Poszukiwania systemu

Newsy, informacje o imprezach, dyskusje o hobby.
Oleczek
Tambour
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 20:38

Poszukiwania systemu

Post autor: Oleczek »

Witam na forum,
jestem nowy jak pewnie zdazycie sie szybko zorientowac. Od kilku dni szperam w necie w poszukiwaniu odpowiedniego systemu. Jest tego tyle ze ciezko to ogarnac i wybrac cos dla siebie. Znalazlem FoF ale jak zerknalem do zasad to sie rozmyslilem. Brak mozliwosci samodzielnego kompletowania armii mnie zniechecil.
Zeby sie za bardzo nie rozpisywac podam wam o co mi chodzi. Postaram sie zwiezle i na temat.

Kryteria moich poszukiwan;)
- obojetnie czy platny czy darmowy wazne zeby byl dobry:P
- modele w skali 15mm lub 1/72. Do skirmiszy moga byc wieksze.
- zwykly bitewniak lub skirmish
- wazne zeby sytem mial mozliwosc samodzielnego budowana skladow przydzialania ekwipunku itp.
- okres; +starozytnosc +2 wojna swiatowa(tu znalazlem oww2 i chyba bedzie odpowiedni) +wspolczesnosc
- zasady moga byc skomplikowane-wazne zeby gra nie znudzila sie po 2 rozgrywkach

To w zasadzie tyle. Moge tylko dodac ze klimat 2 wojny swiatowej najmniej mnie "kreci" z tych 3 dlatego nie rezygnuje z poszukiwan. Za wszelkie propozycje bede niezmiernie wdzieczny i pozdrawiam forumowiczow.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Re: Poszukiwania systemu

Post autor: Raleen »

Wydaje mi się, że OWWII będzie najlepszym rozwiązaniem.
Może FoG by Ci też podszedł - u nas powoli ekipa się rozkręca. W dziale systemu jest już kilka AARów.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Oleczek
Tambour
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 20:38

Re: Poszukiwania systemu

Post autor: Oleczek »

Doszedłem do podobnych wniosków:). Za współczesnością będę się rozglądał. Teraz powstaje pytanie. Do oww2 modele w skali 1/72 są dość popularne i mogą być używane. Jeśli chodzi natomiast o FOG to instrukcja proponuje 15 lub 28 mm. 15stek co prawda jest trochę w ofercie ale nie widziałem Rzymian i Spartan. Natomiast jeśli chodzi o antyk właśnie to modele w skali 1/72 tez są dość tanie i jest ich sporo. Moje pytanie brzmi tu wiec: Mogę w FOG stosować modele 1/72 a jeśli nie to...czy mogę je upchnąć na podstawkach pod 15mm lub 28 mm i stosować dalej zasady z systemu?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: Poszukiwania systemu

Post autor: Jarek »

Rzymian i Spartan w 15 mm jest sporo.
Zasady FOGa dzielą podstawki dla figur w skali do 15 mm i powyżej.i Dla obu wariantów jest lista z ich wymiarami, nie ma problemu jaką skalę wybierzesz.
Awatar użytkownika
czaki
Chorąży koronny
Posty: 1337
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 21:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Poszukiwania systemu

Post autor: czaki »

Rzymianie to jedna z najliczniej reprezentowanych armii w figurkach 15 mm. :)
A tak serio, to co Ci nie odpowiada w FoF?
Oleczek
Tambour
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 20:38

Re: Poszukiwania systemu

Post autor: Oleczek »

Przegladajac pobierzenie zasady to w zasadzie nic;). Jedyny powazny mankamant to brak mozliwosci zlozenia armi wg jasno okreslonych regul punktowych. Po Tide of iron mam dosc konkretnych scenariuszy ze scisle okreslonymi ilosciami wojsk, chce poskladac cos sam i czerpac z tego przyjemnosc;). Oczywiscie to to subiektywna opinia. Jesli jest opcja zeby w jakis sposob bez problemu mozna bylo zlozyc jakas rozpiske wg jakis alternatywnych regul i wziac cokolwiek co sie tam posiada w kolekcji(moj stan figurek na chwile obecna wynosi 0):) i stoczyc jakas potyczke to z checia sie zainteresuje FOF. No i ciekawi mnie czy figurkami w skali 1;35 ktorych zauwazlem ze jest najwiecej jesli chodzi o wspolczesnosc da sie grac na stole lub podlodze. Jaki jest sredni obszar potyczek w takiej skali? Takie figurki daly by mozliwosc jeszcze wiekszego "wkrecenia" sie w zabawe gdy np na mundurach mozna napisac nazwisko szeregowca;). W skali 1;72 chyba bylby z tym problem. Tak wic podsumowujac-jesli jest mozliwosc zeby w FoF zlapac za figurki i dowolnie zlozyc cos ze swojego zestawu to piszcie jak to zrobic. Bede wdzieczny za porady i pomsly.
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Re: Poszukiwania systemu

Post autor: Pablo »

To tak na początek może coś o systemach i figurkach do starożytności (od WWII i modernu są tu na pewno lepsi spece).

Do starożytności jest dosyć sporo systemów, ale obecnie najpopularniejsze są FoG i DBM, oraz DBMM ver. 2, czy Impetus, co wcale nie znaczy że są to systemy najlepsze. Niewątpliwie ich popularność wynika z faktu, że dosyć dobrze łączą grywalność z historycznością. Natomiast ich główną wadą jest to, że są to w większości systemy naprzemienne tzw. IGOYOUGO. Do wszystkich tych systemów są oddzielne armii listy, które zawierają czasem więcej czasem mniej armii z danego okresu historycznego. Do tej pory najbardziej (niekoniecznie pod względem edytorskim) udane armii listy są zdecydowanie do DBM i DBMM a najsłabsze chyba do Impetusa.

Z tych wszystkich systemów, o których pisałem FOG jest moim zdaniem zdecydowanie najciekawszy. Po pierwsze ma dobrze opisane i wydane przepisy w przeciwieństwie do dosyć trudnego języka jakim pisane są np. gry DB, całkiem znośne armii listy a na pewno lepsze niż Impetus, plus wsparcie własnego forum oraz spora grupa graczy między innymi i na tym forum.

Jednak wszystkie te systemy wymagają sporej liczby figurek, dlatego chyba ważniejsze od tego, jaki system do zabawy sobie wybierzesz (zresztą zawsze go możesz zmienić) przemyśl skalę, w jakiej chcesz zbierać figury. Pamętaj, że czym większa skala tym większy stół potrzebny do gry. 1/72 to zdecydowanie najtańsza skala bo w plastiku ale też figurki najszybciej się niszczą. Poza tym masz do wybory w starożytności tak naprawdę tylko dwie firmy (w plastiku) tj. HAt i Zvezda. Są oczywiście też metalowe figurki w skali 1/72 którymi można na pewno wspomóc swoją armię, ale wtedy trzeba się zastanowić czy taniej już by nie było zbierać armii w 15mm (zawsze to metal nie wygina się lepiej się obrabia, i farba dłużej się trzyma). Trzeba tylko pamiętać, że skala 15mm to tak naprawdę figurki w różnej wielkości od małych figurek Covusa, poprzez Essen do takich prawie 18mm Xyston.
W większości tych systemów figurki w skali 1/72 bazuje się tak jak figurki 28mm i nawet lepiej na tych bazach wyglądają.

No i jeśli chodzi o armie to zdecydowanie bardziej polecam Ci jedną z armii rzymskich niż Spartan (moim zdanie są przereklamowani w zasadzie zero konnicy i kupa ciężkiej piechoty)

Na początek dobrze jest też zebrać mniejszą armię i spróbować swoich sił w DBA, a w tym czasie rozbudowywać swoje legiony do DBM lub FOG-a zwłaszcza że podstawki są kompatybilne.
Oleczek
Tambour
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 20:38

Re: Poszukiwania systemu

Post autor: Oleczek »

Dzieki za wyczerpujaca odpowiedz. Moja przygoda z bitewniakami dopiero sie rozpoczyna i jest niestety na 0 poziomie dlatego dla takiej osoby chyba najwieksza bolaczka jest wybor odpowiedniej skali coby nie ograniczac sie potem mozliwosciami dostepnosci figurek na rynku. Dzieki wam moge zrobic juz pewne zalozenia. starozytnosc fig-15 mm(ciekawe czy jest opcja zlozenia sobie piechoty rzymskiej w zolwia;P). W skali 1;72 nawet widzialem odpowiedni zestaw:D, 2 wojna swiatowa- 1;72, wspolczesnosc-roztrzygnie sie niebawem;)

a i jesli chodzi wybor frakcji, strony bardziej sugeruje sie swoimi zainteresowaniami i tym czy armia mi sie podoba niz tym czy sa to armie swietne, dobre lub slabe;).
asusik666
Appointé
Posty: 45
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2011, 15:39
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Poszukiwania systemu

Post autor: asusik666 »

Witam żeby nie zakładać 210932189301 wątków mam dwa pytania:

1) Czy znacie jakieś systemy wykorzystujące pancerkę z okresu II WŚ? Skala nie ma znaczenia chociaż najlepiej jak by była 1/72.
Chciał bym by ten system był podobny do World Of Tanks czyli wykorzystanie tylko i wyłącznie pojazdów (pancernych 0 piechoty 0 lotnictwa).

2) znacie jakiś system lotniczy zależy mi na tym by modele do niego był łatwo dostępne.

Proszę o pomoc i dziękuję za odpowiedź

EDIT: Jeśli takie tematy już są proszę o przekierowanie
Skończone:
Maluje się: II/49, II/56, II/78,
W planach: I/28, I/52, II/11, II/30, II/80, III/4, III/5, III/7, III/8, III/40, III/48, III/54, IV/17, IV/30, IV/66,


http://www.modelmylifework.blogspot.com
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Poszukiwania systemu

Post autor: Przemos19 »

1) Możesz użyć OWW2 i budować armie tylko pancerne, jest to możliwe.
2) Scramble albo lepiej Hind?
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Poszukiwania systemu

Post autor: Sarmor »

asusik666 pisze:2) znacie jakiś system lotniczy zależy mi na tym by modele do niego był łatwo dostępne.
Nadal mowa o II WŚ?
Sturmovik Commander, a do tego:
a) modele 1/600 od Oddziału Ósmego (łatwiej dostępne, ale wybór ograniczony) i Tumbling Dice (ściągane z zagranicy, większy wybór, ale IMO gorsze rzeźby),
b) modele 1/300 od GHQ (dostępne u Wargamera, mały wybór, drogie, świetna jakość) i mnóstwa innych firm (ściągane z zagranicy, duży wybór, niskie ceny, jakość zależna od firmy).
TheNode.pl – zapraszam!
asusik666
Appointé
Posty: 45
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2011, 15:39
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Poszukiwania systemu

Post autor: asusik666 »

Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź ;-)

Co do pytania drugiego to może być lotnicze ale z każdego okresu ;-)
Skończone:
Maluje się: II/49, II/56, II/78,
W planach: I/28, I/52, II/11, II/30, II/80, III/4, III/5, III/7, III/8, III/40, III/48, III/54, IV/17, IV/30, IV/66,


http://www.modelmylifework.blogspot.com
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Poszukiwania systemu

Post autor: AWu »

W zasadzie w każdy system II wojenny da się grać samymi czołgami.

Mija się to zwykle z celem gry historycznej ale da się.

W takiej sytuacji lepiej szukać systemów które były projektowane pod walkę pancerną z resztą dodaną potem (np: Mein Panzer - zasady piechoty są oddzielnym modułem, który jest nakładką na grę bazowa), a nie systemów projektowanych pod walkę piechoty gdzie walki pancerne są dodatkiem (np: FOF, albo większość systemów II wojennych i współczesnych w skali drużyny lub plutonu).
Idealnie interesuje cię taki system gdzie uwaga twórców skupia się na czołgach.

Polecam zerknąć czy w okolicy ktoś nie grywa we Flames of War.
Doskonale da się w to grać samymi czołgami, a jest na tyle popularne , że ktoś może się tym bawić w okolicy.
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Poszukiwania systemu

Post autor: Sarmor »

asusik666 pisze:Co do pytania drugiego to może być lotnicze ale z każdego okresu ;-)
Z I WŚ Warhammer Historical wydało Richthofen's Flying Circus. Niestety, firma została rozwiązana przez GW, ale podręcznik pewnie da się jeszcze kupić. Nie wiem, jak z modelami, ale sądzę, że to mniejszy problem (o ile nie masz oporów przed ściąganiem ich z zagranicy).

Ze współczesnych są polskie Hind Commander (głównie walki śmigłowców, ze wsparciem lotniczym i jednostkami naziemnymi jako celami) i AWACS (wojna w Zatoce, pełna gra w pudełku, proste zasady nastawione na grę solo z możliwością gry we 2, łatwa do modyfikacji). Obie dedykowane dla modeli w 1/600, przede wszystkim Oddziału Ósmego.

Zawsze warto też rzucić okiem tutaj: http://www.freewargamesrules.co.uk/
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
MKG
Adjoint
Posty: 760
Rejestracja: środa, 3 września 2008, 08:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 6 times
Been thanked: 24 times

Re: Poszukiwania systemu

Post autor: MKG »

asusik666 pisze:1) Czy znacie jakieś systemy wykorzystujące pancerkę z okresu II WŚ? Skala nie ma znaczenia chociaż najlepiej jak by była 1/72.
Chciał bym by ten system był podobny do World Of Tanks czyli wykorzystanie tylko i wyłącznie pojazdów (pancernych 0 piechoty 0 lotnictwa).
Tutaj byś się zdziwił, co na moim pendraku można znaleźć :D
Jak jeszcze WoT nie był taki znowu popularny napisałem nawet małego bitewniaka w stylu B&P i nawet zacząłem dyskutować z jednym z deweloperów gry, ale po dwóch PMkach się rozeszło po kościach... Ale grę nadal mam i nawet mam rozpisane ówczesne (z połowy 2011) pojazdy ruskie, jakeskie i szwabskie do 5 Tieru włącznie :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach bitewnych”