Dane z WIKIPEDII są kiepskie

Sprzęt i uzbrojenie wojsk w XX wieku.
Awatar użytkownika
kru
Caporal
Posty: 61
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:17
Lokalizacja: City of Discovery - Dundee
Kontakt:

Dane z WIKIPEDII są kiepskie

Post autor: kru »

Chcialbym zauwazyc ze WIKIPEDIA nie jest wiarygodnym zródlem danych wszelkiej masci. Takie odnioslem wrazenie, równiez podczas pisania prac uniwersyteckich powolywnie sie na Wikipedie jest nieco chybione. Nie wiem jak w Polsce ale na zagranicznych uniwersytetach zródla informacji pochadzace z Wikipedii sa malo respektowane.
Zrobilem zatem maly research, i okazalo sie co nastepuje.
http://en.wikipedia.org/wiki/KwK_43_L71
To jest strona z danymi odnosnie penetracji pancerza z Wikipedii.
Sa one z deka zawyzone, ja mam inne dane.
Przy pancerzu nachylonym o 30 stopni mozliwosci penetracji przestawiaja sie nastepujaco:

Pocisk APCBC (1018m/s)
100m - 173mm, 500m - 160mm, 1000m - 146mm, 2000m - 121mm.

Pocisk APCR (1130m/s)
100m - 225mm, 500m - 199mm, 1000m - 171mm, 2000m - 127mm.

Przy czym trzeba pamietac ze nie sa to dane definitywne, zawsze jest jakies +/- 5%.

Z drugiej strony na stronie Wikipedii podaja ze celnosc na róznych dystansach jest 100% nawet w obu przypadkach. Naprawde nie wiem jak to im sie udalo uzyskac, ale nawet wspólczesne pojazdy z laserowymi dalmierzami nie sa pewne 100% trafienia w warunkach bojowych. Zawsze jest to liczba bardzo zblizona do 100 % ale nigdy równa setka.
Nie zmienia to jednak faktu ze dobra zaloga w posiadaniu armaty KwK43 L/71 byla zabójcza, ale nie perfekcyjna.

Patrzac równiez na róznice w pociskach APCBC i APCR. To z Wikipedii wychodzi na to, ze ten z wolframowych rdzeniem zawsze jest lepszy, nawet jesli chodzi o celnosc??
Otóz te dane tak jak powiedzialem wczesniej sa zawyzone. Gdyby tak bylo to produkowano by tylko podkalibrowe i nic wiecej. Prawda jest taka, ze przede wszystkim sa drozsze w produkcji i ich efektywnosc diametralnie spada na wiekszym dystansie oraz gdy pancerz jest juz nachylony o 60 stopni.
Dla przykladu na dystansie 1000m pocisk 88mm z armaty KwK43 L/71 uderzajac w pancerz o nachyleniu 60 stopni wynosi odpowiednio:
APCBC - 68mm, APCR - 61mm.
Podkalibrowy jest naprawde dobry tylko na mniejszych i srednich dystansach i kiedy pancerz jest nachylony w miare prostopadle. Powyzej 30 stopni mozliwosci sie zrównuja, a powyzej 60 stopni to juz nawet nie ma o czym mówic.

Stad tez:
Gdyby postawic na przeciw siebie Tiger II i IS-2 na dystansie 100m to:
Tygrys moze zniszczyc Ruskiego tylko trafiajac z wieze prostopadle albo dolna czesc kadluba. 120mm Czolowy górny pancerz kadluba nachylony o 60 stopni nie bedzie w stanie przebic.

Zastanawiam sie czy inni maja jeszcze inne dane.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez kru, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: Dane z WIKIPEDII sa kiepskie

Post autor: Andy »

kru pisze:Chcialbym zauwazyc ze WIKIPEDIA nie jest wiarygodnym zródlem danych wszelkiej masci.
Zmodyfikowałbym to tak: Wikipedia bywa źródłem wiarygodnym, bywa także źródłem niewiarygodnym. Jak cały internet. Ale przecież problem w równym stopniu dotyczny np. książek!
Wszystko zależy od autorów. W przypadku Wikipedii autorem (korektorem, redaktorem) może być każdy z nas, w każdym momencie. Sam kiedyś zweryfikowałem jakieś drobiazgi w opisie Me 163, głównie po to, żeby sprawdzić jak to działa. Zadziałało! Moje poprawki natychmiast zostały wprowadzone i wiszą tam do dziś.
Proponuję, żeby Koledzy, mający dostęp do sprawdzonych danych, po prostu poprawiali artykuły Wikipedii - to jedyna metoda, żeby stawała się ona bardziej wiarygodna.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
kru
Caporal
Posty: 61
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:17
Lokalizacja: City of Discovery - Dundee
Kontakt:

Post autor: kru »

Wiem co masz na mysli. Ale tam w Wikipedii przy tym artykule sa przypisy, tzn. ze na czyms ta wiedza sie opiera. Jak ktos ma lepsze dane to i tak to wypadaloby czyms poprzec. Ja na ten przyklad nie udowodnie ze celnosc na 1000m byla 91% a nie 100%. Po prostu w kazdym artykule inaczej pisza, stad tez do tej pory nie mozna byc do konca pewien, które dane sa najlepsze.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Nie wiem, czy to w ogóle jest możliwe - trzeba by odbyć strzelania, a to pewnie jest już niemożliwe. Ewentualnie przeprowadzić symulacje komputerowe. Ale to już nie na moją biedną humanistyczną głowę. :wink:

Tak czy owak, każda publikacja, w książce, prasie, Wikipedii czy gdziekolwiek, oddaje tylko stan wiedzy autora + jego osobisty pogląd na omawianą kwestię. Czyli wszystko zależy od jego rzetelności.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Przemos19 »

Ewentualnie jest podparta oficjalnymi danymi z niemieckich strzelań z czasu wojny, o które powyższa tabelka jest oparta.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt i uzbrojenie wojsk”