Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest sobota, 21 lipca 2018, 19:15

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)
PostNapisane: poniedziałek, 14 sierpnia 2017, 13:30 
Caporal-Fourrier

Czy ktoś w rejonie Katowic grywa w The Library of Napoleonic Battles lub chciałby zacząć grywać w ten system (mogę wytłumaczyć i nauczyć grać, udostępnić grę - wystarczy chcieć i mieć trochę czasu :P) ?

Bo póki co gram tylko z TommyGn i fajnie by było poszerzyć krąg zainteresowanych bitwami z okresu napoleońskiego. Różnorodność bitew jest ogromna, zasady nie są skomplikowane, a długość rozgrywki też da się dopasować do graczy (np. ostatnio rozegraliśmy z Tomkiem cały scenariusz w niecałe 4 godziny, przy czym była to pierwsza rozgrywka po bardzo długiej przerwie, więc sięgaliśmy czasem do zasad).

PostNapisane: poniedziałek, 14 sierpnia 2017, 15:26 
Carabinier

A co w przypadku, gdy przyjmujesz, że w nocy pogoda była "fair", a rzucając na pogodę w pierwszej turze dziennej wychodzi Ci np. "mud"? Skąd wzięło się błoto po pogodnej nocy? Myślę, że bardziej realistycznie jest rzucić na pogodę w turze nocnej wg tabelki dla pierwszej tury dziennej i taką pogodę przyjąć dla nocy. Wg mnie jeżeli przepisy czegoś nie określają (a nigdy nie będą określać wszystkiego) to należy posłużyć się logiką.
Jeżeli Częstochowę można uznać za "rejon Katowic" to możemy się kiedyś umówić na granie. Mam 6 gier z tego systemu więc coś się wybierze.
A tymczasem wgryzam się w La Bataille... i być może będę musiał zrewidować swój dotychczasowy pogląd, że "przepisy do gry nigdy nie będą określać wszystkiego"...

PostNapisane: środa, 16 sierpnia 2017, 15:52 
Caporal-Fourrier

Sigi napisał(a):
A co w przypadku, gdy przyjmujesz, że w nocy pogoda była "fair", a rzucając na pogodę w pierwszej turze dziennej wychodzi Ci np. "mud"? Skąd wzięło się błoto po pogodnej nocy?

Rozumiem Twój punkt widzenia i chętnie bym się z nim zgodził, ale takie "przypadki" (błoto po pogodnej pogodzie etc.) mogą się zdarzyć i tak w bitwie zgodnie z normalnymi zasadami TLNB. Zatem nie jest to niczym nadzwyczajnym w tym systemie. Osobiście uważam, że nie jest to wcale wbrew logice, o ile nie uważamy pogody w TLNB jako szczegółowy zapis meteorologiczny. Pogoda na daną turę ma przedstawiać ogólny (dominujący) wpływ w ciągu tych 60 minut (w turach nocnych nawet do 4 godzin) na przebieg ruchów i walk oraz zmienność pogody jako nieprzewidywalnego czynnika wojny. Zatem nawet jeżeli wypadnie nam w rzucie kostką pogoda "Fair" na daną turę, to nie musi to oznaczać, że przez 60 minut pogoda rzeczywiście była "Fair". Dlatego wynik "Mud" bezpośrednio po pogodzie "Fair" może oznaczać np. krótką i gwałtowną ulewę, która skutkowała zmianą twardej ziemi w błoto albo w warunkach jesienno-zimowych może oznaczać wzrost temperatury powyżej 0 st.C i zamianę śniegu w błoto. Podobnie może być "Rain" przez kilka tur, a po nich nie pojawi się "Mud" - przecież deszcz deszczowi nie równy, a nawet 4 godzinny deszcz może być niczym w porównaniu do 15 minutowej ulewy (kto był nad morzem to wie o co chodzi ;) ).

W każdym razie i tak w omawianym przypadku mamy do czynienia z turą nocną, której zasady w większości pokrywają się z negatywnymi skutkami gorszej pogody, więc za wielkiej różnicy to nie zrobi. Jest to niewielkie niedopatrzenie w tym scenariuszu i każda interpretacja jest słuszna, o ile obaj gracze się na nią godzą :)

Chętnie się spotkam na granie w TLNB, może nawet bym mógł podjechać do Częstochowy. Także odezwę się. W każdym razie jeżeli będziesz wybierał się w rejon Katowic to ja również zapraszam.

PostNapisane: środa, 16 sierpnia 2017, 21:14 
Sous-lieutenant

Ja bym chciał zacząć grywać, może się do Katowic nawet wybiorę w tym celu. Sam posiadam nie napoczęte jeszcze The Last Success. Ewentualnie na jesieni będą Pola Chwały i Konwent krakowski gdyby wcześniej się udało ustawić.

PostNapisane: środa, 16 sierpnia 2017, 22:30 
Carabinier

No i tworzy się ekipa :-)
Godzinę jazdy mam do Katowic, półtorej do Krakowa. Różnica w zasadzie bez znaczenia.
W moim przypadku Pola Chwały nie wchodzą w rachubę, bo 26.09 wybieram się na koncert Arch Enemy do Wawy. Pola trwają, zdaje się, od 23 do 25.09... małżonka gotowa mnie wykwaterować z domu po tak długiej nieobecności. Raczej nie zaryzykuję ;-)
Z Last Succes najbardziej podoba mi sie minikampania "4 dni w kwietniu", tylko, że jakoś nigdy nie udało mi się wygrać Karolem. Może pora spróbować jeszcze raz?

PostNapisane: czwartek, 17 sierpnia 2017, 09:20 
Caporal-Fourrier

No i świetnie :)

Sam mam tylko The Coming Storm i La Patrie en Danger, a przymierzam się do kolejnego zakupu. Właśnie The Last Success chciałem kupić, ale to może jeszcze się wstrzymam, skoro już macie ten tytuł (chociaż do gry z Tomkiem by się przydał ;P).

Poza wyżej wymienionymi tytułami jaki byście polecali? Nie chciałbym zbyt dużych bitew, więc chyba Napoleon at Leipzig odpada (?). Napoleon Last Gamble dotyczy Waterloo i póki co mnie najmniej interesuje. Najbardziej chciałbym coś z okresu 1800 - 1805, ale to dopiero w planach Zuckera jako druga w kolejności planowanych (ma być kampania austriacka roku 1805).

PostNapisane: czwartek, 17 sierpnia 2017, 12:32 
Carabinier

Polecam "Napoleon's Quagmire". Małe bitwy, mało zróżnicowany teren, mapy pojedyncze lub połówkowe. Gra się naprawdę bardzo szybko i przyjemnie :-)
Zmienić historię i wygrać Arturkiem pod Talaverą to jest coś (Angole twierdzą co prawda, że Artur wygrał tę bitwę, ale jak się ma jednego brata ministra, a drugiego brata ambasadora, to nawet jak się zwiewa, to można ogłosić zwycięstwo ;-)
Rosja, Lipsk i kampania belgijska niestety wymagają mnóstwa miejsca i czasu (chociaż każda z nich zawiera jedną mniejszą bitwę: Rosja - Małojarosławiec, Lipsk - Hanau, Last Gamble - La Suffel).

PostNapisane: piątek, 22 września 2017, 10:06 
Chasseur

Również byłbym takimi spotkaniami zainteresowany! Mieszkam w Rybniku (40min do Katowic) ale często tam przejeżdżam jadąc do Dąbrowy :)
To jak zaczynać naukę zasad itp.? Jeśli tak to która część konkretnie?

PostNapisane: poniedziałek, 2 października 2017, 21:11 
Carabinier

Nie ma znaczenia "która część", bo zasady są systemowe czyli takie same dla każdej gry z serii. Na początek możesz je sobie ściągnąć ze strony OSG i spróbować zagrać przez vassala (choć uważam, że nie po to gra się w gry planszowe żeby ślęczeć przed kompem). Myślę, że jak się nas więcej zbierze to zorganizujemy takie spotkanie.

PostNapisane: piątek, 18 maja 2018, 17:07 
Colonel Général

Ostatnio zajrzałem do gry "Napoleon at Leipzig", by poprzyglądać się kartom, bo temat dawno mnie intrygował (na własne potrzeby). Przyznam, że myślałem o ich wykorzystaniu do celów taktycznych, wydawało mi się, że są tam jakieś bardziej złożone te wydarzenia, ale z tego co widzę to te karty są dość sztampowe, tzn. mało zróżnicowane i w sumie nic szczególnego.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: piątek, 13 lipca 2018, 20:18 
Adjudant

Prawie po roku spotkaliśmy się z SAWem nad OSG Pułtusk i Gołymin. Można powiedzieć, że nie było niespodzianek. Pod Gołyminem flankowa brygada linii Golicyna została zniszczona, co przy związaniu środkowej, i mojej próby kontrataku kolej, zamiast wycofania przynajmniej jej. Doprowadziło do okrążenia i zniszczenia całej reszty. I przybywające posiłki Pahlena i Czaplica, nie zdołały dojść.
Natomiast pod Pułtuskiem Lannes znalazł się w opałach pod presją dywizji Barclaya, Ostermana i Sackena, ale skoncentrował swoje siły i doszło do patu [m. innymi wobec niemożności opuszczania wrogiej strefy kontroli].
Ja co prawda przypominałem sobie system, ale ciekawe co wyszłoby przy dwudniowej opcji gry.
Ale idąc za ciosem następnym razem spróbujemy swoich sił w Iławie.

PostNapisane: piątek, 13 lipca 2018, 20:25 
Colonel Général

Super, że gracie w to! Będę bardzo wdzięczny za więcej szczegółów dotyczących przebiegu bitwy pod Pułtuskiem w tej grze (systemie). Sam zabrałem się za zrobienie tej bitwy na zasadach "Ostrołęki", więc wszelkie informacje i porównania są dla mnie cenne. Ciekawi mnie np. jak to jest z ruchliwością armii rosyjskiej pod Pułtuskiem, bo historycznie ona tam w większości stała nieruchomo. Co do Gołymina, tam było straszne błoto (zresztą tak jak pod Pułtuskiem, i dzięki temu (oraz odrobienie szczęścia) Rosjanie ocaleli. Jak to jest w grze? Łatwo ich tam dopaść czy trudno? Da się uniknąć walki czy nie za bardzo? Oczywiście w Twojej ocenie i przeciwnika (Sawa).

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]