I Strategos (19-21 lutego 2016)

Większe, zorganizowane spotkania graczy i wszelkiego rodzaju imprezy.
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Strategos - Warszawski Konwent Gier Historycznych (19-21

Post autor: Samuel »

Jak zasygnalizowałem Raleenowi w trakcie "Strategosa", chciałbym zainicjować na Forum dyskusję dotyczącą "uporządkowania" naszego kalendarza konwentowego. Niewątpliwie uczynię to niebawem, skorzystam jednak z postu Raleena by już teraz wypowiedzieć te moje opinie, które dotyczą kolejnych edycji "Strategosa".
Przede wszystkim, nie mam nic przeciwko temu, by "Strategos" odbywał się dwa razy do roku - nawet, jeśli miałoby to "wyeliminować" jeden z moich krakowskich konwentów. Jedyne właściwie poważne zastrzeżenie to to, jak na dłuższą metę postąpią Koledzy z Warszawy. Przede wszystkim Organizatorzy - czy wytrzymają ciężar organizowania rocznie dwu imprez, ale też gracze - czy częstotliwość spotkań nie odbije się na frekwencji. Nie ukrywam bowiem, że jedną z podstawowych zalet ostatniego "Strategosa", która stawiała go w moim odczuciu ponad innymi naszymi konwentami była właśnie frekwencja, możliwość poznania także tych Forumowiczów, którzy nie pojawiają się na innych naszych spotkaniach.
Na temat repertuaru nie chciałbym się wypowiadać - uważam, że każdy twórca konwentu ma prawo wybrać taką formułę, jaką uważa za stosowną. Ponieważ przyjeżdżam na konwenty nastawiony na granie w "historyczne gry symulacyjne", nie mam też żadnego interesu w rozszerzaniu tej formuły na tytuły bardziej "familijne". To prawda, krakowskie konwenty są tu bardziej liberalne, ale to w końcu Austro-Węgry, taki genius loci ;) (a mówiąc bardziej serio, "genius loci" Młodzieżowego Domu Kultury mógłby się w pewnym momencie okazać niekompatybilny z zamkniętą imprezą dorosłych).
W kwestii pomysłu na lepsze wciągnięcie nowicjuszy chciałbym natomiast poddać pod rozwagę pewien problem. Otóż z zasady słusznym jest postulat, by dać takim graczom możliwość "zapisania się" na konkretną rozgrywkę i przygotowania się do niej (przez przeczytanie instrukcji). Obawiam się jednak, że skorzysta z niej nikła mniejszość. Wielu czytających ogłoszenia ma podejście - przyjdę, zobaczę, jak będzie warto, to się zaangażuję. Wielu jest po prostu zbyt nieśmiałych, żeby rozpoczynać internetową dyskusję z zupełnie nieznanym towarzystwem. Otóż, jeśli wszyscy bardziej "otwarci" na nowicjuszy gracze poumawiają się przed imprezą na rozgrywki to może się okazać, że nie ma kto zająć się tymi wszystkimi, którzy "przyszli sprawdzić, co to takiego" (a pewnie będzie ich znacznie więcej niż poumawianych). I nie będzie też już dla nich miejsca przy poumawianych wcześniej na forum rozgrywkach. Myślę więc, że warto zachować pewną plastyczność pod kątem takich osób, choć oczywiście naturalną propozycją dla nich są w pierwszym rzędzie gry promowane przez wydawców.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Strategos - Warszawski Konwent Gier Historycznych (19-21

Post autor: Raleen »

Tak jak już trochę rozmawialiśmy Samuelu, myślę, że od strony stricte organizacyjnej (zorganizowanie miejsca) problemu nie będzie z organizacją drugiej imprezy. Wspominałeś o konwencie krakowskim na jesieni - myślę, że nie ma potrzeby rozważać jego eliminowania i przyznam, że miałbym pewien zgryz, gdybyśmy musieli stawać przed takimi wyborami: Strategos czy drugie Podwawelskie Spotkanie jak dotychczas. Zakładam, że się rozsuniemy czasowo tak by był odstęp około 3 tygodni. To powinno wystarczyć. Jeszcze wcześniej są Pola Chwały w końcu września tak, że o tyle robi się gęsto, ale jak wiemy z doświadczenia większość graczy krakowskich raczej nie wybierze się do Warszawy i w drugą stronę ruch też będzie ograniczony (poza stałą ekipą jeżdżącą na wszystkie imprezy jak leci). Można rozważać jeszcze inne terminy, ale zbyt wiele ich nie widzę. Jak robimy dwie edycje w roku to też jest kwestia ich rozsunięcia względem siebie, tak żeby jedna była w jednej połowie roku, a druga w drugiej. Tak jak również wspominałeś, duże znaczenie będzie miała wola graczy czy szerzej uczestników konwentu. Jeśli nie będzie zainteresowania dla drugiego Strategosa w roku, nie ma sensu robić go na siłę. Mnie jeden też zadowala. Usłyszałem jednak, już podczas imprezy, sugestie czy by się nie dało robić to częściej, dwa razy do roku. Może wart rozważenia będzie też (jednak) termin na samym początku grudnia, mimo negatywnych doświadczeń z okresem przedświątecznym. Do przemyślenia. Jeśli chodzi o formułę historyczną, to na dziś dzień nie zamierzam jej zmieniać i poszerzać imprezy o eurogry. Uważam, że zawężenie jej tak jak to zrobiliśmy było dobrym posunięciem.

Przejdę teraz do sprawy organizacji rozgrywek, która nie ukrywam, że mnie bardziej nurtuje, bo znalezienie tutaj jakichś optymalnych rozwiązań uważam, że może nam naprawdę pomóc, nie tylko jeśli chodzi o ten konwent. Myślę, że Twoje zastrzeżenia są bardzo słuszne, że w praktyce to wiele nowych osób nie wchodzi tak od razu w tego rodzaju nowe imprezy. Wielu decyduje się w ostatniej chwili. Myślę, że trzeba podejść do sprawy elastycznie i choć tego nie pisałem to od początku zakładam, że część graczy i tak będzie się decydowała tuż przed imprezą. W przypadku gości to z góry trzeba założyć, że będzie wielu takich, którzy niczego nie będą chcieli wcześniej planować ani się przygotowywać itp. tylko po prostu przyjdą i będą spontanicznie starali się włączać tak czy inaczej w imprezę albo sobie choćby tylko popatrzeć. To wszystko jest jasne. Pozostanę jednak przy swoim pomyśle jako propozycji skierowanej do węższej grupy, która chce z tej imprezy wynieść coś więcej i zagrać w jakąś konkretną grę po zapoznaniu się z jej zasadami. Wydaje mi się, że są tacy ludzie i patrząc perspektywicznie uważam, że z tej inicjatywy na dłuższą metę może być dla nas najwięcej pożytku (o ile udałoby się to odpowiednio przeprowadzić). Być może nie mam racji i ta moja wizja jest trochę utopijna (z góry biorę pod uwagę możliwość porażki) tzn. na pewno organizowanie tego dotychczas stosowanymi metodami jakimi organizowane są spotkania (mam na myśli np. umawianie się w wątkach na rozgrywki tak jak się to odbywa) to nie jest droga, która doprowadzi nas do celu. Jest to mój autorski pomysł na konwent i chciałbym spróbować przynajmniej część doświadczonych graczy zachęcić do współdziałania (choćby ograniczonego). Trochę w tym kierunku już działałem organizując obecną edycję, ale mówiąc krótko trzeba więcej, mocniej oraz wcześniej i lepiej to zorganizować. Nie stoi to w sprzeczności z tym, że część konwentu nadal będzie zupełnie spontaniczna. Nie stoi też w sprzeczności ze stworzeniem oferty dla młodszych. Impreza może mieć kilka różnych płaszczyzn, tzn. ofertę dla różnych grup.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Strategos - Warszawski Konwent Gier Historycznych (19-21

Post autor: Samuel »

Przyznam, że kwestia dwa czy jeden konwent w Krakowie / rok nurtuje mnie nie tylko ze względu na "Strategosa", ale przede wszystkim z powodu przejęcia przeze mnie współodpowiedzialności za organizację "Pól Chwały" jako całości, a nie tylko w wątku konferencyjnym. Oznaczać to będzie zapewne dla mnie, że na kolejnym z naszych dorocznych spotkań występować będę w pierwszym rzędzie w roli organizatora, a nie gracza. To oczywiście bardzo bolesne i ma sens wówczas, gdy w Krakowie jest spory zespół graczy dla których warto organizować tu imprezę - lub przeciwnie, gdy na imprezie nie pojawiają się nowicjusze, a ja poza doglądaniem kubeczków i kawy mogę sobie spokojnie pograć w co chcę. Ale to oczywiście rozważania na osobny wątek i chciałbym je poprowadzić w odniesieniu także do innych konwentów, których zagęszczenie w pewnych porach roku jest może zbyt duże, w innych zaś momentach okazuje się, że bardzo ich brakuje.
Co do "Strategosa" w tym kontekście to chciałbym tylko poddać pod rozwagę jedno: ja zazwyczaj w końcu sierpnia muszę zarezerwować terminy w "Młodzieżowym Domu Kultury" przynajmniej na jesienną, a najlepiej też wiosenną edycję konwentu. Zazwyczaj kwestie terminów innych konwentów rozstrzygają się później, a ja już wtedy nie mam możliwości manewru. Choć więc uważam "Strategosa", bynajmniej nie z kurtuazji, za konwent ważniejszy, to tej kwestii, jako niezależnej ode mnie, nie przeskoczę i po prostu nie będę mógł dostosować się do później "zaklepywanych" terminów.
Tak jak pisałem, dydaktyczno-organizacyjna rola trzy razy do roku (nie licząc gier organizowanych w środowisku studenckim i harcerskim) zupełnie zaspokaja moje potrzeby w tym względzie. Nie tęsknię więc do pełnienia takiej funkcji także na "Strategosie" i dlatego pomysł Raleena, by na rozgrywki umawiać się wcześniej z osobami, które przynajmniej jako "zadanie domowe" przeczytają instrukcję bardzo mi pasuje. Natomiast myślę, że warto zachować też otwarcie na nowo przybyłych, którzy mogą mieć nawet niejakie doświadczenie w grach, nie znając środowiska - zawsze boleśnie wspominam moje dwa pobyty w Braunfels, gdzie przyjezdny może świetnie znać nawet połowę rozgrywanych gier, a i tak co najwyżej przyglądać się jak grają ze sobą starzy znajomi umówieni na długo przed konwentem.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Strategos - Warszawski Konwent Gier Historycznych (19-21

Post autor: Raleen »

Jeśli chodzi o terminy, w przypadku "Strategosa" sytuacja wygląda w ten sposób, że to zasadniczo powinien być weekend niezjazdowy na wydziale inżynierii środowiska, bo wtedy nie ma studentów zaocznych i mamy pełne możliwości działania. Myślę, że termin w lutym należy potraktować już jako stały - tzn. pierwszy weekend niezjazdowy po sesji zimowej. Przynajmniej jeden taki weekend powinien być w lutym, więc w stosunku do tegorocznego terminu ewentualnie może być kwestia przesunięcia o tydzień w jedną albo w drugą stronę. Natomiast jak już jesteśmy przy tym, jest jeszcze sprawa potencjalnego wykorzystania auli Politechniki. W tym roku nie doszło to do skutku i niestety w terminie lutowym o tej porze bywają zwykle organizowane spotkania absolwentów, którzy często wykorzystują tą aulę, tak że obawiam się, że nie uda nam się ją w terminie lutowym załatwić. Z drugiej strony pojawiło się wiele głosów, że konwent podzielony na kilka sal wypadł dobrze (było mniej gwaru i prędzej można było w spokoju pograć).

Odnośnie "Pól Chwały", faktycznie, tak jak piszesz Samuelu, to jest tak naprawdę kolejny konwent w Krakowie i okolicach. Stąd pytanie na ile są chętni do jeżdżenia na oba nieodległe konwenty w zbliżonym terminie (wrzesień-październik). To znaczy wiem, że zawsze jest grupa graczy chętna na to (tzn. nasi koledzy jeżdżący na wszystkie imprezy jak leci), ale może jak by była jedna impreza, to byłaby większa i efektywniejsza (z naszego punktu widzenia). Z drugiej strony dla integracji graczy krakowskich bardziej w swoim gronie druga impreza się przydaje. Do dyskusji też jest zawsze jak się organizować w ramach "Pól Chwały", żebyśmy tam funkcjonowali możliwie najsprawniej.

Ostatnia kwestia, odnośnie umawiania się. Zdecydowanie chciałbym uniknąć tego, żeby wcześniejsze umawianie się na rozgrywki odbywało się tylko w zamkniętych kręgach doświadczonych graczy. Jest to sprzeczne z moimi założeniami i zupełnie nie o to mi chodzi. Jeśli by tak miało być, lepsza jest już "spontaniczna" organizacja.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Strategos - Warszawski Konwent Gier Historycznych (19-21

Post autor: Silver »

Może ze strony organizatora nie jest prosto, ot tak sobie, przygotować konwent, ale ja jakoś nie czuję tego zagęszczenia imprez (nie liczę tych dedykowanych dla eurograczy). Może dlatego, że nie planuję jazdy do bardziej odległych miast na te zazwyczaj niepełne 3 dni.
Zagęszczenie konwentowe to chyba przeważnie 1 lub czasem 2 spotkania w kwartale w skali całej Polski, to tak dużo?
Czasem widzi się wpisy ludzi którym nie pasuje dany termin a jest na pewno więcej którzy o tym nie piszą i zwiększenie ilości spotkań umożliwiłoby zgranie się wszystkim chętnym choć raz w roku.
Awatar użytkownika
Bambrough
Adjoint
Posty: 738
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 14:45
Lokalizacja: Ortelsburg/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 26 times

Re: Strategos - Warszawski Konwent Gier Historycznych (19-21

Post autor: Bambrough »

Przełom sierpnia i września to AgroWar w Brańszczyku.
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Strategos - Warszawski Konwent Gier Historycznych (19-21

Post autor: Samuel »

Dodałbym, że w tym roku w czerwcu szykuje się i Lublin, i Łódź (oby się nie pokryły :evil: ). Nie ukrywam, że sytuacja tą wiosną nie wydawała mi się najkorzystniejsza: najpierw długa przerwa od października do lutego (4 miesiące) potem trzy kolejne konwenty w odstępie 2-3 tygodni (Warszawa, Kraków, Przemyśl), potem przez ponad półtora miesiąca znów nic, a potem w ciągu trzech tygodni zapowiada się Grenadier, Łódź i Lublin. Latem rzeczywiście jest tylko Muszyna, ale chciałbym uniknąć kolejnej serii zagęszczenia wrześniowo-październikowego (Brańszczyk, Niepołomice, Kraków, Warszawa). Przy czym z góry zapowiadam, że mi będzie trudno przesunąć spotkanie krakowskie na koniec listopada-grudzień, ze względu na andrzejkowo-mikołajkowo-opłatkowe i inne imprezy, jakie się wtedy w MDK odbywają.
Oczywiście, "towarzystwo jeżdżące na wszystkie imprezy jak leci" jest tu najbardziej zainteresowane, stąd raczej to pytanie do nich, a nie osób, które i tak raczej poza Warszawą się nie pojawią.
Pozostaje jeszcze pytanie, na ile brać pod uwagę kluczowe polskie imprezy eurogrowe, które są alternatywą dla graczy o bardziej "hybrydowym" nastawieniu. Na przykład rok temu konwent krakowski wypadł w tym samym terminie co poznański "Pyrkon" i okazało się, że wydawnictwo "Alter", na które liczyłem w kontekście zajęć dla młodszej młodzieży, oczywiście preferuje "Pyrkon". Może to jest istotne tylko dla mojego konwentu, ale boję się, że taka "Stawka" czy FGH mogą w układaniu swojego kalendarza imprez kierować się podobnymi preferencjami. A przynajmniej dla mnie i Raleena to istotni partnerzy. :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Strategos - Warszawski Konwent Gier Historycznych (19-21

Post autor: Raleen »

Tak jak słusznie prawi Samuel, kwestie ewentualnego nakładania się z innymi imprezami np. eurogrowymi, to kolejny problem. Poza tym jak już się rozpatruje różne konwenty i manewry to trzeba zauważyć, że część z nich to tak naprawdę są spotkania w niewielkim gronie, niestawiające sobie ambitniejszych celów (czasem nawet organizator nie bardzo jest przygotowany na to jak by mu miała przyjechać większa grupa ludzi). Bardzo dobrze, że one są i chwała ludziom, którzy je organizują. Tyle, że perspektywa organizowania takiego spotkania jest trochę inna. Gdyby mi czy Samuelowi zależało tylko na ściągnięciu starych wiarusów, graczy, których znamy, często od wielu lat, to w ogóle wiele problemów odpada, ale takie konwenty zamierają właśnie wskutek tego, że z założenia są organizowane dla stałego, wąskiego grona, które najczęściej z upływem lat w naturalny sposób się wykrusza (czasem szybciej, czasem wolniej).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
maciunia
Porucznik
Posty: 715
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 16:00
Lokalizacja: WWY
Kontakt:

Re: Strategos - Warszawski Konwent Gier Historycznych (19-21

Post autor: maciunia »

Bambrough pisze:Przełom sierpnia i września to AgroWar w Brańszczyku.
Dzięki. W tym roku 2-4 września. Zapraszam!
Mówimy gierka, myślimy zjarka.
Youtube nie jest od tego, żeby ludzie go oglądali, tylko od tego, żeby dawali suby - WojennikTV
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Strategos - Warszawski Konwent Gier Historycznych (19-21

Post autor: Raleen »

Info o terminie AgroWara w Brańszczyku zostaje, natomiast dalsze posty wydzielam w osobny wątek:

http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f ... 47#p319547

Tutaj bym chciał, żebyśmy się skupili na sprawach organizacyjnych konwentów, bo inaczej dyskusja zaczyna się rozmywać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leyas
Kasztelan
Posty: 826
Rejestracja: poniedziałek, 15 lutego 2010, 15:48
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Strategos - Warszawski Konwent Gier Historycznych (19-21

Post autor: Leyas »

Na początek mniej ważna ale konieczna kwestia przy kolejnej edycji Strategosa: identyfikatory z nickami i imionami. Sprawa ta była już nagłaśniana na bieżąco przez uczestników I edycji.

Druga sprawa to termin. Wg mnie faktycznie najlepszymi terminami wydają się pierwsze trzy tygodnie października (może jednak bez pierwszego?), i ostatnie dwa tygodnie listopada. Odpadają w ten sposób okoliczne weekendy świąt 1 i 11 listopada. Weekend w pierwszym tygodniu grudnia byłby w porządku jeżeli byłoby to przed Mikołajkami, czyli tak jak np. w bieżącym roku.
W ten sposób mógłby być jeden z tych weekendów w tym roku (podaję sob. i niedz.):
8-9.10, 15-16.10, 22-23.10, 5-6.11, 19-20.11, 26-27.11, 3-4.12.
A jak się wyeliminuje weekendy zjazdowe studentów zaocznych na IŚ to opcja jeszcze bardziej się zawęzi, jednocześnie ułatwiając wybór. Poza tym są jeszcze konkurencyjne konwenty... itd.
Ave Caesar... Fame & Glory
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Strategos - Warszawski Konwent Gier Historycznych (19-21

Post autor: Raleen »

Relacja ze STRATEGOSA pojawiła się w najnowszym (marcowym) numerze "Rebel Times'a" (strony 26-27):

http://www.rebel.pl/repository/files/re ... es-102.pdf
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Strategos - Warszawski Konwent Gier Historycznych (19-21

Post autor: Samuel »

Fajna relacja, Raleenie - jeślibyś uważał za słuszne, mogę i ja kiedyś napisać coś do tego pisma np. na temat "Pól Chwały", choć w kwestii materiału fotograficznego (jak wiesz, nie jest to moja mocna strona) musiałbym liczyć na Twoją pomoc. :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Strategos - Warszawski Konwent Gier Historycznych (19-21

Post autor: Raleen »

Dziękuję za propozycję, na razie daję sobie radę. W sumie to był pierwszy wypadek promowania tam przeze mnie imprezy. Bodaj coś pisałem w związku z 10-leciem Pól Chwały i naszego forum.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konwenty”