9-LECIE FORUM STRATEGIE

Regulamin, ogłoszenia Administracji i ogólne informacje dotyczące forum.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

9-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: Raleen »

Dziś przypada dziewiąta rocznica założenia Forum. Jak co roku o tej porze, cieszę się, że mogę być w ten dzień wirtualnie z Wami. Mimo upływu lat forum ma się dobrze, działamy aktywnie, pojawiają się nowe inicjatywy i nowi ludzie, nawiązujemy też kontakty z nowymi klubami i innymi zrzeszeniami zajmującymi się szeroko rozumianym wargamingiem historycznym.

Przez ostatni rok kontynuowane były projekty, które zaistniały publicznie w zeszłym roku. Mam tu na myśli Wrzesień 1939 (dawniej Kampania 1939), gdzie współpracowaliśmy z wydawcą (choć to słowo ze względu na swoją wieloznaczność może być nieco mylące), a także Ostrołękę 1831. Jeśli chodzi o serię Wrzesień 1939 nasza rola ogranicza się na dziś dzień do tego, że 1) Xardas opracował zasady systemowe, 2) recenzujemy kolejne modele serii, 3) powołaliśmy na forum osobny dział dla tej serii, który w założeniu miał być oficjalnym działem (i takim póki co de facto jest). Zasady jeszcze oficjalnie się nie ukazały, ale wierzę, że nastąpi to w niedługim czasie. Podobnie jak w przypadku kwestii związanych z jakością figurek i polityką wydawniczą firmy First to Fight, nie są to sprawy zależne od nas.

Jeśli chodzi o Ostrołękę 1831, bardzo się cieszę, że przez ten rok udało mi się jeszcze popracować nad grą, głównie w nią pograć i ją przetestować. Niektóre rozwiązania w niej zastosowane, z punktu widzenia autora (co niekoniecznie przekłada się na graczy) są bardziej złożone, głównie tam gdzie łączą się z innymi elementami systemu, tak że dobrze się stało, że jako autor miałem trochę czasu jeszcze nad tym wszystkim posiedzieć. Udało się też opracować kolejną bitwę i tak mamy Ostrołękę 1807. Przeskoczyliśmy więc do epoki napoleońskiej i jeśli chodzi o robienie kolejnych bitew, jak wszystko na to wskazuje, na tym się nie skończy.

Powyższe dwa projekty to kontynuacja tego co było już rok temu, natomiast przez ostatni rok pojawiły się na forum dwa nowe projekty bitewne: system Bogowie Wojny – Napoleon i sarmacki skirmish Prawem i Lewem. Oba systemy mają już wydzielone działy na forum i jak wszystko na to wskazuje powinny się dobrze rozwijać, bo zainteresowanie tematem jest. Pojawił się też osobny dział dla systemu Muskets & Tomahawks, prowadzony przez Kadzika. Zawitały na forum również nowe projekty planszówkowe (Zdobywcy Italii oraz Empire 1805-1814), które mam nadzieję z czasem także się u nas szerzej zadomowią.

Udanie przebiegała w ciągu ostatniego roku współpraca z wydawnictwami książek historycznych. Mam tu na myśli głównie wydawnictwo Erica i Napoleon V. Przy czym nie ogranicza się ona już tylko do recenzowania książek. Niezawodnym naszym sponsorem pozostaje też jabu i prowadzona przez niego księgarnia internetowa Wojenna.pl. Nie mogę nie odnotować, że coraz więcej osób z naszego grona zajmuje się tłumaczeniem książek historycznych (głównie dla Napoleona V), co sprawia, że z uwagi na osoby tłumaczy dyskutowanie o nich nabiera później innego wymiaru. Cieszę się również, że dalej z powodzeniem kontynuujemy współpracę z producentami figurek i wydawcami systemów bitewnych, którzy działają w ramach naszego forum: Oddziałem Ósmym, QR Miniatures i Assault Publishing. W tym roku dołączyła do tego grona firma Tereny do Gier, zajmująca się, jak sama nazwa wskazuje, głównie robieniem terenów do gier bitewnych oraz innych podobnych akcesoriów (ale nie tylko).

Cieszę się bardzo, że pojawiały się nowe recenzje gier, książek i modeli, czasami budzące żywe dyskusje. W tym roku najbardziej mnie cieszy, że dołączył do nas nowy recenzent planszówek – Szary, którego chciałem tutaj wyróżnić za bardzo rzetelne podejście do recenzowania gier (szykuje już kolejną recenzję i widziałem jak się do tego zabiera, w oparciu o co piszę). W dziale tłumaczeń nie mogę nie wspomnieć Leliwy, który w ciągu tego roku przetłumaczył zasady do dwóch systemów Vae Victis, mocno je popularyzując. Spośród różnych wydarzeń wspomnę, że szczególnie się cieszę, iż miałem okazję gościć w tym roku w prężnie działającym klubie planszówkowym w Będzinie.

Spośród innych większych inicjatyw, jakie miały miejsce w tym roku, wspomnę jeszcze Konkurs Modelarski Forum Strategie, którego udało nam się przeprowadzić dwie edycje. Z edycji na edycję mamy coraz więcej uczestników i nagród w konkursie, co najbardziej cieszy. Przez ostatni rok udało nam się chyba wypracować mniej więcej optymalną formułę konkursu, chociaż i tu pewnie pojawią się w kolejnych edycjach jakieś zmiany. Nadal z powodzeniem działa Liga DBA, prowadzona przez Jarka Kocznura. Warto odnotować pierwszy w tym sezonie turniej w Lublinie, a także turniej na konwencie Jagacon w Suchedniowie. Finał ligi na tegorocznych Polach Chwały.

Przed nami dziewiąte Pola Chwały, które w tym roku zapowiadają się rekordowo (nie tylko planszówki, ale ogólnie cała impreza – z tego co mi wiadomo do udziału w imprezie zgłosiła się największa od kilku lat liczba rekonstruktorów). Będzie więc okazja spotkać się w większym gronie. W tym roku szczęśliwie udało nam się przenieść z planszówkami do sal zamkowych, które kiedyś zajmowaliśmy (podczas pierwszych czterech edycji imprezy), optymalnych dla naszych potrzeb, co uważam za kolejny krok w dobrym kierunku, sprzyjający popularyzacji naszego hobby. Podczas imprezy zapraszam na pokaz i rozgrywki w Ostrołękę 1807, które odbywać się będą pod patronatem Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości POLA CHWAŁY. Zapraszam także w imieniu autora na pokaz i rozgrywki w system bitewny Bogowie Wojny – Napoleon, który w tym roku zadebiutuje na imprezie. Trzecie przedsięwzięcie na Polach Chwały, na które chciałem zaprosić, to wieloosobowa rozgrywka w Wings of War organizowana przez RyTo (miał być większy turniej, ale w tym roku odpuściliśmy).

Jak co roku na Polach Chwały będzie okazja zobaczyć się na żywo i wieczorem wychylić lampkę wina (albo co tam kto uważa) za nasze forum, a za rok 10-lecie, na które już powoli zaczynam się przygotowywać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2695
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: 9-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: GRZ »

Gratulacje! No i przynajmniej następnych dziewięciu lat! :)
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: 9-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: WarHammster »

Na 10 lecie mam nadzieję że i moje modele zaistnieją w treści :).
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
Palladinus
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 23:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 9-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: Palladinus »

Gratulacje i stu lat!
Awatar użytkownika
hanzs
Tambour
Posty: 7
Rejestracja: środa, 5 stycznia 2011, 21:54
Lokalizacja: Kujawy

Re: 9-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: hanzs »

Dalszych 9 i 9 i 9 i 9 itd 9 lat Gratulacje
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: 9-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: Jarek »

9 lat Forum, dla mnie to już siedem jak codziennie zaczynam i kończę czytać internet właśnie tu.
Awatar użytkownika
Mariusz
Adjoint
Posty: 733
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:53
Lokalizacja: Warszawa/Bruksela
Has thanked: 65 times
Been thanked: 28 times

Re: 9-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: Mariusz »

Też tak mam. Za rok na 10 lat to będzie się działo.
Alea iacta est.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: 9-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: Strategos »

Gratulacje!
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: 9-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: Asienieboje »

9 lat, fiu, fiu. Gratulacje!!!
Awatar użytkownika
Warchoł
Strażnik wielki koronny
Posty: 2024
Rejestracja: czwartek, 19 marca 2009, 20:24
Lokalizacja: Kattowitz/ Домброва-Гурнича

Re: 9-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: Warchoł »

Gratulacje :D
Prawem i Lewem: sarmacki skirmish: http://www.sarmackiskirmish.blogspot.com

PiL: Koroniarze, Boćwiny, Lipkowie, Węgrzy, Szeklerzy, Wołosi, Mołdawianie, Pludracy, Kozacy, Serbowie, Chorwaci
BGK/CoC: Rumuni
BW-N: Księstwo Warszawskie
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: 9-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: psborsuk »

Gratuluję, i życzę kolejnych lat wspólnego spędzania czasu :)
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: 9-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: Sarmor »

Gratulacje! :)

Jak to jest, że wszyscy zaczynają we wrześniu? Strategie, The Node, Assault Publishing... ;)
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 9-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: AWu »

W takie dni z zaduma palę internetową świeczkę nad nieobecnymi kolegami z przeszłych wątków..

Gdzie teraz jesteście?

Jedni w polityce, inni gdzie indziej.. 8-)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: 9-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: Raleen »

Taka już kolej rzeczy AWu. Kiedyś Grodzio też się mi żalił, że znalazł na forum Wargamera wiele fajnych starych tematów i kontaktował się z ludźmi, którzy w nich pisali, ale często był problem z kontaktem.

Ale ostatnio np. odżył Arteusz, Teufel też widać, że ma więcej czasu i zapału. Itagakiego przytłoczonego pracą jeszcze chciałbym zmobilizować 8-) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: 9-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: Torgill »

Gratulacje!
9, 99 i 999 lat istnienia.
Swoją drogą impreza na 999 lat Forum Strategie będzie przepyszna. Zlecą się członkowie z całego Układu Słonecznego, a może nawet Alfy Centauri ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ważne ogłoszenia”