[Lata 80-te XX wieku] Radziecka Dywizja Pancerna

Struktury wojskowe po 1950 roku.
orkan
Adjudant
Posty: 241
Rejestracja: sobota, 14 października 2006, 16:46
Lokalizacja: Westerplatte

Post autor: orkan »

Darth ten baon szturm-rozp BPM to nie czasami baon na śmigłowcach Ka-27? ZSRR wzorem USA wprowadzała piechotę morską w trzeci wymiera - powietrzny formując jednostki aeromobilne w sile baonu podlegające BPM. Pod tą koncepcje był budowany okręt des. dok Ivan Rogonov. Miał duży hangar i pokład lotniczy właśnie dla Ka-27. Powstała wersja des-szurm. tego śmigłowca podobna do Mi-8TB.

A propos ppk do kolegi:
- rrobera - każda zmechanizowana drużna piechoty UW miała wyrzutnie ppk na swoim BWP (Malutka, Fagot lub na BWP-2 Konkurs) + rpg w desancie choć zmotoryzowana liczyć musiała na komp wsparcia
amerykańska drużyna zmechanizowana to samo tylko że na M2 były TOW 1,2. Dragony były w piechocie (lekkiej, górskiej, szturmowej, spadochronowej) i tam gdzie jeździli na M113.
- Darta Stalina - stary na litość boską HOT 1,2,3 to nie jest rodzina amerykańskich ppk tylko francusko-niemiecka.

Odnośnie DPanc - czy znana jest wam koncepcja Korpusów Panc/Zmech/Zmot/piechoty o strukturze brygadowej z końca lat 80tych? Ciekawe w jakim stosunku były by te przeformowania: 1 DPanc > 1BPanc czy 1 DPanc > 1KPanc?
Co ciekawe Korpus Pancerny miał liczyć 400 czołgów a Korpus Zmechanizowny 370 czołgów. Baony czołgów miały liczyć 31 czołgów i 10 bwp baony zmech na odwrót. Każdy baon miał posiadać własną baterię artylerii (6-8 Goździków lub Akacji) , baterię moździerzy 120mm, baterię opl, baterię ppanc czyli ogromne środki wsparcia.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez orkan, łącznie zmieniany 1 raz.
Czego nam zabrakło w 1939? Min!!!
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Post autor: Darth Stalin »

@orkan:

1. odnośnie HOT-ów to pisał RAJ, a nie ja :D ; wersje z prekursorem/tandem to bodaj HOT-2 (i chyba HOT-3, ale dawno tego nie sprawdzałem) tudzież TOW-2IP - jeśli ie pokopałem oznaczeń.

2. Ten baon w BPM - no właśnie, że nie - bo struktura BPM to: baon czołgów (4 kompanie ale sprzęt dla 5 :D ), dwa baony PM, baon powietrzno-szturmowy - ten mógł mieć śmigłowce Ka-29TB, ew. korzystać z maszyn Armii (jak pewnie byłoby na Bałtyku, tutaj Rogowów nie było) no i właśnie ten "tajemniczy batalion". Ni groma o nim nie wiadomo.

3. A propos PT-76: w jakichś większych ilościach występowały na pewno w dywizjach zmech Leningradzkiego OW, które można określić jako "polarne" (Rejon Murmańsk-Kandałaksza głównie) - w wariancie "zmniejszonym" w takiej dywizji nie było pułku czołgów, batalion czołgów miał 50 sztuk T-80 :!: , a w każdym pułku zmech była kompania (bodaj 13 sztuk) PT-76 - to jest stan na koniec lat 80.; być może nieco wcześniej w pułkach były pełne bataliony PT-76. W sumie to nie było takie głupie, bo północna Skandynawia nie była jakoś specjalnie nasycona bronią pancerną czy ppanc, zaś PT-76 jako wóz wsparcia ogniowego radziłby sobie w tamtejszym terenie niewątpliwie lepiej niż czołgi podstawowe.

Odnośnie struktur korpuśnych, to chyba w takiej skali ich nie wprowadzono. Natomiast w latach 1984-89 funkcjonowały eksperymentalne korpusy zorganizowane na bazie istniejących dywizji (przynajmniej dwa, jeden na bazie DZ, drugi na bazie DPanc).

5. Samodzielny Korpus Armijny Gwardii, w składzie: 1. i 2. Sam. BCzGwardii, 177. Sam.BSZmot Gwardii, 176. Sam. BSZmot , 310. Pułk Art.Sam Gwardii, 1045. Pułk Rakiet Plot Gwardii, 1318 Pułk Powietrznoszturmowy (dwa bataliony, jeden pow-des na BMD, drugi śmigłowcowy - lekka piechota), 276 Sam PŚmSzturmowych, 1180 Dywizjon Rakiet Taktycznych.

W 1989/1990 roku był już z powrotem jako dawna 120 Rogaczewska DSZmot odznaczona orderami Czerwonego Sztandaru i Suworowa, imienia Rady Najwyższej Białoruskiej SRR w składzie:

334 Gw PSZmot (136 BMP-2, 31 T-72, 12 2S1)
339 Gw PSZmot (142 BTR-80, 31 T-72, 12 2S1)
356 PSZmot (136 BMP-2, 31 T-72, 12 2S1)
355 PCz (40 BMP-2, 94 T-72, 12 2S1)
310 Gw PArtSam (36 x 2S3, 12 x BM-21)
1045 PRakPlot (SA-6 Kub)
?? bn czołgów
46 bn rozp (13 BMP-2, 8 BRM-1K, 11 BTR-80)
741 bn ppanc
56 bn sap
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Darth Stalin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
urlich
Sergent
Posty: 141
Rejestracja: poniedziałek, 12 stycznia 2015, 22:25

Re:

Post autor: urlich »

Darth Stalin pisze:Opieram się na opracowaniu "Armia Radziecka w latach zimnej wojny" i "Armia Radziecka 1945-1989" Leńskiego.
Szukam w.w. książek ale nie mogę ich znaleźć. Wszystko ok z tytułem?


W jaka liczba ZPU była w jednostkach w latach 50? Występowały one we wszystkich rodzajach dywizji?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Struktury wojsk”