[FAQ] Armia Południowa i 11 Armia

Gra wydawnictwa GMT Games (polska edycja wyd. Gołębiewski)
Awatar użytkownika
JednoSlowo
Capitaine
Posty: 897
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JednoSlowo »

Każdy przepis, nawet przepis instrukcji do gry strategicznej, jest tylko nosicielem pewnej normy - i za pomocą reguł interpretacyjnych należy tę normę wydobyć. Każdy prawnik się ze mną zgodzi, że taka właśnie interpretacja tego przepisu jest zgodna z zasadami interpretacyjnymi.
Zresztą lepiej mieć to ustalone, żebyśmy wszyscy grali według takich samych reguł, bo potem przy PBEM lub na konwentach może dojść do katastrofy.

JednoSłowo
Nie dajcie się wyprzedzić tym z Missisipi
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

JednoSlowo pisze: Zresztą lepiej mieć to ustalone, żebyśmy wszyscy grali według takich samych reguł, bo potem przy PBEM lub na konwentach może dojść do katastrofy.
dla mnie wykladnia jest i bedzie stanowisko GMT i autora gry. A oni zabraniaja SRowac Niemcow z boxa do Budapesztu. Na stronie consima wszyscy byli oburzeni (i nie szczedzili mi uszczypliwosci), ze ktos moze doszukiwac sie w tym przepisie "loophole'a"
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
JednoSlowo
Capitaine
Posty: 897
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JednoSlowo »

Autora - na pewno. GMT - już mniej bym się przejmował. Ale skoro Niemców nie można du Budapesztu, a Brytyjczyków do Paryża - to nie można.

JednoSłowo
Nie dajcie się wyprzedzić tym z Missisipi
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

JednoSlowo pisze:Autora - na pewno. GMT - już mniej bym się przejmował. Ale skoro Niemców nie można du Budapesztu, a Brytyjczyków do Paryża - to nie można. JednoSłowo
ufff :wink:
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
MyTeaArth
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 22 grudnia 2006, 11:06
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MyTeaArth »

comendante pisze:ktos moze doszukiwac sie w tym przepisie "loophole'a"
No, może w angielskiej instrukcji jest to trudne - w końcu była wiele razy czytana, zmieniana itp. Polska wersja to swoista 'wersja beta'. Tłumacz opuści jakieś słowo bo mu źle zdanie brzmi po polsku i BABOL! Not good! Zdanie zmienia sens i TERAZ w polskiej wersji może byc już inaczej interpretowane. (patrz inne posty)
Angielski jako język analityczny różni się znacznie od fleksyjnego polskiego (uogólnienie) w którym dopuszczalna jest czasem swoista dowolność. Co nie znaczy, że tłumacz może iść na żywioł i tłumaczyć jak leci. Odwrotnie - instrukcja do gry to zbiór przepisów i to sie musi wszystko zgadzać.
Może z Player's Guide będzie nowa wersja instrukcji? Albo może zamieścić po jakimś czasie nową wersję do ściągnięcia?
Awatar użytkownika
Psycho_l
Adjudant-Major
Posty: 324
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:08
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Psycho_l »

Baboli nie jest tak dużo, nie ma co dramatyzować :wink:

Polska język, dziwna język :lol:
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Post autor: Darth Stalin »

Morden pisze:"z pola rezerw do dowolnej stolicy jeśli można poprowadzić nieokupowaną ścieżkę ze stolicy narodu przemieszczającego korpusy , jesli jest zaopatrzona, lub do źródła zaopatrzenia dla danej narodowości"

Takie brzmienie tego przepisu byłoby chyba lepsze.
Tyle, że odbiegające od treści oryginalnego przepisu. Problem w tym, że zaopatrzenie dla Austrii biegnie z Niemiec (Essen albo Breslau) !!!
Fakt, że niemiecki korpus w Sofii wyfgląda cokolwiek dziwnie, no, ale cóż...

Chyba, ze chodziło o coś takiego: "do stolicy DANEJ NARODOWOŚCI lub do źródła zaopatrzenia dla danej narodowości" - co z drugiej strony umożliwiałoby wstawianie korpusów włoskich i francuskich w Londynie, Rosjan do Belgradu a Serbów i Rumunów na pola zaopatrzenia w Rosji (co wynika z 14.2.2.)
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Post autor: Darth Stalin »

A tak w ogóle, to skąd można ściągnąć angielską instrukcję do PoG ???
Gdzieś (hyba w Home Rules) widziałem propozycję, żeby przy dodatkowych rundach w etapie stosować dodatkowe karty z dodatku, który wydał GMT. Co to za dodatek, ile tam jest kart i jakie, jak można go dostać, kiedy będzie wydany w Polsce i jak będzie dostępny?
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Darth Stalin pisze:A tak w ogóle, to skąd można ściągnąć angielską instrukcję do PoG ???
Gdzieś (hyba w Home Rules) widziałem propozycję, żeby przy dodatkowych rundach w etapie stosować dodatkowe karty z dodatku, który wydał GMT. Co to za dodatek, ile tam jest kart i jakie, jak można go dostać, kiedy będzie wydany w Polsce i jak będzie dostępny?

opis kart dodatkowych jest na stronie www.boardgameek.com
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Psycho_l
Adjudant-Major
Posty: 324
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:08
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Psycho_l »

ten link nie działa :cry:
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Post autor: Darth Stalin »

Strategos pisze:opis kart dodatkowych jest na stronie www.boardgameek.com
Baaaa.... ale ta strona "jest czasowo niedostępna"
Ciekawostka: znalazłem stronę PoG wg linka bodaj rebelyella z tego forum, skąd ściągnąłem zestawienia kart strategicznych; przy jednym z nich podano, że uwzględnia dodatek "Player's Guide" ale kart jest dokładnie tyle, co w polskiej edycji - 2 x 55 sztuk. Jest też screenshot z "PoG 2" - najwytraźniej były 2 edycje PoG, ale w Polsce oparto się już na poprawionej (czyli 2nd Ed.)???
Od razu ściągnąłem też plik z oryginalnymi żetonami - bo te w grze niestety dość szybko się wycierają. Po kilku rozgrywkach musiałem zrobić nowe żetony Atak/Ruch, bo te z gry zupełnie są nieczytelne. To samo zaczyna się z jednostkami. Karty też - chyba będę musiał kupić zestaw koszulek takich jakie używają goście od gier karcianych typu Magic etc.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Psycho_l pisze:ten link nie działa :cry:
pardon www.boardgamegeek.com duuużo informacji o grach :D
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1021
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Been thanked: 12 times

Post autor: Aldarus »

http://www.gmtgames.com/living_rules/living_rules.html

znaleźć Pog-a i masz i instrukcję eng i opis kart dodatkowych
Nie dyskutuj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Post autor: Darth Stalin »

Aldarus pisze:http://www.gmtgames.com/living_rules/living_rules.html

znaleźć Pog-a i masz i instrukcję eng i opis kart dodatkowych
Ale to jest tylko instrukcja podstawowa! Opisy kart dodatkowych są tylko na Boardgamegeek !!!(chyba, że coś przegapiłem...)
Awatar użytkownika
Psycho_l
Adjudant-Major
Posty: 324
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:08
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Psycho_l »

Darth Stalin pisze:
Aldarus pisze:http://www.gmtgames.com/living_rules/living_rules.html

znaleźć Pog-a i masz i instrukcję eng i opis kart dodatkowych
Ale to jest tylko instrukcja podstawowa! Opisy kart dodatkowych są tylko na Boardgamegeek !!!(chyba, że coś przegapiłem...)
Są ale nie w living rules tylko na stonie PoG (Home->Games-> PoG)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ścieżki chwały”