Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest wtorek, 25 września 2018, 16:45

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 249 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Napoleon against Europe (Hexasim)
PostNapisane: piątek, 24 lutego 2017, 00:26 
Sergent

Podbój Anglii to mrzonka, siły inwazyjne dokonały samozagłady właściwie bez mojego udziału :)

Raubritterze - Co poradzić że jak ktoś już się zgodził ze mną grać to tylko w NaE? A że fortuna mi sprzyja to tym bardziej niegrzecznie byłoby narzekać. Ale w Szczucinie mówią że te z Warszawy to zawsze wygrywają zatem koniec dobrej passy już blisko...

w ustach smak pieroga

PostNapisane: piątek, 24 lutego 2017, 11:27 
Padpałkownik

Nie obawiałbym się. Dla mnie to będzie de facto pierwsza rozgrywka, więc wielkich sukcesów się nie spodziewam. Niemniej, liczę na ciekawą rozgrywkę. Albo się wreszcie przekonam do tej gry, ale przeklnę ją na wieki wieków :-)

Czy coś byś przeciw miała?

PostNapisane: wtorek, 25 kwietnia 2017, 22:25 
Sous-lieutenant

No wlasnie co kupic? Napoleon against Europe czy The Napoleonic Wars?

http://youtu.be/mkga5VM5aY0

http://www.youtube.com/watch?v=yw7c0RmrrSo

PostNapisane: środa, 26 kwietnia 2017, 08:31 
Général de Brigade

Prosta sprawa bo NaE tylko dla 2 osób a NW świetnie się sprawdza jako wieloosobówka. Ale już widzę pogardliwe komentarze dla NW i też tych którzy uwielbiają śmieszne kwatermastery.

PostNapisane: środa, 26 kwietnia 2017, 08:43 
Général de Division Commandant de place

Na razie pogarda epatuje z twojego postu :lol:

"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."

PostNapisane: środa, 26 kwietnia 2017, 11:54 
Sergent

Trochę jak dylemat "szachy czy chińczyk", wybór prosty bo chińczyk to wieloosobówka ;)

w ustach smak pieroga

PostNapisane: sobota, 10 czerwca 2017, 19:15 
Lieutenant

Czy ktoś z Was pokusił sie o recenzje?

PostNapisane: czwartek, 18 stycznia 2018, 15:55 
Colonel en second

Koledzy - pojutrze mam znów przegrać z Wallym w NaE, tym razem po stronie Koalicji. Tym niemniej podczas ponownego czytania zasad pojawiło się we mnie parę wątpliwości - jeśli ktoś z Was ma tu jakiś pomysł albo znalazł coś w Sieci, będę bardzo wdzięczny za wskazówkę. :)
1) Karta "Genius of Napoleon" - rozwiązanie sprzeczności między jasną regułą z pierwszej wersji gry a niejasnym wyjaśnieniem z drugiej. Tekst z karty mówi jasno "Forced Marches are performed without Attrition Test for a force commanded by Napoleon which activates during this round", przykład w instrukcji (s. 31, 4-ta runda) jasno pokazuje zastosowanie: aktywuję kartą Napoleona, wykonuję marsz forsowny i nie rzucam za atrycję. Dodane w drugim wydaniu wyjaśnienie na karcie mówi "This event does not cancel the attrition test but it does cancel the forced-march modifier or the attrition test. Other modiiers for the attrition test are not affected by this event. I Napoleon activates units while out of suppy, he will suffer an attrition test without modifiers for the forced-march". Z Wallym interpretowaliśmy to jako radykalną zmianę przepisów: wykonujemy "attrition test" za "forced march" także po aktywacji Napoleona tą kartą, nie dodajemy tylko +1 do +3 za dodatkowe pola, które przeszliśmy. Spowodowało to całkowitą nieopłacalność zagrywania karty na wydarzenie: zamiast 3 PA do aktywacji mam wtedy de facto 1 PA, a oszczędzam w najlepszym razie 1 poziom siły (różnica między 3-ma wierszami w tabeli atrycji w najwyższych kolumnach). De facto czyni to permanentną kartę Napoleona całkowicie bezwartościową jako wydarzenie, jedyna korzyść z niej to pewne 3 PA z rozdania. Oczywiście, jest prawem Autora zepsuć własną grę, zastanawiam się jednak, czy było to też jego zamierzeniem. Niepokój budzi we mnie przykład podany na końcu: siły niezaopatrzone i tak przechodziłyby test atrycji, tu mamy przykład podwójnego warunku: aktywowane tą kartą mają przejść go tylko za niezaopatrzenie, a nie za "forced march". Być może autor chciał jedynie wykluczyć nadużycie w tym względzie, ale zapisał rzecz tak, że praktycznie anulował znaczenie wydarzenia. Po prostu w objaśnieniu zabrakło pierwszego zdania, mianowicie że chodzi o przypadki użycia karty w przypadku, gdy istnieją dwa warunki zmuszające do rzutu za atrycję. Wiem, że brzmi to jak falandyzowanie, ale np. w przypadku "Perklesa" spotkałem się z sytuacją, gdy Mark Herman w dyskusji nad zasadami wprost zaprzeczył oczywistemu, literalnemu odczytaniu przepisu ze swojej instrukcji, nazywając go "błędną interpretacją". O ile wiem, autorzy NaE nie zwykli zaszczycać użytkowników swojego produktu objaśnieniami co do dostrzeżonych sprzeczności, w pełni to rozumiem, ja także nie czuję się dość mocny z angielskiego, by bez wstydu prowadzić dyskusję na bgg. Może jednak ktoś dostrzegł jakieś wyjaśnienie na innych forach? W każdym razie nie ulega dla mnie kwestii, że przy przyjęciu interpretacji mojej i Wally'ego Francuz powinien usilnie dążyć do usunięcia tej karty z talii, np. przez kartę "Malet".
2) Więc a propos: przy karcie "Malet" kto wybiera, czy usunąć "Geniusz Napoleona" czy 2 karty: Aliant czy Francuz. No i oczywiście rozumiem, że po usunięciu "Geniuszu Napoleona" z gry Francuz dostaje za Paryż 1 zwykłą kartę przy rozdaniu?
3) W naszych grach z Wallym denerwująca była nieśmiertelność zdemoralizowanych armii, czy poza żmudnym ich okrążeniem, możliwym jedynie w nielicznych sytuacjach mieliście jakiś sposób na ich rozbijanie?

PostNapisane: środa, 4 kwietnia 2018, 21:19 
Lieutenant

Gdyby kogoś interesowało to nie będzie nowego wydania przez 2 lata. Maja kilka egz u siebie w Hexasim ale uszkodzone pudełka.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 249 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]