Cyberboard - CB czyli 'planszówkowanie' na komputerze

Dostępne w sieci instrukcje gier i ich tłumaczenia, cyberboardy (gameboxy) i różnego rodzaju inne moduły do grania w planszówki przez sieć, home rulesy, erraty i uzupełnienia zasad gier, wykazy żetonów, użyteczne programy do tworzenia gier i wszystko inne co się graczowi przydać może.

Czy grałeś kiedykolwiek za pomocą Cyberboard'a ?

TAK - fajna sprawa
12
44%
TAK - ale nie kręci mnie to
1
4%
NIE - i nie interesuje mnie to
1
4%
NIE - ale chętnie bym spróbował
13
48%
 
Liczba głosów: 27
Awatar użytkownika
Grohmann
Starosta
Posty: 898
Rejestracja: środa, 4 stycznia 2006, 22:39
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 2 times

Cyberboard - CB czyli 'planszówkowanie' na komputerze

Post autor: Grohmann »

Cyberboard jest ogólnie rzecz biorąc programem do grania w planszówki na komputerze. Wiem, że może to trochę dziwnie brzmi ale dla tych co nie dysponują wolnym czasem jest świetnym narzędziem do giercowania w swoje ulubione gry planszowe.
Dodatkową zaletą programu jest to, że często można sobie obejrzeć jak (w zbliżonym stopniu!) dana gra wygląda. Polecam tą opcję szczególnie tym, którzy nie mieli do tej pory okazji zapoznać się bliżej z grami wojennymi. Bo trzeba dodać, iż Cyberboard (CB) obsługuje niemal wyłacznie gry wojenne.

Program obsługuje się 'ręcznie'. To znaczy nie posiada on skryptów które będą wykonywały za nas ruchy, żetony przesuwa się tak jak pliki w Windowsach. Jednak nie jest to mozolne zajęcie jak się może wydawać. Nie można też grać z komputerem. Można natomiast z drugim człowiekiem, za pomocą maila (tzw. play by email - PBeM) bądź maila i przez komunikator (gg, skype itp.).

Słowem CB jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie dysponują wolnym czasem, a także dla tych co przykładowo chcą sie zapoznać z mechaniką gry przed jej zakupem.
Można również w ograniczonym zakresie przeprowadzać testy nowo tworzonych gier.

Sam program można ściągnąć ze strony autora:
http://cyberboard.brainiac.com/cyberboardv301.exe

Natomiast same gry czyli Gameboxy (pliki z grami) nalezy sciagnąć z odpowiednich miejsc - (patrz inne tematy w tym dziale).

Co do obslugi programu nieocenioną przysługę na tym polu oddał Preclo tworząc spójną instrukcje 8obslugi programu zrozumiałą dla każdego.
Mozna ją ściągnąć ze strony TiSu:
http://taktykaistrategia.pl/pliki/cyber ... Preclo.zip
Ostatnio zmieniony wtorek, 1 marca 2011, 13:26 przez Grohmann, łącznie zmieniany 1 raz.
Get the graal or die tryin.
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
tstaszek
Adjoint
Posty: 728
Rejestracja: sobota, 18 marca 2006, 19:06
Lokalizacja: SKĄD SIĘ DA

Post autor: tstaszek »

Przyznam, że długo się wzbraniałem przed CB, ale okazało się, że to na prawdę super rzecz, szczególnie jak nie ma w pobliżu nikogo, kto gra w gry w które ty grywasz. Na prawdę warto tym się zainteresować, oczywiście w połączeniu z ACTS'em.
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Oraz, gdy gra ma 2-3 mapy, a Ty nie masz piwnicy z wielkim stolem do gry :).
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Klakier
Appointé
Posty: 36
Rejestracja: środa, 6 września 2006, 07:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Klakier »

tstaszek pisze:Przyznam, że długo się wzbraniałem przed CB, ale okazało się, że to na prawdę super rzecz, szczególnie jak nie ma w pobliżu nikogo, kto gra w gry w które ty grywasz. Na prawdę warto tym się zainteresować, oczywiście w połączeniu z ACTS'em.
Czemu koniecznie z ACTS`em ?

pozdrawiam
Klakier

PS. przymierzam się do CB bo właśnie nie mam z kim grać w pobliżu a przez mail chociażby to już się kilka osób znajdzie.
I oczywiście wielkie dzięki i uznanie za instrukcję !!!
tstaszek
Adjoint
Posty: 728
Rejestracja: sobota, 18 marca 2006, 19:06
Lokalizacja: SKĄD SIĘ DA

Post autor: tstaszek »

[quote="Klakier"]Czemu koniecznie z ACTS`em ?[quote]

Ano dlatego, ze losowość kostek w CB chyba nie do końca jest losowa :). Bezpieczniej jest jednak wspomagać się ACTS'em. CB służy tylko do ruchów na planszy itp, a rzuty kostką tylko w ACTS'ie. Nie sprawia to problemu a jest pewniejsze.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

losowosc w CB jest losowa, rzuty tez sa losowe jedyny problem to fakt, ze w CB mozna oszukiwac (poprzez wgrywanie starego pliku i powtarzanie rzutow do skutku) podczas gdy w ACTS jest to niemozliwe (albo ja czegos nie wiem ;-)
tstaszek
Adjoint
Posty: 728
Rejestracja: sobota, 18 marca 2006, 19:06
Lokalizacja: SKĄD SIĘ DA

Post autor: tstaszek »

To fakt z ACTS'em, tak jak się już rzuci kością/kościami to nie ma przebacz , nie ma odwrotu. musi tak byc i koniec. I mimo, że mój II0gi korpus pod gettysburgiem mógłby dokonać wielkich rzeczy, to niestety dzięki kościom (dwa razy jedynka) nie odgrał w bieżacym etapie znaczącej roli. I żadne save'y i kombinacje nie pomogą. klapa i koniec, a oddziały zmęczyły sie jakby przeszły 14 pól :).
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Jakos w tym przypadku "nie ma przebacz" jakos mi nie przeszkadza ale na plakatach TVP1 owszem. Fajnie to skomentowali w Przekroju. ;-)
tstaszek
Adjoint
Posty: 728
Rejestracja: sobota, 18 marca 2006, 19:06
Lokalizacja: SKĄD SIĘ DA

Post autor: tstaszek »

No bo własnie o to w ACTS'ie chodzi, pewne kwestie mają być nieodwracalne, rzuciłeś kością i tak ma być, nawet jesli właśnie ten rzut spowodował, że przegrałeś jedno z najważniejszych starć. Ale jak to na wojnie bywa raz wygrywasz raz przegrywasz. Zorganizuj się tak aby rzut kością czyli czynnik losowy miał jak najmniejsze znaczenie. Właśnie w grach z serii GCACW widać to najlepiej. Zajmiesz lepszą pozycję, skoncentrujesz odpowiednio wojska, zabezpieczysz flanki itp itd i wtedy nawe ACTS Ci nie zaszkodzi :), mimo nieodwracalności faktów tj. rzutów kostką:).

A CB to tylko plansza na której widzisz ruchy wojsk swoich i przeciwnika.

A propos czy możesz comandante lekko przybliżyć ten wątek z TVP, bo nie jestem na bieżąco :)
Klakier
Appointé
Posty: 36
Rejestracja: środa, 6 września 2006, 07:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Klakier »

Sprostujcie jeśli się mylę.
Grając w CB:
- robię ruch, jeśli dochodzi do starcia używam ACTS onwysyła wynik rzutu z adnotacją na mój e-mail i mojego przeciwnika, który też musi być zalogowany na ACTS.
- zapisuje wyniki i wysyłam milem do przeciwnika.
- ten wczytuje zapis może obejrzeć ruchy z opisami z CB i porównać z rzutami z ACTS.
- Jeśli wyniki starcia zniszczyły/osłabiły/zmusiły do wycofania/itp. to mój przeciwnik usuwa moje lub swoje żetony (zależnie od wyniku starcia) czy przeciwnik to robi czy juz ja od razu mogę to zrobić jeszcze przed wyslaniem pliku do niego?
- potemon robi ruh i wysyła do mnie itd.
I kilka drobnch pytań:
- czy podczas moich ruchów i rzutów przeciwnik musi być zalogowany na ACTS (wydaje mi się że nie)
- czy na CB są jakieś scenariusze do okresu napoleońskiego lub są projekty lub plany stworzenai takowych ?
- czy dużo osób gra na CB ?
- czy ja mogę w mojej fazie ruchu ruszyć wojsko przeciwnika czy CB mi na to nie pozwoli ?
- Jakich porad przyspieszjących /ułatwiających/porzadkujących grę przez CB moglibyście udzielić ?

Wiem, że sporo napisałem :cool: ale kto pyta nie błądzi :) i liczę na wasza pomoc. Z góry (lub dołu :D ) dzięki za ewentualną odp.

Klakier
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

tstaszek pisze: A propos czy możesz comandante lekko przybliżyć ten wątek z TVP, bo nie jestem na bieżąco :)
Uzyles sformulowania "nie ma przebacz", ktorego wlasnie uzywa TVP do promowania programu Ring (ni hu-hu nie wiem co to). Przekroj skomentowal to sugerujac, by czesciej korzysta z jezyka koszarowego i podając kilka propozycji. Szukalem z pol godziny ale nie moge znalezc gdzie to bylo. A zmyslac nie bede, bo tak dobrze jak to bylo napisane mi sie nie uda :-)
Gracz_82
Adjudant
Posty: 212
Rejestracja: sobota, 11 lutego 2017, 20:52
Been thanked: 57 times

Re: Cyberboard - CB czyli 'planszówkowanie' na komputerze

Post autor: Gracz_82 »

Hey zgodnie z instrukcjami z forum zalogowałem się na stonce ACTS - generator rzutów kostką,
http://www.warhorsesim.com/
i co dalej, może ktoś pomoże, słabo sobie radzę z angielskim.
Może zna ktoś generator rzutów co wysyła od razu wynik na maila przeciwnika?
Roman
Caporal-Fourrier
Posty: 83
Rejestracja: niedziela, 24 lutego 2019, 19:04
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyberboard - CB czyli 'planszówkowanie' na komputerze

Post autor: Roman »

Link do instrukcji cyberboard jest nieaktulny
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akcesoria do gier planszowych”