Kutuzov (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Post autor: Silver »

W Kutuzovie, Wellingtonie i Napoleonic Wars chyba są te same zasady dotyczące zagrywania kart w bitwie.
Czyli przed bitwą atakujący wykłada wszystkie które chce karty bitewne a po tym to robi obrońca. Następnie atakujący robi to z responsami a potem obrońca.
I chyba dopiero po nich dwóch mogą pomóc responsami pozostali (bitewnymi wcześniej również jeśli ci sprzymierzeńcy maja swe jednostki w tej bitwie), tylko w jakiej kolejności, czy kraje wg kolejności ruchu na Torze ruchu następujące po obrońcy czy po atakującym?
No i czy każdy musi w czasie swojej kolejności (jeśli w ogóle istnieje taka kolejność) zagrać te responsy a potem już nie będzie mógł np. „wciąć się” gdy inny zagrywa swój respons.

Wiedza o tych zasadach czasem może mieć decydujące znaczenie.
Powyższe pytania szczególnie ważne są przy grze w Wellingtona i Kutuzova bo tam czasem w czasie decydującej bitwy zagrywa się wiele kart (szczególnie typu response).

A jeśli chodzi o karty do Kutuzova to dziś w czasie rozgrywki miałem problem bo jeśli chodzi o kartę nr 98 „The old battalions”. Napisano na niej że można ja zagrać na początku którejś rundy bitwy po pierwszej (wyjątkowa karta bitewna bo inne można zagrać raczej przed 1 rundą bitwy). Mój przeciwnik twierdził że może nią zagrać po 1 rundzie bitwy, która minimalnie przegrał. Jeśli przegrał to nie byłoby 2 rundy bitwy a na karcie napisano, że można zagrać na początku 2 rundy bitwy, wiec wg mnie nie tym razem. Można byłoby zagrać ta kartę jeśli poprzednia runda byłaby remisowa. Tylko dlaczego na karcie nie napisano wprost ze można zagrać po poprzedniej remisowej rundzie; może dlatego że czasem można zagrać jakieś wydarzenie response które powoduje, że runda którą przegrywamy zamienia się na remisową i wtedy można byłoby zagrać tą kartę bitewna.
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Silver pisze: No i czy każdy musi w czasie swojej kolejności (jeśli w ogóle istnieje taka kolejność) zagrać te responsy a potem już nie będzie mógł np. „wciąć się” gdy inny zagrywa swój respons.
Wszystko zależy od sytuacji. Karty bitewne zagrywasz w sytuacjach na które te karty pozwalają. Bo zauważ że zagrywać karty bitewne możesz też w późniejszych rundach bitwy (vide karta poniżej przez Ciebie opisana) i wtedy kolejność może być różna. Tylko potęgi biorące udział w bitwie mogą zagrywać karty bitewne. Co innego z "responsami". Te mogą zagrywać wszyscy i w dowolnym momencie. Oczywiście trzeba założyć też dobrą wolę grających, którzy poczekają czy ktoś nie kontruje taką kartą ich zagrania. "responsy" możesz zagrać zawsze gdy tekst na karcie na to pozwala.
Silver pisze:
A jeśli chodzi o karty do Kutuzova to dziś w czasie rozgrywki miałem problem bo jeśli chodzi o kartę nr 98 „The old battalions”. Napisano na niej że można ja zagrać na początku którejś rundy bitwy po pierwszej (wyjątkowa karta bitewna bo inne można zagrać raczej przed 1 rundą bitwy). Mój przeciwnik twierdził że może nią zagrać po 1 rundzie bitwy, która minimalnie przegrał. Jeśli przegrał to nie byłoby 2 rundy bitwy a na karcie napisano, że można zagrać na początku 2 rundy bitwy, wiec wg mnie nie tym razem. Można byłoby zagrać ta kartę jeśli poprzednia runda byłaby remisowa. Tylko dlaczego na karcie nie napisano wprost ze można zagrać po poprzedniej remisowej rundzie; może dlatego że czasem można zagrać jakieś wydarzenie response które powoduje, że runda którą przegrywamy zamienia się na remisową i wtedy można byłoby zagrać tą kartę bitewna.
Tekst na karcie mówi:
"Play at the start of any Round of Battle after the first"
Żeby móc ją zagrać musi się zacząć następna runda bitwy. Jeżeli przegrał pierwszą rundę to przegrał bitwę i nie nastąpiła następna runda walki i jej początek.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
ChevalierVernix
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek, 6 września 2010, 19:25
Lokalizacja: obecnie Białystok
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: ChevalierVernix »

Chcąc zaznajomić się z mechaniką gry w Kutuzovie ściągnałem tłumaczenie Silvera, ale te pliki jpg są całkowicie nieczytelne.. Zastanawiam się, czy ja robię coś nie tak :/
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Skrobnij Pw do Silvera to Ci wyśle na maila. Teraz były przenosiny, po drodze mieliśmy problemy ze stroną SiS, więc różne takie mogą się zdarzać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Tutaj masz tłumaczenie kart: http://www.boardgamegeek.com/filepage/5 ... ry-kutuzov

A instrukcja jest robiona przez Silvera dla Silvera ;) , więc trzeba trochę się domyślać, ale i tak chwała mu za to że mu się chciało.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Post autor: Silver »

Arteusz ma racje, że robię przede wszystkim dla siebie bo wiem że nie są w wielu miejscach dobrze przetłumaczone.
Ale potem rozgrywki weryfikuja tłumaczenie i teraz mam już chyba dobre tłumaczenie do tej gry ale skrótowe, nie dosłowne.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Post autor: Silver »

Ja nie będę się rozpisywał bo w trakcie planszówkowania miałem mnóstwo trudnych telefonów i spraw do załatwienia i jestem bardzo umęczony po dzisiejszym dniu.
Po twym odejściu, powiem krótko: Rosjanie wygrali, a po ich stronie szczególnie zabłysnął Bagration i gdzie jego armia zawitała tam straty francuskie były ogromne.
Pod koniec 3 etapu odbili Moskwę (a wcześniej inne ważne miasta) i wojsk francuskich było bardzo mało na mapie.
Nie zaczynaliśmy 4 etapu.
Ostatnio zmieniony niedziela, 13 marca 2011, 08:21 przez Silver, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Raubritter »

Silver pisze:(...) Rosjanie wygrali (...)
Standardowy wynik w tej grze. Niestety.
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1272
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Re:

Post autor: Dżenesh »

Silver pisze:Ale potem rozgrywki weryfikuja tłumaczenie i teraz mam już chyba dobre tłumaczenie do tej gry ale skrótowe, nie dosłowne.
Mógłbym poprosić o jego udostępnienie?
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Re: Kutuzov (GMT)

Post autor: Darth Stalin »

Panowie, a o co tak dokładnie chodzi w karcie #92 "General Staff"?

"The Power selected to use this event may now use 2 CPs to move or build and treat this card as a "+" card. --AND-- That Power may either 1) randomly select one unplayed Home Card from their Home Card Reserve Deck or 2) receive one Resource."

Akurat ta karta JEST "z plusem" (czyli może być zagrana razem z inną kartą) - ale czy z niej wynika (jeśli dobrze rozumiem), że jak zagram jako wydarzenie to dosdtaję 2 CP i od razu mogę je wydać na zbudowanie/ruch i dodatkowo dostaje Home Card albo resource'a? Ewentualnie po prostu 5 CP i tyle, chociaż z "plusem"...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: Kutuzov (GMT)

Post autor: Raleen »

Zwróć uwagę na początek opisu karty:

"The Power selected to use this event may now..."

Czyli ta karta pozwala Ci wybrać inną potęgę (gracza) i możesz ją zagrać na rzecz tej potęgi. W wyniku tego zagrania ta potęga może natychmiast użyć 2 CP na ruch lub budowę i traktuje tą kartę jako plusową -- I -- Ta potęga może (dodatkowo) albo 1) wybrać losowo jedną niezagraną kartę domową z jej talii (decku) kart domowych, albo 2) otrzymuje 1 resource.

To stwierdzenie o tym, że ta karta jest "z plusem" ma takie znaczenie, że z punktu widzenia gracza, na którego rzecz ta karta jest zagrywana niekoniecznie byłoby to takie oczywiste, a ten gracz wykonuje łącznie dwa działania - najpierw ma te 2 CP do wykorzystania i później albo pobiera 1 kartę domową albo resource'a.

Można oczywiście zagrać tę kartę na siebie, tzn. wybraną potęgą jest ta potęga, którą ja kieruję i wtedy wszystkie te korzyści płynące z karty otrzymuje zagrywający. To przekazywanie ma praktyczne znaczenie oczywiście przy grze na 4, bo wtedy jak armia rosyjska i napoleońska są podzielone na dwie części, to można w ten sposób wspomóc drugie skrzydło.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Re: Kutuzov (GMT)

Post autor: Darth Stalin »

Okej, w takim razje jeszcze pytanie o kartę #27 „Peace of Bucharest”: dokąd trafia Kutuzow, jeśli zostanie zagrana?
Jak rozumiem, Czyczagow idzie do pola Don razem z 4 PS, a Kutuzow? Czy wstawia się go wedle zasad dla Russian 1st Army czy razem z Czyczagowem? (chociaż "Don" to pole Friendly tylko dla Drugiej Armii...).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: Kutuzov (GMT)

Post autor: Raleen »

Z tłumaczenia Arteusza też nie mogę jednoznacznie zrozumieć. A jak brzmi wersja angielska treści tej karty?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Re: Kutuzov (GMT)

Post autor: Darth Stalin »

Place 4 SPs of the Russian 2nd Army in the Don Zone, and if not already in play, Tsarists may place Leaders Kutuzov (not if Turn 1, place him as a free Interphase Reinforcement instead) and/or Tchitchagov in the Don Zone as well. Card player draws another card and may play that or a different card.
REMOVE FROM PLAY - then see Rule 14.62.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: Kutuzov (GMT)

Post autor: Raleen »

Z treści karty wynika, że obaj lądują w "Don Zone", chyba poza tym nic mądrego nie wymyślę. Z pewnością Silver jest bardziej na bieżąco, tak że najwyżej mnie poprawi jak wróci po majówce.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”