Komisja Porządkowa

Dział poświęcony sprawom organizacyjnym i dyskusjom na te tematy. Tutaj też należy zgłaszać sugestie, propozycje i wnioski dotyczące funkcjonowania forum oraz wszelkie problemy techniczne.
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andreas von Breslau »

Aldarus pisze:Proponuję podejmować decyzje zwykłą większością w "obecności" przynajmniej połowy członków komisji (w tym wypadku 4). W przypadku równej ilości głosów - co może się zdarzyć gdy 3 pozostali będą nieosiągalni - przeważa głos przewodniczącego (na wszelki wypadek trzeba by więc wybrać również jego zastępcę :)
Co do czasu wypowiedzenia - proponuję wymianę maili - czas powinien być rozsądny (nie każdy jest online przez cały dzień), ale nie dłuższy niż 24h w przypadku bana. Inne, zwłaszcza ostrzeżenia mogą mieć czas znacznie krótszy.
Pozwolę sobie zacytować kolegę Aldarusa, ponieważ w zasadzie się z nim zgadzam. A więc proponuję:

- sprawy zgłaszane mogą być przez każdego członka, metodą tematu w odpowiednim dziale i koniecznie privów (np. ja w ciągu jestem w zasadzie stale przy komputerze, ale rzadko na Forum)
- każda sprawa musi zostać rozpatrzona w określonym czasie (do ustalenia - np. 24h)
- głosowania zwykłą większością głosów
- do przegłosowania czegokolwiek wymagana jest zgoda większości, jeżeli brak jej - przewodniczący ma po upłynięciu terminu dwa głosy (czyli może "zrobić" quorum, ale nie wbrew wszystkim)
- nieobecni nie mają racji
Muss ich sterben, will ich fallen
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Aetius pisze:Dawno nie zaglądałem i widzę że same nowości...

A co to za dziennik ustaw?

SEJM 2? ;)
Owszem, potrzeba jest matką wynalazku.

Niestety mamy takie forum, gdzie są ludzie z różnych stron, a nie tylko admin i jego koledzy, jak to bywa gdzie indziej, i trzeba przyjąć jakieś obiektywne kryteria.


Koledzy, mi się wszystkie propozycje podobają, więc z mojej strony nie ma żadnych oporów. Uradźcie do końca, spiszemy te w punkty i wrzucimy w następnym tygodniu do regulaminu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Urodził się (u mnie) nowy pomysł na wybory członków Komisji. Wzorem starożytnych rozważam LOSOWANIE członków z określonej grupy kandydatów. Ale to na razie tylko pomysł.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Gonzo
Podpułkownik
Posty: 974
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:20
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Post autor: Gonzo »

Tylko że nikt nie będzie widział tego losowania.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Będzie, ten kto wybierze się do klubu, bo pomysł jest taki, żeby tam je zrobić. Inaczej się nie da. Opcjonalnie może być to konwent, gdzie też będzie zgromadzona większa liczba użytkowników forum.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: xardas12r »

Jestem za :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Panowie krystalizuje mi się pomysł na to jak będziemy powoływać członków Komisji. Po części będzie nawiązywał do sposobu obsadzania urzędów w starożytnej demokracji ateńskiej.

Zastanawiałem się długo nad kwestią wyborów członków, ale to rozwiązanie ma z mojego punktu widzenia wiele wad. Po pierwsze prowadzić będzie do tego, że osoby, które będą członkami Komisji bądź będą chciały nimi być, będą starały się przypodobać użytkownikom forum, którzy mieliby ich wybierać. Po drugie, ze względów technicznych jest to dość trudne do przeprowadzenia. Z jednej strony nie chciałbym, aby wybierać Komisję mieli tylko stali bywalcy, wąskie grono forumowiczów, z drugiej strony jeśli Komisja zostanie wybrana przez osoby mniej znane i rzadziej u nas bywające, stara gwardia będzie, jak to nie raz już bywało, narzekała na manipulacje i będą się pojawiały inne związane z tym zarzuty. Po trzecie istnieje możliwość manipulowania wyborami przez administratorów innych for webmasterów innych portali, wydawców itp., a jeśli Komisja ma być traktowana przeze mnie poważnie, musi być od wolna od podejrzenia, że jej wybór nie nastąpił w sposób niezależny. Po czwarte wybory wiązałyby się z koniecznością prowadzenia co pewien czas przez zainteresowanych czegoś na kształt kampanii wyborczej, zgiełk i politykierstwo jakie potencjalnie w związku z tym by się zapewne wytwarzało, sądzę że nie byłoby również dobre dla forum i było jednym z czynników odrywających ludzi od właściwej tematyki forum. Z szeregu innych względów wybory członków Komisji w powszechnym czy też ograniczonym głosowaniu nie są dobrym rozwiązaniem.

Jednak słowo się rzekło i skoro stanęło na tym, że Komisja będzie to być musi. Wymyśliłem też rozwiązanie, które doprowadzi do tego, że pozwoli na zasadach bardzo demokratycznych zaangażować w działalność forum większą liczbę osób, bo to wydaje mi się najwartościowsze w całym tym powoływaniu Komisji i tworzeniu ciał kolegialnych w jej rodzaju.

Proponowane zasady powoływania Komisji wyglądają w skrócie tak:

W pierwszym etapie administracja kolegialnie wytypuje grupę użytkowników, którzy ze względu na swoje doświadczenie mogą być członkami Komisji, a następnie wylosujemy spośród nich 5 osób. I w ten sposób dokonamy wyboru.

Kadencja Komisji potrwa 2 miesiące. Po jej upływie procedurę powtórzymy, z tym, że są dwie opcje:

1) po raz kolejny losujemy członków spośród wszystkich wytypowanych przez administrację, czyli także tych, którzy już byli członkami w poprzedniej kadencji.

i druga opcja znacznie ciekawsza:

2) po raz kolejny losujemy członków spośród wszystkich wytypowanych przez administrację, z wyjątkiem tych, którzy już byli jej członkami w poprzedniej kadencji.

Jeśli przyjmiemy drugą opcję w ciągu półrocza przez Komisję przewinie się 15 różnych osób. Tak więc sądzę, że dość szerokie grono będzie miało okazję wziąć udział w zarządzie forum i ten rzekłbym republikański aspekt tego rozwiązania podoba mi się najbardziej.

W związku z tym potrzebował będę 15-20 osób chętnych do udziału w Komisji i oczywiście gotowych rzetelnie wypełniać swoje obowiązki. Jeśli okaże się, że będzie ich więcej, tym lepiej. Oczywiście w stosunku do członków będziemy mieć pewne oczekiwania.

Tyle w skrócie. Idea wymaga jeszcze dopracowania, ale sam pomysł mi się bardzo podoba (i nie tylko dlatego, że jest mój ;) ).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: xardas12r »

Jestem za 1 wersją, no i proponuję nie wrzucać kandydatów do jednego wora, tylko podzielić na grupy.
Obrazek
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1021
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Been thanked: 12 times

Post autor: Aldarus »

Kadencja dwumiesięczna jest moim zdaniem za krótka (no może poza obecną komisją - gdy zostaną określone zasady, można dokonać wyboru nowej). Pewna stabilizacja też jest wskazana - powiedzmy 6 m-cy
:).
Nie dyskutuj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Post autor: Teufel »

Popieram Aldarusa, inaczej robi się zamieszanie.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

6 miesięcy to długi okres czasu, biorąc pod uwagę, że nasze forum działa ledwo niecałe 2 lata czyli 24 miesiące, ale przychylając się do Waszego zdania mogę wydłużyć kadencję do 3 miesięcy.

Chyba że inni mają inne zdanie na ten temat :?: Jeśli tak, to piszcie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Witold Janik
Namiestnik
Posty: 333
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 17:21
Lokalizacja: Raszyn 1809
Has thanked: 306 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: Witold Janik »

Ja jestem za 3ma miesiącami. W sam raz, żeby się nie znudzić i nie zniechęcić a na pewno coś zdziałać ;)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

No dobra, to zastanowimy się niedługo nad wytypowaniem zdatnych do pełnienia tej odpowiedzialnej funkcji obywateli. W związku z tym, że będziemy typować razem ze slowikiem i razem nad tym wszystkim czuwać, więc odpadnie on ze składu Komisji.

Jak dla mnie co najmniej następujące osoby, zacznę od dotychczasowej Komisji: Andreas von Breslau, Darth Stalin, Aldarus, Bogus_law, Lord Voldemort, Teufel, viking, Jasz, Witold Janik, Zeka, AWu, Leo, Grenadyer, Comediante, pozostali moderatorzy działów figurkowych (Przemos 19, dragon, xardas12r, apj), Psycho_l, ozy, Takeo Takagi, hubertok, Gonzo, Wojpajek.

Kolejność przypadkowa, nie wypisywałem też póki co wszystkich osób.

Strategosa i wujawa nie dopisywałem, bo pisali mi, że ze względów zawodowych nie chcą się tym zajmować.

Dodatkowa kwestia jest jeszcze taka, kto z tych osób i na ile będzie chciał się zajmować sprawami Komisji.
Ostatnio zmieniony sobota, 22 września 2007, 15:50 przez Raleen, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Clagus
Decurio
Posty: 303
Rejestracja: niedziela, 20 maja 2007, 00:44
Lokalizacja: Warszawa(Nogrod)
Kontakt:

Post autor: Clagus »

Opcja wielokrotnych kadencji na okres 3 miesięcy wydaje się być rozsądna. Co do głosowania w klubie jestem za, ale sugerowałbym możliwość oddania głosu również poprzez pośrednika, bądź drogą mailową do czwartku wieczorem (bądź piątku rano, w zależności od możliwości zbierających głosy drogą internetową - adminów).
Moje gry
BYKÓM STOP
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Bardzo proszę o skreślenie mnie z listy kandydatów. Dziękuję.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Zablokowany

Wróć do „Dyskusje i sprawy bieżące”