Historia na forum

Dział poświęcony sprawom organizacyjnym i dyskusjom na te tematy. Tutaj też należy zgłaszać sugestie, propozycje i wnioski dotyczące funkcjonowania forum oraz wszelkie problemy techniczne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Jak dla mnie końcowo może być taki podział:

1) Historia starożytna i średniowieczna
2) Historia XVI-XVIII wieku
3) Historia XIX wieku
4) Historia XX wieku

Ale to dopiero jak pierwszy dział się rozwinie.

Taki jest naukowy podział na epoki historyczne:

- starożytność
- średniowiecze
- nowożytność (XVI-XVIII wiek)
- XIX wiek
- XX wiek

Początek średniowiecza to rok upadku Cesarstwa Rzymskiego na zachodzie (476). Koniec średniowiecza to albo zdobycie Konstantynopola (1453) albo odkrycie Ameryki przez Kolumba (1492) albo też choć rzadko przyjmuje się jako punkt graniczny początek reformacji czyli rok 1517.

Z kolei dla czasów późniejszych kluczowa jest właśnie rewolucja francuska, a dla nas III rozbiór Polski.

Za koniec XIX wieku jako epoki historycznej przyjmuje się wybuch I wojny.

Myślę, że historycy się ze mną zgodzą, bo są to sprawy ogólnie przyjęte, tak że ja tu nic nowego nie tworzę, ani nie odkrywam Ameryki. Tak mnie nauczyli kiedyś na olimpiadzie historycznej, a miało to znaczenie bo trzeba było sobie wybierać epokę, w której będzie się specjalizować. Końcowo podział był taki jak wyżej, z tym, że przed starożytnością dochodziła jeszcze "archeologia" - tam granicą był chyba początek epoki kamienia (tu nie wiem dokładnie więc nie dam głowy) - nie wiem też jak to się ma do Egiptu, bo tam epoka kamienia trwała wyjątkowo długo, podobnie brązu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje i sprawy bieżące”