Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest niedziela, 19 listopada 2017, 10:30

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Premiera i przedsprzedaż gry "Ostrołęka 26 maja 1831"
PostNapisane: poniedziałek, 28 września 2015, 11:58 
Sous-lieutenant

Lehto, nie ma sprawy. Jak się pewnie niebawem przekonasz w grze, wysokie morale jest ważne...

Co do Grochowa, to pytałem z ciekawości, co czyni tę bitwę (poza rozmiarem) nieatrakcyjną dla rozgrywki. Nie zauważyłem, ze Raleen napisał, że była mało manewrowa. Mam wrażenie, że w tego typu grze to nie jest najważniejsze, choć faktycznie jeśli zrobi się za gęsto od żetonów, które będą tylko stały mniej więcej na tych samych pozycjach, to będzie nudno. Ale czy tak musiałoby być? Darth pisze, że nie, ja też tak sądzę (no, może nie pisze, ale skoro ktoś zrobił grę i działała, to chyba znaczy, że nie jest tak źle).

Cdc9, czytelnikowi Prousta czy Musila tysiącstronicowce nie są straszne ;), podobnie jak boje pod Waterloo, które jest chyba ciągle najdłuższą i najwiekszą mi znaną grą (znanych mi półgier nie wliczam), a Grochów pewnie byłby mniej więcej taki.

Natomiast to było pytanie na boku, ciekawiło mnie tylko, dlaczego ta bitwa jest nienadająca się do gry, a nie kiedy i czy wyjdzie - choć tego grze i Raleenowi życzę. Jeśli po Ostrołęce ukażą się jakieś inne gry w systemie, to wybór małych bitew jest na pewno słuszny, biorąc pod uwagę nasze trudne czasy ;)

PostNapisane: poniedziałek, 28 września 2015, 12:27 
Colonel Général

Jak decydowałem się przed laty na bitwę pod Ostrołęką to głównym czynnikiem była wielkość bitwy. Chciałem uniknąć pod tym względem tego co jest w "Waterloo 1815", więc szukałem mniejszej bitwy, a Ostrołęka wstępnie akurat mi pod tym względem pasowała. Była też trochę mniejsza niż Grochów (Olszynka Grochowska). Drugim czynnikiem wyboru był oryginalny temat, czyli nasza historia, o której wcześniej nikt na zachodzie gier nie robił. Bo gier o bitwie pod Waterloo, Austerlitz czy innych popularnych bataliach epoki napoleońskiej wyszło wiele.

Odnośnie gier, które gracze robili na własne potrzeby, też widziałem kiedyś Olszynkę Grochowską robioną pod zasady "Waterloo". Takich gier było więcej, np. wiem, że są gracze, którzy zrobili bitwę pod Ligny. Szkoda, że przez wiele lat nie było możliwości wydania tych gier m.in. z uwagi na niejasną sytuację wokół praw autorskich do "Waterloo 1815". Mam nadzieję, że na zasadach "Ostrołęki" różne dalsze tytuły będą się mogły ukazywać, albo być udostępniane w sieci. Taki był też przed laty zamysł. Olszynka pamiętam, że oceniana była jako mało manewrowa, ale zobaczymy, może i Olszynkę zrobimy... choćby do zagrania na konwencie. Pewnie ta bitwa ciekawsza byłaby gdyby ją połączyć z bitwą pod Białołęką.

Już po premierze gry, wkrótce powrzucam zdjęcia jak wyglądają poszczególne elementy. Jedna z drukarni, jak to czasami bywa, trochę kombinowała, więc minimalnie zmieniła się okładka - nie ma na niej tych małych powstańczych orzełków, które były w tle. Za to orzełki są na okładce instrukcji.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: poniedziałek, 28 września 2015, 12:54 
Sergent

Jak już ktoś napisał - najpierw ograjmy świeżo wydaną grę. no upgrade do bitwy z epoki napoleońskiej też czeka na wydanie.

Jak będzie zapotrzebowanie ludu to, mam nadzieję, Raleen nie odmówi i w przyszłości bliższej niż dalszej coś w tym temacie stworzy :)

PostNapisane: poniedziałek, 28 września 2015, 13:10 
Podporucznik

Jako że śledzę temat raczej na wyrywki być może coś ominąłem, ale wydaje mi się, że Raleen nigdzie nie prezentował zdjęć ze scenariusza z głównej bitwy. Coś przegapiłem, czy to celowy zabieg? Chętnie bym zobaczył jakąś fotkę z głównym scenariuszem w pełnym toku, tak żeby zobaczyć jak wygląda całość i poczuć klimat bitwy :)

PostNapisane: poniedziałek, 28 września 2015, 13:17 
Sous-lieutenant

Wkrótce zaczynam II scenariusz, więc o ile Raleen nie będzie miał nic przeciwko, postaram się podsyłać jakieś raporty i zdjęcia (bo będziemy grali z przerwami, jak to u nas zwykle bywa).

PostNapisane: poniedziałek, 28 września 2015, 18:50 
Colonel Général

Lehto, zrobić na pewno można, nawet jak by się jej nie wydawało, to można zrobić dla grupy zainteresowanych.

Pawle, bardzo dobrze śledzisz temat, nawet jeśli wyrywkowo. Faktycznie, zdjęć przedstawiających główną bitwę nie było, ale mam zdjęcia do zrobienia dwóch relacji z rozgrywek testowych z Silverem. Opisywałem je pokrótce na forum, ale zdjęć nie było. Zamysł był taki, że relacje te umieszczę już po premierze, żeby pozwolić graczom samemu odkrywać grę.

Cadrachu, działaj! Co do szczegółów, najwyżej na Pw napiszę Ci kilka sugestii na czym się skupić.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: wtorek, 29 września 2015, 17:35 
Colonel Général

Dziś podpisywałem gry tym, którzy chcieli autografy i dedykacje, i jutro zaczynamy wysyłkę.

Z tymi, którzy odbierają ode mnie gry w Warszawie, będę się od jutra kontaktował.

PostNapisane: wtorek, 29 września 2015, 18:02 
Enfant de troupe

Raleen napisał(a):
Co do dedykacji o wiadomej treści jasna sprawa :). Choć przyznam, że z tego typu życzeniami się jeszcze nie spotykałem ;)

Przynajmniej następną razą gdy zapytam brata jaką chce dedykację na prezencie, potraktuje to pytanie poważnie ;)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]