Rangi na forum

Dział poświęcony sprawom organizacyjnym i dyskusjom na te tematy. Tutaj też należy zgłaszać sugestie, propozycje i wnioski dotyczące funkcjonowania forum oraz wszelkie problemy techniczne.
Awatar użytkownika
pablo8019
Praefectus Castorium
Posty: 577
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:44
Lokalizacja: Markuszów

Post autor: pablo8019 »

Tylko jak już ustalicie ostatecznie te rangi to zapodajcie na forum cały wykaz, żeby było wiadomo kto jest kto i jakiemu stopniowi mniej więcej to odpowiada
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3967 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Nie ma sprawy, wykaz na pewno się pojawi. Sami zainteresowani najlepiej gdyby go zrobili oszczędzając administracji roboty :wink: .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Panzerfan

Post autor: Panzerfan »

To ja proszę uprzejmie o stopień z armii Wehrmachtu :) :wink:
:arrow: Szeregowiec - Schütze
:arrow: Starszy szeregowiec - Oberschütze
:arrow: Kapral - Gefreiter
:arrow: Starszy kapral - Obergefreiter
:arrow: Plutonowy - Unterofizier
:arrow: Sierżant - Unterfeldwebel
:arrow: Starszy sierżant - Feldwebel
:arrow: Sierżant sztabowy - Oberfeldwebel
:arrow: Starszy sierżant sztabowy - Stabsfeldwebel
:arrow: Podporucznik - Leutnant
:arrow: Porucznik - Oberleutnant
:arrow: Kapitan - Hauptman
:arrow: Major - Major
:arrow: Podpułkownik - Obersleutnant
:arrow: Pułkownik - Oberst
:arrow: Generał brygady - Generalmajor
:arrow: Generał dywizji - Generalleutnant
:arrow: Generał broni - General
:arrow: Generał armii - Generaloberst
Awatar użytkownika
pablo8019
Praefectus Castorium
Posty: 577
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:44
Lokalizacja: Markuszów

Post autor: pablo8019 »

Jeszcze jedno pytanie, odnośnie obecnych rang: są to zdaje sie rangi francuskie, ale z jakiego okresu pochodzą i czy są jakieś ich polskie odpowiedniki? Sorki za być może banalne pytanie, ale jestem ciekaw...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3967 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Z okresu napoleońskiego czyli naszego ulubionego z drugim adminem :) .

Rangi są francuskie ale takie same były stosowane w Armii Księstwa Warszawskiego - też w nazywały się po francusku.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Silvershoot
Adjudant
Posty: 202
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Silvershoot »

Rangi się przydają choćby dla tego że nowi wiedzą skad czerpać wzór ( tak było w moim przypadku )

PS:
A do Napoleona nic nie ma więc rangi z tego okresu są ok 8)
Awatar użytkownika
pablo8019
Praefectus Castorium
Posty: 577
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:44
Lokalizacja: Markuszów

Post autor: pablo8019 »

Tylko że dla "nowych" chyba byłoby czytelniej gdyby rangi te były jednak po polsku lub gdyby szanowne kierownictwo udostępniło ich polskie odpowiedniki z okresu Księstwa Warszawskiego (bez odsyłania do fachowej literatury).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3967 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Post Admina z 2 strony tego tematu:
ranga:__________il. postów:
Soldat__________________0
Caporal________________15
Caporal-Fourrier________50
Sergent_______________100
Sergent-Major_________175
Adjudant______________275
Sous-lieutenant_______400
Lieutenant____________550
Capitaine_____________725
Chef de bataillon______925
Tłumaczenie naprędce:
Soldat - wiadomo szeregowy czy powinno byc właśc strzelec
Caporal - kapral
Caporal-Fourrier - kapral-furier (związane z zaopatrzeniem)
Sergent - Sierżant
Sergent-Major - Starszy Sierżant
Adjudant to mniej więcej odpowiednik chorążego
Sous-Lieutant - podporucznik (sou swoją drogą to był pieniądz taki we Francji, ale to chyba niezwiązane z tym)
Lieutant - porucznik
Capitaine - kapitan
Chef de bataillon - szef batalionu

A tu dla zainteresowanych o stopniach z epoki napoleońskiej, widac jak ogromne było zróżnicowanie, polecam cały wątek do przejrzenia:

Stopnie rosyjskie:
http://forum.gery.pl//index.php?showtop ... ntry298626

Stopnie napoleońskie:
http://forum.gery.pl//index.php?showtop ... ntry300473
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10567
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2098 times
Been thanked: 2827 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Ja od dawna proszę o stopnie Honvedu albo chociaż marynarki austro-węgierskiej.
Jak coś, to służę informacją.

Linienschiffsleutnant v. Auffenberg.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3967 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Poczekam już na Grenadyera z tym wszystkim..
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Gladky
Sous-lieutenant
Posty: 372
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:59
Lokalizacja: Tuchów/Lublin
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Gladky »

Propozycji jest wiele, np stopnie z Wehrmachtu, ale wydaje mi się, że jeżeli już robimy stopnie, to mogą one być zróżnicowane, tzn z armii francuskiej, austro-wegierskiej, pruskiej, rosyjskiej, jakijkolwiek innej, ale z tego samego okresu - tzn. ujednolicenie czasowe.

Lub np. z floty, kawalerii, piechoty jednego kraju...czyli ujednolicenie czasowe, a do tego jeszcze geograficzne.

Bo to byłoby trochę bezsensu, gdyby na forum byli ludzie ze stopniami z Wehrmachtu i obrony potocznej XVII wieku...a ja bym na przykład tamte stopnie chciał... :lol:
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Moze te stopnie zgra cz owymi proponowanymi przez ciebie grupami?
Np. Wehrkreis "jakistam" by mial stopnie np. Wehrmachtu czy K.u.K,
Jakis tam Okreg wojskowy by mial inne. Nie wiem jak to po francusku ale i ci pewnie maja swe podzialy...

Co ty na to?
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10567
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2098 times
Been thanked: 2827 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Gladky pisze:Propozycji jest wiele, np stopnie z Wehrmachtu, ale wydaje mi się, że jeżeli już robimy stopnie, to mogą one być zróżnicowane, tzn z armii francuskiej, austro-wegierskiej, pruskiej, rosyjskiej, jakijkolwiek innej, ale z tego samego okresu - tzn. ujednolicenie czasowe.

Lub np. z floty, kawalerii, piechoty jednego kraju...czyli ujednolicenie czasowe, a do tego jeszcze geograficzne.

Bo to byłoby trochę bezsensu, gdyby na forum byli ludzie ze stopniami z Wehrmachtu i obrony potocznej XVII wieku...a ja bym na przykład tamte stopnie chciał... :lol:
Hmmm, myślę, że mi to by nie przeszkadzało, gdyby każdy miał swoje.
Ewentualnie jedna armia, jeden okres, ale stopnie dla chciących z marynarki,lotnictwa bądź wojsk lądowych (albo bez lotnictwa, ajak okresy, gdy go nie było).
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Gladky
Sous-lieutenant
Posty: 372
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:59
Lokalizacja: Tuchów/Lublin
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Gladky »

Jenerał von Auffenberg pisze:Hmmm, myślę, że mi to by nie przeszkadzało, gdyby każdy miał swoje.
Ewentualnie jedna armia, jeden okres, ale stopnie dla chciących z marynarki,lotnictwa bądź wojsk lądowych (albo bez lotnictwa, ajak okresy, gdy go nie było).
Własnie o to mi chodzi, żeby była jednooitosć czasowa. I może być też geograficzna.

I w tym zakresie jestem nawet za zróżnicowaniem stopni.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3967 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

To mogą byc stopnie napoleońskie i z tego okresu rosyjskie i np. austriackie, tyle, że znów to robota dla administracji dodatkowa bo nie da się zrobic kilku skal funkcjonujących z automatu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje i sprawy bieżące”