Grochowiska 1863 (GIS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
Hudson
Sous-lieutenant
Posty: 497
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:49
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

Karel W.F.M. Doorman pisze:Fragment mapy do Bitwy pod Grochowiskami:
:shock:
Skąd u licha wyczarowaliście taką piękną mapę?
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10548
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2089 times
Been thanked: 2820 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

ozy pisze:No no! Sliczne! Przybrązowić odrobinę domy (za bardzo żółte) i będzie ideał :) Przypomina nieco mapy z American Revolution Series GMT:
Od autora mapy dowiedziałem się, że owe budynki na żółto były kryte strzechą, więc mogłyby być z nieco brzydszej słomy, ale zawsze to nie gont czy inna decha.
Stąd też przybrązowienie nie wchodzi w rachubę.
Tam jest skala regimenty/bataliony. Doormanie - jaka jest w Grochowiskach?
W Grochowiskach standardowo skala kompanii (u Rosjan rota piechoty, szwadron kawalerii, bateria artylerii), w Chrobrzu też (w Bitwie pod Chrobrzem 17.III.1863 brały udział te same oddziały co pod Grochowiskami).

W bitwach wojny secesyjnej skala będzie pułkowa (ewentualnie jak były to bataliony), zaś w dużych starciach w Europie skala batalionu (w sumie odpowiednik pułku federalnego/konfederackiego).
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10548
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2089 times
Been thanked: 2820 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Tabelka ostzrału karabinowego jest tak skonstruowana, że uwzględnia:

- szyk oddziału stanowiacego cel,
- siłe oddziału wykonującego ostrzał,
- dystans dzielący strzelającego do celu.

Modyfikatorami do rzutu na kości zamierzam oddać słabe morale/wyszkolenie strzeleckie (pod Grochowiskami dotyczyło to będzie Rosjan i powstańczych ptaszników używających broni myśliwskiej) oraz np. ostrzał przeciwnika z flanki (wiadome, że trafić trudniej, ale za to efekt ostrzału dużo groźniejszy dla celu) czy też szyk strzelającego (wydaje się, że siła ostrzału tyraliery, bez względu na jej liczebność, powinna być mniejsza jak siła ostrzału linii, a to z uwagi na koncentrację ognia tej ostatniej).

Kolumna będzie mogła strzelać jedynie przednimi szeregami (czyli 3 szeregi plutonu/kompanii albo dywizjonu, nie wiem tylko czy rozróżniać kolumny na plutonowe i dywizjonowe). Kolumna plutonowa będzie szykiem marszowym, więc praktycznie najłatwiejszym do rozbicia.

Linia będzie strzelała w całości (dwoma szeregami), trzeci szereg będzie mogła wydzielić w tyralierę (tu zapewne osobmny żeton).

Tyraliera będzie strzelała całością siły.
Gwoli ścisłości, inaczej niż w Waterloo (i z tego co wiem w Ostrołęce Raleena) w mojej grze tyraliera takze będzie posiadała front, flanki i tył.
Różnica z kolumną czy też linią będzi epolegała na tym, że taki szyk z łatwością będzie mógł zmienić ukierunkowanie bądź nawet podzielić się na kilka frontów.
Nie będzie to kosztowało punktów ruchu i w razie zetknięcia się z piechotą wroga nie będzie powodowało konieczności przeprowadzenia testu morale.
Chodzi o to, że tyraliera w mojej grze będzie silniejsza jak w grach z poprzednich epok historycznych (w tyralierze w epoce napoleońskiej żołnierze ustawiali się parami i jeden drugiemu ładował karabin, w połowie XIX wieku chyba tego nie praktykowano zbyt często).

Jeśli zaś idzie o tabelę walki wręcz, to jest ona całkowicie odmienna od tych, które są w Waterloo czy w Ostrołęce Raleena.

Przede wszystkim tabela oparta jest nie o siłę czy o stosunek sił, tylko o morale walczącego.
Mówiąc skrótowo w razie zetknięcia się słabeuszy z gwardią ci pierwsi mają bardzo duże szanse na to, ze po prostu zwieją i do starcia nie dojdzie. Taka sytuacja oczywiście nie spowoduje żadnej konieczności testowania morale przeciwnika.
Problem na razie mam z rozwiązaniem sytuacji, co gdyby wg morale obaj przeciwnicy mieli zwiać (bo ich morale będzie zbliżone bądź zgoła takie samo).
Prawdopodobnie wykorzystam zjawisko inicjatywy i w takiej sytuacji rzucał będzie jako pierwszy ten, kto jej nie ma.
W razie gdyby do starcia jednak doszło, co nie było wcale częste, oddziały poniosą stratę w punktach siły i automatycznie ulegną dezorganizacji oraz przeprowadzą test morale, który zadecyduje o zachowaniu dezorganizacji - w razie nieudanego testu oddział sypnie się całkowicie.

Mam problem z uwzględnieniem w takiej tabelce siły, prawdopodobnie zwiększała ona będzie morale albo stanowiła modyfikator do rzutu na kości (swoją drogą tabelki są na 1K10).
Dla walki kawalerii użyję tej samej tabeli, wykorzystując modyfikatory (morale piechoty, która nie uformowała czworoboku będzie bardzo niskie, morale kawalerii szarżującej odpowiednio wyższe, morale piechoty w czworoboku odpowiednio wysokie, morale kawalerii atakującej taki czworobok odpowiednio spadnie). W ogóle wobec wzrostu siły rażenia artylerii i broni palnej kwestia walki kawalerii w szyku konnym będzie mniej skomplikowana jak w grach z czasów napoleońskich - w mojej grze zasięg broni palnej będzie wynosił nawet do 10 heksów, kawaleria na konisiach będzie dobry celem, więc szarżowanie na piechotę będzie ogólnie trudnym zadaniem.
Poza tym jazda będzie uzbrojona w dobrą broń palną i będzie walczyć na piechotę w tyralierze, więc jej wykorzystanie będzie całkowicie inne jak w Waterloo.


Pierwsze testy w Muszynie, więc zobaczymy co z tego wyjdzie :wink:
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10548
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2089 times
Been thanked: 2820 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Podczas czytania fragmentu książki Briana Peretta "Ani kroku w tył" dotyczącego Bałakławy wpadłem na pewień pomysł:

kawaleria zaatakowana z lewej flanki będzie dużo łatwiejsza do rozbicia jak z prawej.
Nie będzie to dotyczyło jazdy używającej lancy bądź spisy (ułani i kozacy).

Przepis ma oddać fakt, iż kawalerzyście trzymającemu lewą reka wodze dużo trudniej było wyprowadzać i parować cięcia i pchnięcia w lewą stronę.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10548
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2089 times
Been thanked: 2820 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Czy ktoś ma jakies wiadomosci o charakterystykach rosyjskich dział używanych w Powstaniu Styczniowym?
W szczególności chodzi mi o działa gwintowane.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10548
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2089 times
Been thanked: 2820 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Uprzejmie informuję, iż po przerwie wznawiam prace nad systemem z II połowy XIX wieku, czyli na początek bitwy pod Grochowiskami oraz I bitwa pod Manassas.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
ozy
Tai-sa
Posty: 1498
Rejestracja: czwartek, 30 marca 2006, 10:30
Lokalizacja: Opole

Post autor: ozy »

Zulu, a jaki będzie silnik - I go You go, czy jakiś bardziej interaktywny?

Zdobyłem 'Powstanie Styczniowe' Stefana Kieniewicza (W-wa - 1983), warte to zgłębienia? Bo już od dawna coś bym o powstaniu poczytał, ale cholera jak widze 750 stron to widze że przeczytam to chyba dopiero na emeryturze...
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Cuban
Caporal
Posty: 63
Rejestracja: niedziela, 10 czerwca 2007, 18:56
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Cuban »

pierwsza gra podczas IV Galicyjskich Manewrów Strategów w Muszynie w dniach 25-27 lipca.
Testy sie odbyły?:> Jeśli tak to jak wrażenia?
Zablokowany

Wróć do „XIX wiek”