Allemagne 1813 (Hexasim)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Allemagne 1813 (Hexasim)

Post autor: Raleen »

Nowa gra, lekka, prosta i podobno fajna, o epoce napoleońskiej. Zasady liczą sobie 8 stron:

http://jours.de.gloire.pagesperso-orang ... agneV2.pdf

Dodajmy, że gra jest rodem z Francji (co w tym przypadku może być tylko plusem).

Jeśli ktoś już grał, podzielcie się wrażeniami.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Allemagne 1813 (Hexasim)

Post autor: Neoberger »

Nu grałem ja. Z Pejotlem.

Niestety była to pierwsza (i na razie jedyna) rozgrywka w tę francuską grę.
Nie bardzo mogliśmy się zorientować dla kogo opłacalne jest Armisticjum.
Doszło do jednej bitwy - wygranej dla Francuzów.
Refleksje po grze - system łatwy, lekki i przyjemny, ale...

Żeby było śmieszniej kupiłem i czytam Francisa Loraine Petre "Ostatnia kampania Napoleona na terenie Niemiec". Why!?! Dlaczego autor gry nie skorzystał z tej książki?
Tam się sama gra robi! I to od razu dwupoziomowa.
Niestety - w grze nie ma oddanych rozważań operacyjnych Napoleona, które pięknie pokazują wartość różnych pozycji w stosunku do rzek, oddziaływanie na wroga itp. Genialnie są przedstawiane bitwy - jako manewry z zamiarem i wyjaśnieniem co się stało i co nie poszło.

W grze brakuje również początkowej nieufności sprzymierzeńców do siebie, roli Kutuzowa, bezmyślności Eugeniusza.
Ale także składy wojsk są od czapy. Po pierwsze skala jest zbyt wielka. Kawalerie z 1 punktem po drobnej akcji mogą wyparować. Ciekawe. A za to kawaleria rosyjska, dosyć słaba po kampanii 1812 r. i reprezentowana często wyłącznie przez kozaków jest w grze pełnoprawna.

Wychodzi więc, że mimo tematu, epoki i Napoleona gra nie warta około 170 zł.

Osobiście w tej skali wolę genialne włoskie dzieło All is lost.
;-(
Berger
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Allemagne 1813 (Hexasim)

Post autor: clown »

Dzięki za info. Do tej pory słyszałem tylko hurraoptymistyczne wrażenia, więc raczej odpuszczę.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
duc de Fort
Capitaine
Posty: 843
Rejestracja: sobota, 21 stycznia 2012, 18:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Allemagne 1813 (Hexasim)

Post autor: duc de Fort »

No ja trochę wezmę w obronę Allemagne, jako grę.
Przyznam, że nie porównywałem składów/siły wojsk z historycznym.
Gra jest, jak napisano powyżej, szybka, zasady łatwe do opanowania. Ale też trzeba być bardzo skupionym i bardzo uważać w trakcie gry.
Francuzi walczą na trzech kierunkach i muszą starać się pobić/osłabić poszczególne zgrupowania wroga, zanim te zbiorą się pod Lipskiem, starając się samemu przy tym zachować maksimum swoich sił.
Trzeba kombinować i bardzo uważać. Teren jest bardzo "cywilizowany", z gęstą siecią dróg. Łatwo coś przeoczyć i wróg wychodzi na tyły, a wtedy to już prosta droga do rozbicia własnych wojsk.
Tak więc pod względem historyczności się nie wypowiadam, ale gra jest łatwa co do opanowania reguł, ale też wymagająca przy rozgrywce.
FortGier.pl - najlepszy sklep z wojennymi grami planszowymi
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Allemagne 1813 (Hexasim)

Post autor: Silver »

A czy jest wariant wielosobowy na 3-4 osoby i czy daje przyjemność każdemu?
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: Allemagne 1813 (Hexasim)

Post autor: Leliwa »

Neoberger pisze:Nu grałem ja. Z Pejotlem.

Niestety była to pierwsza (i na razie jedyna) rozgrywka w tę francuską grę.
Nie bardzo mogliśmy się zorientować dla kogo opłacalne jest Armisticjum.
;-(
Jak się zdaje nie chodzi tu o opłacalność, tylko oddanie historycznego przebiegu kampanii.

Jak widać to gra prostsza i upraszczająca wiele rzeczy, w porównaniu z grami-studiami operacyjnymi Zuckera. Pewnie dlatego, że wywodzi się z gier dodawanych do czasopism Vae Victis, które z zasady nie mogły być zbyt skomplikowane. Allemagne to 4 gra z serii. Widać jednak z opinii że jest grywalna, choć raczej niezbyt szczególowo wchodząca w mechanizmy tej kampanii.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”