17 BS NKWD

Struktury wojskowe od 1922 do 1950 roku.
Awatar użytkownika
Kamil
Praporszczik
Posty: 330
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

17 BS NKWD

Post autor: Kamil »

17 Brygada Strzelców NKVD Została zorganizowana 13 kwietna 1942.

Skład w marcu 1943:

Dowódca - Płk Tankopij Ivan
Szef sztabu - Ppłk. Żewakin Andrej
206 samodzielny batalion strzelców - Major Griczev Ivan
207 samodzielny batalion strzelców - Kpt. Sanin Aleksej
208 samodzielny batalion strzelców - ??? (dowódca tego batalionu zginął w czasie obrony Parku Szewczenki w Charkowie)
209 samodzielny batalion strzelców - Major Kłuj Nikołaj
210 samodzielny batalion strzelców - Major Czebojev Zahary

(Przebieg walk brygady w Charkowie)

Brygada do walk o Charków weszła 10 marca. 12 marca położenie brygady wyglądało następująco:

206 samodzielny batalion strzelców – bronił się w północno-zachodniej części miasta w rejonie Łysej Góry, około godzin południowych batalion został otoczony przez Niemców, jednak udało mu się przebić wraz z jednostkami 107 DS. w rejon Kozackiego Łopanu ( tłumaczenie moje węic wybaczcie mi niedociągnięcia)

207 samodzielny batalion strzelców- część sił batalionu na rozkaz dowódcy brygady udzielał wsparcia 206 bs, grupa ta jednak została otoczona i rozbita. Resztka batalionu broniła ulicy Basenowej. W godzinach popołudniowych zginął kpt. Sanin, dowodzenie po nim przejął kpt. Drozdow. Pod naporem Niemców batalion wycofał się i zajął pozycję wzdłuż południowo – wschodniego brzegu rzeki, koło mostu Charkowskiego, wspólnie z 315 gwardyjskim pułkiem strzelców 19 gwardyjskiej DS

208 samodzielny batalion strzelców – bronił się w rejonie parku Szewczenki, gdzie został otoczony, lecz niewielkiej część żołnierzy udało się przebić w rejon sztabu brygady. W parku Szewczenki zginął dowódca batalionu.

209 samodzielny batalion strzelców bronił się w rejonie ulicy Puszkina, w miał sąsiedztwie 208 bs. Popołudniu na rozkaz dowódcy brygady wycofał się w rejon skweru Wosstanija leżącego na południowo wschodnim brzegu rzeki w rejonie mostu.

210 samodzielny batalion strzelców przez cały dzień z powodzeniem bronił rejonu ulic Stalina i Plechanowa

13 marca 17 Brygada wraz z 179 BPanc wykonały przeciwuderzenie i wyparły Niemców z południowo-wschodniej części miasta oraz z rejonu Kozackiego Łopanu.
Jednak mimo tego sukcesu Rosjan, do wieczora tego dnia udało się Niemcom zamknąć pierścień okrążenia wokół Charkowa.

Ranek 14 marca zastał Brygadę podzieloną na dwa zgrupowania: pierwsze składające się z 210 bs dowodzone przez szefa sztaby Brygady ppłk. Żewakina, broniło się w Charkowskiej Fabryce Parowozów. Drugie złożone z 207, 208, 209 bs broniło Charkowskiej Fabryki Traktorów.

Grupie Żewakina udało się w nocy 15 marca przebić z okrążenia w rejon Bezłudówki, gdzie dołączyła do głównych sił radzieckich.
Natomiast pozostała część brygady dowodzona przez płk Tankopija podjęła udaną próbę przerwania pierścienia okrążenia w nocy 16 marca. Grupa ta przebijała się w rejon sowchozu Fruncego. Sztab brygady natomiast przedarł się w rejon wschodniego brzegu Dońca Siewierskiego. Podczas tego dramatycznego boju zginął jednak dowódca brygady płk Tankopij.

(mam nadzieje że wybaczycie mi niedoróbki edytorskie ale mój rosyjski pozostawia ciągle wiele do życzenia jak widzicie :D Ale ogólny sens chyba łapiecie :D )
Ostatnio zmieniony środa, 15 lutego 2006, 10:52 przez Kamil, łącznie zmieniany 1 raz.
Bergman
Caporal-Fourrier
Posty: 79
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:56
Lokalizacja: Żory

Post autor: Bergman »

No to trzeba jakoś wydziergać domowym sposobem 5 batalionów NKWD z 17 BS.

Sposób pierwszy
1. Olac sprawę numeracji i po prostu dołączyć do gry batalion NKWD z Burzy Zimowej albo z III ed.
2. nalepić właściwą numerację na żetonach, co do dodatkowego batalionu... poswięcić jeden z tych jw., no chyba że ktoś ma dwa :?
3. zrobić całą piątkę od nowa.
Awatar użytkownika
Kamil
Praporszczik
Posty: 330
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Kamil »

W skład tej brygady wchodził jeszce batalion zapasowy (czy też szkolny)
Bergman
Caporal-Fourrier
Posty: 79
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:56
Lokalizacja: Żory

Post autor: Bergman »

A w walkach o Charków ten szkolny tez uczestniczył?
Awatar użytkownika
Kamil
Praporszczik
Posty: 330
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Kamil »

Tak ale nie mam danych na ten temat, wiem że został rozbity 13 marca.
Bergman
Caporal-Fourrier
Posty: 79
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:56
Lokalizacja: Żory

Post autor: Bergman »

no to robimy 6 żetonów... :wink:
Awatar użytkownika
Kamil
Praporszczik
Posty: 330
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Kamil »

Nie wiem jak bylo dokladnie z tym batalionem zapasowym/szkolnym, moze było tak ze nie brału udzialu w walkach a zolnieże uzupełnili inne bataliony. Zapytam sie jeszcze chłopaka od którego dostałem te informacje o 17 bryg. moze on bedzie coś więcej wiedział.
Bergman
Caporal-Fourrier
Posty: 79
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:56
Lokalizacja: Żory

Post autor: Bergman »

Normalnie z reguły kazda jednostka rzedu brygada dywizja w wiekszosci armii miała tzw. bataliony, czy kompanie szkolne, marszowe, czy uzupełnień. Normalnie w B-35 sie ich nie uwzglednia, podobnie jak sanitariuszy, łącznościwoców itp., bo z reguły wystepuja jednostki frontowe, a oni po tyłach sie pałętali. jeden jest wyjątek - jak gra pokazuje obszar, gdzie taki batalion, miał pewne prawo byc jak go wróg dopadł - np. w Arnhem - jak najbardziej historycznie, podobnie było w falach odry - scenariusz hipotetyczny ale na mapach fikcyjnych ale środka rzeszy, więc zapasowy HG jak najbardziej mógł tam być.

Tu mamy zatem sytuacje podobną - jednostka szkolna zaskoczona nagłym atakiem wroga.

Ponieważ, jak mniemam rozmawiamy juz o hipotetycznych scenariuszach robionych na tej grze, nc nie stoi na przeszkodzie aby albo:
uzyc go jako dodatkowego żetonu po prostu, albo w odpowiedniej chwili przesunąć PS z tego żetonu do pozostałych batalionów i go zdjąc, wykorzystując twórczo zasady dotyczące Volksturmu.
Awatar użytkownika
Kamil
Praporszczik
Posty: 330
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Kamil »

W scenariuszu historycznym o żadnym zaskoczeniu 17 Brygady nie może być mowy brygada od 10 marca znajdowała się już w Charkowie.
Bergman
Caporal-Fourrier
Posty: 79
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:56
Lokalizacja: Żory

Post autor: Bergman »

Ok, troche uprosciłem, W tym wypadku chodziło zatem, o to że wszyscy potrzebni do walki, szkolny też.
Ale w sumie rozumiemy sie o co chodzi?
Zasadniczo żetony batalionów szkolnych czy zapasowych nie powiiny sie pojawiac, z wyjątkiem takich własnie wypadków jak powyzsze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Struktury wojsk”