Administratorzy, status forum

Dział poświęcony sprawom organizacyjnym i dyskusjom na te tematy. Tutaj też należy zgłaszać sugestie, propozycje i wnioski dotyczące funkcjonowania forum oraz wszelkie problemy techniczne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Administratorzy, status forum

Post autor: Raleen »

W związku z niedawnymi przenosinami mam jeszcze jedno ogłoszenie: grono administratorów nam się skurczyło o Panzerfana, który na własną prośbę zrezygnował z tej funkcji. Namawiałem go, żeby pozostał, ale z różnych względów zdecydował inaczej. Rozumiem jego decyzję, choćby przez brak czasu jaki go ostatnio nęka i sprawy osobiste. Jak to ujął jeden z naszych kolegów, Panzerfan jest "człowiekiem czynu", który woli robić gry i w nie grać niż o nich dyskutować na forum, co sam zresztą przyznaje. Już jakiś czas temu ustaliliśmy, że tą zmianę przeprowadzimy po przenosinach.

Tak czy inaczej chciałbym mu podziękować za wkład jaki wniósł w działalność naszego forum. Nie pisał wiele, ale przez długi czas dobrze i z dużym zaangażowaniem się nim opiekował. Wreszcie warto wspomnieć, że do niedawna forum działało na jego serwerze i domenie, której nam użyczał przez ostatnie pół roku. Stąd jeszcze raz wielkie dzięki za całą dotychczasową współpracę przy administracji forum Panzerfanie (a w pewnym okresie było sporo roboty).
Nie kończymy za to ogólnej współpracy, zwłaszcza przy opracowywaniu nowych gier - mam nadzieję, że na tym polu uda nam się niejedno jeszcze w przyszłości zdziałać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

W związku z przenosinami na nowy serwer i domenę zmienia się też status forum.

Forum, jak wiadomo, zakładaliśmy ja i Grenadyer, który znalazł darmową domenę i zorganizował na niej forum. To było pod koniec września 2005 roku. Forum było wtedy tzw. wolnym forum, na darmowym serwerze i domenie. Nic nie kosztowało, za to było obładowane reklamami i nienajlepsze od strony technicznej (nie było początkowo np. shoutboxa). Relacje między założycielami (prowadzącymi forum) a użyczającym miejsca były jak to w przypadku wolnych for na zasadzie obustronnego braku zobowiązań, przynajmniej w istotniejszych sprawach. Tym forum administrowaliśmy we dwóch: ja i Grenadyer, z tym, że Grenadyera długo w ogóle nie było, zwłaszcza na jesieni, więc głównie administracja spoczywała na mnie. To forum zresztą jeszcze do tej pory istnieje i o tyle o ile działa, służąc nam jako rezerwowe oraz do dyskusji o polityce:

http://www.phpbbserver.com/phpbb/index. ... =strategie

Druga faza działalności to przenosiny forum na serwer i domenę Panzerfana i działalność forum na jego serwerze i domenie. W zimie, ponieważ na starym forum robiło się ciasno, zgodziłem się na jego propozycję, aby przenieść forum do niego. Zdecydowały względy techniczne, bezpieczeństwa i możliwości lepszego rozwoju forum, co dawała płatna domena. W związku z tym, że forum ulokowało się u Panzerfana, został on trzecim administratorem, przejmując wszelkie sprawy techniczne. Serwer i domena były jego, bo nawet jak byśmy chcieli, trudno byłoby to dzielić i rejestrować na kilka osób. Z kolei forum pozostało moje (tak przynajmniej uzgodniliśmy z Grenadyerem, z którym forum zakładałem). Tak w ogólnych zarysach to wyglądało. W praktyce działaliśmy wspólnie, choć większość spraw spoczywała na mnie, a decyzje co do niektórych (np. sprawy związane z wydawcami) z góry sobie zarezerwowałem.

Trzecia faza to drugie przenosiny, na obecną domenę i serwer. W związku z tym, że ja wykupiłem serwer i domenę i na moje nazwisko są one zarejestrowane, zaszły w stosunku do poprzedniego okresu zmiany. Można powiedzieć, że znikła tutaj pewna dwoistość, która istniała wcześniej, polegająca na tym, że kto inny faktycznie prowadził forum i decydował o większości spraw, a kto inny był właścicielem domeny i dysponentem serwera.

Powyższe kwestie, zwłaszcza wśród osób, które są od niedawna na forum, mogą budzić wątpliwości, w związku z tym pozwoliłem sobie krótko je przedstawić. To formalności, bo w praktyce od początku forum funkcjonuje prawie tak samo :cool: .

Ponieważ jak do tej pory trzyosobowa ekipa administratorów sprawdzała się najlepiej, zapewne dobierzemy sobie z Grenadyerem jeszcze kogoś do kolegium. We trzech zawsze to lepiej idzie, wszystkie sprawy rozkładają się na więcej osób i poszczególne osoby mogą się uzupełniać :) . Mam nawet już od pewnego czasu mocnego kandydata na trzeciego administratora :cool:

Na koniec tych komunikatów powiem jeszcze, że zastanawiam się (za radą niektórych osób) nad trochę innym rozłożeniem akcentów między forum a stronę (portal), to znaczy nad poświęceniem większej uwagi i większej ilości czasu stronie (portalowi), bo to w większym stopniu może przyciągnąć i zainteresować nowych ludzi. Przyszłość pokaże czy tak się stanie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Panzerfan

Re: Administratorzy, status forum

Post autor: Panzerfan »

Raleen pisze:W związku z niedawnymi przenosinami mam jeszcze jedno ogłoszenie: grono administratorów nam się skurczyło o Panzerfana, który na własną prośbę zrezygnował z tej funkcji. Namawiałem go, żeby pozostał, ale z różnych względów zdecydował inaczej. Rozumiem jego decyzję, choćby przez brak czasu jaki go ostatnio nęka i sprawy osobiste. Jak to ujął jeden z naszych kolegów, Panzerfan jest "człowiekiem czynu", który woli robić gry i w nie grać niż o nich dyskutować na forum, co sam zresztą przyznaje. Już jakiś czas temu ustaliliśmy, że tą zmianę przeprowadzimy po przenosinach.

Tak czy inaczej chciałbym mu podziękować za wkład jaki wniósł w działalność naszego forum. Nie pisał wiele, ale przez długi czas dobrze i z dużym zaangażowaniem się nim opiekował. Wreszcie warto wspomnieć, że do niedawna forum działało na jego serwerze i domenie, której nam użyczał przez ostatnie pół roku. Stąd jeszcze raz wielkie dzięki za całą dotychczasową współpracę przy administracji forum Panzerfanie (a w pewnym okresie było sporo roboty).
Nie kończymy za to ogólnej współpracy, zwłaszcza przy opracowywaniu nowych gier - mam nadzieję, że na tym polu uda nam się niejedno jeszcze w przyszłości zdziałać.
Ja również w tym miejscu chciałbym podziękować z mojej strony za dotychczasową admińską współpracę na tym forum i życzę wszystkiego najlepszego.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Otwieranie i upublicznianie się forum.

Post autor: Raleen »

Odnośnie zmiany statusu forum, pozwolę sobie poruszyć jeszcze jedną ważną sprawę: otwierania się forum i jego upubliczniania się.

Z początku, gdy forum powstawało, w zamyśle miało być forum autorskim, przeznaczonym głównie dla Ostrołęki i innych gier, które zamierzałem robić (zarówno sam jak i we współpracy z innymi). Stąd było forum w zasadzie zamkniętym. Forum rozwijało się dobrze i wielu przybywającym tu osobom podobała się atmosfera u nas panująca, czego ślady można jeszcze odnaleźć w starszych postach. W związku z tym dość szybko formuła forum zmieniła się w ten sposób, że tematem przestały być tylko nasze projekty a stały się ogólnie wszystkie gry. Stopniowo za to otwieraliśmy je. Długo stosowaliśmy aktywację i staraliśmy się zachować sobie pewien wpływ na to kto do nas zagląda. Zmieniło się to w zasadzie dopiero w maju 2006. Stara formuła miała swoje zalety i wady - wadą było to, że utrudniała napływ nowych osób i poszerzanie grona forumowiczów, zaletą była bardziej kameralna atmosfera dyskusji, można było swobodniej dyskutować choćby o sprawach wydawniczych, projektach gier itp.

Jednak mimo zmian mam wrażenie, że sporo osób, w tym i ja, chciało wykorzystać szanse jakie daje otwarcie, z zachowaniem tej kameralnej atmosfery, która tu była zwłaszcza w początkach istnienia forum. To też powodowało jak do tej pory pewne napięcia - przynajmniej ja dostrzegam w tej dwoistości forum jedno ze źródeł napięć, bo część forumowiczów chciała, żeby się ono otwarło, a część wolała, żeby zostało zamknięte i utrzymało swój autorski charakter. Bardziej widoczne było pierwsze stanowisko, ale i zwolennicy drugiego byli, co widać choćby po dawnej ankiecie zapytującej o to czy otwierać forum.

Ta dwoistość w zasadzie się jeszcze utrzymywała, ale można powiedzieć, że już zanika i w dużym stopniu forum się przestawiło. Jeśli chcemy rozwijać forum - jak już doszliśmy do etapu na jakim się znajduje - jest to nieuchronne.

Obecnie uważam, że forum od czasu otwarcia się już upubliczniło, można jeszcze podjąć pewne kroki w tym kierunku, ale wydaje mi się, iż ma to już znaczenie drugorzędne. Zaniknęło to do pewnego stopnia występujące rozdwojenie. Zwracam na to wszystkim uwagę. Zwłaszcza ma to znaczenie w dyskusjach o projektach, o sprawach wydawniczych itp.

Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że część osób może to nie do końca satysfakcjonować. Wydaje mi się, że jest grupa ludzi, która chciałaby móc prowadzić dyskusje bardziej kameralnie, bez udziału w niej (nawet potencjalnego) niektórych wydawców, tak żeby była to dyskusja niezależna, niepodlegająca ingerencji podmiotów komercyjnych, dzięki czemu swobodnie można wyrażać swoje opinie. Z drugiej strony, wielu forumowiczów zapewne to nie interesuje bądź mało interesuje, bo nie biorą ani nie brali udziału w takich dyskusjach ani nie wyznają się w tych sprawach. W związku z tym, nie wykluczam, że z czasem utworzymy osobny, zamknięty dział na tego rodzaju dyskusje. Można też wyjść poza to forum i utworzyć go gdzie indziej. Mamy w naszym kraju (przynajmniej formalnie) wolność słowa i wolność zrzeszania się, a to jeden z jej przejawów, że można dyskutować w takich warunkach jakie poszczególnym osobom pasują. Z mojej strony jest to propozycja i projekt, za który wezmę się nie wcześniej niż z końcem sierpnia, jednak już chciałbym zasygnalizować możliwość powołania takiego działu. Myślę, że niezależnie od tego, jak mnie kto postrzega, jestem osobą niezależną od wydawców i pod tym względem mógłbym zagwarantować odpowiednie funkcjonowanie takiego działu. Jest to propozycja przede wszystkim dla osób związanych z tym forum (część osób jest związana z różnymi forami, ale to mi akurat nie przeszkadza).

Podsumowując, występująca dotychczas dwoistość charakteru forum zanika. Uważam, że forum się upubliczniło i powinniśmy to wykorzystać dla jego dobra. Z drugiej strony, moja propozycja powołania zamkniętego działu, o której pisałem wyżej, pozwoli, jak sądzę, osobom, które szczególnie ceniły sobie do tej pory kameralność tego forum, czuć się tu jak dawniej.

Sprawa przedstawia się podobnie jak z dyskusjami o polityce. Długo się zastanawiałem jak pewne rzeczy organizacyjnie ze sobą pogodzić, między innymi w kontekście niektórych dyskusji o wydawcach, i powyższe wydaje mi się najlepszym wyjściem.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Słowik nowym administratorem forum

Post autor: Raleen »

Mam ważną i dobrą wiadomość :cool: .

Z dniem dzisiejszym nasze niepełne ostatnimi czasy kolegium administratorów powiększa się o slowika, który zostaje niniejszym trzecim administratorem, obok mnie i Grenadyera.
Nie ulega dla mnie wątpliwości, że wniósł już do tej pory bardzo duży wkład w forum, nie urażając nikogo (i pomijając siebie - bo trudno siebie samego oceniać) mógłbym chyba powiedzieć, że największy. Widać to choćby po ilości postów, które napisał, a z drugiej strony chyba nikt nie zarzuci mu lania wody. Dogadujemy się niemal idealnie i to od dawna, w zasadzie od kiedy się znamy, więc myślę, że zapewni to harmonijny rozwój forum. Co więcej, obaj lubimy porządek i jesteśmy do niego przyzwyczajeni. Jednolite działanie administracji jest z pewnością jednym z ważniejszych czynników sprawnego działania naszego szacownego przybytku :)

Gratulacje Słowiku :!:

Bywają okresy, że ta funkcja nieco ciąży człowiekowi, ale bywają i takie, że sprawia sporo satysfakcji.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Dziekuje :cool: . Postaram sie dzialac jak najlepiej. Technicznymi tajemnicami zajme sie jutro bo dzis czasu mi niestety brak.
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

A teraz nowy admin uważnie przyjrzy się kto składa gratulacje :wink:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Przy Tobie, Słowiku, stoimy i stać chcemy! :wink:
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

I ja gratuluję :)
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Grenadyera niestety wywiało do Irlandii i to na długo :( więc będziemy się chyba z czasem musieli zastanowić nad jego następcą. W każdym razie on zbytnio do swojej funkcji przywiązany nie był i w związku z tym informuję, że za jego zgodą mam w tych sprawach wolną rękę.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Z dniem dzisiejszym dokonuje się zmiana na stanowisku jednego z administratorów: Grenadyera zastąpi Zeka, który niniejszym zostaje nowym administratorem.

Przyczyny to przede wszystkim brak czasu Grenadyera i rzadka jego bytność na forum ostatnimi czasy. Nie odchodzi on jednak definitywnie z administracji, ale przechodzi w stan spoczynku :) i dalej będzie w pewnym stopniu uczestniczył w sprawach administracyjnych. Niewykluczone też, że w przyszłości powróci. Zmianę po części już uzgodniliśmy pewien czas temu.

W tym miejscu chciałem mu serdecznie podziękować za dotychczasową współpracę w administrowaniu forum, włożył w jego rozwój wiele wysiłku, choć głównie w początkowym okresie jego działalności, stąd niektórzy mogą tego nie pamiętać.

Zeka z kolei również od dawna ze mną blisko współdziałał i podobnie jak Grenadyer włożył w początkowym okresie wiele wysiłku w rozwój forum nie tyle nawet przez pisanie, ale poprzez inne działania. Stąd wydaje mi się, że jak najbardziej mu się funkcja należy.

Chciałem na koniec powiedzieć, że rozmawiałem jeszcze na te tematy z Andreasem von Breslau, który z racji bycia administratorem forum Ścieżek chwały jest również naturalnym kandydatem do tej funkcji u nas, co przy okazji pozwoliłoby na ustanowienie pewnej kontynuacji w stosunku do tamtego forum. Nie ukrywam też, że bardzo wysoko cenię jego umiejętności prowadzenia forum; zapewne gdyby nie on, forum Ścieżek chwały byłoby pod koniec w dużo gorszej kondycji i, biorąc pod uwagę szereg innych okoliczności, należy sądzić, że załamanie tego forum przyszłoby szybciej. Na razie stanęło na tym, że Andrzej zajmie się odrodzeniem działu Ścieżek chwały i innych tematów związanych z działalnością dawnego forum PoG. Wydaje mi się, że z czasem najlepszym rozwiązaniem będzie rotacyjna administracja - funkcja administratora na dłuższą metę może okazać się dla niektórych obciążająca, jednak sądzę, że w krótszym czasie łatwiej jej podołać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Gratuluje! :)
urodzony 13. grudnia 1981....
Zeka

Post autor: Zeka »

Dziękuję... Postaram się nie zawieść zaufania i wspierać rozwój forum :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

I dobrze. Mam nadzieję, że się szybko wciągniesz, słowik Cię jakby co wprowadzi :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Post autor: Darth Stalin »

Również się dołączam do gratulacji :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje i sprawy bieżące”