Four Lost Battles 1813 (OSG)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Four Lost Battles 1813 (OSG)

Post autor: Nico »

Four Lost Battles: Grossbeeren, Katzbach, Kulm and Dennewitz to ostatnio wydana gra napoleonska OSG. Gra prezentuje cztery wazne bitwy z jesiennej kampanii 1813 roku, wszystkie przegrane przez wojska francuskie. Nalezy dodac ;), ze w zadnej bitwie nie dowodzil Cesarz. Koalicja za rada generala Moreau (zdrajcy francuskiego) czy tez feldmarszalka Schwarzenberga (jak twierdza inni) przyjela taktyka 'fabianska' - unikanie Cesarza i atakowanie jego podkomendnych. Te cztery porazki przekreslily wielkie zwyciestwo Napoleona pod Dreznem.

Gra jest w 'duzej' skali taktycznej. Gracze nie musza zajmowac sie puperelami w stylu zmiana szyku itp ;). Gra uzywa kart :!: do determinowania punktow ruchu, niespodziewanych wydarzen i przyspieszenia/opoznienia przybycia posilkow. Mozliwe jest tez pojawienie sie posilkow alternatywnych, ktore mogly, ale nie pojawily sie w bitwie. Dzieki temu kazda gra jest inna i zaskakujaca :!:
Przekresla to bledy i schematyzmy wielu innych gier, gdzie gracz wiedzial, ze Prusacy pojawia sie pod Waterloo na prawej flance tak czy siak i z gory wiedzial, ze musial zostawic tyle, a tyle sil :P. Tutaj, tak jak na wojnie, wiesz tyle ile widzisz :?

Gra jest rozwinieciem zasad systemu operacyjnego "The Days" i gry Napoleon at Leipzig (obie tego samego autora).

Tutaj opis mechaniki gry, zdjecia zetonow i kart itp.
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ładne są zwłaszcza te grube żetoniki Nico, chyba że mnie oczy mylą :roll:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
ozy
Tai-sa
Posty: 1498
Rejestracja: czwartek, 30 marca 2006, 10:30
Lokalizacja: Opole

Post autor: ozy »

Kurde, 70$.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Cztery bitwy w jednym pudelku, 560 sztancowanych zetonow, slicznie wykonanych, karty = wieksza cena. Cztery gry w jednej.
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
M.Y.
Sergent
Posty: 112
Rejestracja: czwartek, 11 maja 2006, 00:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: M.Y. »

Zamówiłem :)

Obaczym ki diabeł.
Trochę czytałem o gierce i wygląda smakowicie :) Muszę przyznać, że odpowiada mi skala - na tyle mała, by dotyczyła manewrowania oddziałami podczas jednej bitwy, i na tyle duża zarazem, by dało się rozegrać jedną partię w 4-5 godzin (być może krócej) - czas rozgrywki stanowi coraz ważniejszy dla mnie czynnik jeśli chodzi o wybór gry.


Jak dostanę i zagram, to postaram się coś napisać, jak to wszystko wygląda w praktyce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”