Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest niedziela, 23 września 2018, 21:39

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Lincoln (PSC/PHALANX)
PostNapisane: środa, 16 maja 2018, 11:38 
Tai-sa

yanoo napisał(a):
@Ozy - a wy w Lincolna graliście?

Tak i gra jest bardzo dobra. Natomiast nie graliśmy na jej złamanie i obserwujemy całą sytuację z poczuciem dyskomfortu, jako potencjalny wydawca.

PostNapisane: środa, 16 maja 2018, 18:13 
Colonel Général

Tak jak chyba większość też nie wierzę w recenzje gier wojennych kręcone taśmowo i ukazujące się w krótkich odstępach czasu, bo w takim czasie nie da się dobrze ograć gry ("ograć" to może nawet złe słowo - po prostu dobrze się z nią zapoznać).

Natomiast sama tamtejsza dyskusja na temat recenzji i wątpliwości, które się pojawiły, mimo pierwszych "zaniepokojonych" głosów ze strony wydawnictwa, w porównaniu z tym, co czasem zdarza się u nas, to wręcz inny świat. Pojawia się spokojne, wyważone oświadczenie wydawcy, wręcz starające się udobruchać popularnego recenzenta i jego fanów (zapewne chodzi głównie o tych ostatnich). Tym bardziej, że gra jeszcze nie wyszła i można to i owo zmienić, więc czemu nie skorzystać ze spostrzeżeń poczynionych przez kogoś z zewnątrz, nawet jeśli są krytyczne.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: środa, 16 maja 2018, 21:55 
Major

Nie do końca rozumiem, co masz na myśli, ale chyba trochę idealizujesz ten "inny" świat. Tam też zdarzają się pyskówki, a jak ich nie ma, to niekoniecznie świadczy o kulturze, a raczej o swego rodzaju "upupieniu". Reakcja wydawcy z kolei wskazuje, że sam nie zadbał o porządne przetestowanie gry - inaczej napisałby, że Marco się myli. Dodatkowo włączył się Judd, który wzmocnił podejrzenia Marco. Obaj są raczej poważani, więc nie można ich tak po prostu zignorować. W obecnej sytuacji pokora to jedyne wyjście PSC, bo im ludzie wycofają wsparcie i kampania zakończy się klapą.

PostNapisane: środa, 16 maja 2018, 22:12 
Colonel Général

Być może trochę idealizuję. To że na forach zagranicznych bywa różnie to też wiem. Rozróżniam też "trudne" dyskusje od pyskówek. Te pierwsze mi nie przeszkadzają, co do zasady. Patrząc na tą dyskusję wydaje mi się jednak, że przynajmniej zachowano jedno: dyskutuje się o grze i jej zasadach. Ja natomiast miałem raz czy dwa razy do czynienia z sytuacją, gdy zamiast o grze wydawca i autor jednego z polskich wydawnictw zastanawiali się nad motywami psychologicznymi recenzenta, dla których to napisał recenzję, i na tym skupiała się cała ich uwaga. Przepraszam, akurat takie mam doświadczenia, stąd mogłeś odnieść wrażenie, że idealizuję.

Co do gry "Lincoln" - fajnie, że toczy się dyskusja. Ja się pewnie na nią nie skuszę, bo i tak nie miałbym czasu zagrać, a raczej nie kupuje tylko po to, żeby chomikować, ale poprzyglądam się i owszem. A pewnie ktoś z zacnych kolegów będzie miał, to może kiedyś zagram.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: czwartek, 17 maja 2018, 08:44 
Sergent

Z tym że PSC nie wyraziło zgody na moduł a Jude się "obraził" poparł Marco i wycofał pledge.

Ja nie wspieram, ale jak gra wyjdzie w PL to chętnie zagram/kupię. Nie jestem kalkulatorem i jakieś halifax hammery mi nie przeszkadzają. 2 tygodnie temu grałem w Acres i zabawa była...no ale smrodek za Lincolnem się snuje ;).

die war so schön.
Sie war das allerschönste Kind,
das man in Polen findt.

Aber nein, aber nein, sprach sie,
ich küsse nie!

PostNapisane: czwartek, 17 maja 2018, 09:05 
Général de Division Commandant de place

Przy okazji Lincolna na BGG trwa dyskusja o tym czym jest KS i na jakim etapie gra powinna być umieszczana na tej platformie. Czy ma to być gotowy produkt, czy półprodukt, za którego testowanie zapłacą wspierający, czy w ogóle jakiś wstępny projekt.
Z Lincolnem może być problem tego typu, że może okazać się za "krótki" w sensie potencjalnych strategii i jego "rozwiązanie" może okazać się kwestią paru rozgrywek a potem gra straci swoją aurę. To jest główny problem lżejszych gier, gdzie nie tak prosto jest wymyślić rozwiązania, utrzymujące jej "świeżość".

"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."

PostNapisane: czwartek, 17 maja 2018, 09:11 
Colonel Général

Ja często miewam ten niedosyt, o którym piszesz na końcu, przy krótszych grach. Dawniej jak przyglądałem się eurogrom to też często dostrzegałem ten syndrom (teraz może się to zmieniło - nie śledzę tematu).

Co do Kickstartera bardzo dobrze, że ktoś podjął ten temat. Patrząc jak w praktyce działa ta instytucja obecnie to nieraz to jest taka darmowa lokata pieniędzy graczy, którymi wydawca może sobie obracać przez parę miesięcy albo i rok czasu odkąd mu ludzie powpłacają, do czasu wydania gry.

PostNapisane: czwartek, 17 maja 2018, 10:08 
Sergent

jak donosi Palladinus na FB Wallace usiadł do naprawiania ... tym razem przed wydaniem gry ;).

die war so schön.
das man in Polen findt.

ich küsse nie!

PostNapisane: czwartek, 17 maja 2018, 10:10 
Général de Brigade

Ja się tutaj zgodzę z Czarkiem (choć nie lubię tego robić ;) ), że gra tak mała ze swojej natury może być trudna do poprawy bez fundamentalnych zmian.

http://kptbomba.wordpress.com
https://www.facebook.com/GryPlanszoweKapitanaBomby

PostNapisane: czwartek, 17 maja 2018, 10:19 
Sergent

Pozostaje pytanie - ile razy taka gra trafia w dzisiejszych czasach na stół? kto w nią gra? czego oczekuje?

Mam wrażenie, że "strategie wygrywające" w grach na tym poziomie zajmują umsły bardzo wąskiej grupy graczy.

Zawsze w rozmowie o grach można się powołać na szachy albo go... gra w to miliony i naprawdę niewielu ludzi zajmuje istnienie mistrzowskich kombinacji.

Posiadając odpowiednio lotny zmysł matematyczny zapewne każdą grę da się "złamać" - szczególnie jeśli mówimy o grach które mają sprawiać przyjemność grającym - w większości posiadającym analityczne umiejętności na poziomie idealnie przeciętnym.

Tak więc fajnie, że dyskusja trwa, że ludzie wyszukują takie błędy ( tu KS jak widać się sprawdza) - ale czy to jakość poza PR szkodzi grze...moim zdaniem nie. Oczywiście jak coś takiego przeczytasz, to już nie odczytasz...ale czy to zabija przyjemność z gry? Dla mnie nie... mogę przecież nie robić takiego otwarcia, albo spróbować zrobić je raz, żeby sprawdzić. Gra "psuje się" w głowie kompetetywnych graczy głównie.

die war so schön.
das man in Polen findt.

ich küsse nie!

PostNapisane: czwartek, 17 maja 2018, 10:33 
Général de Brigade

Taka krótka gra trafia na stół raczej często.
Na przykład na ostatnim konwencie zagrałem w Hands in the Sea trzy razy w ciągu dwóch dni.
Marko wpadł na strategie wygrywającą przy drugiej rozgrywce a wiec to czyni grę zupełnie bezużyteczną.

PostNapisane: czwartek, 17 maja 2018, 10:36 
Sergent

bardzo indywidualna kwestia...

Dla mnie HitS to już pozycja długa... na razie zagrałem 3 razy , a grę mam od premiery.

No ale ja jestem "eurodziewczynką" :mrgreen: więc na pewno kombinuję inaczej.

die war so schön.
das man in Polen findt.

ich küsse nie!

PostNapisane: czwartek, 17 maja 2018, 10:47 
Général de Division Commandant de place

Cytuj:
gra tak mała ze swojej natury może być trudna do poprawy bez fundamentalnych zmian.

I tego się właśnie najbardziej obawiam. Dlatego dla mnie nie ma sensu wspierać Lincolna w tym momencie, bo nie wiadomo, co będzie dalej. A jak wyjdzie dobrze działająca gra (do czego nie jestem przekonany), to będzie ją można nabyć później.

"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."

PostNapisane: czwartek, 17 maja 2018, 10:49 
Général de Brigade

rastula napisał(a):
bardzo indywidualna kwestia...

Tak, ale przypominam, że to ty podniosłeś argument ilości rozgrywek.
Ta gra jest wybitnie krótka i należy się spodziewać, że będzie rozgrywana wielokrotnie.
Kto by chciał mieć grę w którą sesn jest zagrać tylko raz?

PostNapisane: czwartek, 17 maja 2018, 11:04 
Major

Cytuj:
Dla mnie HitS to już pozycja długa... na razie zagrałem 3 razy , a grę mam od premiery.

Pełny HitS jest rzeczywiście dość długi, ale tak naprawdę nie zawsze gra się do końca. Czasem będzie sudden death, czasem przewaga jednego z graczy na tyle duża, że nie ma po co kontynuować. Poza tym, to Kartagińczyk reguluje długość rozgrywki, więc sporo zależy od tego, jaką kartę strategii weźmie (na długość gry z pewnością wpływ ma ta, która powiększa limit kart na ręce), czy mocno "blitzuje", odchudza talię...
Odnośnie do idei kickstartera, to już się wypowiedziałem i tam, i wcześniej w tym wątku.
Jeżeli chodzi o Lincolna, to nie wydaje mi się, żeby problem był nierozwiązywalny, ale mogę się mylić. Z tego, co zrozumiałem M. Wallace'a, uważał on, że Unia może mieć za łatwo, dlatego wprowadził te wymagania punktowe przy kolejnych przetasowaniach talii. Tak naprawdę rozbijamy się tu o to, że Konfedaracja prawdopodobnie może zablokować uzyskanie 2 punktów do pierwszego przetasowania Unii.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]