale cóż...

Z kolei pod Magnezją legioniści zdołali rozbić spójność falangi i dobrać się do niej z boku, a więc wykorzystali niejako jej naturalną słabość, Antioch zaś sp... udany początkowo manewr kawalerii.

Zastanawiałem się nad stworzeniem własnego systemu, gdzie figurki ustawiano by na siatce heksów. Były by po prostu różne rodzaje jednostek (ciężka jazda, hoplici, berserkerzy), oraz różne formacje do wyboru (falanga, mur z tarcz, klin, skirmish). Poszczególne jednostki w poszczególnych szykach niejako automatycznie wygrywały by z innymi formacjami. Gra polegała by na ataku właściwymi oddziałami we właściwym miejscu i czasie oraz przewidywaniu ruchów przeciwnika. No tak, w sumie jak w szachach:)

PostNapisane: niedziela, 14 sierpnia 2011, 03:58 
Général de Brigade

viewtopic.php?f=168&t=8850

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja

PostNapisane: niedziela, 14 sierpnia 2011, 16:13 
Major en second

merikallio napisał(a):
Dzięki za odpowiedzi.

Owszem, grywam w szachy i nawet spodziewałem się, że ktoś w tym wątku poleci mi tę grę;)

Rzecz w tym, że w wiekszości systemów elementu losowego jest chyba za wiele. Wiem, w historii zdarzało się (choroba dowódcy, zamieć itp.), ale uważam, że jesli ktoś lepiej kieruje swoją armią, to nie powinien przegrywać przez kiepskie rzuty.

Co do wymienionych bitew:

Moim zdaniem pod Zamą Scypion po prostu zapewnił sobie przewagę w jeździe i dobrze poustawiał manipuły (a więc wygrał niejako 'zasłużenie'). Owszem, słonie Hannibala przestraszyły się rzymskich trąb, ale cóż...

Z kolei pod Magnezją legioniści zdołali rozbić spójność falangi i dobrać się do niej z boku, a więc wykorzystali niejako jej naturalną słabość, Antioch zaś sp... udany początkowo manewr kawalerii.

Zastanawiałem się nad stworzeniem własnego systemu, gdzie figurki ustawiano by na siatce heksów. Były by po prostu różne rodzaje jednostek (ciężka jazda, hoplici, berserkerzy), oraz różne formacje do wyboru (falanga, mur z tarcz, klin, skirmish). Poszczególne jednostki w poszczególnych szykach niejako automatycznie wygrywały by z innymi formacjami. Gra polegała by na ataku właściwymi oddziałami we właściwym miejscu i czasie oraz przewidywaniu ruchów przeciwnika. No tak, w sumie jak w szachach:)

Szczerze mówiąc dość sceptycznie podchodze do takiego rozwiązania nie mam wielkiego doświadczenia z wargamingie (gram tylko w DBA ale wiem co nieco o tej losowości) i sądze że jest ona jak najbardziej wskazana gdyż w na wynik bitwy wpływało tyle czynników że nawet super plan i odpowiednie siły nie gwarantowały zwycięstaw a często dochodziło do niespodziewanych sytuacji . Przykład podczas ostanio rozegranej bitwy mój generał niespodziewanie zginą od ostrzału pojedynczego oddziału łuczników sznasne na to były znikome a jednak choć szansee wynosiły około 3% , historia zna takie zdarzenia jak choćby pod Hastings . W DBA czesto denerwujące są niskie rzuty na dowodzenie ale sądze że jest ok zawsze coś mogło nawalic rozkaz mogł nie dotrzeć do dowódców polowych niosoący je goniec mógł nie dotrzeć do celu . Reasumują moim zdaniem losowość jest nieodzowną częścią bitewniaków jaki wojen

PostNapisane: środa, 17 sierpnia 2011, 01:35 
Général de Brigade

Hmmm Stratego? ;)

PostNapisane: środa, 17 sierpnia 2011, 09:57 
Censor

Moja wersja miała ryciny napoleońskie :>

PostNapisane: środa, 17 sierpnia 2011, 11:01 
Major en second

"Wojna składa się z nieprzewidzianych zdarzeń."
Napoleon Bonaparte
;)

PostNapisane: środa, 17 sierpnia 2011, 11:53 
General

merikallio napisał(a):
Witam.

Czy znacie może jakiś system imitujący bitwy starozytne i/lub sredniowieczne bez użycia kostek, ciągnięcia kart itp? Chodzi mi o brak elementu losowego. Strategia w czystej postaci.

Pytam, ponieważ pewnie wielu grających nie raz przeżywało frustrację, gdy mając przewagę taktyczną przegrywało bitwę po rzuceniu w decydującym momencie dwóch czy trzech jedynek na osławionej 'K6' ;)

Jeżeli bitwę można przegrać po rzuceniu dwóch czy trzech 1 to znaczy, że gra jest kiespko skonstruowana.
Stąd też jestem zwolennikiem "wielokostkowości" (tj. rzutów 2k6) które pozwalają na ograniczenie wpływu zdarzeń skrajnych na polu bitwy, jednocześnie ich nie eiliminując.

W mojej ulubionej serii GBACW Raleen kiedyś bez mała stół gryzł, gdy w decydujących momentach jego artyleria waliła "0" na k10 skutecznie pudłując nacierających konfederatów. W tej samej sytuacji rzuty 8-9 załamałby mi atak w tym miejscu. Ale przy jednej kości wyniki 0-9 są tak samo prawdopodobne i według mnie jest to jedna ze słabszych stron gier opartych na tym systemie.

Niemniej jednak nie możnaby powiedzieć, że gra była wygrana/przegrana przez to.

Strategia w czystej postaci - ktoś ci podał przykład szachów, i rzeczywiście się to samo pcha w oczy :) Innej gry w sposób doskonały pozbawionej czynnika losowego chyba się nie udało jeszcze dobrze zrobić.

PostNapisane: wtorek, 23 sierpnia 2011, 22:46 
Enfant de troupe

Kiedyś na poszukiwanej przez Ciebie zasadzie została wydana gra "Bitwa Morska" ustawiało się flotę tak, żeby przeciwnik nie widział co na niego płynie, a przy walce odsłaniało się znaczniki i np. pancernik bił krążownik, krążownik niszczyciel itp.

Kupa zabawy i kombinacji przy tym było, oprócz jednego ale.......
Grałem w to jako nastolatek z 15-20 lat temu. Nie wiem czy dzisiaj po doświadczeniach z innych systemów nadal by było tyle zabawy.

PostNapisane: wtorek, 23 sierpnia 2011, 23:05 
Colonel Général

Wbrew pozorom, trafiają się u nas amatorzy takich staroci:

viewtopic.php?f=67&t=6971

I to właśnie z osób, które kiedyś tam w dzieciństwie grały :)

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: środa, 24 sierpnia 2011, 11:35 
General

meiss napisał(a):
Kiedyś na poszukiwanej przez Ciebie zasadzie została wydana gra "Bitwa Morska" ustawiało się flotę tak, żeby przeciwnik nie widział co na niego płynie, a przy walce odsłaniało się znaczniki i np. pancernik bił krążownik, krążownik niszczyciel itp.

Kupa zabawy i kombinacji przy tym było, oprócz jednego ale.......
Grałem w to jako nastolatek z 15-20 lat temu. Nie wiem czy dzisiaj po doświadczeniach z innych systemów nadal by było tyle zabawy.

Ta Bitwa Morska to po prostu kolejna wariacja na temat gry Stratego - która cały czas cieszy się popularnością. W Polsce kiedyś była także wydana w wersji napoleońskiej tylko nie pamiętam jaka była jej nazwa. No i pamiętam, że o ile w Bitwie na podstawkach okręt był opisany słownie, o tyle w wersji napoleońskiej były same obrazki i musiałem z instrukcją w ręku rozgryzać co który obrazek przedstawia.

PostNapisane: środa, 24 sierpnia 2011, 13:34 
Colonel Général

Chyba nie do końca, bo z tego co pamiętam tam konkretne typy okrętów biły konkretne, a w Stratego każdy wyższy bije niższego (co do zasady).

PostNapisane: środa, 24 sierpnia 2011, 20:06 
General

Dlatego piszę, że wariacja :) Mechanika była dokładnie taka sama. Zresztą grę chyba mam w domu, to przy okazji sprawdzę jak to było.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]