Miny lądowe

Awatar użytkownika
urlich
Sergent
Posty: 141
Rejestracja: poniedziałek, 12 stycznia 2015, 22:25

Miny lądowe

Post autor: urlich »

Czy mógłby ktoś powiedzieć coś o minach lądowych (przeciwpancernych, przeciwpiechotnych) używanych w I wojnie światowej?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Miny lądowe

Post autor: Raleen »

Wątek nie spotkał się chyba z zainteresowaniem, ale odpiszę, żeby nie został bez odpowiedzi.

Miny dla okresu I wojny światowej to głównie ładunki montowane pod ziemią, na końcu długich korytarzy by wysadzić znajdujące się nad nimi obiekty, najczęściej fragment fortyfikacji. Związane jest z tym pojęcie wojny minowej, czyli właśnie rycia podziemnych tuneli, techniki jak to robić skutecznie i bezpiecznie, z kolei po stronie obrońców tworzenia kontrchodników, by pokrzyżować plany przeciwnika, np. przez doprowadzenie do zawalenia się jego tunelu (chodnika), co uniemożliwi podłożenie miny. Generalnie są to zjawiska znane z działań oblężniczych w dawniejszych epokach i tak należy je postrzegać. Tak rozumiane miny i wojna minowa rozwinęły się podczas I wojny światowej i odgrywały niekiedy dość istotną rolę.

Miny w rozumieniu znanym z późniejszego okresu (czyli zwłaszcza II wojny światowej) stosowali głównie Niemcy. Były to miny przeciwpancerne. Wystrzeliwała je artyleria, pocisk zagrzebywał się w ziemi po tym jak doleciał na miejsce, i czekał na swoją ofiarę.

Poza tym znane były już także miny morskie, stosowane z powodzeniem już we wcześniejszym okresie. Odegrały dużą rolę zwłaszcza podczas wojny rosyjsko-japońskiej (warto poczytać o admirale Makarowie i upadku Port Artur).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: Miny lądowe

Post autor: Ogmios »

Te chodnikowe odegrały dużą rolę w "Battle of the Somme in 1916, the Battle of Messines in 1917, and the fighting around Vauquois".
https://encyclopedia.1914-1918-online.n ... ne_warfare

Z ciekawostek były też miny chemiczne, ogniowe, skaczące i fugasy; albo intrygująco brzmiąca coal torpedo w wojnie secesyjnej.

Pierwsze nowoczesne miny to wojna secesyjna; a można dyskutować, że proto-miny to już za antyku tworzono, w tym też przeciw pojazdowe (!) (odpowiednio zaostrzony palik w dołku albo wkopany gliniany gar).
Obrazek
Jeśli chodzi o konkretne modele min z tego okresu, to cienka sprawa, trzeba by się dokopać do military manuali, najłatwiej chyba do amerykańskich.
https://history.army.mil/html/bookshelv ... sec04.html

Albo przejrzeć dedykowane publikacje np:
M Croll, The History of Landmines (Barnsley: Pen and Sword, 1998)
L Monin and A Gallimore, The Devil’s Garden: A History of Landmines (London: Pimlico, 2002)

Teoretycznie, jeśli to do przybliżenia tematu, a nie jakiegoś naukowego opracowania, to od biedy można przybliżyć konstrukcjami między i wczesno-drugo-wojennymi.

Najciekawszy link znaleziony moim Google-fu (bo nie jestem znawcą tematu) to ciekawe opracowanie o minach przeciwpiechotnych (ledwo co o IWŚ, ale jest wzmianka o minach w wojnie burskiej 1901 i japońsko-rosyjskiej 1904) i przeciwpancernych (jest akapit o IWŚ):
https://fas.org/man/dod-101/sys/land/do ... chneck.htm
https://fas.org/man/dod-101/sys/land/do ... chneck.htm

Rozbudowana bibliografia, warto przejrzeć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia I wojny św.”