Hanau 1813 (Vae Victis)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Sprytek
Appointé
Posty: 37
Rejestracja: środa, 23 października 2013, 11:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Hanau 1813 (Vae Victis)

Post autor: Sprytek »

W piątek dostałem przesyłkę z grą Hanau 1813, oto pierwsze wrażenia. Jednak na początek, chylę czoła za trud tłumaczenia i wielkie podziękowania dla Leliwy za spolszczenie zasad !!! 8-)

Wracając do tematu: w tekturowej teczce znajdziemy zasady gry i scenariusze po francusku i angielsku, kartę pomocy z tabelami, wypraskę z żetonami i mapę - graficznie bardzo ładne, żona twierdzi, że niemieckie miasteczka wyglądają jak z baśni braci Grimm ;)

Elementy gry można sobie podejrzeć na stronie wydawcy:
http://vaevictis.histoireetcollections. ... loire.html

lub na boardgeeku:
http://boardgamegeek.com/boardgame/149286/hanau-1813

W dodatku ze scenariuszami, kilka zasad specyficznych odnoszących się tylko do tej gry: przekraczanie rzek, kombinowane znaczniki aktywacji (po dwa, dla każdej ze stron), uzupełnienia w trakcie gry i wyczerpywanie się amunicji dla oddziałów artylerii.

Scenariuszy do rozegrania mamy trzy:
1. Zwycięstwo Napoleona pod Hanau, (6 tur)
2. Długi dzień 30 października, (12 tur)
3. Walki tylnej straży 31 października, (10 tur)
Najciekawiej zapowiada się scenariusz drugi (bo najdłuższy :D ), ale i pozostałe po rozstawieniu żetonów prezentują się równie smakowicie.

Wygrywa ten gracz, który na końcu rozgrywki ma 7 lub więcej punktów zwycięstwa więcej niż przeciwnik. Od 6 i niżej mamy remis. PZ-ety otrzymujemy za: kontrolowanie pod koniec gry określonych heksów, wyeliminowane oddziały (Austro-Bawarczyk otrzymuje zawsze o 1 oczko więcej niż Francuz), jednostki które pod koniec gry uciekły za planszę lub są zdemoralizowane, koalicjant dostaje (tylko raz w trakcie trwania każdego scenariusza) dodatkowe punkty za zdezorganizowane, uciekające lub zniszczone oddziały Gwardii. Możemy również wygrać automatycznie (jeśli gramy Austro-Bawarczykami), wystarczy wyeliminować Napoleona. :lol:

Cóż ja jeszcze nie zdążyłem zagrać, jeśli będzie mi dane w najbliższym czasie, to podzielę się wrażeniami. Udanego przebijania się na Frankfurt i Moguncję, lub udanego blokowania.
Pirat Cristobal
Carabinier
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 22 lipca 2014, 20:09

Re: Hanau 1813 (Vae Victis)

Post autor: Pirat Cristobal »

Czołem!

Udało się zagrać? Jak wrażenia?
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”