MODERNIZACJA TECHNICZNA FORUM

Dział poświęcony sprawom organizacyjnym i dyskusjom na te tematy. Tutaj też należy zgłaszać sugestie, propozycje i wnioski dotyczące funkcjonowania forum oraz wszelkie problemy techniczne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

MODERNIZACJA TECHNICZNA FORUM

Post autor: Raleen »

Z wieloma osobami już rozmawiałem i wiele osób wie, więc pora by wszyscy wiedzieli..

W najbliższym czasie, z początkiem marca (dokładnie zależy to od tego kiedy nasz zacny informatyk będzie miał czas) planujemy modernizację techniczną forum tzn. przejście na nowszy skrypt php. W przyszłości niewykluczone, że przerzucimy się na coś jeszcze nowszego, bo php powoli wychodzą z mody (i użycia). Ale na razie nowy php.

Zmiany mają na celu:
- pozbycie się botów przez wprowadzenie kodowanej rejestracji i innych zabezpieczeń
- wprowadzenie poddziałów czyli trójstopniowej struktury forum
- wprowadzenie ulepszeń graficznych, które mam nadzieję docenicie
- mamy na oku także kilka innych udogodnień, którymi na razie nie będę zawracał Wam głowy.

Modernizacja była już planowana od dłuższego czasu, z tym, że jak dotychczas przeciw przemawiało szereg czynników:

- planowane łączenia for, do których przeprowadzenia potrzebny był mi mod do zmiany autora postu, którego w nowej wersji w podstawce może nie być, a przynajmniej przez pewien czas będę go pozbawiony
- inne dobre rozwiązania, które ma obecna wersja forum, jak to 'nasze' odznaczanie postów, które działa w ten sposób, że po tym jak ktoś się wyloguje z automatu wszystkich postów mu nie odznacza, ale dopiero po przeczytaniu, co wiele osób sobie ceniło.
- utrata grafiki, do której bardzo się przywiązaliśmy (i sądzę, że także wielu użytkowników), ach te zielone barwy...
- i wreszcie przerwy w działalności forum, po niedawnej awarii, jak forum dopiero co powróciło, trudno było mi go wyłączać, bo wiadomo jak na to przynajmniej spora część z Was zareaguje. Z kolei wcześniej kiedyś jak forum było na serwerze firmy TRIA przeprowadzenie modernizacji wymagało wyłączenia go na dłuższy czas (liczyliśmy nawet około tygodnia), ze względu na specyfikę tamtego serwera, i nietrudno się dziwić, że nie paliło nam się do wyłączania go na tak długi okres.

Szereg przyczyn, zarówno te, które wyżej wymieniłem, jak i jeszcze kilka złożyło się na to, że do tej pory jeszcze tego nie przeprowadziliśmy, chociaż należało to już zrobić jakiś czas temu, optymalnie na jesieni.

W każdym razie decyzja zapadła i zmiana skryptu na nowszy jest tylko kwestią czasu. Wiązać się będzie ze zmianą, przynajmniej czasową, grafiki, zapewne nie będziemy też już robić (jeszcze zdecydujemy po wszystkim) tej opcji odznaczania postów, która obecnie obowiązuje, nie będę też, przynajmniej przez pewien czas kleić postów za pomocą moda zmiany autora postu.

Sama zmiana wiązać się będzie zapewne z wyłączeniem forum na 1-2 dni (orientacyjnie podaję, ile zejdzie dokładnie trudno mi powiedzieć), ale musimy przez to przejść. Tuż przed wyłączeniem forum, roześlemy Wam wszystkim masowego maila z informacją dot. modernizacji, tak żeby nikt nie był zaskoczony i każdy wiedział co się dzieje. Najpewniej będzie to robione w jeden z weekendów, bo wtedy będziemy mieć na to czas.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Radar
First Lieutenant
Posty: 785
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Radar »

Mam pytanie techniczne co do drzewka wyświetlanego nad tabelą forum, czy jest możliwość aby ukazywał się również dział?

Mianowicie pisząc tu mam: Forum Strategie Strona Główna -> Administracja
a miło by było aby było tak: Forum Strategie Strona Główna -> Fora ogólne -> Administracja

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Nie do końca łapię o co chodzi i jaki to ma cel, chyba tak jak jest jest dobrze?

Poza tym nie ma to nic wspólnego z marcową modernizacją Radarze.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: MODERNIZACJA TECHNICZNA FORUM

Post autor: Andy »

Raleen pisze:zapewne nie będziemy też już robić (jeszcze zdecydujemy po wszystkim) tej opcji odznaczania postów, która obecnie obowiązuje
Zaraz, zaraz! Czy to oznacza, że zniknie ta cudowna cecha "niegaśnięcia" nieprzeczytanych tematów nawet po wyjściu z forum?

Jeśli tak, to wykażę się (dla odmiany) głębokim patriotyzmem i zgodnie ze staropolskim obyczajem zgłaszam zdecydowane VETO!

Nie rezygnujmy z najlepszych udogodnień, niektórzy dopiero niedawno do nich doszli (forum Gry Planszowe)!
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

O, z tym ostatnim to mnie zaskoczyłeś. Widać z tego, że jednak byliśmy w awangardzie postępu technicznego :)

Sądzę, że przejściowo może tego nie być, podobnie mogą być zmiany grafiki i nie będę miał mojego ulubionego moda, ale w nowej wersji też powinni mieć gdzieś dodatki i przecież te tak przydatne narzędzia gdzieś muszą być...

Ale nie ma odwrotu Andy, ile można z botami się bawić, a i działów zobacz ile się narobiło, a mogą się pojawić dalsze.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Wielostopniową strukturę forum bardzo pochwalam: mają to inni i świetnie porządkuje to wątki. Ale jeśli nie będę miał szansy odnalezienia nieprzeczytanych wątków (powrotu do nich), to po prostu klęska! Rzadko mam czas, żeby przeczytać za jednym wejściem wszystko co mnie interesuje.

Veto, Waszmościowie, veto! :evil:
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Postaram się żeby to było, nie wiem jeszcze dokładnie jak to będzie po, ale na pewno ten mod też gdzieś powinien być, niewykluczone, że jest już wmontowany na starcie i nie będzie trzeba niczego instalować. Bądźmy dobrej myśli :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Popieram Prezesa Klubu Seniora - veto! Układ z podwświetlaniem nieprzeczytanych wątków jest dobry, nie zawsze mogę przeczytać wszystkie nowe posty za jednym zamachem.
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

kadrinazi pisze:Popieram Prezesa Klubu Seniora - veto!
Młódź staje, jako ojce stawali! Pamięta Psków i wojnę kokoszą! Serce roście! :D
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Ja popieram radara ale jestem na jednym forum ktore ma znikajace watki nowe przy kolejnych logowaniach i strasznie to wkurzajace przyznam

Co do postow to akurat ja czytam wszystko co mnie interesuje ale wymarzona dla mnie sytuacja to taka zeby oznaczala jako przeczytane fora ktore nie czytam tylko czyli pod kazdym forum odzielna procz jednej na wszystko (ja tez chce w tym).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Andy pisze:
kadrinazi pisze:Popieram Prezesa Klubu Seniora - veto!
Młódź staje, jako ojce stawali! Pamięta Psków i wojnę kokoszą! Serce roście! :D
Patrzeliśmy po nowych wersjach php i szczęśliwie tam na ogół jest ta Wasza ukochana opcja w standardzie, więc powinno być po staremu.

Inna wiadomość jest taka, że być może z Radarem zabierzemy się za modernizację wcześniej... ale to damy znać rozsyłając maila.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

I po modernizacji.

Panowie, powiem krótko, wiele nie dało się zrobić, żeby to przyspieszyć. Żeby była jasność, od zeszłej soboty cały czas apj ciężko pracował. Problemem, który wszystko wydłużył o tyle dni był mod od polskich literek. W każdym razie awarii żadnych nie było (to żeby rozwiać wątpliwości niektórych) i wszystko było pod kontrolą, o tyle, że kopie mieliśmy zabezpieczone, serwer działał. Większość tego czasu to walka z przekonwertowaniem jednego jedynego moda do polskich liter, bez którego we wszystkich dotychczasowych postach i na stronie głównej zamiast polskich znaczków były krzaczki (znaki zapytania najczęściej).

Było ciężko, ale się udało, wszelkie drobne pojawiające się jeszcze usterki i niedociągnięcia są do poprawienia w najbliższym czasie. Sama zmiana była konieczna i na chwilę obecną nieodzowna.

Dziś, a najdalej jutro postaram się szerzej napisać na ten temat. Apj sądzę, że też coś więcej napisze.

Przepraszam za niedogodności, ale musieliśmy ta operacja była konieczna.

Tyle na razie w wielkim skrócie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Witajcie po przerwie!

Należy się Wam przynajmniej kilka słów wyjaśnienia odnośnie przebiegu modernizacji forum. Potrwała ona niestety dłużej niż planowaliśmy (początkowo zakładałem, że mniej więcej w ciągu 3 dni się z tym uporamy, chociaż od początku trudno było dokładnie przewidzieć ile potrwają prace). Powodem tego, że trwało to tak długo były problemy z polskimi literkami w nowej wersji skryptu (podobne do tych, które kiedyś już się nam przydarzyły pod koniec grudnia 2007 r.), a dokładniej problemy z przekształceniem modułu forum, który był za to odpowiedzialny w starej wersji php, na nową. Forum zostało zamknięte w zeszły piątek, w ciągu tego dnia udało się przekształcić niemal cały skrypt, a było tego również sporo (na przykład w administracji pojawiło się nam około 300 nowych opcji – to wszystko trzeba było pojedynczo poprzestawiać ze starej wersji na nową). Nie udało się jedynie przekształcić nakładki odpowiedzialnej za polskie znaki (ś, ź, ć, ń, ę, ą, ż...), co do której działy się rzeczy przedziwne i wręcz niezrozumiałe. Skutkowało to tym, że we wszystkich dotychczasowych postach, w nazwach tematów i na stronie głównej polskie literki wyświetlały się jako znaki zapytania. Sądziliśmy, że uda się nam z tym uporać w ciągu kilku dni, jednak różne kolejno wprowadzane konfiguracje zawodziły. Problem leżał między innymi w wadliwości pierwotnego skryptu forum, gdzie nie oznaczono wyraźnie systemu kodowania polskich znaków. Nie ja ani nie apj wybieraliśmy ten skrypt 2,5 roku temu, gdy forum zostało na nim osadzone, bo nikt z obecnych administratorów nie zajmował się wówczas forum od strony technicznej. Z kolei trudno też winić za to osobę, która się forum od tej strony wówczas opiekowała. Mieliśmy wtedy inne zmartwienia. W każdym razie taka jest główna przyczyna przedłużających się prac: problemy z przekształceniem nakładki forum odpowiedzialnej za polskie znaki ze starego skryptu na nowy.

Ponadto, we wtorek około godz. 12 obsługa serwera wyłączyła serwer na około dobę, trwało to mniej więcej do godz. 14 w środę, z powodu przeprowadzanego łączenia dwóch serwerów, którymi dotychczas dysponowali (jeden w USA, drugi w Wielkiej Brytanii, stąd postanowili je połączyć). Wieczorem i w czwartek rano była druga krótsza przerwa w funkcjonowaniu serwera, zapewne kończyli prace nad połączeniem albo coś jeszcze poprawiali. To trochę wydłużyło prace nad zmianą skryptu. Jednak poza tym cały czas serwer działał niezawodnie. Natomiast wyłączenie serwera spowodowało, że na naszym adresie zniknął komunikat o tym, że forum jest wyłączone i że trwają prace nad modernizacją. Z tych też powodów przejściowo nie mieliśmy jak go zamieścić. Z kolei potem, począwszy od czwartku, apj całkowicie zablokował i wyłączył forum oraz skoncentrował się na właściwych pracach. Było to w zasadzie konieczne ze względów technicznych na końcowym etapie prac.

Poinformowaliśmy Was wszystkich mailowo o tym, że jest przeprowadzana aktualizacja skryptu, a dokładniej zmiana na nowszą wersję, ponadto w trakcie apj rozesłał kolejnego maila, a na stronie wisiało ogłoszenie. Pod koniec, nie rozsyłaliśmy już dalszych maili, bo nie wiedzieliśmy ile zejdzie jeszcze nad tym pracować i w zasadzie nie było żadnych nowych informacji do przekazania poza tym, że nadal pracujemy. Przepraszam w związku z tym jeśli ktoś czuł się niedoinformowany w ostatnich dniach, kiedy przeprowadzana była aktualizacja, ale tak jak pisaliśmy na samym początku, wszyscy zostali uprzedzeni zarówno o przerwie i jej powodzie, jak i o tym, że gdy zakończymy prace roześlemy kolejnego maila informującego, iż forum już działa. Dziękuję też za wszelkie wyrazy troski i oferty pomocy w związku z tym, że przerwa się przedłużała. Jedno chciałbym wyraźnie zdementować, bo niektóre osoby, jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, nieco „upadały na duchu”: nie było po drodze żadnych awarii ani innych problemów technicznych, mieliśmy też zabezpieczone aktualne kopie forum.

Jedynym problemem było przekształcenie całości skryptu na nową wersję. Niestety obawialiśmy się, jak się wydaje słusznie, że jeśli otworzymy forum bez przeprowadzenia zmiany modułu do polskich literek, to potem już nie da się tego przeprowadzić, a przynajmniej będzie to jeszcze trudniejsze. Tak więc we wszystkich dotychczasowych postach, a jest ich na chwilę obecną ponad 90 tysięcy, w miejscu polskich znaków mielibyśmy znaki zapytania. Z kolei każda zmiana bazy po przenosinach i włączeniu forum w nowej wersji utrudniała wyszukanie właściwej konfiguracji – nie da się tego zrobić przy włączonym forum. Reasumując, gdy już zaczęliśmy, zostawało albo doprowadzić to do końca, albo przerwać w połowie i wrócić do starej wersji forum – tym samym cała dotychczasowa włożona w to przez apj praca poszłaby na marne, podobnie jak czas, przez które forum było wyłączone byłby również zmarnowany, bo nic byśmy nie uzyskali, a przy kolejnym podejściu trzeba by zaczynać wszystko od nowa.

Trochę to zawiłe, ale sądzę, że pełna informacja się Wam należy. Przepraszam też z góry jeśli od strony technicznej pewne kwestie nieco uprościłem czy przekręciłem. Jak wiecie nie znam się na tych kwestiach, jeśli chodzi o zagadnienia szczegółowe, zbyt dobrze.

Rozumiem też, że być może trudno w to uwierzyć, ale przekonwertowanie całego forum naprawdę tyle czasu zajmuje, jeśli tak jak u nas, są w skrypcie rozwiązania nietypowe. Apj pracował wytrwale przez cały ten okres, za co chciałem mu serdecznie podziękować. W sumie spędził nad forum kilkadziesiąt godzin, zarówno w pracy, jak i po niej. Bez jego zaangażowania prawdopodobnie nieprędko udałoby się tą modernizację przeprowadzić.

Na chwilę obecną zmiana skryptu była już konieczna. Wiele osób prosiło mnie o wgranie różnego rodzaju przydatnych rozwiązań, zalewały nas też boty, potrzebowaliśmy trójdzielnej struktury forum, wreszcie dotychczasowy skrypt był już po prostu archaiczny. Jak funkcjonował, wszyscy dobrze wiemy. Odwrotu moim zdaniem nie było i należało przeprowadzić tą modernizację nawet kosztem chwilowego wyłączenia forum na kilka dni, choć wiem, że to zawsze dla wszystkich osób, zwłaszcza najaktywniejszych, bywa niemiłe.

Mam nadzieję, że nowy skrypt rozwiąże większość dotychczas pojawiających się problemów technicznych forum. Zapewne w początkowym okresie pojawiać się jeszcze będą pewne usterki, jak to zawsze na początku bywa, ale sądzę, że z czasem zobaczycie, iż zmiana wyjdzie nam na dobre. Będziemy też stopniowo wgrywać dalsze, przydatne nam wszystkim modyfikacje, nie powinno to jednak powodować przerw, a jeśli już takowe się zdarzą, będą one minimalne.

Rozpisałem się trochę, ale taki remont generalny forum, jaki obecnie miał miejsce, zazwyczaj zdarza się mniej więcej raz na 2 lata, stąd mam nadzieję, że mi ten nieco przydługi komunikat wybaczycie.


Raleen
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Panowie, silnik nowy, zadam favikonki !!!

Na 100% sie na tym silniku da zrobic.

Jakas czapeczka napoleona by wymiotla, ale cokolwiek moze byc byleby sie na pasku wyroznialo !!!
Awatar użytkownika
apj
Lieutenant
Posty: 564
Rejestracja: środa, 12 kwietnia 2006, 12:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: apj »

Favicon da się na każdym silniku zrobić :> tyle że trzeba zrobić... :D Poszukiwani chętni do pracy społecznej przy 'ikonografii' :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje i sprawy bieżące”