Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest piątek, 21 września 2018, 11:39

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 148 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)
PostNapisane: środa, 3 sierpnia 2016, 08:23 
Général de Division Commandant de place

Piszę z głowy, czyli z niczego - o ile pamiętam, to nie. Można tylko wychodzić z ZOC'a.

"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."

PostNapisane: środa, 3 sierpnia 2016, 09:19 
Sergent

clown napisał(a):
Piszę z głowy, czyli z niczego - o ile pamiętam, to nie. Można tylko wychodzić z ZOC'a.

No właśnie też bym tak powiedział, ale nie znalazłem tego w najnowszej instrukcji 6.71 Przy Night March nie ma żadnego postanowienia ograniczającego taki ruch.

I tak nie ma walk w nocy (przynajmniej w TCS), ale to mogłoby mieć znaczenie dla rekonesansu (tak samo jak w dzień podczas wchodzenia w EZOC?) i ewentualnego blokowania ruchów przeciwnika w kolejnym dniu. Ponadto rodzi się pytanie co z jednostkami w March Order, które muszą wykonywać ruch w kierunku obranego ukrytego celu - czyli gdyby takie jednostki mogły wejść w EZOC to zgodnie z March Order wręcz musiałyby to zrobić, chyba że zakazane byłoby wejście w taką strefę podczas Night March. :)

A, i jeszcze jedna kwestia. Gdyby można było wchodzić podczas tur nocnych w EZOC to byłoby to uprzywilejowanie gracza "drugiego", który pierwszy wykonuje tury nocne. Bo wszedłby w strefę kontroli przeciwnika, który musiałby się wycofać w swojej nocnej turze (gdyż o ile dobrze rozumiem faza obowiązkowego wychodzenia z EZOC jest przed fazą Night March).

Także skłaniałbym się za zakazem wchodzenia w EZOC w turach nocnych ;) Z drugiej strony wiem, że w niektórych bitwach jest opcjonalna walka w fazach nocnych, a bez wchodzenia w strefę kontroli przeciwnika to walk raczej nie będzie (chyba że można walczyć tylko tam, gdzie jednostki są w styczności jeszcze za dnia - tutaj musieliby się wypowiedzieć posiadacze gry, gdzie takie walki są dozwolone).

PostNapisane: środa, 3 sierpnia 2016, 09:34 

Najnowsza wersja przepisów to 6.8.
Przejrzałem i przypomniałem sobie fazę nocną.

Second Player Night Turn
A. Start Phase
1. Disengagement Segment (Night PM turns):
The Phasing Player moves his units out of any EZOCs one or two hexes, not entering another EZOC. If no hex is available, the units remain engaged. Units in a town, improved position, or chateau (15.0) are not required to Disengage.
2. Recovery Segment:
All Friendly units still remaining in the Awaiting Recovery box are shifted to the Recovered Section.
3. Card Segment
(Night AM turns):
OPTIONAL
• Count VP's for cards pl
ayed, and for leaders in Towns.
• Remove used Mode Cards from play.
• Discard all cards from
hand.
• Adjust decks if directed to by the scenario instructions.
• Reshuffle both decks.
B. March Order Dispatch Segment
(Night AM turns)
Any one friendly Force may be sent a March Order (20.42). This March Order takes effect in the upcoming day.
C. Night March Phase
Units with a current March Order (20.4) in effect (not those who were just sent them in B above) may move. Movement Allowance at night is 2/3 MPs (inf/cav).
First Player Night Turn
1st Player Night Turn comprises phases A-C above, and D.

Nie ma tam w ogóle ruchu jednostek poza tymi z March Order oraz konieczności wyjścia z EZOC (z wyjątkami), więc nie ma problemu ;]

"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."

PostNapisane: środa, 3 sierpnia 2016, 10:03 
Sergent

clown napisał(a):
Nie ma tam w ogóle ruchu jednostek poza tymi z March Order oraz konieczności wyjścia z EZOC (z wyjątkami), więc nie ma problemu ;]

No a jeżeli jednostka w March Order chce wejść w EZOC?

PostNapisane: środa, 3 sierpnia 2016, 11:47 

Nie ma zakazu w przepisach, więc teoretycznie można byłoby zrobić taki brzydki numer przeciwnikowi ;] good catch ;]

PostNapisane: środa, 3 sierpnia 2016, 11:52 
Sergent

clown napisał(a):
Nie ma zakazu w przepisach, więc teoretycznie można byłoby zrobić taki brzydki numer przeciwnikowi ;] good catch ;]

No tak, ale masz rację, że tylko czy też przeważnie "teoretycznie". Bo co do zasady to gracz "pierwszy" (zwykle atakujący) ma jednostki w March Order. Zapytam się jeszcze autora co o tym sądzi i w razie czego dam znać.

PostNapisane: środa, 3 sierpnia 2016, 12:45 

Napisałem już na CSW zapytanie. Co do March Order, to wszystko zależy od scenariusza. Poza tym gracze sami mogą wydawać March Order, więc nie jest to regułą.

PostNapisane: czwartek, 4 sierpnia 2016, 13:00 
Sergent

clown napisał(a):
Napisałem już na CSW zapytanie. Co do March Order, to wszystko zależy od scenariusza. Poza tym gracze sami mogą wydawać March Order, więc nie jest to regułą.

Cóż, autor odpisał, że jeżeli jednostka w March Order zbliży się na 3 heksy do przeciwnika to wychodzi z March Order. W przepisach tego nie znalazłem. Ale wyłapując sens wypowiedzi - nie można w turach nocnych wchodzić w EZOC ;)

PostNapisane: czwartek, 4 sierpnia 2016, 13:15 
Sergent

Sprawdziłem też na stronie producenta w plikach i znalazłem, że walki w turach nocnych są w La Patrie en Danger (w kilku scenariuszach). Przy czym tam żadnego problemu nie ma z analizowaną przez nas kwestią, bo w Study Folder są specjalne zasady, zgodnie z którymi do Night Turn PM stosuje się zasady jak do tury dziennej ze wskazanymi tam modyfikacjami.

PostNapisane: czwartek, 4 sierpnia 2016, 23:24 
Sergent

Mam jeszcze pytanie odnośnie March Order: jeżeli daję March Order jednemu stosowi to czy jednostki z tego stosu mogą się rozdzielić np. po to, by każda jednostka wykonywała ruch jako Road March? Czy też dopóki są w March Order dopóty muszą poruszać się jako stos?

PostNapisane: piątek, 5 sierpnia 2016, 07:52 

Można tak zrobić, bo np. będziesz chciał poruszać oddziały w kolumnie marszowej, co przyspiesza jej ruch. Chyba, że Zucker ma inne zdanie w tej kwestii :twisted: my w każdym razie tak graliśmy.

PostNapisane: poniedziałek, 31 lipca 2017, 13:59 
Sergent

Mam pytanie dotyczące Mode Cards - jeżeli scenariusz zaczyna się od tury nocnej (Nigth AM) to czy ciągnie się Mode Cards w tej turze czy dopiro w pierwszej "dziennej"?

I drugie pytanie: czy jeżeli scenariusz zaczyna się od Night AM to jaka jest pogoda w tej turze? Chodzi konkretnie o scenariusz Champaubert - rzuty na pogodę są dopiero w "turach dziennych", więc nie wiem jaką mam zastosować pogodę do pierwszej tury? Zawsze mogę uwzględnić historyczną pogodę...

PostNapisane: sobota, 5 sierpnia 2017, 21:18 
Appointé

Myślę, że należy na początku gry zarówno dociągnąć kartę jak i rzucić na pogodę bez względu na to czy to tura nocna czy dzienna.

PostNapisane: poniedziałek, 14 sierpnia 2017, 13:10 
Sergent

Sigi napisał(a):
Myślę, że należy na początku gry zarówno dociągnąć kartę jak i rzucić na pogodę bez względu na to czy to tura nocna czy dzienna.

Dzięki Sigi.

Poczytałem trochę na consimworld oraz update do Study Folder i wychodzi mi tak:

1) co do Mode Cards i scenariusza rozpoczynającego się w turze nocnej (Night AM/Night PM): w La Patrie en Danger jest tylko jeden taki scenariusz, czyli Champaubert (10 luty 1814 r.). W specjalnych zasadach do tego scenariusza jest pkt 29.33 pt. "Mode Cards at Start", który wyjaśnia jak należy postąpić gdy konkretna Mode Card jest sprzeczna z zasadami dotyczącymi tury nocnej (Night AM/Night PM Turn). Zatem wynika jednoznacznie, że ciągniemy Mode Cards w pierwszej turze bitwy, chociaż jest to tura nocna. Jest to zatem wyjątek od systemowych zasad TLNB (obecnie najnowsza wersja 6.9).

2) co do Mode Cards i pochmurnej pogody (Cloudly Weather) to w tym przypadku również ciągniemy Mode Cards (tak jak pisał Sigi)! Moim zdaniem wynika to z porównania poszczególnych zasad w Study Folder. Istota polega na tym, że w Study Folder mamy do czynienia z dwoma zbliżonymi, lecz chyba nie jednakowymi sytuacjami. Po pierwsze istnieje coś takiego jak "Night Combat" dla tury nocnej (Nigth PM). Zasady zostały opisane szczegółowo w pkt 25.71 Study Folder. W przepisach tych wyjaśniono, że w turze nocnej Night PM stosujemy raczej fazy z tury dziennej z pewnymi modyfikacjami, w tym np. "Cards are not drawn or played at Night". Po drugie, mamy do czynienia z pogodą pochmurną ("Cloudly Weather") opisaną w pkt 25.74. I tutaj przepisy mówią tylko tyle, że pogoda ta we wskazanych godzinach (tylko 8AM, 9AM, 4PM, 5PM) ma ten sam efekt co "Night Combat". Jednak moim zdaniem jest to nadal "tura dzienna" i tym różni się od "tury nocnej", że nie stosujemy do niej cytowanej wyżej zasady mówiącej o tym, że karty nie są ciągnięte i zagrywane w Nocy (tam jest dosłownie "at Night"). Dlatego tura dzienna z pogodą pochmurną będzie się różniła od tury nocnej (Night PM) rozgrywanej wg zasad Night Combat tym tylko, że karty mogą być ciągnięte i zagrywane.

W obu przypadkach - tzn. zagrywając Mode Card w turze nocnej jako pierwszej turze scenariusza (zob. 1) ) bądź w turze dziennej z uwagi na Cloudly Weather (zob. 2) ) - jednostki będą się poruszały zgodnie z punktami ruchu 2/3 (2 dla piechoty, 3 dla kawalerii), a więc ignorujemy punkty ruchu z zagranych w tych turach kart. To było gdzieś na consimworld wyjaśnione.

PostNapisane: poniedziałek, 14 sierpnia 2017, 13:22 
Sergent

A jeżeli chodzi o pogodę w pierwszej turze w przypadku, gdy bitwa rozpoczyna się od tury nocnej (znowu w LeD chodzi tylko o jeden scenariusz) to moim zdaniem nie rzucamy w tej turze na pogodę (nawet nie ma tabelki dla tury nocnej, więc skąd wiadomo którą należałoby uwzględnić?).

Powyższe uzasadniam tym, że w systemowych zasadach TLNB (v. 6.9) przy pogodzie znajdziemy postanowienia, zgodnie z którymi w turach nocnych jest co do zasady pogoda "Fair" (pogodnie), chyba że w ostatniej turze dziennej był deszcz, śnieg itp., wówczas w nocy pogoda jest "Mud" (błoto), chyba że przepisy scenariusza stanowią inaczej. Skoro ani przepisy scenariusza Champaubert nie stanowią inaczej, ani nie zachodzi wyjątek dotyczący pogody w ostatniej dziennej turze poprzedniego dnia (bo takiego nie było w tej bitwie) to przyjąć należy, że w tej turze pogoda jest "Fair". W zasadzie to niewiele zmienia, bo i tak w nocy ruch jest ograniczony do 2/3, widoczność zmniejszona do sąsiedniego heksu i zakaz walk (zasady Night Combat dotyczą tylko tury Night PM, a Champaubert zaczyna się od tury Night AM). Dodatkowo mamy tylko jedną turę nocną, po której przychodzi tura dzienna, w której wykonujemy rzut na pogodę (jak dla 9AM).

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 148 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]