[Home rules] Karty wariantowe na Smolnej

Gra wydawnictwa GMT Games (polska edycja wyd. Gołębiewski)
Awatar użytkownika
Spooky:)
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 674
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Spooky:) »

A czy ta karta byla by odrzucana po użyciu???
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andreas von Breslau »

Przecie pisałem już że nie gwiazdkowa, więc nie spada przy użyciu.
Muss ich sterben, will ich fallen
Awatar użytkownika
Spooky:)
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 674
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Spooky:) »

sorki nie zauwazylem to z goraca... :D
Awatar użytkownika
Spooky:)
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 674
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Spooky:) »

Andreasie pomyslalem nad ta Pierwsza kampania U-botow.
3/4

First U-Boot Campaign (1)*

Karta Musi byc zagrana jako wydarzenie jesli A osiogneli poziom wojny Ograniczonej

1Pz oraz w Etapie w ktorym zostala zagrana nalezy odjac 1 pkt Uzupelnien Brytyjskich oraz umozliwia zagranie karty Lusitania.
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andreas von Breslau »

Przygotowałem po małej dyskusji w klubie 3 nowe karty wariantowe. Oto one:

A. Alianci

3/4 ZDOBYCIE NIEMIECKICH KOLONII* (1)
Może zostać zagrana zanim Alianci osiągną poziom Wojny Totalnej.
Odwraca skutek karty "Wojna w Afryce", jeżeli została zagrana jako wydarzenie lub niweluje jej skutki jeżeli została zagrana jako pierwsza.
(zamiast "Legionu Czechosłowackiego", ta karta jest zdecydowanie bardziej osadzona w realiach).

W oryginale kart wariantowych jest "należy odjąć 1 VP", ale to chyba zbyt mało ciekawy efekt, a poza tym dodawanie punktów Entancie nie jest chyba najlepszym pomysłem.

B. PC

3/4 Mobilizacja PIERWSZA KAMPANIA U-Bootów* (1)
Należy dodać 1PZ. W tym etapie uzupełnienia brytyjskie redukowane są o 1. Umożliwia zagranie karty "Lusitania" i "U-booty".
(zamiast "Kaisertreu", którego nie gra się jako wydarzenie)

W oryginale kart wariantowych jej treść jest następująca - "można zagrać przed wejściem w wojnę totalną - brytyjskie punkty uzupełnień są redukowane o 1, dopóki nie zostanie zagrana Lusitania" - sądzę że przy niekorzystyn ukłądzie kart u gracza kierującymi Entantą ten minus 1 punkt uzupełnień dla Brytyjczyków może mieć zbyt duży wpływa na grę i nie jest do końca uzasadniony

2/2 Wojna Totalna FOKKER D VII KB
Podczas ataku lub obrony wojsk niemieckich na terenie Niemiec, Francji, Belgii lub Włoch należy dodać +1 do wyniku rzutu lub zanegować wpływ karty "Przewaga powietrzna" Aliantów, jeżeli została zagrana.
(Zamiast bzdurnego "A7V")

Jeżeli macie jakieś uwagi/ wnioski, to wpisujcie się. Kart mogę wysłać zainteresowanym.
Muss ich sterben, will ich fallen
Awatar użytkownika
Spooky:)
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 674
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Spooky:) »

Andreasie a co powiesz o tym co dopisalem do tych ubotow tam wyzej??
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Post autor: Darth Stalin »

Z tym Kaisertreu to bym uważał. Ja go już kilka razy w akcji widziałem - jedyna KB dla AW czasami naprawdę mocno sie przydaje (zwłaszcza, ze Rosjanie maja dwie - Plehwego i Gwardię z dodatku).
Przynajmniej dwa razy widziałem, jak Kaisertreu pomogło w załatwieniu Serbów - a to jednak poważna sprawa...
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andreas von Breslau »

Spooky - tak, widziałem, ale mnie to jakoś nie przekonuje. Chyba że mnie przekonasz.
Muss ich sterben, will ich fallen
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Andreas von Breslau pisze:Zamiast bzdurnego "A7V"
Rozumiem, że chodzi o kartę "Achtung Panzer"?
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Spooky:)
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 674
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Spooky:) »

wiec Andreasie chodzi o to ze niemcy traktowali wojne podwodna jako nieodzowny czynnik ktory pozwoli im wygrac z anglia a po niepowodzeniu planu szlifena stalo sie to jeszcze wazniejsze wiec chyba logiczne jest by wymusic na niemcach jeszcze wieksze zaanagazowanie w wojne :lol:
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andreas von Breslau »

Andy - oczywiście myślałem o Achtung Panzer.
Muss ich sterben, will ich fallen
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andreas von Breslau »

Po pewnych lekturach doszedłem do wniosku, że karta Naloty Zeppelinów z takim efektem, jaki daje zagrana jako wydarzenie, nie ma pokrycia w faktach. Po przeczytaniu książki, która rzekomo traktuje ogólnie o I wojnie, a w rzeczywistości koncentruje się na losie Brytyjczyków i szczegółowo opisuje ich losy stwierdzam, że Zeppeliny nie miały nawet w małym stopniu takiego efektu, jaki próbuje wmówić nam karta z gry.
Zdecydowanie bardziej w jej miejsce pasuje Pierwsza Kampania Ubootów, a Zeppeliny mogą pozostać jako karta dla poziomu wojny i być może czegoś jeszcze - to kwestia zastanowienia, ale z pewnością odjęcie 4 pkt. uzupełnień brytyjskich to jakaś fikcja.
Muss ich sterben, will ich fallen
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Pewnie i fikcja. Ale tak naprawdę to cała gra ma wcale nie tak wiele wspólnego z realiami. Owszem odtwarza I wojnę, ale tylko czasami ociera się o realia. Począwszy od mapy, poprzez podział na etapy, podział na armie i korpusy, aż po sam przebieg działań.
Generalnie gra, mimo, że oddaje statyczność frontu zachodniego i większą manewrowość wschodu jest jakaś tak nierzeczywista (choć nie zaprzeczam, że grałem w nią ongi z przyjemnością).
W gruncie rzeczy takie poprawianie niektórych kart wygląda jak zabiegi twórców Paradoxu (gry komputerowe m.in. Europa Universalis, Hearts of Iron), gdzie jedne dziedziny są dopracowane co do szczegółów, bardzo rozsądne i realistyczne, natomiast kilka innych razi swoją umownością.
p.s.
Raczej potraktuj to jako luźną uwagę niż czepialstwo. :wink:
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andreas von Breslau »

Myślę nad tą kartą, jest na pewno pikantna i może sprawić kłopot, jest też ciekawa. Z tym że wiele innych wydarzeń jest oddanych dobrze, a to akurat jakoś nie za bardzo.
Przy tej karcie można manipulować, bo nie jest krytyczna dla gry, tzn. jej zmiana nie wywróci gry do góry nogami.
Muss ich sterben, will ich fallen
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andreas von Breslau »

Wbrew Waszym przestrogom i uwagom ilość moich pomysłów na nowe karty, zamiast się zmniejszać - zwiększa się. Otóż tak:

1. Zeppeliny moim zdaniem nie mają uzasadnienia. Pisałem już o tym
2. Haig z wariantowych ma dziwny efekt - Niemcy moga zignorować wycofanie po walce. Niby dlaczego, Haig w latach 1916-17 był zdecydowanym zwolennikiem ofensym i mimo że z reguły nie odnosiły sukcesu był dla Niemców niewygodny, a karta mówić coś zgoła innego.
3. Może by tak wprowadzić kartę uniemożliwiającą w danym etapie wykonywanie ataków jednocześnie przez Francuzów i Brytyjczyków? Jak sądzicie, czy jest taka potrzeba? Bo uzasadnienie historyczne -zdecydowanie tak.
Muss ich sterben, will ich fallen
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ścieżki chwały”