Modyfikacja do systemu Napoleon stworzona przez strategie23pal

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Posty: 524
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2006, 10:33
Lokalizacja: Będzin
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Modyfikacja do systemu Napoleon stworzona przez strategie23pal

Post autor: Khamul »

Wrzuciłem już info na TiSie, ale może są na tym forum osoby, które tam nie zaglądają, a może ich to zainteresować.

Na adresie http://www.ok.bedzin.pl/images/MOD_stra ... poleon.pdf znaleźć można zbiór modyfikacji i erratę (utworzoną na podstawie głównie forum TiS) do instrukcji Napoleona, a dokładnie Borodino 1812 (i podsystemu wojny secesyjnej). Modyfikacje wykorzystujemy w naszych rozgrywkach. Skąd modyfikacja wzięła się na „papierze”? Najpierw modyfikacje były umawiane „na gębę”, ale jak kolejne osoby pojawiały się w sekcji gier, postanowiliśmy je spisać, żeby nie było, że coś „ad hoc” wymyślamy i żeby przed rozgrywką można było się z modyfikacją zapoznać. W modyfikacji znaleźć można:

:arrow: Erratę na podstawie forum TiS – z tym, że nie daję 100% pewności, że nasza interpretacja osób odpowiadających (głównie chyba WZ) na pytania użytkowników forum jest poprawna ;). Ale pod każdą uwagą jest link i można samemu sprawdzić
:arrow: Nowe tabele do ostrzału artylerii dla wojny secesyjnej. Przetestowane do tej pory w około 10 rozgrywkach.
:arrow: Modyfikacja dotycząca wpływu morale na walkę.
:arrow: Inne drobne poprawki.
:arrow: Zasady opcjonalne.

98% tych zasad było przetestowanych i jest wykorzystywanych w naszych rozgrywkach. Oczywiście jak się komuś coś nie podoba, to się nie będzie podobało :P. Adres do pliku podaję, ponieważ może komuś chociaż sama errata się przyda.

Modyfikacja oczywiście nie jest doskonała, modyfikacje są czasami robione bardziej na czuja niż na podstawie konkretnych publikacji. Nie było ambicji (ani czasu) tworzenia nowego systemu, nowego zbioru przepisów, raczej zmiana istniejących tak, aby pewne rzeczy nie raziły... aż tak bardzo...
Ostatnio zmieniony czwartek, 3 października 2013, 09:51 przez Khamul, łącznie zmieniany 1 raz.
strategie23pal - Sekcja Gier Strategicznych im. 23. Pułku Artylerii Lekkiej
Ośrodka Kultury w Będzinie
http://strategie23pal.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: Modyfikacja do sys. Napoleon stworzona przez strategie23

Post autor: Raleen »

Przyznam, że czytałem te modyfikacje z wielkim zaciekawieniem. Zwłaszcza to co jest pod pkt. 1 o MORALE dużo mówi o systemie i jego autorze. Oczywiście słusznie, że staraliście się to zmodyfikować. Cieszę się, że coraz częściej gracze, którym zdarza się zetknąć z tym systemem wypowiadają się na jego temat, i to wypowiadają bardzo konkretnie, jak pokazuje chociażby kwestia błędów mapy do TiSowskiego "Borodino 1812".
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Modyfikacja do sys. Napoleon stworzona przez strategie23

Post autor: clown »

Kawał niezłej roboty Panowie. Ja grałem tylko dwa razy w Szewardino i system mnie nie zachwycił i dałem sobie spokój. Tym bardziej podziwam chęć do poprawiania tego systemu :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Koszan
Chasseur
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 31 stycznia 2012, 17:58

Re: Modyfikacja do sys. Napoleon stworzona przez strategie23

Post autor: Koszan »

Cześć. Pomyślałem również, że można byłoby zasymulować ostrzał kartaczami. Nie ukrywam, że brakowało mi tego również w "Waterloo 1815" Dragona. Jak to zrobić. Myślę że dobrym rozwiązaniem jest dopisanie do zrobionych przez chłopaków wartości w tabelach ostrzału, wartości w nawiasie (ostrzał kartaczami) większych o np 2 punkty. Gracze określają jakimi pociskami strzelają na początku etapu gry. Aby zaznaczyć ostrzał kartaczami najlepiej oczywiście posłużyć się żetonami pomocniczymi (z jakim oznaczeniem to już mniej istotne, ale jak ktoś ma chęć to może sobie takie dorobić sam). Zasięg tego ostrzału to np 2 pola dla gier w skali batalionowej. W skali brygadowej np. 1 pole. Co wy na to?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: Modyfikacja do sys. Napoleon stworzona przez strategie23

Post autor: Raleen »

Koszan pisze:Pomyślałem również, że można byłoby zasymulować ostrzał kartaczami. Nie ukrywam, że brakowało mi tego również w "Waterloo 1815" Dragona.
Tutaj jedynie muszę zaprotestować. Ostrzał kartaczami jest w "Waterloo 1815" wyrażony. 1 PS w Waterloo to 120 ludzi. Straty na najbliższy dystans są co do zasady 1, a w ekstremalnych sytuacjach 2 PS. Po prostu jest większa skuteczność i większe straty (a dokładniej szansa ich zadania) na bliski dystans, przy założeniu, że na tym dystansie artyleria strzela kartaczami. Z kolei nie wiem jakie wartości chcesz wpisywać do tabel i jak wyobrażasz sobie taki ostrzał, ale zbyt dużo ludzi mimo wszystko od niego nie ginęło. Straty rzędu średnio 120 ludzi od jednej baterii są Twoim zdaniem małe? To jest średnio 1/4 batalionu piechoty. Dołożysz ostrzał z drugiej baterii i możesz skasować w jednej fazie ostrzału pół batalionu. To wszystko na zasadach "Waterloo 1815" - tak się składa, że jesteśmy świeżo w trakcie rozgrywki.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Posty: 524
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2006, 10:33
Lokalizacja: Będzin
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Modyfikacja do sys. Napoleon stworzona przez strategie23

Post autor: Khamul »

Dzięki za komentarze :). Ja tylko jeszcze uściślę, że modyfikacje robione były pod gotowe wydane przepisy, mapy i żetony. Dlatego nic nie chcieliśmy zmieniać w morale, jak artyleria była podzielona na krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu to tak też zostało.
clown pisze:Tym bardziej podziwam chęć do poprawiania tego systemu :)
Mam Borodino i wszystkie scenariusze z TiSów, a także kredyt na mieszkanie i rodzinę na utrzymaniu :P - to mobilizowało do modyfikacji, aby pobawić się tym co jest.
Koszan pisze:Cześć. Pomyślałem również, że można byłoby zasymulować ostrzał kartaczami.
Moim zdaniem. Nie ta skala, modyfikacja jest przeznaczona głównie do skali brygadowej, a w niej 1 etap to jedna godzina. Z drugiej strony w tabelach do ostrzału artylerii przy artylerii średniego zasięgu, czyli napoleonach chyba udało się to wyrazić, w trakcie naszych rozgrywek czuć było ogromny respekt przed podchodzeniem do artylerii na bliską odległość. Dodatkowo polecam opcjonalne przepisy 17.2 z amunicją (serio świetna sprawa, bo trzeba rozplanować użycie artylerii i trzymać odwody a nie beztrosko strzelać na największych odległościach, jak to zazwyczaj bywa bez ograniczeń w zużyciu amunicji), szczególnie 17.24, który ma oddać sytuację, gdy atakowana jest bezpośrednio artyleri (przynajmniej my tylko w takich przypadkach używaliśmy zwiększonego zużycia amunicji).

Jeszcze tak tylko ogólnie napiszę, że modyfikacja najbardziej pomogła podsystemowi wojna secesyjna, bardzo fajnie znią się nam grało w bitwy wydane przez TiS, abstrahując od jakiś niejasności "mapowych", „ustawieniowych”, itp. Po prostu dobrze się bawiliśmy i znowu moim zdaniem gra w miarę dobrze symulowała mordercze starcia piechoty i ostrzał artylerii. Natomiast przy bitwach okresu napoleońskiego chociaż system się polepszył, to i tak nadal tak średnio mnie przekonuje...

Jeszcze co do wojny secesyjnej, na dniach dostanę zamówione Glory III i Dead of Winter i będę mógł osobiście porównać system TiS z modyfikacjami a produkcjami amerykańskimi ;).
strategie23pal - Sekcja Gier Strategicznych im. 23. Pułku Artylerii Lekkiej
Ośrodka Kultury w Będzinie
http://strategie23pal.blogspot.com/
Koszan
Chasseur
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 31 stycznia 2012, 17:58

Re: Modyfikacja do sys. Napoleon stworzona przez strategie23

Post autor: Koszan »

clown pisze:Tym bardziej podziwam chęć do poprawiania tego systemu :)
Mam Borodino i wszystkie scenariusze z TiSów, a także kredyt na mieszkanie i rodzinę na utrzymaniu :P - to mobilizowało do modyfikacji, aby pobawić się tym co jest.

Popieram. Mapy są, żetony są tylko zasad nie ma (przynajmniej tych sensownych) :) A faktem jest, że czynnik ekonomiczny również jest istotny dla wielu graczy. :(
aquade
Enfant de troupe
Posty: 4
Rejestracja: środa, 13 stycznia 2021, 11:57
Been thanked: 1 time

Re: Modyfikacja do systemu Napoleon stworzona przez strategie23pal

Post autor: aquade »

Czy jest jeszcze gdzieś dostępna wspominana modyfikacja zasad do systemu Napoleon?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: Modyfikacja do systemu Napoleon stworzona przez strategie23pal

Post autor: Raleen »

aquade pisze: sobota, 2 marca 2024, 22:33 Czy jest jeszcze gdzieś dostępna wspominana modyfikacja zasad do systemu Napoleon?
Zamierzchłe czasy i zdaje się, że strona strategie23pal zniknęła z sieci już jakiś czas temu, podobnie jak forum TiS. Postaram się pomóc, może warto byłoby tutaj wrzucić te modyfikacje.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
aquade
Enfant de troupe
Posty: 4
Rejestracja: środa, 13 stycznia 2021, 11:57
Been thanked: 1 time

Re: Modyfikacja do systemu Napoleon stworzona przez strategie23pal

Post autor: aquade »

Dziękuję, byłbym wdzięczny. Myślałem też o użyciu map z Grochowa TiSu z zasadami gry Ostrołęka 1831.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: Modyfikacja do systemu Napoleon stworzona przez strategie23pal

Post autor: Raleen »

Jeden z naszych zacnych kolegów miał w swoich zasobach i podzielił się tym plikiem ze mną wczoraj, więc Ci przesłałem mailem. Po przejrzeniu i namyśle jednak nie będę tego wrzucał tutaj na forum, ponieważ jakaś część pochodzi od WZ, a część z forum TiS, i nie chcę się wdawać w dyskusje z zainteresowanymi na ile możemy to tutaj udostępniać, natomiast jeśli ktoś posiada grę czy też gry z tego systemu, na jego własne potrzeby mogę mu przesłać. W razie czego można też pisać do Khamula, który prowadził stronę strategie23pal i przygotował ten zestaw (sam czy wspólnie z kimś - tego już nie wiem).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
aquade
Enfant de troupe
Posty: 4
Rejestracja: środa, 13 stycznia 2021, 11:57
Been thanked: 1 time

Re: Modyfikacja do systemu Napoleon stworzona przez strategie23pal

Post autor: aquade »

Dziękuję
Awatar użytkownika
Jeno
Enfant de troupe
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2023, 00:26
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Modyfikacja do systemu Napoleon stworzona przez strategie23pal

Post autor: Jeno »

Wiem, że system Napoleon TiS nie cieszy się oszałamiającą popularnością, ale z tego co widzę ostatnio nastąpiło przebudzenie. Chyba wszystko za sprawą popytu zagranicznego, chyba z Francji. Wydali dwa nowe tytuły, ale też upraszczają zasady. Ale w czym rzecz. Jest to system, który ma chyba najwięcej luk w przepisach i niedopowiedzeń. A, że mój niespokojny analityczny umysł nawet w wolnej chwili szuka sobie zajęć analitycznych to wziąłem po lupę tę instrukcję. Na co dzień jestem audytorem, więc wziąłem audytorsko tę instrukcję pod włos i starałem się zinterpretować ją turniejowo. Co to znaczy. Wyobraźmy sobie, że gramy na turnieju w gry systemu, a sędzia to człowiek, który nigdy gry nie widział i dzień wcześniej studiował instrukcję. Nie sugeruje się też opiniami graczy, jak też forami internetowymi. Zobaczcie jakie wnioski wyszły. Przygotowałem 8 (docelowo 10) filmików. Publikuje co tydzień w piątek. Na razie była premiera dwóch. Niestety filmik to robota amatorska za co przepraszam. Jak ktoś ciekawy to zapraszam.
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... vUPrElaVGa
https://limanowa1914-strategie.blogspot ... n-tis.html
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: Modyfikacja do systemu Napoleon stworzona przez strategie23pal

Post autor: Raleen »

Jeno pisze: niedziela, 14 kwietnia 2024, 13:55 Wiem, że system Napoleon TiS nie cieszy się oszałamiającą popularnością, ale z tego co widzę ostatnio nastąpiło przebudzenie. Chyba wszystko za sprawą popytu zagranicznego, chyba z Francji. Wydali dwa nowe tytuły, ale też upraszczają zasady. Ale w czym rzecz. Jest to system, który ma chyba najwięcej luk w przepisach i niedopowiedzeń. A, że mój niespokojny analityczny umysł nawet w wolnej chwili szuka sobie zajęć analitycznych to wziąłem po lupę tę instrukcję. Na co dzień jestem audytorem, więc wziąłem audytorsko tę instrukcję pod włos i starałem się zinterpretować ją turniejowo. Co to znaczy. Wyobraźmy sobie, że gramy na turnieju w gry systemu, a sędzia to człowiek, który nigdy gry nie widział i dzień wcześniej studiował instrukcję. Nie sugeruje się też opiniami graczy, jak też forami internetowymi. Zobaczcie jakie wnioski wyszły. Przygotowałem 8 (docelowo 10) filmików. Publikuje co tydzień w piątek. Na razie była premiera dwóch. Niestety filmik to robota amatorska za co przepraszam. Jak ktoś ciekawy to zapraszam.
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... vUPrElaVGa
https://limanowa1914-strategie.blogspot ... n-tis.html
Obejrzałem filmik, doceniam Twoje zaangażowanie, rozumiem, że dopiero stawiasz pierwsze kroki w temacie, ale obawiam się, że tracisz czas. U nas swego czasu pojawiła się ta modyfikacja jako taka ciekawostka, ale ten system jest zwyczajnie wadliwy i w pewnych aspektach niereformowalny. Podobnie jak niereformowalny jest jego autor i zarazem wydawca, który mimo że od 30 lat zajmuje się robieniem i wydawaniem gier, nie opanował pewnych podstawowych kwestii w zakresie tworzenia i interpretacji przepisów. Newsy "sprzedawane" przez niego od czasu do czasu, że coś tam super mu się sprzedaje i mające dowodzić, że system jest super, a tylko u nas gracze się nie znają, proponuję traktować tak jak się je powinno traktować - jako działania i "prawdy" marketingowe, najczęściej niemające wiele wspólnego z rzeczywistością. Podzielę się z Tobą taką historią, która przydarzyła mi się przed laty. Otóż był sobie w ramach systemu "Bitwy II wojny światowej" prosty, jasny przepis, który stwierdzał ni mniej, ni więcej, że we wrogiej strefie kontroli nie można budować umocnień polowych. Tak brzmiał niemal słowo w słowo. Nie było w instrukcji żadnych wyjątków. Jakież było moje zdziwienie, gdy podczas turnieju "Bitew II wojny światowej", wtedy jako jego uczestnik, dowiedziałem się, że autor systemu interpretuje (tutaj należałoby dać cudzysłów) ten przepis w taki sposób, że można budować umocnienia polowe we wrogiej strefie kontroli. Żeby nie było wątpliwości o czym mówimy, wskazałem mu go w instrukcji. Tak wygląda "kultura prawna" TiSu. Wielokrotnie przy różnych sytuacjach stykałem się z tego typu oficjalnym "interpretowaniem" przepisów. Dlatego uważam, że Twoje wysiłki są daremne i lepiej jeśli skupisz się na grach, których nie trzeba poprawiać, przerabiać i na siłę poszukiwać sensu tam, gdzie go po prostu nie ma, bo osoba, która stworzyła te przepisy nie posiadła pewnych podstawowych umiejętności w tym zakresie. Szkoda, że nie czytasz for, gdzieniegdzie, zwłaszcza u nas, na przestrzeni lat pojawiało się wiele podobnych analiz i interpretacji (niekoniecznie chodzi mi o ten system). Gdybyś czytał, być może uniknąłbyś w niektórych miejscach wyważania otwartych drzwi, ale rozumiem, że internet jest dziś tak skonstruowany, że żyje się chwilą. Żeby nie było, zdarzyło mi się kiedyś także być sędzią na turnieju "Bitew II wojny światowej" (dodam, że poproszono mnie o to, nie ubiegałem się o tę zaszczytną funkcję), więc znam realia turniejowe i wiem o czym mówię (a to chyba jedyny system z dragonowsko-tisowskich, dla którego organizowany był jakikolwiek poważniejszy turniej).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”