Ortografia i gramatyka na forum

Dział poświęcony sprawom organizacyjnym i dyskusjom na te tematy. Tutaj też należy zgłaszać sugestie, propozycje i wnioski dotyczące funkcjonowania forum oraz wszelkie problemy techniczne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ok, dzięki za radę :) nie miałem pojęcia na pewno co do tych nieodmiennych. Co do Wybiórczej, to moje przeoczenie.

Z ostatnich reform warto za to przypomniec, że imiesłowy z "nie" pisze się razem, mam wątpliwości co do imiesłowów przysłówkowych (?). A piszę, bo w programach typu Word, pomijając najnowsze wersje, jest po staremu i jest to podkreślane jako błąd jak się razem napisze. To są takie wyrazy jak np. "niebędący", "nieposiadający", imiesłowy przysłówkowe: "niebędąc", "nieposiadając". Często się to powtarza w instrukcjach. Reforma była koło 2000r., wiedzę czerpię w programu prof. Miodka 8) .

Co do ortografii u nas - ja się ogólnie orientuję kto jak pisze, ale forum młode jeszcze to nie zniechęcam.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Potwierdzam, wszystkie imiesłowy zaprzeczone piszemy teraz razem. Ale wcale nie pochwalam tej decyzji, choć niewątpliwie jest to ułatwienie.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Po wprowadzeniu regulaminu i zapisów odnośnie ortografii i gramatyki zmierzac będziemy do tego, aby generalnie nie wprowadzac żadnych budzących niepokój zmian, tak że proszę się nie obawiac.

Odtąd ten temat będzie służyc do bardziej oficjalnego omawiania tego rodzaju spraw, bo w regulaminie jest odesłanie, że o tym jak rygorystycznie będzie to przestrzegane decydują wspólnie moderatorzy i administratorzy, więc na te potrzeby będzie właśnie ten topik i jednocześnie jako ogólna informacja jakie na forum panują w tym względzie zwyczaje.

Ja raczej jestem liberalny.

Resztę dyskusji o gramatyce i ortografi wydzieliłem w odrębny temat:
http://strategie.net.pl/viewtopic.php?t=912&start=0
Ostatnio zmieniony czwartek, 15 lutego 2007, 18:21 przez Raleen, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Umlauty
ä Ä ü Ü ö Ö
oraz ß
urodzony 13. grudnia 1981....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje i sprawy bieżące”