Fallschirmjaeger 1943-1945 - zbiór pytań

Struktury wojskowe od 1922 do 1950 roku.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Fallschirmjaeger 1943-1945 - zbiór pytań

Post autor: Telamon »

Szanowni czytający.

Potrzebuję następujących informacji na chwilę obecną.

1. Czy znacie może godło 12. Fallschirm Sturmgeschütz Brigade (walczącej w Normandii, pod Falaise, Holandii i w obronie Vaterlandu)?
Znalazłem dwa zdjęcia ze Stugiem tej brygady, ale niestety oba "wadliwe" (nie ukazujące całości Stuga, zła perspektywa). Znalazłem też "obraz" współczesny i tam owszem jest godło ale powątpiewam w jego autentyczność.

2. Ile pojazdów mechanicznych i jakiego typu (nie liczę zdobytych w bezpośredniej walce ) na papierze/ faktycznie wchodziło w skład dywizji? Chodzi mi o 3 i 7 dywizję Fallschirmjegrów, a także o 6 brygadę w okresie jej walk w Normandii.

Czy któraś z jednostek FJ używała w 1944 Panhardów 178?

Mile widziana pełna struktura tych jednostek, wraz ze sprzętem rozpisanym..
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Fallschirmjaeger 1943-1945, zbiór pytań.

Post autor: Asienieboje »

Na szybko:
In January 1944 this unit was formed as 2.Fs.StuG.Abt., but it later changed name to 12. Fs.StuG.Brig.1 It was intended to be a permanent part of 2. Fallschirm Korps.

On 17 May the unit had an authorized strength of 31 assault gun, but it had none on hand.2 Exactly when it received its assault guns is not clear, but it had arrived at 2. Fallschirm Korps on 15 June.3 There would have been little point in sending it to the combat area without its assault guns. If it had received its full complement of assault guns is not clear.

According to Blauensteiner the brigade had six StuG (7,5 cm K) and three StuH (10,5 cm H) in each battery.4 If he refers to authorized strength or actual strength is not entirely clear. The brigade was still forming and training at the beginning of June.5

Nevertheless, the brigade was sent to Normandy together with the 3. Fallschirm-Division.6

The brigade reported 11 combat ready StuG on 27 June.7 Four days late it remained with 2. Fallschirm Korps.8

It still had seven StuG and three StuH combat ready on 29 July.9
Żródła znajdziesz tutaj:
http://home.swipnet.se/normandy/gerob/g ... sstug.html

Nic mi nie wiadomo o używaniu przez FJ Panhardów.

I znalazłem jeszcze to:
Fallschirm-Sturmgeschütz-Brigade XII was commanded by Hauptmann Gersteuer and was moved into the area south of St. Lo on 6 June 1944. It was placed under the operational contro of the 3. Fallschirm-Jäger-Division and in the fighting in Normandy they suffered heavy losses in the three pockets at Falaise. It had received 22 StuG IIIs and 9 StuH 42s prior to deployement to Normandy in June. On 27 June 1944 they reporteed having 11 operational StuG and on 29 July they had 7 StuG IIIs and 3 StuH 42s operational.
Źródło:
http://www.feldgrau.net/forum/viewtopic ... 24&t=13803
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Fallschirmjaeger 1943-1945, zbiór pytań.

Post autor: Asienieboje »

Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Fallschirmjaeger 1943-1945, zbiór pytań.

Post autor: Telamon »

Dzięki. Jeżeli chodzi o dzieje bojowe, organizacje 12 brygady to już to mam (w Militariach o Stugu było, ale też i tu:
http://forum.axishistory.com/viewtopic. ... 3&t=138252). Chodzi mi głównie o to nieszczęsne godło.

Obrazek

http://www.military-art.com/mall/more.php?ProdID=25292

Tu jest obrazek (autorska wizja), Stug III asa pancernego Heinza Deutscha, widzimy godło. Pomijając tych świetnie umundurowanych jak na ten czas FJ...

Obrazek

http://www.wehrmacht-awards.com/forums/ ... ?p=5290913

Rzekomo z Normandii (a gdzie indziej widnieje"fałszywe" Rosja 1944). Nie dostrzegłem godła.

Tutaj natomiast zbiór zdjęć i tekst o owych trzech brygadach.

http://digilander.libero.it/historiamil ... ugpara.htm

Dzięki w każdym razie za teksty, przeczytam to może coś znajdę.

Edit:
O!
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Fallschirmjaeger 1943-1945, zbiór pytań.

Post autor: Telamon »

Co do Panharda i spadochroniarzy nie znalazłem takowych informacji.

Natomiast jeżeli chodzi o samochody pancerne to Korpus miał w swoim składzie też takie mniejsze oddziały. Niestety 12. Fallschirm-Aufklärungs-Abteilung, jednostka szybka w II Korpusie też ich nie posiadała w składzie.

Według tego co tu znalazłem:

http://forum.axishistory.com/viewtopic. ... 3&t=181491
“Its E-M (Stabs Kp ?????) it’s equipped with 6x Italian armoured car and 3x Italian light cars type AB 41/43. These unite it’s composed by 5 companies.

1 Kp- (Lt Von Konitz): Equipped with 3x Panzerspahwagen for each of its five sections. The three firsts are modelled on sections of the infantry of the Heer. The four is heavy (schere) and the five is a section of assault (sturmtrupp).
Each section has 2xlight machine guns, 1x weapon with telescope, 1x rifle grenade launcher and several FG 42, Stg 44 and MP 40. The first three also have 2x trucks. The four have 1x Kubelwagen and 2x trucks, but only 2 platoons. The first has s.MG and the second 2x mortars of 81mm.

2 Kp- (Lt Runge): 15x SPW (sdkfz 251), MG`s and 2xmortars of 81mm. Composition identical to the 1 Kp.

3 Kp- (Lt Tereux): Identical to the 1 and 2 Kp

4 Kp- (Haupt. Raabe): Heavy coy armed with 15x MG`s, 4x Flak 2 cm, 9x Pak7,5 cm and 2x infantry guns.

5 Kp- (Lt LLig): It has three sections. The first one it´s equipped with 1x mortar of 120mm, The second has 2x 7,5 cm and the third (pionniers) has 6x MG 42 and several Fg 42. It has 12x trucks.

6 Kp- (Lt landefeld) Versogungskompanie has 20 to 30 trucks.

The size of the battalion reached less than a thousand of men´s in March of 44, mainly from the FJR 9, Major Stephani.
Haupt. Gottscghe took command of the new unit formed and trained at Moret, near Paris.
Awatar użytkownika
Marcin2501
Major
Posty: 1197
Rejestracja: środa, 10 października 2007, 11:33
Lokalizacja: z miasta Łodzi

Re: Fallschirmjaeger 1943-1945 - zbiór pytań

Post autor: Marcin2501 »

Ten StuG ze zdjęcia, to jak dla mnie na pewno nie Normandia... Jakaś wiosna w ZSRR raczej - budynek w tle mocno rosyjski, drzewa jeszcze bez liści.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Fallschirmjaeger 1943-1945 - zbiór pytań

Post autor: Telamon »

Możliwe - jak widzimy na innych zdjęciach załoga nosiła charakterystyczne hełmy, tutaj to mogą być po prostu FJ przy jakimś Stugu.
Nie jest to raczej pojazd 12 brygady w Normandii z racji schurzenów (chyba iż wymieszali wersje przy okazji dostawy w czerwcu).
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Fallschirmjaeger 1943-1945 - zbiór pytań

Post autor: Fromhold »

Marcin2501 pisze:Ten StuG ze zdjęcia, to jak dla mnie na pewno nie Normandia... Jakaś wiosna w ZSRR raczej - budynek w tle mocno rosyjski, drzewa jeszcze bez liści.
Ten Stug pochodzi z 286 Sturmgeschutz Brigade. Jego dowódcą był oblt.Dahms, jednocześnie dowódca 1 baterii tej jednostki. Zdjęcie wykonano w początkach 1944 w okolicach Kirowogradu. Spadochroniarze pochodzą z 2 Fallschirmjaeger Division.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Struktury wojsk”