5-LECIE FORUM STRATEGIE

Regulamin, ogłoszenia Administracji i ogólne informacje dotyczące forum.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

5-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: Raleen »

Drodzy Forumowicze,

23 września mija piąta rocznica założenia Forum (działamy od 23 września 2005 r.). Istniejemy już 5 lat, co w życiu forum internetowego stanowi całkiem spory kawałek czasu. Zanim zacząłem prowadzić to forum, obserwowałem wiele innych, i tylko niektórym udało się przetrwać przez tak, co by tu nie mówić, długi czas i zarazem pozostać aktywnymi platformami dyskusyjnymi. Żywot wielu bywał zwykle krótszy. Wiele po krótkim okresie aktywnej działalności, szybko zaczynało wegetować.

W związku z tym, że jest to także dla mnie okrągła rocznica, a kolejna (10-lecie) jawi mi się na tak odległym horyzoncie, że trudno dziś powiedzieć, jak to forum i społeczność, która wokół niego powstała, będzie wyglądać za następnych 5 lat, parę słów, które mam nadzieję nie potraktujecie jedynie jako okolicznościowe ględzenie.

Po pierwsze, chciałbym podziękować wszystkim, którzy przez te 5 lat wspierali mnie w rozwijaniu tej witryny i mniej lub bardziej aktywnie uczestniczyli w jej życiu. Sądzę, że mimo różnego rodzaju trudności i perturbacji, które przechodziliśmy, udało się stworzyć coś naprawdę wartościowego. Forum zaczynało jako witryna skupiająca się na grach planszowych i tak też jest do dziś przez niektórych postrzegane. Z czasem udało mi się, na miarę posiadanych możliwości, rozwinąć swoją starą koncepcję, którą usiłowałem realizować wcześniej gdzie indziej: połączenia forum o grach planszowych z typowym forum historycznym. Wkrótce potem pojawiły się na forum gry bitewne (figurkowe), które były na nim obecne niemal od początku, jednak rozwinęły się na dobre wraz z pojawieniem się na nim grupy graczy pod przewodem dragona, skupionych na forum systemu "Operation Overlord" i połączeniem tego forum z naszą witryną. Wcześniej udało się zintegrować z naszym forum trzy fora planszówkowe: Szczecińskie Forum Gier Wojennych, forum "Res Publica" oraz forum "Ścieżek chwały", co w znacznej mierze przyczyniło się to do integracji środowiska planszówkowego w Polsce.

W międzyczasie i niedługo potem przechodziliśmy też mniej przyjemne epizody, o których dla dobra sprawy nie będę się rozwodził. Zdarzały się też od czasu do czasu różnego rodzaju awarie i przenosiny (zwykle jedno łączyło się z drugim). Zdarzało się, że w czasie naszej nieobecności pojawiał się jakiś Dymitr Samozwaniec na białym koniu, który ogłaszał koniec naszego istnienia i obiecywał, że poprowadzi środowisko wargamingowe ku świetlanej przyszłości. Rzeczywistość na ogół szybko weryfikowała tego typu obietnice. W sumie "zaliczyliśmy" przez te lata co najmniej pięć różnych serwerów, darmowego serwera, na którym forum było przez pierwsze 3 miesiące istnienia, nie licząc. Przeszliśmy też zmianę skryptu. Forum miało przez ten czas kilku administratorów, i od spraw technicznych, i od merytorycznych.

Wracając do kwestii merytorycznych, cieszę się, że udało się przez te lata wprowadzić w życie koncepcję forum, składającego się z trzech harmonijnie połączonych części, poświęconych: 1) grom planszowym, 2) grom bitewnym i 3) historii. Bo owszem, inne fora o grach bitewnych są, o planszowych także, o historii również. Ale w tym forum unikalna miała być właśnie ta symbioza różnych hobby historycznych czy jakoś z historią związanych. Niektórzy uważali to za wadę tego forum, ale tak miało to w moim zamyśle wyglądać. Jak spoglądam dziś na jedną z koronnych imprez, w których uczestniczymy - "Pola chwały", gdzie także występują obok siebie różne rodzaje hobby, pod hasłem naczelnym "Historia jako zabawa, historia jako pasja", sądzę, że pod wieloma względami udało się w ramach tego forum podobny zamysł zrealizować i że jest to słuszna droga rozwoju, a dzielenie się na małe grupki, coraz bardziej hermetyczne i żyjące w swoim świecie, prowadzi na dłuższą metę do stagnacji, choćby nie wiem jak wybitni byli ludzie je tworzący.

Nie da się ukryć, że nie wszystko udało mi się przez te lata zrealizować tak jak chciałem. Szczególnie leży mi na wątrobie sprawa mojej gry "Ostrołęka 1831", od której można powiedzieć "wszystko się zaczęło". Nie miałem nawet z początku szczegółowych planów jej wydania, o które niektórzy mnie podejrzewali (miejscami przybierało to obraz wręcz absurdalny - jakichś tajnych wizji podboju rynku gier wojennych w Polsce) różne koncepcje pojawiały się później. Z różnych przyczyn nie byłem w stanie tego projektu swego czasu doprowadzić do końca. Cierpliwość jest jednak wielką cnotą i tym, którzy przed laty liczyli na wydanie gry, mogę powiedzieć, że wbrew malkontentom doczekają się. Rzecz jasna, poza "Ostrołęką 1831" mieliśmy i mamy nadal wiele innych projektów. "Ostrołęka 1831" była o tyle wyjątkowa, że była pierwsza.

Z kolei, jeśli już jesteśmy przy projektach, tym co mnie także cieszy i sądzę, że stanowi wartość tego forum, jest obecność w naszym gronie nowych osób, które same coś tworzą, że choćby wymienię tych, którzy dołączyli w ciągu ostatniego roku: Piotro i Umpapa oraz SO i jego wydawnictwo "Kordyt". Cieszę się również, że dołączają do nas całe grupy graczy, jak ekipa DBA, związana do tej pory w większości z portalem "Bitewny Zgiełk". Mimo zmiany podtytułu forum z "Forum autorskie gier planszowych i bitewnych" na "Forum historyczno-wargamingowe", pozostaliśmy forum ludzi kreatywnych. Inny pozytywny aspekt to, że forum staje się atrakcyjne także dla fanów eurogier.

Ostatnia grupa, o której także warto wspomnieć, bo była do pewnego stopnia nietypowa dla tego forum, to rekonstruktorzy (i jednocześnie airsoftowcy) - grupa pod przewodem mojego starego przyjaciela Radara, odtwarzająca oddział amerykańskiej 1 Dywizji Kawalerii (Powietrznej) z okresu wojny w Wietnamie (a wraz z nimi, bardzo krótko, jeszcze jedna grupa, również odtwarzająca jednostki 1st Cav. Div.). W pewnym momencie mieliśmy pomysł, aby rozwinąć jeszcze jedną część forum, poświęconą rekonstrukcjom historycznym, znów w ramach ogólnej koncepcji łączenia w ramach jednego forum różnych hobby historycznych (czy militarno-historycznych), przy czym tylko na ograniczoną skalę, dla wybranych okresów. Z szeregu względów symbioza rekonstrukcji z wargamingiem i historią na naszym forum nie do końca wypaliła, mimo to nadal pozostajemy z grupą Radara w dobrych relacjach (dodam, że jeśli chodzi o rekonstrukcje wojny w Wietnamie są dziś jedną z najlepszych i najaktywniejszych grup w Polsce).

Wreszcie, jak mówią, last but not least, chyba rzecz najważniejsza: że na forum wyłoniła się przez te lata stała ekipa ludzi, z nim związanych i którym na jego istnieniu zależy, a na których ja niejednokrotnie mogłem polegać, za co szczególnie dziękuję. Bez Was to forum nie wyglądałoby tak, jak wygląda.

Ponieważ sądzę, że tą rocznicę można uznać za koniec kolejnego etapu działalności forum, warto się zastanowić nad pewnymi zmianami. Żadnej rewolucji oczywiście nie planuję.

:arrow: Szereg spraw chciałem załatwić do czasu tej 5 rocznicy. Nie wszędzie się udało, a pewne sprawy, jak przenosiny i przebudowa strony "Strategie i Stratedzy", choć sporo posunęły się do przodu, nadal czekają na zakończenie. Nie wspominam już o różnego rodzaju kłopotach technicznych, które znów nas trapią po niedawnej awarii i przenosinach. Tutaj sprawa jest oczywista, niestety mój problem polega na tym, że nie na wszystko mam bezpośredni wpływ. Jednak to, plus parę innych, drobniejszych rzeczy, jest oczywiste.

:arrow: Pierwsza sprawa, z mniej oczywistych, na której by mi zależało: chciałbym, żeby więcej osób wypowiadało się na forum, a ci, którzy piszą rzadko, odzywali się częściej. Sądzę, że im więcej osób się wypowiada, tym lepiej. Chciałbym zmienić tutaj trochę proporcje, w stosunku do dotychczasowego stanu, gdzie najwięcej dyskutuje na forum pewna grupa osób, a znaczna część jedynie nas czyta. Tak jest na wielu forach, jednak sądzę, że warto powalczyć, by się to zmieniło na korzyść. W związku z tym, jako że jestem jedną z najczęściej wypowiadających się osób, postaram się zostawiać Wam, więcej miejsca do dyskusji. Być może trochę inaczej zorganizujemy też moderację.

:arrow: Druga sprawa, dla mnie osobiście wiążąca się z pierwszą. Chciałbym się bardziej zająć kilkoma projektami autorskimi. Sądzę również, że jako społeczność forumowa warto byśmy w najbliższym czasie zajęli się kilkoma projektami (nie tylko wargamingowymi), które mieliśmy i mamy (po części odłożone w szufladzie).

:arrow: Trzecia sprawa to wielu użytkowników, którzy odpadli po drodze, przez te lata działalności forum. Najczęściej przyczyny były prozaiczne - brak czasu i wszystko co z tym związane. W najbliższym czasie postaram się odświeżyć kontakty i przypomnieć niektórym o naszym forum. Postaram się także, żeby forum stało się w najbliższym czasie bardziej przyjazne dla szeregu osób, którym nie wszystko się tutaj w różnych okresach działalności podobało, co też stało się przyczyną, że od nas odpadli (choć z drugiej strony wiadomo, że jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził). Chciałbym także, byśmy stali się bardziej przyjaźni dla fanów eurogier, którzy coraz częściej interesują się planszówkami wojennymi i trafiają na to forum. Inna, biegunowo różna i zarazem szeroka grupa to osoby o zainteresowaniach historycznych.

:arrow: Wreszcie warto się zastanowić nad nowymi możliwościami. Być może powołanie nowych działów i nowych moderatorów, którzy zastąpiliby czy wspomogli tych, którzy obecnie nie mają czasu na zajmowanie się swoimi działami. Zastanawiam się też poważnie nad integracją z forum nowych grup i rozwojem części historycznej. Zawsze uważałem, że nowi ludzie, nowe tematy, większa różnorodność mogą nam wyjść tylko na dobre. Szeroki temat, nie będę się w tym momencie rozpisywał o szczegółach.

Tyle z mojej strony, będę także wdzięczny za wszelkie sugestie. Kto będzie miał ochotę, można wychylić kieliszek z okazji rocznicy założenia forum na odbywających się w najbliższy weekend "Polach chwały", zaś inni choćby wirtualnie. Akurat od dłuższego czasu szczęśliwie kolejne urodziny forum zbiegają się z terminem imprezy, i jak wszystko wskazuje, tak już pozostanie.

Wszystkim, którzy dobrnęli do końca tego długiego tekstu, zwłaszcza w obecnej dobie skrótowych komunikatów i kultury obrazkowej, gratuluję. Jednocześnie obiecuję, że nieprędko będę miał okazję zamęczać Was długimi przemowami, być może dopiero za kolejne 5 lat.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 11 października 2010, 08:41 przez Raleen, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Napiszę od siebie.
Jak się rejestrowałem Nie 07 Paź, 2007 16:17 nie myślałem, że to będzie tak wyglądać.
Wsiąkłem w środowisko, poznałem bardzo dużo fajnych ludzi. Nawet zauważam u siebie oznaki lekkiego uzależnienia. Te trzy lata minęły bardzo szybko, za szybko. Ale w tym czasie udało się wiele zrobić wspólnie z ludźmi z forum.
Przyszłość pokaże co się uda zrealizować. Kurczę, żebym tylko miał więcej czasu na pisanie na forum i robienie innych rzeczy z nim związanych. Musze wybierać coraz częściej ostatnio. :/
No nic, miejmy nadzieję że będzie lepiej i następnych 5 lat.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
maly_kapral
Capitaine
Posty: 830
Rejestracja: czwartek, 1 marca 2007, 14:22
Lokalizacja: Kościan pod Poznaniem

Post autor: maly_kapral »

Od siebie dodam że denerwuje mnie że chłopaki od figurek strasznie śrubują poziom i wstyd pokazywać swoje laleczki. Poza tym drobnym faktem bardzo się ciesze że trafiłem na to forum i poznałem ludzi pokroju Jarka itd.
Oby następne 5 lat przeszło nam bez większych problemów.
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Ja też się cieszę, że miałem okazje zostać zwerbowanym przez Ryśka (uch, to już też prawie 3,5 roku). W sumie było odbywało się to w krytycznym momencie mojego zaangażowania w malarsko-figurkowe hobby. Pamiętam, że wtedy pozbywałem się powoli figurek do "młotka" i myślałem, że koniec z tym. A tutaj poznałem, że istnieje coś więcej niż GW.

No i przede wszystkim wspaniała Ekipa :)

Dzięki że jesteście!

Ech... wzruszyłem się....
Robert
Enfant de troupe
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 14 kwietnia 2006, 08:50
Lokalizacja: Niepołomice
Kontakt:

Post autor: Robert »

Sto lat dla całej ekipy! Uczcimy to odpowiednio w sobotę wieczorem w Niepołomicach. Chciałbym bywać u Was częściej, każde spotkanie to duża przyjemność. Pozdrawiam serdecznie, R.
Awatar użytkownika
DYZIO STW
Sierżant
Posty: 125
Rejestracja: niedziela, 29 lipca 2007, 00:57
Lokalizacja: Stalowa Wola - Lublin (studia)

Post autor: DYZIO STW »

Gratuluję tekstu :] . Ze swojej strony stwierdzam, że niebywałym zaszczytem jest móc pisać recenzje książek dla tek wymagającego i szacownego gremium. I zapewniam nie zamierzam zejść z pola walki.
"Nie boli ta rana, która jest ceną zwycięstwa"
Awatar użytkownika
Wookush
Lieutenant
Posty: 508
Rejestracja: wtorek, 3 lipca 2007, 12:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wookush »

Na cześć forum: HIP HIP HURRRA!!!! Forum wybrałem właśnie dlatego, że wszystko tutaj jest: wielowątkowość, czytelny podział i kultura. Jak chociaż raz dziennie tu nie zerknę, to mam wrażenie, że o czymś ważnym zapomniałem. Stu lat! :D
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Wookush, łącznie zmieniany 1 raz.
Gram w: "Kompfgruppe Normandy"
Gram w: "Ambush Alley: Force On Force"
I JESTEM Z TEGO DUMNY !!! :D
Awatar użytkownika
czaki
Chorąży koronny
Posty: 1337
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 21:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: czaki »

Mam tak samo jak Wookush - i nie wiem gdzie to leczyć ;) A tak na poważnie, to prócz wszystkich zalet jakie już padły z ust/klawiatur przedmówców, ja osobiście dostrzegam jeszcze jedną - to forum jest praktycznie wolne od wszelkiej maści kłótni, kwasów i nieuprzejmości. I oby takim pozostało.
Awatar użytkownika
waffel
Zauriad-praporszczik
Posty: 201
Rejestracja: czwartek, 9 sierpnia 2007, 16:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: waffel »

Ciężko mi uwierzyć że zarejestrowałem się wcześniej niż Arteusz ;) ale zawsze byłem lurkerem, dopiero ostatnio zaczynam się włączać ale to dlatego że dopiero ostatnio poważniej gram w gry wojenne. Tyle o mnie, "forumowi" gromkie sto lat! I do zobaczenia na Polach Chwały.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Dzięki wszystkim za dobre słowo.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
ozy
Tai-sa
Posty: 1498
Rejestracja: czwartek, 30 marca 2006, 10:30
Lokalizacja: Opole

Post autor: ozy »

Sto lat! :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Okiej, świętowania czas powoli mija. Dzięki za wszystkie wypowiedzi.

Gdyby ktoś chciał się jeszcze wpisać w tym okolicznościowym temacie zapraszam. Za parę dni zamykam.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Ouragan
Sergent
Posty: 143
Rejestracja: piątek, 8 października 2010, 10:25
Lokalizacja: Poznań-miasto bez strategów

Post autor: Ouragan »

Jeszcze wargamerzy nie zginęli... póki my żyjemy :)
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Ouragan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wizun
Lieutenant
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 1 stycznia 2008, 21:55
Lokalizacja: Poznań i ziemia gnieźnieńska

Post autor: wizun »

Na cześć forum - hip, hip - URRAAAA !!!
Awatar użytkownika
KovaL
Chasseur
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 5 października 2010, 18:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KovaL »

Jestem tu od kilku dni, ale od razu poczułem, że to forum jest inne niż wszytkie. Jest tu wszystko! Sto lat dla forum!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ważne ogłoszenia”