Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa - materiały o pp 1918-1920

Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa - materiały o pp 1918-1920

Post autor: Umpapa »

http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
Marcon
Podporucznik
Posty: 375
Rejestracja: czwartek, 13 sierpnia 2009, 20:15
Lokalizacja: Wieliczka
Been thanked: 2 times

Post autor: Marcon »

Z ciekawości chciałem co tam pisze, jednak gdy wchodzę w 11 pułk piechoty i po zaznaczeniu tej pierwszej opcji wyświetla mi się tylko menu nawigacyjne i szare tło. Tak samo z innymi jednostkami
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Post autor: Umpapa »

Hmm, nie wiem. U mnie sie wczytuje publikacja z lat 20stych... ale ja się na tym nie znam....
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Strona coś kręci z wyświetlaniem przez dziwne aplety. Problem musi być po twojej stronie Marconie
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

To niesamowite źródło informacji o wojnie 1920! Można na tej podstawie napisać książkę o tej wojnie bez porównania bardziej szczegółową, niż to, co do tej pory wydano. Niezłe wyzwanie na emeryturę ;).
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
robert-wg
Lieutenant
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 11:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: robert-wg »

Legun pisze:To niesamowite źródło informacji o wojnie 1920! Można na tej podstawie napisać książkę o tej wojnie bez porównania bardziej szczegółową, niż to, co do tej pory wydano. Niezłe wyzwanie na emeryturę ;).
Brawo Wielkopolanie! Świetny link :* Szkoda tylko, że strona działa bradzo wolno.

Wojna jest cały czas słabo opisana, co jest zdumiewające. Cały czas nikt nie napisał całościowej monografii, co mnie dziwi bo temat jest ciekawy a źródła polskie są dostępne (to co się ostało po II wojnie) w CAW.

Super by było gdyby udostępnili też artykuły z przedowojennych czasopism wojennych np: Bellony.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Nie wiem jak inne biblioteki, też możnaby się rozejrzeć po materiałach czy i jakie zamieszczają.

Ja póki co opierałem się na papierkowych i od czasu do czasu co nieco wrzucałem, rzecz jasna głównie na temat bardziej interesującej mnie epoki.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

robert-wg pisze:Super by było gdyby udostępnili też artykuły z przedowojennych czasopism wojennych np: Bellony.
To akurat prześledziłem przed laty i nie ma tam aż takich rewelacji. Jest z resztą wydana książka, inwentaryzująca wszystkie artykuły poświęcone tej wojnie, jakie ukazały się w polskiej prasie wojskowej, także w tytułach poświęconych piechocie, wojskom pancernym etc. Mam na półce, jakby co.
Natomiast szczegółowe losy pułków pozwalają odtworzyć coś, co zwykle umyka w generalnych opracowaniach. Zacząłem odtwarzać losy 2 Dywizji Litewsko-Białoruskiej czy 16 DP. Okazało się np. że jeden z pułków tej ostatniej przez większą część kampanii ukraińskiej walczył w składzie 6DP. To mi wyjaśnia problem, dlaczego w opisach walk nad Słuczą czy pod Brodami pojawiają się informacje o tej dywizji, choć jedna jej brygada walczyła cały czas na Białorusi. Dowództwo dywizji miało do dyspozycji jedną swoją oryginalną brygadę i ten właśnie pułk.
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia I wojny św.”