Trzylecie Forum

Dział poświęcony sprawom organizacyjnym i dyskusjom na te tematy. Tutaj też należy zgłaszać sugestie, propozycje i wnioski dotyczące funkcjonowania forum oraz wszelkie problemy techniczne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3967 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Trzylecie Forum

Post autor: Raleen »

Drodzy Forumowicze!

Dziś mija 3 lata od założenia naszego forum, można więc powiedzieć, że to jego trzecie urodziny. 3 lata to nie wydaje się dużo, ale w życiu for to bardzo wiele. Wbrew pozorom sporo się w ciągu tego ostatniego roku działo. Jak sięgnę pamięcią to początek tego okresu wydaje mi się dziś tak odległy, jakby dzieliły nas od niego lata świetlne, z drugiej strony pewne zdarzenia pamiętam, tak jakby miały miejsce wczoraj.

Był to dla nas niewątpliwie rok trudny, ale zarazem bardzo dużo się przez ten czas na forum zmieniło. Przechodziliśmy więc, zwłaszcza w pierwszym półroczu, różnego rodzaju perturbacje. Z tego wszystkiego najgorsze były chyba ciągnące się nieraz tygodniami kłopoty techniczne związane z przenosinami na nowe serwery. Najpierw przenosiny na jesieni 2007, potem po grudniowej awarii, kolejne przenosiny, które przeciągnęły się do wczesnej wiosny. W międzyczasie dokonana została poważna zmiana skryptu forum na nowszą wersję, co również okazało się bardziej skomplikowane niż początkowo można było sądzić, ale pozwoliło m.in. pozbyć się definitywnie będących wcześniej stałym naszym utrapieniem botów. Pewnie ta seria nieszczęść, która nam się przytrafiła, w przypadku słabszych for dałaby im radę. Nam, lepiej lub gorzej, udało się jednak z tego wybrnąć i dziś mimo narzekań i prognoz pesymistów forum funkcjonuje jak za dawnych dobrych czasów. Jak to zwykle mówią w takich sytuacjach: co nie zabije to wzmocni. W sumie przeżyliśmy już w dotychczasowej historii forum tyle różnych zawirowań, tyle przenosin na nowe serwery itp., że myślę, iż nasze bogate, choć nieraz także bolesne, w tych kwestiach doświadczenia niejednokrotnie jeszcze okażą się pomocne.

Ostatni rok działalności to jednak nie tylko kwestie techniczne. Pojawiło się na forum szereg nowych inicjatyw. Powstało kilka nowych działów. Warto przypomnieć, że niemal równo rok temu powstał dział autorski Takeo Takagi o projektowanej grze "Irak 2003". Potem pojawiło się wydawnictwo Styks i grupy rekonstrukcji historycznej pod światłym kierownictwem Radara, z czego na forum pozostała niestety tylko jedna. Sporo zmian zaszło w działach gier bitewnych: pojawiły się odrębne działy poświęcone systemowi "Szwadron" prowadzonemu przez Zwierza, "Scramble" prowadzonemu przez małego kaprala, a ostatnio opracowanemu przez Xardasa systemowi "Ludzie Honoru". Nawiązaliśmy też współpracę z polskim producentem figurek w małej skali Oddziałem Ósmym, który ostatecznie otworzył u nas swój oficjalny dział. Było też szereg innych inicjatyw, jak choćby związana z otwarciem forumowej księgarni i konkursem, w którym do wygrania byłyby książki o tematyce historycznej i militarnej, pewne sprawy jednak trochę się przeciągnęły, co nie znaczy, że zdezaktualizowały. Nie o wszystkich inicjatywach jestem też władny mówić, ale ci, którzy bliżej z nami współpracowali, wiedzą, że mimo różnego rodzaju trapiących nas zawirowań na forum naprawdę sporo się działo. Oczywiście kontynuowaliśmy też współpracę z osobami, które były z nami już dawniej, w szczególności z grupą Diablos Polacos oraz z portalem Nowa Gildia, wspólnie z którym zorganizowaliśmy kolejną już edycję konkursu "Planszowa Gra Wojenna Roku". W najbliższym czasie również szykuje się kilka nowych inicjatyw. Niektóre stare także czekają na swój czas - mam tu zwłaszcza na myśli inicjatywę "książkową". Być może szereg z nich nie wygląda tak "medialnie", jak niektórzy mogliby oczekiwać, ale wraz z nimi do forum dołączyło szereg nowych, wartościowych osób.

W kwestiach organizacyjnych dokonały się też w ciągu tego roku poważne zmiany w ramach administracji i wśród moderatorów. Prowadzenie forum od strony technicznej przejął na jesieni niemal całkowicie apj, poważnie wspomógł mnie też w tych kwestiach drugi, nowy administrator, a zarazem mój stary, dobry przyjaciel Radar. Sporo rozwinęła się też strona Strategie i Stratedzy. Co do tej ostatniej nie mogę nie wspomnieć Arteusza, który ostatnimi czasy de facto przejął jej prowadzenie i wszystko wskazuje na to, że wreszcie znalazła się osoba, która będzie miała dość czasu by zaopiekować się nią zarówno od strony technicznej, jak i merytorycznej i na którą mogę zdać szereg spraw ze stroną związanych.

Forum zmieniło się więc bardzo. Przybyło nowych ludzi i nowych tematów. W ciągu tego roku minęliśmy też magiczną dla wielu for barierę 100 tys. postów.

Najbardziej cieszy mnie jednak fakt, że udało się w tym roku skonsolidować ekipę moderatorską i po różnego rodzaju zawieruchach, które miały miejsce w przeszłości, wypracować, przynajmniej w zarysie, nowy model funkcjonowania tego forum, sprowadzający się, najkrócej mówiąc, do tego, że coraz więcej spraw będą brali na siebie moderatorzy, którzy zarazem zyskają większą autonomię w ramach prowadzonych przez siebie działów, jak i szeregu innych przedsięwzięć podejmowanych w ramach forum. W zasadzie, przyznam, że niemal od początku istnienia forum do tego dążyłem. Pewne, konkretniejsze ustalenia co do tego podjęliśmy już późną wiosną tego roku i w zasadzie zaczęło to już funkcjonować, z tym, że póki co pozostało w ramach naszych wewnętrznych ustaleń. Myślę, że urodziny forum to dobra okazja by o tym poinformować wszystkich użytkowników, ponieważ jak do tej pory większość była przyzwyczajona do tego, że wszelkie sprawy organizacyjne dotyczące forum należy kierować do mnie, co przy większej ich ilości stanowi dla mnie niewątpliwie pewne obciążenie. Mam nadzieję, że wszystko to będzie ewoluowało w wyżej wspomnianym kierunku, tym bardziej, że dotychczasowe doświadczenia pokazują, że sprawdza się to dobrze. Nie udałoby się przeprowadzić tej swoistej reformy wewnętrznej bez ludzi, którzy wraz ze mną to forum prowadzą, czyli administratorów i moderatorów. Panowie, myślę, że możecie być z siebie dumni, zwłaszcza Ci, którzy w tych sprawach nie próżnowali. Szczególnie chciałbym jednak podziękować tutaj Grenadyerowi (Itagaki).

Przed nami nowy okres działalności i jak wszystko na to wskazuje nowy rozdział w historii forum. Muszę powiedzieć, że nadal dostrzegam szerokie perspektywy i masę niewykorzystanych możliwości, zarówno dla nas, jak i w ogóle dla tego rodzaju aktywności w sieci, jak nasza. Nadal, zarówno ja, jak i niektóre osoby ze mną współpracujące mamy szereg pomysłów na ciekawe inicjatywy, które mamy nadzieję Was zainteresują. Oby jak najwięcej spośród nich udało się w najbliższym czasie zrealizować.

W imieniu Administracji Forum
Raleen
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
apj
Lieutenant
Posty: 564
Rejestracja: środa, 12 kwietnia 2006, 12:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: apj »

Ku chwale Forum ! :)
Awatar użytkownika
Takeo Takagi
Shosa
Posty: 1009
Rejestracja: piątek, 17 listopada 2006, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Takeo Takagi »

To co z tymi występami i mundurkami? :>
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Takeo Takagi pisze:To co z tymi występami i mundurkami? :>
To był tylko chłyt makertingowy... ;)
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Post autor: toldo »

Jestem tu od roku, ale pozwolę sobie coś zauważyć:
Dołączył: 22 Gru 2005
Posty: 13070
Skąd: Warszawa
A post napisałeś 23 września, czyli jakieś 3 miesiące przed rocznicą :>
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3967 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Dokładnie tak toldo. Po drodze były przenosiny, to były pierwsze przenosiny w historii forum, które wykonywaliśmy jeszcze ręcznie. Wszystkie posty, które zostały napisane przed 22 grudnia, mają późniejsze daty, kopiowanie trwało 1-2 tygodnie stąd te daty będą z tego zakresu, z końca grudnia 2005 i początku stycznia 2006. Tutaj masz link do pierwotnego forum, które nadal istnieje w sieci, i do pewnego czasu było wykorzystywane do dyskusji o polityce (bo chcieliśmy się ich stąd pozbyć, jako że generowały ciągłe awantury):

http://www.phpbbserver.com/phpbb/index. ... =strategie

Tam jak zajrzysz do spisu użytkowników zobacz jakie są daty rejestracji pierwszych użytkowników. To pokazuje datę założenia forum, która przypada na 23 września 2005.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje i sprawy bieżące”