11 LAT FORUM STRATEGIE

Dział poświęcony sprawom organizacyjnym i dyskusjom na te tematy. Tutaj też należy zgłaszać sugestie, propozycje i wnioski dotyczące funkcjonowania forum oraz wszelkie problemy techniczne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

11 LAT FORUM STRATEGIE

Post autor: Raleen »

Drodzy Użytkownicy!

23 września 2016 mija 11 lat od założenia Forum. Jak co roku postanowiłem napisać z tej okazji kilka słów, tym razem dzień wcześniej, ponieważ jutro będę już w drodze na Pola Chwały, podobnie jak część z Was. Za nami kolejny rok działalności. Upłynął on pod znakiem okrągłych rocznic: 10 założenia Forum, 10 edycji Konkursu Strategosa, w marcu Forum minęło 300 000 postów, zaś niedawno zakończyła się 10 edycja Konkursu Modelarskiego Forum Strategie oraz 40 edycja Konkursu Osprey’owego.

Wśród tych wszystkich rocznic i codziennego forumowego zgiełku oraz różnych bardziej materialnych substratów działalności Forum czasem nie tyle umyka, co schodzi na dalszy plan fakt, że Forum tworzą przede wszystkim ludzie. Brzmi to banalnie, jak slogan w jednej z reklam, ale tak jest. Chciałbym by w tym roku wybrzmiało to wyraźniej. Cieszę się, że nadal jesteśmy razem i wielu z Was, którzy pojawili się na tym Forum dawno temu, nadal tu zagląda i je współtworzy, za co w tym roku, gdy już te wszystkie okrągłe rocznice za nami, chciałem Wam szczególnie podziękować. Cieszę się także, o czym wielokrotnie wspominałem, że na Forum pojawiają się nowi użytkownicy i że wielu z nich szybko zaczyna czuć się tu jak u siebie. Mam nadzieję, że nigdy tego nie zatracimy. Przekształcanie się for w zamknięte towarzystwa wzajemnej adoracji zwykle jest główną przyczyną i zarazem symptomem ich upadku.

Jeśli chodzi o działalność Forum, w tym roku chciałbym się skupić na dwóch tematach. Pierwszym jest Konkurs Modelarski Forum Strategie. Przedsięwzięcie wymaga dużego zaangażowania zarówno ze strony organizatora, jak i uczestników. Patrząc od strony organizatora, trzeba wygospodarować całkiem sporo nagród, ocenić prace, porozdzielać nagrody itd. W tym roku pojawiły się jeszcze nagrody specjalne. Bardzo się cieszę, że udało nam się doprowadzić go do dziesiątej edycji. Z tego co się orientuję nie ma w Polsce innego podobnego konkursu poświęconego modelarstwu wargamingowemu, odbywającego się cyklicznie przez dłuższy czas. Tym bardziej dziękuję, zwłaszcza stałym uczestnikom konkursu, za to, że co parę miesięcy mają ochotę coś pomalować i w przyjacielskiej atmosferze porywalizować z innymi. Dobrze, że pojawiają się nowi uczestnicy, dobrze, że niektórzy dawni uczestnicy wracają. Zwykle po kolejnych edycjach konkursu odbywają się dyskusje czy nie należałoby coś w nim zmienić. Zwłaszcza teraz, gdy pewien etap za nami, jestem otwarty na wszelkie propozycje. Na pewno za każdym razem sprawą wartą rozważenia jest to, na ile konkurs powinien premiować uczestników, zwłaszcza nowych, za sam udział, a na ile, jak to konkurs, polegać na rywalizacji, nawet jeśli odbywa się ona w tak dobrej atmosferze, jak u nas. Mam wrażenie, że nie ma tutaj idealnego rozwiązania.

Drugim, obszernym tematem, są konwenty i imprezy historyczne. W przeciwieństwie do zeszłego roku, ten nie upłynął pod znakiem spektakularnych premier nowych gier planszowych. Udało nam się za to zrobić sporo w dziedzinie, która była trochę zaniedbana ostatnimi czasy. W lutym pojawił się w Warszawie zupełnie nowy konwent planszowych gier wojennych – Strategos. Jako głównemu organizatorowi trudno mi oceniać, bo musiałbym oceniać siebie, ale sądzę, że nie będzie przesadą jeśli napiszę, że porównując z imprezami z kilku ostatnich lat zgromadził on najwięcej graczy i był (jeśli chodzi o grających w planszówki wojenne) największą imprezą tego typu. Pod tym względem udało nam się stworzyć w Warszawie nową jakość. Drugim ważnym wydarzeniem była kolejna edycja konwentu AgroWar, organizowanego przez Maciunię, na którym pojawili się goście z zagranicy, w tym Mark Simonitch, znany twórca gier GMT Games. Sam pomysł zaproszenia gości z zagranicy i ogólnie rozwijania kontaktów z zagranicą jest, na tle tego co można było do tej pory spotkać na konwentach, nowatorski i wart naśladowania (co prawda na Polach Chwały też bywali dawniej ludzie z zagranicy i dość szeroko aranżowano ich udział, ale dotyczyło to gier bitewnych i nigdy nie pojawili się żadni znani autorzy gier czy systemów). Konwent AgroWar jako taki też wypadł świetnie.

Przeobrażenia przechodzą też dwie duże imprezy historyczne, w które jesteśmy zaangażowani od ponad 10 lat: Grenadier i Pola Chwały. Dużo narzekano na Grenadiera ostatnimi czasy, ale w tym roku, po tym jak na Cytadeli wreszcie zrobiono porządek i zakończono remonty, znaleźliśmy dla planszówek w ramach imprezy nowe miejsce, które jest pod dachem, przytulne i położone w centrum wydarzeń, czyli to czego nam brakowało i na co narzekano. Z kolei Pola Chwały przechodzą różne przeobrażenia organizacyjne, związane m.in. z tym, że w miejsce Stowarzyszenia, będącego organizatorem imprezy, pojawiła się Fundacja, zmieniła się też trochę koncepcja części rekonstrukcyjnej, która począwszy od tego roku będzie bardziej tematyczna, tzn. będzie koncentrowała się na jednej epoce. Podobne zamierzenia istniały wobec całej imprezy. Różne odbywające się tutaj zmiany stwarzają dla nas nowe możliwości.

Bardzo się cieszę, że udało nam się rozwinąć współpracę z organizatorem Galicyjskich Manewrów Strategów w Muszynie, na których ponownie miałem okazję gościć w tym roku. Obecnie jest to najstarsza w Polsce impreza poświęcona grom wojennym. Mimo różnych przeciwności, Dbj z powodzeniem udało się przeprowadzić trzynastą edycję Manewrów. Impreza nadal dobrze funkcjonuje i nie straciła nic ze swojego klimatu, jaki znam sprzed lat. Kontynuujemy również z powodzeniem współpracę z organizatorem Podwawelskich Spotkań z Grą Historyczną i Strategiczną, które odbyły się dwa w ciągu ostatniego roku działalności Forum. Nie zawsze mam okazję być na tym konwencie, ale cieszę się, że impreza nadal się kręci i że udało się do tej pory utrzymać dwie edycje w roku. Mam nadzieję, że w nadchodzącym roku organizatorowi sił nie zabraknie. W tym roku odbyło się jeszcze kilka innych imprez planszówkowych. Mam tu na myśli zwłaszcza VII Operację Łódzką, na której żałuję, że nie byłem obecny. W listopadzie miałem natomiast przyjemność gościć na Armagedonie Niepodległościowym w Wyszkowie (co prawda jest on obecnie eurogrowy, ale czasem można tam spotkać starych graczy wojennych), w lutym na spotkaniu w Muzeum „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, a w maju na Nocy Gier Planszowych w IPN. To co pisałem wyżej nie wyczerpuje jeszcze listy wszystkich imprez o tematyce historycznej, gdzie pojawiają się gry. Osobnego wspomnienia wymagałyby konwenty i większe spotkania poświęcone historycznym grom bitewnym, tyle że tutaj poza Grenadierem i Polami Chwały, na chwilę obecną za wiele nie ma o czym pisać (chyba że uwzględnimy spotkania graczy „Ogniem i Mieczem”). Również tutaj próbowaliśmy w tym roku stworzyć coś nowego – mam na myśli event wargamingowy Gladius, który ostatecznie nie doszedł do skutku za sprawą gospodarza miejsca.

Mam nadzieję, że to ożywienie konwentowe, które dało się zaobserwować w ciągu tego roku, będzie trwać nadal, że doczekamy się kolejnych imprez, a te, które już istnieją, będą rozwijać swoje skrzydła. Być może gracze w zachodniej Polsce pokuszą się o zorganizowanie jakiejś imprezy. Jest wielu graczy w Poznaniu, we Wrocławiu też by się znaleźli, nie mówiąc o odległym Szczecinie, posiadającym na Forum silną reprezentację, z którym jednak jest ten problem, że z punktu widzenia większości zainteresowanych znajduje się na końcu świata, a nawet trochę dalej… Być może doczekamy się też osobnej imprezy poświęconej historycznym grom bitewnym. Próbą stworzenia takiej imprezy (choć z dużym udziałem fantasy i science-fiction) był krakowski konwent Poligon, który jednak ostatnio zamarł w związku z przeprowadzką organizatora z Krakowa do Bydgoszczy. We wszystkich przedsięwzięciach konwentowych Forum będzie się starało być organizatorom pomocne, natomiast zachęcam najbardziej zainteresowanych do brania sprawy we własne ręce.

Jak co roku, różnych spraw wartych wspomnienia jest wiele. Nie chciałbym się jednak powtarzać w stosunku do tego co pisałem w poprzednich latach przy okazji kolejnych rocznic założenia Forum. Nie chciałbym też, aby to o czym pisałem „utonęło” wśród innych wątków. Dziękuję za ten rok i mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się wszyscy w równie dobrej formie. Wszystkich, którzy chcieliby się spotkać na żywo, jak co roku zapraszam na Pola Chwały, w tym roku rozpoczynające się dokładnie w rocznicę założenia Forum.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje i sprawy bieżące”