Armia węgierska w II w.ś.

Struktury wojskowe od 1922 do 1950 roku.
bruno001
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 5 listopada 2013, 20:31

Armia węgierska w II w.ś.

Post autor: bruno001 »

Panowie poszukuję wiadomości na temat armii węgierskiej z okresu II wojny światowej. Interesują mnie zwłaszcza struktury organizacyjne, wyposażenie i uzbrojenie. Z góry dziękuje, pozdrawiam :ugeek:
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Armia węgierska II ws.

Post autor: Asienieboje »

Bruno, z jakiego okresu?
bruno001
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 5 listopada 2013, 20:31

Re: Armia węgierska II w.ś.

Post autor: bruno001 »

Chodzi mi o okres 1938-1940, oraz 1941-1945.
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Armia węgierska II w.ś.

Post autor: Asienieboje »

Zgromadziłem pewne informacje dotyczące roku 1944. Do niedzieli (wcześniej nie dam rady - praca, konkurs malarski) napiszę co mam do tej pory.
bruno001
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 5 listopada 2013, 20:31

Re: Armia węgierska w II w.ś.

Post autor: bruno001 »

Wielkie dzięki, czekam na wszelkie info :geek:
Awatar użytkownika
Paweł Sulich
Podporucznik
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 10:16
Lokalizacja: Józefów
Been thanked: 3 times

Re: Armia węgierska w II w.ś.

Post autor: Paweł Sulich »

Może warto zacząć od tej strony:
http://niehorster.orbat.com/000_admin/000oob.htm
Marc MS
Caporal-Fourrier
Posty: 90
Rejestracja: poniedziałek, 25 sierpnia 2008, 18:52
Lokalizacja: Beskidy

Re: Armia węgierska w II w.ś.

Post autor: Marc MS »

Trzy tytuły:
Bonhardt A., Sárhidai G., Winkler L. – A Magyar Kiralyi Honvedseg Fegyverzete (poświęcona uzbrojeniu mającym "silnik" - czołgi, samochody, ciągniki, pociągi pancerne i samoloty; dużo fotografii i rysunków)
Sagvari G., Somogyi G., Szabo P. – Honvedhuszarok. Magyar kiralyi honvedlovassag 1920-45 (o kawalerii; sporo ilustracji, w tym kolorowe rysunki umundurowania)
Kument C. K., Bernard D. – Madarska Armada 1919-1945 (tytuł mówi sam za siebie)

Dwie pierwsze po węgiersku, trzecia po czesku. Jest jeszcze książka Niehorsta o armii z lat 1920-1945, ale jej nie znam.
bruno001
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 5 listopada 2013, 20:31

Re: Armia węgierska w II w.ś.

Post autor: bruno001 »

Panowie czy naprawdę nikt nie posiada żadnych materiałów,na poszukiwany temat. :oops:
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Armia węgierska w II w.ś.

Post autor: Asienieboje »

Może być po angielsku? Nie tłumaczyłem tego jeszcze...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Armia węgierska w II w.ś.

Post autor: Raleen »

bruno001 pisze:Panowie czy naprawdę nikt nie posiada żadnych materiałów, na poszukiwany temat. :oops:
Sęk w tym, że zakres czasowy jaki podałeś jest dość szeroki... zależy jeszcze jak szczegółowe mają być te dane.

Ja w tej tematyce nie siedzę, więc tylko piszę ogólnie na podstawie tego jakie są zazwyczaj problemy z takimi zapytaniami. Zwrócę uwagę na ten wątek kolegi, który na Węgrzech zna się trochę bardziej, a nieczęsto tu zagląda.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
sowabud
Lieutenant
Posty: 574
Rejestracja: wtorek, 10 listopada 2009, 18:50
Lokalizacja: Budapeszt-Warszawa na zmianę
Been thanked: 1 time

Re: Armia węgierska w II w.ś.

Post autor: sowabud »

Czy czytałeś Łuk Donu, Budapeszt i Siedmiogród? To podstawowe lektury po polsku. Na targach książki za dwa tygodnie może będzie kolejna pozycja, w której maczałem palce, o walkach na puszcie. Wiszę informacje dla Asienieboje o kawalerii, ale jako osoba trochę zajęta to mi schodzi długo.
bruno001
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 5 listopada 2013, 20:31

Re: Armia węgierska w II w.ś.

Post autor: bruno001 »

Panowie jestem rozczarowany waszą znajomością tematu. Popełniłem błąd prosząc o jakieś materiały o Armii Węgierskiej z okresu II ws. Wasza znajomość tematu zakończyła się na linkach z figurkami. Tak komentuję waszą wiedzę :lol:
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Armia węgierska w II w.ś.

Post autor: Raleen »

bruno001 pisze:Panowie jestem rozczarowany waszą znajomością tematu. Popełniłem błąd prosząc o jakieś materiały o Armii Węgierskiej z okresu II ws. Wasza znajomość tematu zakończyła się na linkach z figurkami. Tak komentuję waszą wiedzę :lol:
Wyżej został podany link do strony Niehorstera. Jeśli to jest "link z figurkami", to gratuluję ogólnego rozeznania w temacie jakichkolwiek OdB i ogólnej wiedzy historycznej. Podpowiem tylko, że to dość znany adres. Wystarczyło zacząć od zajrzenia tam.

Po drugie, podawanie tak szerokiego zakresu tematycznego wygląda nieco niepoważnie. Zostało podanych wyżej kilka tytułów książek, nikt nie ma czasu na przepisywanie tutaj wszystkich OdB, które są w nich zawarte, tylko dlatego, że Szanownemu Panu nie chce się samodzielnie do nich zajrzeć.

Jeśli chodzi o naszą wiedzę, to kolega sowabud napisał 2 książki na ten temat i przetłumaczył kolejne 2 z węgierskiego (jeśli jeszcze czegoś nie było), tak że o naszą wiedzę (a przynajmniej niektórych z nas; nie każdy musi znać się na wszystkim) proszę być spokojnym :).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Armia węgierska w II w.ś.

Post autor: Asienieboje »

Bruno, nie odpisałeś mi czy może być po angielsku, to po pierwsze. Po drugie, nie dysponowałem czasem aby cokolwiek napisać (praca, życie osobiste). Na dzień dzisiejszy to się zmieniło, więc mogę przekazać Tobie co do tej pory zebrałem. Jeżeli chodzi o oddziały węgierskie to jedynie mogę Tobie pomóc w odniesieniu do tych jednostek, które walczyły w Polsce w 1944 roku.
Dobrze by było, abyś napisał jakimi materiałami dysponujesz do tej pory itp.
Nie ma sensu się obrażać, wszyscy tutaj mają również swoje życie prywatne i czasem na pewne rzeczy trzeba poczekać ;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Armia węgierska w II w.ś.

Post autor: AWu »

Panowie kolega nie chce materiałów.

On chce byście mu napisali jakiś prostacki schemat.
Szukać sam nie zamierza ani wchodzić w linki. Książek czytać niechętny.

I w ogóle nic nie wiecie :>

Siedmiogród Sowabuda jest doskonały (miałem duży problem z nieodczytywalnymi dla mnie nazwami - czytam szybko i jestem dyslektykiem - masakra !!! więc przez byle jaką pozycje bym się nie przebił po prostu).

Ale akurat użytecznych struktur dla kogoś takiego tam nie ma.
Ilu ludzi w drużynie, ile czołgów w plutonie i tak dalej (wietrzę takie dno tego pytania po burackim komentarzu dalszym).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Struktury wojsk”