Rada Programowa Forum

Dział poświęcony sprawom organizacyjnym i dyskusjom na te tematy. Tutaj też należy zgłaszać sugestie, propozycje i wnioski dotyczące funkcjonowania forum oraz wszelkie problemy techniczne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Rada Programowa Forum

Post autor: Raleen »

W związku z reorganizacją i łączeniem padł pomysł powołania Rady Programowej Forum, która raz na jakiś czas - wg sugestii raz na 3 miesiące zajmowałaby się kierunkami rozwoju forum.

Dotychczas tego typu sprawami zajmowali się administratorzy i moderatorzy i de facto w tym gronie dyskutowaliśmy, często szereg spraw była dyskutowana tutaj, w tym dziale.

Zostawiam pomysł do dyskusji.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Przypominam tą propozycję i liczę na Wasze opinie :) Co o tym myślicie?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Na kazdym zebraniu jest taka chwila, ze ktos musi zaczac... :wink:
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

Pytania.
1. Czy coś takiego istnieje na innych forach?
2. Po co powoływać coś takiego skoro i tak porozumiewacie się, w swoim gronie, znacie się, spotykacie itd.? Innymi słowy czemu ma służyć ta dyskusja?
3. Co taka Rada miałaby robić? Jak miałaby wpływać na moderatorów? Czy moderatorzy mieliby w niej uczestniczyć?
Moje pytania to odzew na "apel" kolegi comandante. :)
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Chodzi nam chyba o to, zeby decyzje, zwlaszcza w drazliwych sprawach byly podejmowane po konsultacji z jakas Rada. Konsultacji, powiadam a nie glosowaniach :-)

Cel jest taki, ze chcemy uniknac konfliktow, ktore moglyby prowadzic do upadku forum.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Co do pytań cdc9

Ad. 1 Bywa, że tak, choć rzadko.
Ad. 2 To trochę nie jest tak. Ja np. wielu spośród osób, z którymi tu blisko współpracuję osobiście szczególnie nie znam. Parę z nich widziałem kilka razy na oczy. Tak że nie tworzymy jakiejś odrębnej zamkniętej grupki.
Ad. 3 Właśnie - oto jest pytanie. Ja mam trochę inną wizję niż comandante. Wolałbym, żeby zgodnie ze swoją nazwą zajmowała się sprawami programowymi. Jak się w to zaangażuje i zechce rzetelnie się tym zając na pewno nie będzie się nudzić. Mam wrażenie, że jeśli więcej osób by się tym zajęło, wyjdzie to z pożytkiem dla forum.

Dla mnie najprostsze i praktycznie najlepsze rozwiązanie jest takie, że Radę Programową tworzą po prostu administratorzy i moderatorzy forum.

I de facto tak było do tej pory, bo większość spraw była albo publicznie tutaj omawiana albo w gronie moderatorów oraz kilka spraw pozostawiłem dla siebie, jak kwestię otwarcia forum i sprawy związane z wydawcami.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

Właśnie w Twej wypowiedzi widać, że nie ma koncepcji czemu takie ciało miałoby służyć. Niewątpliwe sam napisałeś, że miałoby to spełniać funkcję tego co i tak już jest tj. Rada Programowa składać się ma z tych, którzy i tak już ze sobą dysputują, a skoro tak to jest to tylko opatrzenie nazwą tego co jest. Żeby była jasność nic mi do tego jak macie zamiar się nazywać i czy potrzebujecie dla swych poczynań jakiejś nazwy. Moje pytanie (pkt.3) było raczej związane, z błędnym jak się okazuje, przeświadczeniem, że Rada Programowa powinna być czymś niezależnym od "władzy wykonawczej" czyli moderatorów. Ślad tego myślenia widzę w wypowiedzi comandante, który sugeruje, że Rada jest jakimś ciałem obok aparatu wykonawczego.
Na koniec dodam też, że na Waszym miejscu, jako założycieli i twórców, nie wprowadzałbym tego rodzaju instytucji, bo to albo będzie twór papierowy, albo będzie uszczuplał Waszą władzę, a to oznacza śmieszność lub naturalny konflikt.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Właśnie, sęk w tym, że demokracja nie do końca sprawdza się na forach wbrew popularnym przeświadczeniom. I tak jak dochodzi do trudnych sytuacji to tego rodzaju instytucje zwykle zawodzą.

Ale cdc9 z drugiej strony nie stwarzajmy wrażenia, że jest tu jakaś zupełnie zamknięta ekipa - moderatorów było wielu, zmieniali się i ja w sumie nikogo nie wywalałem wbrew niemu, jeszcze kilku osobom wprost proponowałem, że nie zostało więcej to raczej kwestia tego, że zdatnych osób i tak jest dużo, nawet więcej niż potrzeba. Np. Ciebie spokojnie bym widział jako moderatora działu historycznego, tak samo np. proponowałem kadrinaziemu by zajął się figurkami.

Tak, że w sumie kryterium wydaje mi się w miarę demokratyczne - jeśli ktoś się zna, angażuje w to forum, trochę już na nim napisał i jest chętny to czemu nie. Jak we francuskiej armii rewolucyjnej :)

A jak ktoś jest moderatorem to siłą rzeczy jest bardziej zaangażowany chociaż i tutaj ten podział jest trochę sztuczny.

Mogę się jeszcze przychylić do jednego postulatu - decyzji co do kasowania kont - ja i tak tego nie stosuję chyba że ktoś się wyraźnie domaga i ja ze swej strony nie mam przeciwwskazań, więc możemy się umówić, że rada programowa o tym decyduje. Z pewnymi praktycznymi wyjątkami - czasem na forach rejestrują się booty (na tej zasadzie jak mailingi), czasem pojawiają się tacy userzy, którym ewidentnie zależy jedynie na zrobieniu jednorazowo bałaganu i na niczym więcej, ale co do stałych użytkowników - bo o to chyba Wam chodzi - możemy się umówić tak jak sugerował Comandante. Pewnie trzeba by to jedynie doprecyzować, ale ogólnie będę się tego trzymał.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Raleen pisze:Właśnie, sęk w tym, że demokracja nie do końca sprawdza
Amen :!:

Proponuje trzech konsuli ;).
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Nico pisze:
Raleen pisze:Właśnie, sęk w tym, że demokracja nie do końca sprawdza
Amen :!:

Proponuje trzech konsuli ;).
Już są :wink:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

My tu gadu gadu, a serio warto by się zastanowić nad formułą forum, bo trochę ludzi przybyło, i nie oszukujmy się - forum się pozmieniało.

I jak by się tym szanowna rada programowa zajęła, a jeszcze lepiej wszyscy forumowicze, to z pewnością byłoby z tego dużo pożytku.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
ozy
Tai-sa
Posty: 1498
Rejestracja: czwartek, 30 marca 2006, 10:30
Lokalizacja: Opole

Post autor: ozy »

Raleen`ie - a czy nie jest OK tak jak jest? :) Nie masz aby zbytniej tendencji do ciągłych zmian i ulepszeń? Co Twoim zdaniem źle funkcjonuje? Czy potrzebny jest specjalny 'organ' do zadań, które na razie są dobrze wykonywane przez Ciebie i Twoich najbliższych współpracowników?

pozdr
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Nie, ale jednak zależałoby mi na włączeniu większej grupy ludzi w to co się dzieje na forum. Fajnie by było poznać opinię innych.

Cóż, może być też tak jak jest, ale uważam, że może być lepiej.

Owszem, podobnie jak Komendant, również mam swoją wizję porządnie działającego forum :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Chyba najlepszym sposobem na ozywienie forum, jest organizowac spotkania na zywo, najlepiej z indentyfikatorami, zebysmy w koncu wiedzieli kto jest kto :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

W ten piątek mnie niestety nie było na Smolnej, w następny będę. Za tydzień jest także konwent w Krakowie, więc będzie okazja w coś zagrac i pogadac :cool: . Kto ma jeszcze ochotę zapraszam, żebyście potem nie narzekali, że nie ma żadnych spotkań. Dalej jest jeszcze Lublin, a potem w grudniu Toruń.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zablokowany

Wróć do „Dyskusje i sprawy bieżące”