Porządek na forum

Dział poświęcony sprawom organizacyjnym i dyskusjom na te tematy. Tutaj też należy zgłaszać sugestie, propozycje i wnioski dotyczące funkcjonowania forum oraz wszelkie problemy techniczne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Porządek na forum

Post autor: Raleen »

Uprzejmie proszę wszystkich użytkowników o pisanie ogólnie zgodnie z zasadami polskiej pisowni, nierobienie na forum bałaganu i postępowanie zgodnie z regulaminem.

W szczególności:

1. Zdanie zaczynamy z dużej litery i kończymy kropką (ewentualnie znakiem zapytania albo wykrzyknikiem).

2. Nie umieszczamy na końcu zdania więcej niż 3 wykrzykników i więcej niż 1 znaku zapytania.

3. Nie nadużywamy emotikonów - w zasadzie góra 3 emotikony powinny wystarczyć i to pod warunkiem, że są to różne, a nie takie same emotikony.

4. Nie piszemy całych, długich tekstów powiększonymi literami (chodzi o większy rozmiar czcionki). Nie piszemy też postów wyłącznie dużymi literami.

5. Nie piszemy kropki na końcu tytułów wątków. Same tytuły powinny być napisane w pełni poprawnie (jeśli już ktoś nie używa polskich liter, takich jak ś, ź, ć, ń to oczekujemy, że przynajmniej tytuł nowo zakładanego wątku będzie pisał poprawnie (w wyjątkowych przypadkach, np. gdy ktoś pisze z zagranicy - jest z tego zwolniony).

6. Nie zamieszczamy obrazków w shoutboksie (można je oczywiście linkować).

7. Wymiar awatara zarówno w pionie jak i w poziomie nie powinien przekraczać 110.

8. Gdy piszemy, staramy się robić odstępy zgodnie z zasadami polskiej pisowni. Zwłaszcza, gdy używamy przecinków, to najpierw po słowie umieszczamy przecinek, potem odstęp (spacja), a potem następne słowo - w ten sposób:

Jeżeli x, to y

Nieprawidłowa jest pisownia: Jeżeli x , to y albo Jeżeli x ,to y
Proszę zwrócić uwagę, gdzie stawiamy przecinek. To samo dotyczy kropek.

Nie robimy odstępów jak stawiamy znak zapytania po ostatnim słowie w zdaniu. Wyłącznie prawidłowa jest następująca pisownia:

Kto? co?

Nieprawidłowa jest pisownia: Kto ? Co ?

9. W przypadku, gdy w wątku zamieszczamy zdjęcia, sugerujemy robienie linijki odstępu między zdjęciami (jeśli jest ich kilka pod sobą), tak samo sugerujemy robienie linijki odstępu między zdjęciem poniżej a podpisem. Dzięki temu całość jest czytelna. Dotyczy to zwłaszcza relacji z rozgrywek i tym podobnych tekstów zawierających zdjęcia. Zawsze linijka odstępu i wszystko znakomicie widać, nic się ze sobą nie zlewa i nikt nie powinien mieć problemu z przeczytaniem.

10. Prosimy o niezamieszczanie w postach zdjęć, które nie otwierają się. Ostatnio w przypadku wielu stron takie linkowanie jest blokowane. W takim przypadku prosimy o zamieszczanie linków do zdjęć.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2695
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Porządek na forum

Post autor: GRZ »

Drogi Rysiu, Twój awatar przekracza zarówno w pionie jak i poziomie rzeczone 110. :P
Daj sobie jednodniowego bana. ;)

Na poważnie to ja bym jeszcze odebrał użytkownikom możliwość ręcznej zmiany awatara. Chcesz zmienić -> pm do administracji.

Szkoda jednak że tak ostro potraktowałeś raport AWu. :(
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Porządek na forum

Post autor: Raleen »

GRZ pisze:Drogi Rysiu, Twój awatar przekracza zarówno w pionie jak i poziomie rzeczone 110. :P
Daj sobie jednodniowego bana. ;)

Na poważnie to ja bym jeszcze odebrał użytkownikom możliwość ręcznej zmiany awatara. Chcesz zmienić -> pm do administracji.

Szkoda jednak że tak ostro potraktowałeś raport AWu. :(
To taki przywilej administracji Drogi Grzesiu ;). A poważnie może być 120, tylko jak niektórzy ustawiają 120 to wychodzą czasem większe. Chodzi o to, żeby ten boczny pas nie wystawał bardziej w prawo, a jak się robi większe awatary to niektórym wystaje i to brzydko wygląda. Wolałbym się nie zajmować obsługą awatarów i innych rzeczy, podobnie jak zwracaniem uwagi na to i owo. Naprawdę szkoda mi na to czasu i niektórzy, jak widać, mają problemy z przyjęciem do wiadomości, że skoro jestem na tym forum administratorem to czegoś mogę od nich wymagać. Niech każdy zadba chociaż o podstawowe sprawy, które go dotyczą, i nie będzie żadnych problemów, a o to chodzi, a nie o to, żebym ja zwracał uwagę tej czy innej osobie. Zresztą akurat co do awatarów, nie mam do nikogo pretensji.

Ja raportu AWu nie wycinałem. Wyciął go sam po zwróceniu mu uwagi na wielkość czcionki, co jest dla mnie niezrozumiałe. Jeśli sobie życzy to może go wstawić z powrotem po zmodyfikowaniu, natomiast nie będziemy prowadzić przepychanek na forum na temat wielkości czcionek i tym podobnych.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Porządek na forum

Post autor: Raleen »

Przestawiłem na 120.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Porządek na forum

Post autor: Sarmor »

Raleen pisze:10. Prosimy o niezamieszczanie w postach zdjęć, które nie otwierają się. Ostatnio w przypadku wielu stron takie linkowanie jest blokowane. W takim przypadku prosimy o zamieszczanie linków do zdjęć.
Użytkownik wstawiający takie obrazki może nie wiedzieć o tym, że one nie wyświetlają się innym - jeśli wcześniej sam widział na danej stronie, to w przypadku blokowania bezpośrednich linków jemu nadal będą się wyświetlały. Oczywiście trzeba na to zwracać uwagę, ale w takich przypadkach administracja powinna być wyrozumiała.
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2695
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Porządek na forum

Post autor: GRZ »

Niech szanowny użytkownik wyczyści cache przeglądarki.... :roll:
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Porządek na forum

Post autor: Raleen »

Ja zawsze staram się być wyrozumiały Drogi Sarmorze. Nawet nie chcę myśleć co by to było jak bym ja nie był wyrozumiały ;).
Domyślam się, że to tak działa, więc może od innej strony do tego podejdźmy - od czego to zależy, że te obrazki się nie wyświetlają jak są linkowane z jednych stron, a z innych się wyświetlają? Grzesiu, Ty najprędzej nas pewnie oświecisz. Ja mam wrażenie, że to już może się robić taki standard, że zwłaszcza na komercyjnych stronach nie chcą, żeby inni robili linkowanie bezpośrednie do elementów ich strony w ten sposób.

Jak nic mądrego nie wymyślicie to oczywiście pozostanie zwracać uwagę i poprawiać (wstawiając linka zamiast obrazka).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Porządek na forum

Post autor: Sarmor »

To zależy od tego, czy dana strona ma blokadę na linkowanie bezpośrednie, czy nie. Taki zalinkowany obrazek zużywa transfer strony, na której wisi, ale jak jest wrzucony gdzieś indziej, to nie daje wejścia na pierwotną stronę - czyli jej właścicielowi to się po prostu "nie opłaca".

Można to sprawdzić po skomponowaniu posta, włączając podgląd, a następnie robiąc "twarde odświeżanie" (Ctrl + F5 w Firefoxie - nie znam skrótu dla innych przeglądarek). Tylko trzeba o tym pamiętać, ilekroć wrzucamy skądś obrazki, a pewnie w większości przypadków one i tak będą działać.
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: Porządek na forum

Post autor: xardas12r »

Same podawanie linków też po pewnym czasie może nie działać - spotkałem już kilka stron gdzie co jakiś czas zmieniają ścieżkę do plików. Np. grafiki pojazdów rumuńskich które kiedyś linkowałem. Najlepiej ściągnąć zdjęcie i wrzucić na własny hosting.

Ale Ryszardzie z tą interpunkcją to pojechałeś troszkę po bandzie ;) Znaczy za stosowaniem znaków przystankowych jestem jak najbardziej za, ale ganianie ludzi za przerwę między znakiem a słowem?
Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Porządek na forum

Post autor: Raleen »

Ja ganiać nikogo nie mam ochoty (z jakiegokolwiek powodu), ja zmierzam do tego, aby dotarło do Was jak się pisze poprawnie i żebyście zaczęli tak pisać. Taka organiczna praca u podstaw, jak w XIX wieku ;). Mimo różnych przeciwności, jestem umiarkowanym optymistą.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Porządek na forum

Post autor: Przemos19 »

Odnośnie tematu linkowania - najbardziej denerwujące jest wstawianie "na pałę" zdjęć z fotosika, których nie można potem otworzyć.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Porządek na forum

Post autor: WarHammster »

Rozwiązanie problemu ze zdjęciami:
1. Stworzyć sobie konto na Picassa Web Album.
- Albumy mogą być publiczne lub prywatne (można np. ustawić tak, że dany obraz jest widoczny dla posiadacza linku)
2. Używać narzędzia vlep.pl - proste i przyjazne narzędzie.

NIE UŻYWAĆ Fotosika! Jest tak jak pisał Przemek.

Traktuje to co napisał Rysiek jako wskazówkę a nie wymuszenie pod groźbą bana, nie ma co demonizować (nawet na wstępie Ryszard prosi a nie wymusza). Mnie np. irytuje moja dysortografia ale walczę z nią od dziecka. Popełniam błędy i staram się je edytować. Dlatego dużo czytam i pięć razy sprawdzam co napisałem (czasem i tak coś przeoczę :)).

Nie ma co się spinać Panowie.
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Porządek na forum

Post autor: Raleen »

Tylko jeżeli to jest zdjęcie z jakiejś strony, to właściciel tego zdjęcia (a dokładniej praw autorskich do niego) może nie akceptować faktu kopiowania jego zdjęć i umieszczania ich na innych stronach (to tak w skrócie), żeby potem je zalinkować odpowiednio gdzie indziej. Jeśli ktoś wprowadza tego typu zapory, to logicznie wynika z tego, że zależy mu, żeby ludzie oglądali te zdjęcia u niego na stronie. Najczęstsze przypadki z tym, że zdjęcia się nie pokazują dotyczą z tego co się orientuję stron producentów figurek itp. a nie stron z własnymi zdjęciami użytkowników forum czy zdjęć z blogów wargamingowych. Co do zdjęć własnych to oczywiście, że tak jak piszesz Warhammsterze, najlepiej sobie założyć album na jakiejś zagranicznej stronie (byle nie na Fotosiku). Tylko tutaj istotne jest, żeby potem za jakiś czas ten album nie zniknął, bo często bywa, że jak się czyta wątki sprzed lat, to te zdjęcia znikają, najczęściej dlatego, że ktoś się przestał czymś interesować, przestał zaglądać na portal, gdzie był ten album, to mu go automatycznie skasowali z powodu braku aktywności konta.

Co do błędów językowych i dysortografii. Zwróćcie uwagę, że o tym nic nie pisałem, chociaż o to też przydałoby się zadbać, natomiast jeśli chodzi o zaczynanie zdania z dużej litery, kończenia kropką i inne sprawy, które dalej wypisałem, to nie jest problem dysortografii, bo zawsze się pisze tak samo, tzn. np. zdanie zawsze zaczyna się z dużej litery. Nie ma tak, jak np. z pisaniem ż i rz, czy h i ch, że wyrazy brzmią tak samo i jedne się pisze tak, a inne inaczej, że są jakieś dwa sposoby ich zapisywania. Stąd tutaj nie można się tłumaczyć dysgrafią, dysortografią itp. Po prostu trzeba się trochę postarać i przyzwyczaić, i tyle. Jak ktoś wykazuje minimum dobrej woli to nie jest trudne. Dodam, że jak czytam posty, to większość piszących na tym forum nie ma z tego typu sprawami żadnych problemów.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Arekmaximus
Sergent
Posty: 136
Rejestracja: środa, 30 października 2013, 23:17
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Porządek na forum

Post autor: Arekmaximus »

WarHammster pisze:NIE UŻYWAĆ Fotosika!
Trochę nie na temat "Porządek na forum", ale wywołano hasło, żeby nie używać wspomnianego Fotosika. Chciałbym zapytać, czy negatywna opinia na jego temat dotyczy tylko linkowania zdjęć, czy całości jako takiej.
Ave, Caesar, morituri te salutant!
http://arekmaximus.blogspot.com/
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Porządek na forum

Post autor: WarHammster »

Klikam w zdjęcie i otwiera się fotosik ale zdjęcia nie ma. Nabijam tylko wejście i kieszeń prezesa.
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje i sprawy bieżące”