Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest środa, 14 listopada 2018, 06:38

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 211 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: VIII Konwent Krakowski (21-23 października 2016)
PostNapisane: środa, 26 października 2016, 12:44 
Général de Brigade

Ja również dziękuję organizatorowi za świetną imprezę.
Cześć planszówkowa udana na równi z częścią imprezowo-integracyjną.
Mi udało się zagrać w Pax Pamir - gra mechanicznie jak się okazało nie taka trudna ale dająca bardzo duży wachlarz możliwości i wiele dróg do zwycięstwa. Na początku byłem bardzo sceptyczny ale z upływem gry okazało się, że gra jest ciekawa. Chętnie zagrałbym drugi raz.
Potem usiadłem z Leszkiem do UKC - jednej z moich ulubionych gier. Przegrałem i nie chce o tym mówić... :lol:
Potem Sukcesorzy. Następnie świetna rozgrywka z Królikiem w Hands in the Sea. Grałem drugi raz i bardzo mi się podobało.
To chyba mój najbardzej udany zakup ostatniego roku. Grałem Kartaginą i zakończyłem wynik z 74 punktami vs. 77 punkty uzbierane przez Rzym. Bardzo blisko było i gra była bardzo emocjonująca.
Potem jeszcze było kilka rozgrywek w Eksplodujące Koty oraz w The Grizzled.

http://kptbomba.wordpress.com
https://www.facebook.com/GryPlanszoweKapitanaBomby

PostNapisane: środa, 26 października 2016, 14:18 
Général de Division Commandant de place

Namek napisał(a):
Ponownie dziękuję za kolejny udany konwent. Były to dla mnie trzy dni, trzy rozgrywki i w sumie trzy wygrane :).

Piątek to Barbarossa to Berlin z Monthionem. WW II zakończyła się w czwartej turze, zimą 1942. O dość szybkiej rozgrywce zadecydowała śmierć Stalina rozjechanego przez dywizje pancerne jesienią 41, co umożliwiło w następnej turze na dobicie do i utrzymanie się na 20 vp. W miarę krótka rozgrywka ale zaostrzyła tylko apetyt na kolejne podejście do tego tytułu.

Sobota to długaśna rozgrywka w Napoleonic Wars która zajęła prawie cały dzień. Nikt się nie spodziewał że tyle to potrwa i chyba gra wymęczyła wszystkich uczestników :). Było sporo losowości, trochę błędów, Prusy okrzyknięte piątą kolumną ;), wesoło ale też pod koniec mozolnie. Gra na drugim stole doczekała się już opisu w temacie NW tak więc jutro postaram się skrobnąć coś więcej na temat naszej.

Przy okazji chciałbym przeprosić kolegów z którymi byłem umówiony na inne rozgrywki tego dnia. Niestety wojny Napoleońskie pokrzyżowały plany wszystkim uczestnikom tej długiej partii…

W niedzielę natomiast Silver zaznajomił mnie i Zygfryda z Kutuzowem. Można powiedzieć że ta rozgrywka to historia trzech wielkich bitew, każda z nich spektakularna i niosąca ze sobą sporo emocji. Coś więcej warto by napisać o tych bojach w temacie o grze a tu jedynie wspomnieć że rozgrywka zakończyła się pod koniec drugiej tury i prawie zupełnym wymazaniem Wielkiej Armii z terenów Mateczki Rosji.

Napisz Acan: "Z Ziem Zabranych przez Mateczkę Ruś innym"

PostNapisane: środa, 26 października 2016, 14:21 
Général de Brigade

Zatem i ja podziękuję. Tym bardziej, że Samuel zechciał nie tylko konwent zorganizować, ale jeszcze parę razy ze mną na nim zagrał.
A grałem:
1. Pax Pamir - gra ciekawa, ale chyba nieco przekombinowana (z tym, że cóż innego można zrobić, żeby wydać innowacyjny produkt?).
2. No Peace Without Spain - najciekawsza, dla mnie rozgrywka na konwencie, a i przy okazji w tę grę. Być może to dlatego, że przeciwnik kilka razy na początku spektakularnie mnie przeturlał i w efekcie później jechałem cały czas blisko krawędzi.
3. Zabawa w opróżnianie maleńkich naczynek z kolorowych płynów. Fajna bardzo.
4. Twilight Struggle - zawsze dobra. Zakończona niby mało fajnie zagraniem karty Wargames (czy jakoś tak), ale jest to cokolwiek historyczne, więc nie mam pretensji.
5. Wybory w USA (nie znam ichniej nazwy) - bardzo fajna, zakończona jednak statystyczna anomalią co, niezależnie od wyniku, popsuło mi nieco wspomnienia z gry.
6. Powstanie styczniowe - jakaś wariacja na temat doskonałego przecież Condotierre. Też fajna, do tego oddająca chyba klimat. Zresztą na koniec mój numer to było 44.
7. Game of Thrones - trochę to jednak nudne i liniowe. Na kolana rzuca chyba tylko przy pierwszym podejściu.
8. Twilight Struggle - po raz drugi. Zakończona w identyczny sposób, tym razem tylko mam nadzieję, że pretensji nie ma przeciwnik.

PostNapisane: środa, 26 października 2016, 14:24 
General

Cytuj:
5. Wybory w USA (nie znam ichniej nazwy) - bardzo fajna, zakończona jednak statystyczna anomalią co, niezależnie od wyniku, popsuło mi nieco wspomnienia z gry.

A co dokładnie masz na myśli? Gra to pewnie Making President: 1960.

PostNapisane: środa, 26 października 2016, 14:29 

Profes79 napisał(a):
Cytuj:

A co dokładnie masz na myśli? Gra to pewnie Making President: 1960.

Oczywiście. Graliśmy w to i wszystko się rozstrzygnęło przez wyciąganie kosteczek na support check z wora w dniu wyborów. Bilans tego dnia 28 głosów za Nixonen, 11 za Kennedym. Ostatecznie minimalnie wygrał Nixon. Choć więcej niż 1 głosem, jak w pamiętnej partii w Muszynie z Jackiem. A to dlatego też, że Kennedy obraził zapewne niektórych wyborców na Głębokim Południu (Election Day Event). Chodziło o to, że JFK Anomander 2 razy wyciągnął za o 1 za mało kosteczkę żeby wygrać. A miał ich więcej w worku. Wygrał tylko w Tenesee (albo Kentucky, tego nie jestem pewien). W ogóle partia była nieszablonowa bo na Południu zwyciężył zdecydowanie Nixon (Kennedy miał tylko 2 stany za sobą i nie był to Teksas). Na Zachodzie większość poza Hawajami, Waszyngtonem i Kalifornią głosowała na Nixona. Na Wschodzie Republikanie wygrali tylko w Nowym Jorku. Midwest to przewaga Demokratów, ale niewielka. 3 stany w tym najważniejszy, Illinois głosowały za Nixonem.

Ostatnio edytowano środa, 26 października 2016, 14:41 przez leliwa, łącznie edytowano 2 razy

PostNapisane: środa, 26 października 2016, 14:35 
Général de Brigade

Tak to ta gra.
Cytuj:
Bilans tego dnia 28 głosów za Nixonen, 11 za Kennedym.

Hmmm... tego nie rozumiem. Anomalia polegała na tym, że:
1) miałem więcej kostek w woreczku (nieznacznie);
2) na dzień wyborów miałem przygotowane kartki na 4 stany 10+ głosów każdy, gdzie potrzebowałem wyciągnąć 2 lub więcej kostek, czyli 50% w każdym przypadku;
3) mój przeciwnik dwie kartki zmarnował, a z dwóch pozostałych (też stany 10+) miał jedną gdzie wystarczała mu jedna kostka i jedną, gdzie potrzebował dwóch.
Efekt był taki, że mnie się nie udała żadna akcja, a Leliwie obie wyszły. Rożnica na koniec coś koło 4-6.

PostNapisane: środa, 26 października 2016, 14:39 

W jednym stanie udało się tobie wygrać.

PostNapisane: środa, 26 października 2016, 14:54 
Général de Brigade

Niestety ale nie.

PostNapisane: czwartek, 27 października 2016, 15:02 
Colonel en second

Jeszcze raz dziękuję :) . Jeszcze raz ponawiam też pytanie o termos. :) Cieszę się, że "Pax Pamir" przypadł rozgrywającym do gustu, może będzie więcej chętnych do rozgrywania na konwentach tej wymagającej, ale przecież stosunkowo szybkiej gry, która może się okazać fajnym przerywnikiem, zwłaszcza dla osób niezmordowanych jeszcze równoległą grą w opróżnianie naczyniek.. ;) . Cieszę się, że równie znakomity Przeciwnik jak Anomander nie uważa miłej i jednak dającej do główkowania, mimo losowości, gry NPwS, jak nie przymierzając niektórzy inni gracze... :evil: Cieszę się, że przynajmniej niektórzy fascynaci NW dochodzą powoli do wniosku, że notoryczne rozgrywanie jakiegoś tytułu nie do końca lecz momentu, kiedy ktoś z rozgrywających "naprawdę musi już iść" nie najlepiej świadczy o owym tytule, przynajmniej w kontekście konwentów :twisted: . Być może w przyszłości znajdą się jednak przeciwnicy do "Barbarossa to Berlin", "Napoleon against Europe" czy innych szybkich gier, trwających tak maksymalnie do 10 godzin... :twisted:
A propos zaś czasu konwentowego - właśnie w mailowej dyskusji z naszym Kolegą Maciunią pojawił się temat spotkań niemieckich w Braunfels. Poza innymi odmiennościami igrzyska te mają tę specyfikę, że - wykorzystując ustawowo wolny czwartek - trwają cały tydzień, dając czas na rozegranie dłuższych gier (np. NW :P ) niż te jednodniowe (lub paru średnio-długich gier po kolei). Pomyślałem, że dla mnie zawsze było to coś, czego brakowało mi w naszych spotkaniach - zaczynają się w piątek de facto około 19.00 (przynajmniej wtedy pojawia się większość graczy ;) ), trwają przez sobotę, w niedzielę to co najwyżej dogorywanie przy prostych grach, czekanie na pociąg i zmienianie okładów na czole. Czy nie byłoby fajnie, gdyby choć jeden konwent był dłuższy choć o jeden dzień. Wiem, wiem, że jest to zazwyczaj kwestia urlopu z pracy, dla niektórych zaś równie trudna kwestia urlopu od życia małżeńskiego, ale przynajmniej niektórzy bawiliby się de facto dwa razy dłużej... Rzucam pytanie jako wstępną i niezobowiązującą propozycję, jeśli pojawią się chętni, będzie można rozważać, jeśli nie, zawsze mogę kogoś zaprosić do siebie na cztery dni zamiast na trzy... :P

PostNapisane: czwartek, 27 października 2016, 16:09 
Adjudant

Wydłużenie konwentu uważam za ciekawy pomysł. Rozpoczęcie w piątek od rana nawet bardziej by mi pasowało. Natomiast dzień wcześniej to już trudno powiedzieć czy bym dał radę ale też możliwe że byłaby to opcja do ogarnięcia.

PostNapisane: czwartek, 27 października 2016, 18:46 
Colonel en second

To jest oczywiście kwestia urlopu w piątek, wtedy można przyjechać na konwent w czwartek po pracy. W rozmowie z Raleenem padła też kwestia niedzieli, ostatecznie przynajmniej z konwentów w Krakowie czy Warszawie można wracać wieczorem, a nie w południe... - wątpię jednak, by łatwo było zmienić utrwalone zwyczaje ;) . Spróbuję rozpoznać sprawę wydłużenia konwentu krakowskiego. Jeśli chodzi o święta, dające ewentualnie możliwość wydłużenia spotkania, to jako stałe wchodziłoby w grę chyba tylko Boże Ciało, a czerwiec to termin, o ile zdążyłem się zorientować, raczej dla konwentów niedogodny. Natomiast w przyszłym roku 15 sierpnia przypada we wtorek i może w tym kontekście warto by się uśmiechnąć do Debeja :) - nie wiem jednak, jak wyglądają możliwości lokalowe w Muszynie.

PostNapisane: czwartek, 27 października 2016, 21:00 
Colonel Général

W tym roku konwent w Muszynie był przecież wydłużony o jeden dzień ze względu na święto przypadające w poniedziałek i co? Większość niespecjalnie z tego wydłużenia skorzystała, a jak zostali w Muszynie to nie za bardzo już grali (co najwyżej w jakieś eurogry, mam wrażenie, że bardziej dla zabicia czasu).

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: czwartek, 27 października 2016, 23:18 
Colonel en second

Raleen napisał(a):
W tym roku konwent w Muszynie był przecież wydłużony o jeden dzień ze względu na święto przypadające w poniedziałek i co? Większość niespecjalnie z tego wydłużenia skorzystała, a jak zostali w Muszynie to nie za bardzo już grali (co najwyżej w jakieś eurogry, mam wrażenie, że bardziej dla zabicia czasu).

Ja tegoroczną Muszynę pamiętam jak przez mgłę (mój stan psychiczny był odzwierciedleniem fizycznego) więc ewentualna polemika z mojej strony ma wartość umiarkowaną ;) Chyba w sobotę zagrałem z JB w "Fire in the Sky", a w niedzielę wieczór z Leliwą i Młodymi w "Krecie Wojny" - z mojej więc strony i sobota, i niedziela były wykorzystane po równi :) . W poniedziałek rano trzeba było wyjeżdżać i tak to jest z Muszyną - na koniec weekendu trudno się z niej wydostać, zwłaszcza jeśli ktoś ma wrócić w ten sam dzień wieczór do takiej Warszawy... ;) Więc uzyskanym dniem "dodatkowym" była w tym wypadku niedziela, w przyszłym roku może to być konwent de facto trzydniowy (sobota-poniedziałek). Kiedyś zresztą, gdy była możliwość grania w Jastrzębcu, byli ludzie co zostawali jeszcze na 2-3 dni, sam do takich należałem... - w wypadku Muszyny nie jest to więc nic nowego.
Natomiast jeśli chodzi o znudzenie, eurogry... Obawiam się, że wielu z graczy konwentowych rzeczywiście nie bardzo by wiedziała, co zrobić z takim tygodniem na granie - 25 partii w TS, 15 w "Sukcesorów"? Rzecz jasna i wątroba po trzydziestce nie ta, żeby siedem dni pod rząd... ;) . Taki konwent to trochę inne nastawienie - jest czas na to, by zagrać w jakąś parodniową heksową megagrę, żeby dokończyć partię NW, spokojnie umówić się i na HISa, i na jakąś "Ścieżkopodobną" - ba, nawet wygospodarować osobny dzień na leczenie kaca - co kto lubi tyle, że jest na to czas. Oczywiście, tak jak i w innych dziedzinach życia, może się okazać, że lubimy różne rzeczy tylko pod warunkiem, że się szybko kończą ;)

PostNapisane: sobota, 29 października 2016, 12:22 
Lieutenant-Adjudant-Major

Relacja z imprezy na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=123

PostNapisane: sobota, 29 października 2016, 12:27 
Colonel Général

Tym razem, wspólnie z Samuelem, postanowiliśmy powierzyć zadanie napisania relacji z konwentu Cadrachowi. Jest to trochę inna relacja niż te pisane do tej pory przez nas, dużo bardziej subiektywna. Nasze, z racji roli organizatorów imprez, można w porównaniu do niej określić jako bardziej "urzędowe". Dzięki temu, że o konwencie napisał ktoś nowy, ze swojej perspektywy, innej niż nasza, myślę, że będzie to dla czytelników ciekawsze. Mam nadzieję, że będzie Wam się przyjemnie czytało.

Dziękujemy za zgodę na wykorzystanie zdjęć z imprezy Khamulowi i Monthionowi.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 211 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]