Napoleon: The Waterloo Campaign, 1815 - 4th Edition

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
adi2
Adjudant-Major
Posty: 337
Rejestracja: piątek, 5 lipca 2013, 21:10

Napoleon: The Waterloo Campaign, 1815 - 4th Edition

Post autor: adi2 »

Ciekawi mnie jak wyglada Napoleon: The Waterloo Campaign, 1815 - 4th Edition przy Napoleon: The Waterloo Campaign, 1815 3th Edition?

Zauwazylem,ze w 4 edycji jest 56 bloczkow armii a w 3 edycji 84 bloczkow armii. Jak dla mnie wiecej oznacza lepiej bo wieksze mozliwosci stworzenia ciekawszych walk. W sumie te 56 dzieli sie na 3 armie, to wyglada dosc blado. Gral ktos moze?

Tłumaczenie zasad do ściągnięcia na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217
Chętnie zagram online (Vassal itp.). Moje filmiki z gier PC kampanii mp(Europa Universalis 2):

http://youtu.be/mkga5VM5aY0
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Napoleon: The Waterloo Campaign, 1815 - 4th Edition

Post autor: Neoberger »

Piękne ilustracje na nalepkach.
Dodane pomocnicze wskazówki na żetony do bitwy.
Duża mapa, która powinna być taka w 3 edycji, a nie serwetka (której i tak się nie używało tylko drukowało czyjąś mapkę z netu).
Reszta przepisów ponoć nie zmieniona.
Nie mam więc tyle co czytałem i widziałem.
Za te pieniądze nie mam zamiaru nawet patrzeć na tę fajną skądinąd grę.
Tym bardziej, że mam 3 edycję i karty do bitew.
Berger
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Napoleon: The Waterloo Campaign, 1815 - 4th Edition

Post autor: clown »

Ja zamówiłem po pozytywnej opinii Neobergera na Rebelu :) czekam na dostawę, a wtedy pewnie coś napiszę. Moim zdaniem zmniejszenie ilości bloczków raczej pomoże niż przeszkodzi tej grze. Przepisy o ile się nie mylę wygładzone oraz część opcjonalnych przeniesiona do zwykłych.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
adi2
Adjudant-Major
Posty: 337
Rejestracja: piątek, 5 lipca 2013, 21:10

Re: Napoleon: The Waterloo Campaign, 1815 - 4th Edition

Post autor: adi2 »

clown pisze:Ja zamówiłem po pozytywnej opinii Neobergera na Rebelu :) czekam na dostawę, a wtedy pewnie coś napiszę. Moim zdaniem zmniejszenie ilości bloczków raczej pomoże niż przeszkodzi tej grze. Przepisy o ile się nie mylę wygładzone oraz część opcjonalnych przeniesiona do zwykłych.
Napisz, napisz. Ciekawa gra tez bym kupil jakbym mial z kim grac ale i tak chyba kupie ;) Neoberger widze, ze ma sporo gier. Chodzaca encyklopedia :) Widze tez, ze podchodzi do gier ze sporymi wymaganiami estetycznymi :)
Chętnie zagram online (Vassal itp.). Moje filmiki z gier PC kampanii mp(Europa Universalis 2):

http://youtu.be/mkga5VM5aY0
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Napoleon: The Waterloo Campaign, 1815 - 4th Edition

Post autor: Neoberger »

adi2 --> Znam takich co mają więcej. Po prostu mój pawlacz się już dawno skończył, a teraz kupa rośnie zza tapczanu. ;-)
Czy Encyklopedia? Clown i Raleen to są encyklopedie! I jeszcze kilku ludzi na A. ;-)
W grę grałem trzy razy i mi się podobała. Szczególnie emocjonujące są bitwy. Bo sprawiają, że nawet jak nie masz przewagi możesz dzięki dobrej taktyce wygrać miażdżąc przeciwnika lub go osłabiając tak, że szanse w operacji rosną.
Ja sobie dokupiłem karty do wersji 3.0, ale niespecjalnie jakoś się sprawdziły w porównaniu z normalnymi klockami.
Nota bene mam pudełko dodatkowych kart bo kupiłem równolegle z siostrą w Kanadzie. ;-(

Co do estetyki. W dzisiejszych czasach grafik i wiedzy o epokach można robić na żetonach cuda za niewielkie pieniądze. To samo na planszach. I nie chodzi o ferie barw, ale o klimat i urodę planszy na którą patrzysz kilka godzin. Stąd mam awersję do Republiki Rzymskiej. Pierwsze wydanie jest już prymitywnie okropne, a ostatnie denerwująco cyrkowo kolorystycznie przerysowane.
I jednak wolę figurkę napoleońskiego piechura na żetonie zamiast kreski czy symboli NATO. Jakoś tak sympatyczniej ;-)
Berger
Awatar użytkownika
duc de Fort
Capitaine
Posty: 843
Rejestracja: sobota, 21 stycznia 2012, 18:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Napoleon: The Waterloo Campaign, 1815 - 4th Edition

Post autor: duc de Fort »

Ja zamówiłem po pozytywnej opinii Neobergera na Rebelu
Cezary, zamówiłeś dwa egzemplarze? :?:
FortGier.pl - najlepszy sklep z wojennymi grami planszowymi
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Napoleon: The Waterloo Campaign, 1815 - 4th Edition

Post autor: clown »

Hmm niedokładnie się wyraziłem :) zamówiłem u Ciebie, ale impulsem była pozytywna opinia Neobergera na stronie Rebela :)
Jeszcze nie zwariowałem, żeby zamawiać dwa egzemplarze tej samej gry, ale kto wie? Może kiedyś... :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
adi2
Adjudant-Major
Posty: 337
Rejestracja: piątek, 5 lipca 2013, 21:10

Re: Napoleon: The Waterloo Campaign, 1815 - 4th Edition

Post autor: adi2 »

I dzisiaj do mnie doszla gra :D
clown pisze: Jeszcze nie zwariowałem, żeby zamawiać dwa egzemplarze tej samej gry, ale kto wie? Może kiedyś... :)
Niekoniecznie bys zwariowal bo:

Serious gamers should consider the $120 level, which includes two copies of the game. Why would you want two copies? Because it helps address the major failing of most boardgames to accurately represent the fog of war. With both players playing on the same map, it’s easy to see exactly where the other guy is moving his armies, and to make a counter move appropriately. The warfare of the 19th century (or any time earlier) was nothing like that, and it was quite possible to lose track of an entire army. Imagine if Napoleon walked into Waterloo while the Duke managed to evade him entirely, and capture Paris, winning the war without firing a shot! Thus, the $120 pledge includes two copies, as well as rules for a “referee” to allow two players to play a double-blind game that much more accurately resembles warfare of this period.

Ja od siebie dodam, ze nawet 3 kopie gry dobrze byloby miec bo przeciez trzech graczy jest i trzy armie.

Clown i Neoberger oraz ja ze swoja kopia i mozemy rozegrac Waterloo "Elite" :D

Tak sobie patrze, ze chyba nie mam wersji kickstarterowej. No trudno.
Chętnie zagram online (Vassal itp.). Moje filmiki z gier PC kampanii mp(Europa Universalis 2):

http://youtu.be/mkga5VM5aY0
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Napoleon: The Waterloo Campaign, 1815 - 4th Edition

Post autor: Neoberger »

Ja mam wersję 3.
Mapkę wydrukowałem z BGG bo ten znaczek pocztowy w pudełku się nie nadawał.

O ile pamiętam wersje 3 i 4 nie są kompatybilne bo różnią się liczbą klocków.

Double blind to najlepsza rzecz gdy się uda w grach.
Berger
adi2
Adjudant-Major
Posty: 337
Rejestracja: piątek, 5 lipca 2013, 21:10

Re: Napoleon: The Waterloo Campaign, 1815 - 4th Edition

Post autor: adi2 »

Neoberger pisze:Ja mam wersję 3.
Mapkę wydrukowałem z BGG bo ten znaczek pocztowy w pudełku się nie nadawał.

O ile pamiętam wersje 3 i 4 nie są kompatybilne bo różnią się liczbą klocków.

Double blind to najlepsza rzecz gdy się uda w grach.
No to chyba nie ma wyjscia i trzeba bedzie kiedys dokupic ;)

Chociaz jak ta patrze na gre i cene, to sobie mysle,ze samemu mozna stworzyc ja. Kiedys zagralem z kumplami w ryzyko castle (ta wersja bardziej strategiczna, kazdy gracz ma kraj ala z epoki napoleonskiej, odpowiednie karty ruchow itp.) no i, ze nie mialem tej gry, to sobie ją zrobilem :D

Wydrukowac dwie mapy. Bloczki mozna dokupic jak sie nie chce ich robic wlasnorecznie. Nalepki to wiadomo i heja.
Chętnie zagram online (Vassal itp.). Moje filmiki z gier PC kampanii mp(Europa Universalis 2):

http://youtu.be/mkga5VM5aY0
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Napoleon: The Waterloo Campaign, 1815 - 4th Edition

Post autor: clown »

Tak, różnica między 3cią, a 4tą edycją jest diametralna, bo inna jest liczba bloczków. A prostota reguł tej gry rzeczywiście prosi się o rozgrywkę "sędziowską". Może kiedyś :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
adi2
Adjudant-Major
Posty: 337
Rejestracja: piątek, 5 lipca 2013, 21:10

Re: Napoleon: The Waterloo Campaign, 1815 - 4th Edition

Post autor: adi2 »

clown pisze:Tak, różnica między 3cią, a 4tą edycją jest diametralna, bo inna jest liczba bloczków. A prostota reguł tej gry rzeczywiście prosi się o rozgrywkę "sędziowską". Może kiedyś :)
No ja postanowilem,ze zrobie sobie 2 dodatkowe kopie. Potrzebuje dwie mapy druknac i dokupic drewniane bloczki zeby to jakos wygladalo. W sumie moge byle co za nie uzyc ;)

Tylko nie mam pojecia na jakich zasadach zwiad dziala. Kiedy mozna zobaczyc wroga jednostke i czym go robic. Kawaleria chyba najlepiej ale wtedy mozna wpasc zasadzke. Pewnie sa jakies reguly.

P.S. Na szybkiego poszukalem mapy w necie i nie znalazlem. Moglby ktos podrzucic do niej link jak ma?
Chętnie zagram online (Vassal itp.). Moje filmiki z gier PC kampanii mp(Europa Universalis 2):

http://youtu.be/mkga5VM5aY0
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Napoleon: The Waterloo Campaign, 1815 - 4th Edition

Post autor: Neoberger »

Berger
adi2
Adjudant-Major
Posty: 337
Rejestracja: piątek, 5 lipca 2013, 21:10

Re: Napoleon: The Waterloo Campaign, 1815 - 4th Edition

Post autor: adi2 »

Dzieki ale mialem na mysli mape planszy :D

Kto zagra w ta gierke przez vassala pbem?
Chętnie zagram online (Vassal itp.). Moje filmiki z gier PC kampanii mp(Europa Universalis 2):

http://youtu.be/mkga5VM5aY0
PzKpfw II

Re: Napoleon: The Waterloo Campaign, 1815 - 4th Edition

Post autor: PzKpfw II »

Tłumaczenie zasad do ściągnięcia na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”