[FAQ] Armia Południowa i 11 Armia

Gra wydawnictwa GMT Games (polska edycja wyd. Gołębiewski)
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Darth Stalin pisze: No to właśnie z tej instrukcji:
13.1.8. "Corps may also SR out of the Reserve Box into any supplied friendly capitol or supply source in their nation"

Czyli: do dowolnej zaopatrzonej stolicy albo do źródła zaopatrzenia w ich kraju.
no Pan Stalin wybaczy ale to jest szczyt nadinterpretacji. Moze Szanowny Kolega raczylby rozwazyc wariant, w ktorym określenie "w ich kraju" dotyczy OBU miejsc (stolica ORAZ źródlo zaopatrzenia)?

bo mi już ręce opadaja na takie mącenie
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Post autor: Darth Stalin »

comandante pisze:
Darth Stalin pisze: No to właśnie z tej instrukcji:
13.1.8. "Corps may also SR out of the Reserve Box into any supplied friendly capitol or supply source in their nation"

Czyli: do dowolnej zaopatrzonej stolicy albo do źródła zaopatrzenia w ich kraju.
no Pan Stalin wybaczy ale to jest szczyt nadinterpretacji. Moze Szanowny Kolega raczylby rozwazyc wariant, w ktorym określenie "w ich kraju" dotyczy OBU miejsc (stolica ORAZ źródlo zaopatrzenia)?

bo mi już ręce opadaja na takie mącenie
Ale to wtedy byłoby: "into supplied capitol or supply source in their nation".
Użycie "any" i "friendly" przy słowie "capitol" oznacza dowolną przyjacielską stolicę (oczywiście zaopatrzoną). Jeżeli miałaby to być tylko własna stolica, to nie byłoby tych dwu słów: "any" [= "dowolny, jakikolwiek"] i "friendly" [= "przyjacielski"]; tym bardzie, ze np. w przypadku PC takie swobodne wystawianie korpusów "gdzie popadnie" nie jest mozliwe, bo jeżeli Sofia i Stambuł nie mają bezpośredniego połączenia z Essen/Breslau, to takiego wystawienia nie można zrobić
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Darth Stalin pisze: Użycie "any" i "friendly" przy słowie "capitol" oznacza dowolną przyjacielską stolicę (oczywiście zaopatrzoną). Jeżeli miałaby to być tylko własna stolica, to nie byłoby tych dwu słów: "any" [= "dowolny, jakikolwiek"] i "friendly" [= "przyjacielski"]; tym bardzie, ze np. w przypadku PC takie swobodne wystawianie korpusów "gdzie popadnie" nie jest mozliwe, bo jeżeli Sofia i Stambuł nie mają bezpośredniego połączenia z Essen/Breslau, to takiego wystawienia nie można zrobić
a co w wypadku posiadania DWOCH stolic?

into ANY (friendly CAPITOL) or (SUPPLY SOURCE) in THEIR nation

a nie tak jak Ty chcesz:

into ANY (friendly capitol) OR (supply source in their nation)

zreszta nie ma o czym gadac bo ta kwestia zostala juz dawno wyjasniona - wiec to co tutaj jest uprawiane to jest czyste "rules lawyering" a po polsku "bicie piany"
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Piter
Sergent
Posty: 109
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piter »

O ile sie nie mylę, to stanowisko rebelyella jest stanowiskiem nie tyle jego samego (z całym szacunkiem :) ), a wyjaśnieniem z FAQ'ów. Nieprawdaż?
pozdrawiam.
Ptr.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Post autor: Darth Stalin »

Piter pisze:O ile sie nie mylę, to stanowisko rebelyella jest stanowiskiem nie tyle jego samego (z całym szacunkiem :) ), a wyjaśnieniem z FAQ'ów. Nieprawdaż?
pozdrawiam.
Ptr.
Jak na razie dla mnie jedyne oficjalne FAQ-i to ten zbiór *.pdf do ściągnięcia ze strony PoG.
Jeżeli chodzi o ściągnięcie jednostek z PR, to jest tam takie wyjaśnienie: (strona 12):
"Clarification: a corps may not SR from reserve if it can't trace a route to any space in the home country (or a port)" - czyli pole, na które wrzucamy korpus z pola rezerwy musi miec połączenie z krajem ojczyztym wysyłanego korpusu => dlatego można Niemców czy AW wysłać do Stambułu dopiero wtedy, gdy jest połączenie lądowe Turcji z resztą PC.
A może Rebelyell poda link do tego FAQ, na którym wydyskutowano takie rozwiązanie (które wg nie tylko mnie wcale nie wynika z instrukcji)???
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Ja to sie dziwie, ze niektorzy ludzie wola bez konca szukac dziury w calym zamiast wreszcie zrozumiec, ze Sciezki Chwaly to jest PoG po polsku a nie jakas niezalezna produkcja. I dlatego maja do tej gry zastosowanie przepisy z oficjalego FAQ amerykanskiego - a tam jest wyjasnione na temat SR Niemcow do Stambulu. Mozna ten FAQ przetlumaczyc na polski albo i nie - to nie moja sprawa bo ja NIE reprezentuje wydawcy a jedynie jestem w miare doswiadczonym graczem i udzielam sie tutaj nie po to, zeby sie wymądrzać a jedynie, żeby pomóc. Ale niemila księdzu ofiara? No to jak dla mnie - to możecie mieć nawet 55 własnych stanowisk.
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

http://www.gmtgames.com/nnpg/pog_main.html

tutaj mozna znalezc wszystkie oficjalne informacje GMT na temat PoG.

ja sie nie zacietrzewiam tylko namawiam do czytania PRZED zadaniem py tania ;-)
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

poza tym polecam www.consimworld.com - a szczegolnie folder PoG na forum - tam na pytania odpowiadaja guru srodowiskowi :-)

(za zadanie pytania o SR Niemcow do Turcji czy Węgier zostalem skrzyczany - bo nikt nie ma watpliwosci, ze akcenty w zdaniu sa rozlozone tak jak przedstawilem powyzej - a sama proba takiego dzialania jest sprzeczna z duchem gry)
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Post autor: Darth Stalin »

comandante pisze:poza tym polecam www.consimworld.com - a szczegolnie folder PoG na forum - tam na pytania odpowiadaja guru srodowiskowi :-)

(za zadanie pytania o SR Niemcow do Turcji czy Węgier zostalem skrzyczany - bo nikt nie ma watpliwosci, ze akcenty w zdaniu sa rozlozone tak jak przedstawilem powyzej - a sama proba takiego dzialania jest sprzeczna z duchem gry)
Sprawdę 8)
Ale poddaję pod rozwagę taką sprawę:
w instrukcji są wyraźne różnice w treści przepisów dotyczących wstawiania jednostek na planszę – wtedy widać, że moja interpretacja SR korpusów ma sens (cytaty z oryginalnej instrukcji):
13.1.8.: „Corps may also SR out of the Reserve Box into any supplied friendly capital or supply source in their nation”
9.5.3.4. [o alternatywnym wstawianiu armii bliskowschodnich]: “The Allied player may enter any of all of his four Near East Armies (British MEF and NE Armies, French Orient Army and Russian Caucasus Army) at that nation’s capital and/or at any friendly controlled supply sources in that nation, at his option”
W 9.5.3.4. mamy wyraźnie wskazane, że chodzi o stolicę danego kraju (czyli Angole tylko w Londynie, Francuzi tylko w Paryżu, Judenicz w jednym z 4 pól zaopatrzenia w Rosji) – i jasno widać, że w przypadku korpusów może być dowolna stolica kraju „przyjaznego” = sojuszniczego.
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Darth Stalin pisze: 13.1.8.: „Corps may also SR out of the Reserve Box into any supplied friendly capital or supply source in their nation”
9.5.3.4. [o alternatywnym wstawianiu armii bliskowschodnich]: “The Allied player may enter any of all of his four Near East Armies (British MEF and NE Armies, French Orient Army and Russian Caucasus Army) at that nation’s capital and/or at any friendly controlled supply sources in that nation, at his option”
czyli chodzi w tym wypadku wylacznie o slowo "and/"?

rules lawyering - DOKLADNIE tak nazywa sie to co robisz

no ale nic dziwnego - skoro wiekszosc tutaj to prawnicy ;-)
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

comandante pisze:
Darth Stalin pisze: 13.1.8.: „Corps may also SR out of the Reserve Box into any supplied friendly capital or supply source in their nation”
9.5.3.4. [o alternatywnym wstawianiu armii bliskowschodnich]: “The Allied player may enter any of all of his four Near East Armies (British MEF and NE Armies, French Orient Army and Russian Caucasus Army) at that nation’s capital and/or at any friendly controlled supply sources in that nation, at his option”
czyli chodzi w tym wypadku wylacznie o slowo "and/"?

rules lawyering - DOKLADNIE tak nazywa sie to co robisz

no ale nic dziwnego - skoro wiekszosc tutaj to prawnicy ;-)
Co by nie mowic, to chyba jakas roznica pomiedzy:
"any supplied friendly capital" a "that nation's capital" to chyba jest?

A "racjonalny ustawodawca" (czyli na pewno nie polski :P) nie uzywa dwoch okreslen do definiowania tego samego pojecia...


V.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Post autor: Darth Stalin »

comandante pisze:
Darth Stalin pisze: 13.1.8.: „Corps may also SR out of the Reserve Box into any supplied friendly capital or supply source in their nation”
9.5.3.4. [o alternatywnym wstawianiu armii bliskowschodnich]: “The Allied player may enter any of all of his four Near East Armies (British MEF and NE Armies, French Orient Army and Russian Caucasus Army) at that nation’s capital and/or at any friendly controlled supply sources in that nation, at his option”
czyli chodzi w tym wypadku wylacznie o slowo "and/"?

rules lawyering - DOKLADNIE tak nazywa sie to co robisz

no ale nic dziwnego - skoro wiekszosc tutaj to prawnicy ;-)
Nie - o różnicę między "any friendly capital" a "that nation's capital"
Dla AW Wiedeń i Budapeszt nie moga być "friendly capital", bo obie są traktowane tak samo - jako po prostu "nation's capital" - patrz np. konsekwencje zdobycia chociaż jednego z tych miast dla uzupełnień i ruchu strategicznego.
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Odmawiam dalszej dyskusji na ten temat. Jesli macie ochote grac po swojemu - prosze bardzo. W Lidze obowiazuja podane przeze mnie zasady.
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Lord Voldemort pisze: Co by nie mowic, to chyba jakas roznica pomiedzy:
"any supplied friendly capital" a "that nation's capital" to chyba jest?
no to prosze mi przy okazji wyjasnic jaka jest pomiedzy:

"any supplied friendly capital (...) in that nation"

a

"that nation's capital" :!: :?:

Lord Voldemort pisze: A "racjonalny ustawodawca" (czyli na pewno nie polski :P) nie uzywa dwoch okreslen do definiowania tego samego pojecia...
Tyle, ze my na szczescie nie mowimy o ustawie o biopaliwach, która opracowuje dziesiatki prawnikow (i inne rosliny) a o przepisach do gry. W dodatku "ustawodawca" juz swoja wykladnie podal - na Consimie. Zapraszam do lektury.
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Panowie może już czas aby barwne Postacie tego forum wypaliły ( wspominając dzielną 11 armię ) fajeczkę pokoju?
Dla wprowadzenia w weselszy nastrój zadam Wam retoryczne jak mniemam pytanie czy wiecie na czym polega róznica miedzy najlepszą wojenną gra planszową na świecie{ POG} a nowoczesą strategiczną grą komputerową ?
... aaa jednak nie wiecie .Otóż gra na kompa ma wbudowany do engine niezawodny moduł Rebelyell 2004 ,który w przypadku akcji opartej o błedną interpretację instrukcji robi piiiip ... i po kłopocie. :wink:
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ścieżki chwały”