Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest sobota, 18 sierpnia 2018, 12:15

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: XIII Galicyjskie Manewry Strategów - Muszyna 12-14.08.20
PostNapisane: środa, 3 sierpnia 2016, 10:59 
Adjudant

Zapowiedź imprezy na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=118

PostNapisane: środa, 3 sierpnia 2016, 11:29 
Tambour

Ok, dziękuję za odp. Było jeszcze sporo bitewniaków na "Poligonie" w Muzeum Lotnictwa w Krakowie ale w tym roku przeoczyłem lub nie było tej imprezy. Na Polach Chwały będziemy jak zawsze i chętnie byśmy zagrali w Battlegroup?

PostNapisane: czwartek, 4 sierpnia 2016, 23:53 
Colonel en second

Chciałbym trochę nietypowo podjąć kwestię "umawiania się" na rozgrywki w Muszynie. Jak wiecie z poprzednich postów, będę właściwie od początku do końca (nie licząc jedynie ewentualnego przedłużenia na poniedziałek, bo wyjadę dość wcześnie), jednak przywożę z sobą aż 4 potencjalnych "początkujących" graczy, którymi w jakiejś mierze będę się musiał zająć. Mam nadzieję, że mimo to nie zabraknie mi okazji na rozgrywki w "dojrzałym" gronie, jednak jest to na tyle nieprzewidywalne, że nieuczciwe byłoby krępowanie kogokolwiek z pozostałych Uczestników Konwentu uprzednimi ustaleniami.
Newralgiczna jest natomiast dla mnie kwestia "co wziąć", muszę się bowiem spakować stosunkowo lekko. Muszę też myśleć o "początkujących" i dobrać gry trochę pod kątem tego, w co będą w stanie zagrać. W tym momencie "pewnikami" są "Gra o Tron", "Sekigahara", "W1815" i prawdopodobnie "The Gothic Invasion". Z kolei mój Bratanek mógłby wziąć "Zimną Wojnę" albo "The First World War" ze swojej kolekcji. Pytanie, czy ktoś inny nie przywiezie czegoś z tych tytułów (lub czy Debej nie ma takowych na miejscu), wtedy miejsce w walizce by się zwolniło na rzecz bardziej egzotycznego produktu. ;)
Jeśli chodzi o moje własne wyroby, to zarówno "Krecia Wojna", jak i "Orzeł, Lew i Lilie" wchodzą w grę, pierwsza dla 2 do 4 graczy, druga dla 3 do 7. Nie są może miejscochłonne, ale przywożenie własnych gier po to, by nie zostały zagrane jest dla mnie tak frustrujące, że wolę zapytać, czy jest nimi jakiekolwiek zainteresowanie. ;)
Kolejny punkt to (alternatywnie) HIS i VQ. Przedwczoraj stoczyłem z 13-letnim Bratankiem "dwuosobową" partię w HISa (tj Papież versus Luter) i o dziwo, okazało się, że łapie mechanikę nieźle i nawet daje sobie radę z tekstami na kartach. Tak, że i o tych grach myślałbym pod kątem nowicjuszy. Oczywiście jednak, taka partia byłaby bardzo szkoleniowa i tak, wiem, nie pytam Kolegów, którzy dostają kataru na widok dzieci. To oczywiście uzasadniona alergia, ale z drugiej strony kiedyś trzeba wykształcić partnerów do wieloosobówek, jeśli ktoś ma zastąpić graczy odchodzących do lepszego Świata, gdzie wszystkim na kostkach wypadają szóstki. :evil: Pytam więc osoby niealergiczne (jeśli są takowe) - czy byłaby wola na którąś (którą?) z tych dwu gier w wersji szkoleniowej. I czy - jeśli tak - ja miałbym ją przywozić (to jednak wagowy odpowiednik przynajmniej dwu "standardowych" gier), czy ktoś inny miałby ze sobą?
Kolejny punkt "Quartermaster General". Mnie szczerze mówiąc trochę się już znudził, ale to niezły przerywnik zwłaszcza dla osób upojonych (wcześniejszymi zwycięstwami, rzecz jasna ;) ).
Jeśli chodzi o gry krótsze, którymi mógłbym zagrać w chwili przerwy od zajmowania się młodzieżą, to myślę, że należy takie chwile liczyć na 4-5 godzin. Tu z mojej kolekcji w grę wchodzą NPwS, UKC, MrMadison's War, 1989 - to ostatnie oczywiście równie dobre także dla młodzieży.
Z kolei z gier, które mogliby przywieźć Warszawscy Koledzy, wymieniłbym w tym kontekście "Zdobywców Italii" i "Fire in the Sky" (jeśli "Fire in the Sky" to gra na 4-5 godzin?). O "Churchillu" już pisałem, nie to, żebym jakoś przepadał za starym pijakiem, ale to zawsze gra unikalna, gdy zostaje nieparzysta graczy, no i chętniej zagram w niego niż w COINa. W kontekście potencjalnej nieparzystości i alkoholu należy wymieniłbym też "Struggle of Empires", w Przemyślu doszedłem do wniosku, że to jednak gra nie taka zła, jak mi się po pierwszej rozgrywce wydawało.
To tyle. Na pewno o czymś zapomniałem, ale wyjdzie w dyskusji.

PostNapisane: piątek, 5 sierpnia 2016, 09:47 
Général de Brigade

Ja planuje zabrać:
PoG - tu liczę na kontynuowanie rozgrywki z Raubritterem
Fire in the Sky - znajdą się chętni?
Manewra - bo to dobra gra jest
UKC - trzeba przetestować twardą mapę :)
Moskwę '41 i/lub FAB Bulge (lub Golan jesli dojdzie do tego czasu).

Ja podobnie jak Raubritter chciałbym odpocząć od HIS'a i COIN'ów.

http://kptbomba.wordpress.com
https://www.facebook.com/GryPlanszoweKapitanaBomby

Ostatnio edytowano piątek, 5 sierpnia 2016, 14:50 przez Kpt. Bomba, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: piątek, 5 sierpnia 2016, 12:02 
Colonel en second

Kapitanie,
drukuję sobie instrukcję do "Fire in the Sky", jeśli będzie okazja, chętnie zagram. :)

PostNapisane: sobota, 6 sierpnia 2016, 21:15 
Général de Division Commandant de place

Samuelu, w kontekście dużej liczby początkujących zawsze można rozłożyć jakąś starożytną epicką bitwę z CC Ancients.

PostNapisane: sobota, 6 sierpnia 2016, 21:42 
Colonel en second

leliwa napisał(a):
Samuelu, w kontekście dużej liczby poczatkujących zawsze można rozłożyć jakąś starożytną epicką bitwę z CCAncients.

Leliwo, to na pewno bardzo dobry pomysł - aczkolwiek tu Ty musiałbyś wziąć na siebie rolę tutora.
Podobnie bardzo mi się podobają aż trzy z tytułów wymienionych przez Kapitana Bombę: "Fire in the Sky" (już wydrukowałem sobie instrukcję), UKC i Manewr, ten ostatni też mógłby się okazać cenny szkoleniowo, oczywiście jeśliby Właściciel nie miał przeciw temu obiekcji :)
Ja już zasadniczo podjąłem decyzję, jeśli chodzi o moją listę
"Gra o Tron" (z dwoma ostatnimi dodatkami)
"The Gothic Invasion"
"No Peace without Spain"
"W 1815"
"Krecie Wojny"
"Sekigahara"
Jeśli chodzi o Bratanka, to namawiałbym go na wzięcie "The First World War" chyba, że na miejscu nie ma "Zimnej Wojny" (to pytanie do Debeja!)
Druga kwestia wątpliwa dotyczy trzech gier zespołowych: mojego "Orła, Lwa Lilii" oraz VQ i QG. W pierwszą z nich nie ma właściwie sensu grać w mniej niż 4 osoby, w kolejne w mniej niż 6. Z dotychczasowych dyskusji na Forum wnoszę, że w żadna z tych gier nie budzi zainteresowania dość szerokiego grona. Jeśli nie będę miał przeciwnego sygnału, nie biorę ich zatem. Może jednak pojawi się jakiś głos za (dla przypomnienia zespołowi krakowsko-śląskiemu - zarówno w QG jak i VQ graliśmy w "Wanilii" podczas naszego pierwszego spotkania i dobrze nam szło). W każdym razie - jeśli miałbym dodać którąkolwiek z tych gier, na pewno skorzystam z miłej oferty Kolegi Wally'ego i poproszę o podrzucenie części mojej kolekcji jego samochodem.
Czekam więc tylko jeszcze na te dwie wiadomości. :)

PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2016, 08:54 
Colonel Général

Jeśli by miały dojść do skutku wieloosobówki, preferuję VQ.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2016, 09:13 
Adjudant

Co do początkujących graczy, nie ukrywam, że to głównie dla nich dedykowany jest turniej Wings of War, proste zasady, atrakcyjne nagrody, przypominam w puli bony o łącznej wartości 400 zł do wykorzystania na www.fortgier.pl

Turniej odbędzie się w sobotę, w "przerwach" między rozgrywkami. Będę do dyspozycji dla początkujących graczy w kwestii nauki zasad turniejowych Wings of War.

PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2016, 16:18 
Adjudant

Tak jak wspominałem w HIS czy VQ chętnie zagram ( chyba w Muszynie będzie więcej chętnych na VQ) jak również w Grę o Tron. Gdyby była okazja poznać Struggle of Empires to też bym się pisał, ewentualnie UKC czy Krecie Wojny. Fajnie by też było gdyby w razie czego pod ręką był egzemplarz Zimnej Wojny :).

Na propozycje czasowe jestem otwarty, jakiś dłuższy tytuł (VQ ;)) można by wziąć na start lub sobotę rano :).

PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2016, 22:23 
Colonel en second

W takim razie umawiam się z Wallym, że pozycje "wagi ciężkiej" (na pewno "Sekigahara" i VQ) przyjadą z Wami samochodem. W przypadku VQ mam nadzieję, że "początkujący gracze" zostaną dopuszczeni na 5-go i 6-go (Sułtan, HRE)? Wtedy może rzeczywiście uda się nam ułożyć komplet (tym bardziej, że, jak wspominałem - mój udział w wieloosobówce jest praktycznie nierozerwalnie związany z udziałem moich 13-letnich gości ;) ).
Jeśli chodzi o termin ewentualnej gry wieloosobowej (alternatywnie VQ lub GoT) celowałbym raczej na piątek popołudniu lub niedzielę, bo w sobotę - jak wspomniał Organizator - jest turniej "Wings of War", a to gry wieloosobowe skutecznie rozbija (nie jest to mój protest przeciw WoW, ale propozycja optymalnego zorganizowania czasu). Oczywiście, wszystko wyjaśni się na miejscu.
Jeśli chodzi o moje pytania to ponawiam kwestię - czy jest na miejscu "Zimna Wojna"? Czy ktokolwiek jest zainteresowany "Quartermaster General" jako przerywnikiem? W obu sprawach czekam na odpowiedź do jutra.

PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2016, 22:30 
Colonel Général

Z tego co mi wiadomo w oparciu o wykaz zasobów Stowarzyszenia "Dragon" (na stronie GMS) to mają "Zimną wojnę", a także np. "Jesień narodów". Odpowiadam za organizatora, ale to żeby było szybciej.

Co do mnie, na pewno w piątek jedziemy z Dbj z "Ostrołęką", w następne dni postaram się być elastyczny.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2016, 22:35 
Padpałkownik

Samuel napisał(a):
Czy ktokolwiek jest zainteresowany "Quartermaster General" jako przerywnikiem?

Ja bym nie pogardził.

Czy coś byś przeciw miała?

PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2016, 23:20 
Sous-lieutenant

Ja w Fire in the Sky zagram. Dobra gra.
Jak ktoś byłby chętny na gry Simmonsa - Napoleon's Triumph i Guns of Gettysburg - to biorę. Dawno nie grałem i odświeżyłbym sobie oba tytuły.
Do tego Struggle of Empires i może Ares Project, dla chcących spróbować czegoś innego.

PostNapisane: poniedziałek, 8 sierpnia 2016, 09:18 
Colonel en second

Dzięki, Raleenie, Raubritterze
w takim razie będę prosił Bratanka raczej o "Pierwszą wojnę", bardziej się przyda, zwłaszcza młodzieży przyjezdnej i miejscowej :) QG dołączam.
JB, Kapitanie - instrukcję do "Fire in the Sky" przeczytałem na razie w 1/3, ale koncepcja bardzo mi się podoba i to mój "numer 1" na tegoroczne manewry. Mam nadzieję, że jeden z Was nie pogardzi początkującym kamikaze. :) Chciałbym jednak spytać, czy mam się przygotować na "reguły opcjonalne", tego jest trochę sporo i może mi się mylić, więc chciałbym wiedzieć, czy gracie z nimi czy bez nich?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]